انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

97 1093 100 1

آسیه

/'Asiye/

برابر پارسی: استوارساخت، اندوه گـُسار، سُتون

معنی اسم آسیه

اسم: آسیه
نوع: دخترانه
ریشه اسم: عربی
معنی: (تلفظ: āsiye) (عربی) (مؤنث أسِیَ، أسَیً) اندوهگین، استوانه، ستون، (در اعلام) نام زن فرعون معاصر با موسی (ع) که در روایات اسلامی زنی صالح و متقی و نیکوکار معرفی شده است - زن اندوهگین، ستون، نام همسر فرعون که موسی (ع) را از نیل گرفت و پنهانی از فرعون از او مراقبت کرد، نام کوهی در استان فارس

معنی آسیه در لغت نامه دهخدا

آسیه. [ ی َ ] (ع ص ،اِ) تأنیث آسی. حزینه. زنی اندوهگین. || خاتنه. آلت ختنه کردن. || زن بجشک. (ربنجنی ). طبیبه. ج ، اَواسی ، آسیات. || ستون. (ربنجنی ). ساریه. اسطوانه. دعامه. دیرک. ج ، اَواسی.

آسیه. [ ی َ ] (ع اِ) ج ِ اِساء. ادویه.

آسیه. [ ی َ ] (اِخ ) بنت مزاحم. نام زن فرعون که گویند موسی علیه السلام را از نیل برگرفت و نهان از شوی بپرورد :
بازگفت او این سخن با آسیه
گفت جان افشان بر او ای روسیه.
مولوی.
|| آسیه بنت فَرَج جرهمیه. نام یکی از صحابیات. || نام محدّثه ای خواهر ضیاء مقدسی. || (اِ) امروز نامی است از نامهای زنان ایرانی و ترک و عرب.

معنی آسیه به فارسی

آسیه
نام زن فرعون معاصر موسی در روایات اسلامی زنی صالح و متقی و نیکوکار معرفی شده است .
حزینه
آسیای صغیر
آسیا
بنت حافظ ابی محمد بن ابی طالب احمد بن مرزوق باقداری .

آسیه در دانشنامه اسلامی

آسیه
ریشه کلمه (ا-س-ی) و آسیه بر وزن کامله به معنی بناء استوار و پایه و ستون می باشد.
در مجمع البیان آمده که: آسیه دختر مزاحم از بنی اسرائیل بود، فرعون او را به زنی گرفت، او از نسل انبیاء بود بر مؤمنان رحم می کرد و احسان می نمود.
گفته اند: هنگامی که معجزه حضرت موسی علیه السلام را در مقابل ساحران مشاهده کرد. اعماق قلبش به نور ایمان روشن شد، و از همان لحظه به موسی ایمان آورد او پیوسته ایمان خود را مکتوم می داشت، هنگامی که فرعون از ایمان او باخبر شد بارها او را نهی کرد ولی این زن با استقامت هرگز تسلیم خواسته فرعون نشد.
در قرآن کریم دو بار از این بانو بدون ذکر نام وی، از او یاد شده است.
آسیه ممکن است اسم برای اشخصاص ذیل باشد:• آسیه (همسر فرعون)، دختر مزاحم از بنی اسرائیل• آسیه بنت جارالله، دانشمند ، محدّثِ اهل تسنّن، مکّی و از زنان فاضل و پرهیزگار
...
آسیه دختر مزاحم، همسر فرعون زمان موسی علیه السلام از زنان شایسته تاریخ است که در قرآن از او با عنوان «امرأة فرعون» یاد شده است.
ریشه کلمه (ا-س-ى) و آسیه بر وزن کامله به معنی بناء استوار
ابن منظور، محمد بن مکرم، لسان العرب، ج۱۴، ص۳۶.    
در مجمع البیان آمده که: آسیه دختر مزاحم از بنی اسرائیل بود، فرعون او را به زنى گرفت،
طبرسی، فضل بن حسن، تفسیر مجمع البیان، ج۷، ص۴۱۷.    
در قرآن کریم دو بار از این بانو بدون ذکر نام وی، از او یاد شده است.۱. گرفتن حضرت موسی علیه السلام از نیل: «وَ قالَتِ امْرَأَتُ فِرْعَوْنَ قُرَّتُ عَیْنٍ لی وَ لَکَ لاتَقْتُلُوهُ عَسى أَنْ یَنْفَعَنا أَوْ نَتَّخِذَهُ وَلَداً وَ هُمْ لایَشْعُرُون»: همسر فرعون گفت: این نور چشم من و توست. او را نکشید شاید براى ما مفید باشد یا این که او را به فرزندى قبول کنیم و آن ها نمى دانستند.
قصص/سوره۲۸، آیه۹.    
...
آسیه دختر مزاحم از بنی اسرائیل بود، فرعون او را به زنی گرفت، او از نسل انبیاء بود بر مؤمنان رحم می کرد و احسان می نمود.
آسیه همسر شخص طغیانگر و سرکشی بود به نام فرعون (رامسس دوم)، که در رأس گروهی به نام قبطیان، صاحب قدرت و شوکت بوده و در سرزمین مصر حکومت می کرد، اما خودش فردی مؤمن به رسالت حضرت موسی (علیه السلام) بود،
ابن عاشور، محمد بن طاهر، التحریر و التنویر، ج۲۸، ص۳۳۷.
در لغت به معنی شفادهنده، یکی از چهار زن برگزیده و مقدس در دین اسلام معرفی شده است.نام او را از نام آمنیا ملکه مصر مشتق دانسته اند.آسیه از ماده ی "اسی" است که در لغت به معنی حزن است، و اگر لفظ آسیه درباره ی یک بنا و ساختمان به کار رود، به معنی محکم بودن اساس و پایه ی آن می باشد.
فراهیدی، خلیل بن احمد، کتاب العین ، ج ۷، ص۳۳۳.    
موسی (علیه السلام)، پیامبری بود که مأمور شد به سراغ فرعون برود و وی را به دین توحید دعوت نماید و از ظلم و جنایت به مردم بیگناه بازدارد،
طباطبایی، محمد حسین، المیزان فی تفسیر القرآن، ج۱۴، ص۱۴۵    
...
آسیه، دختر جارالله بن صالح بن احمد بن عبدالکریم (۷۹۶-۸۷۳ق/۱۳۹۴-۱۴۶۴م) معروف به بنت جارالله، دانشمند ، محدّثِ اهل تسنّن ، مکّی و از زنان فاضل و پرهیزگار ، می باشد .
وی در رجب ۷۹۶ق/مه ۱۳۹۴م در مکه معظمه زاده شد .
اساتید
آسیه بنت جارالله در مکه به فراگیری دانش به ویژه علم حدیث پرداخت و در حدیث از دانشمندان و محدثانی چون: محمد بن محمد سخاوی ، سعد بن یوسف نووی ، محمد بن ابی بکر بن سلیمان بکری ، ابن صدیق، عراقی، هیثمی و عایشه بنت محمد بن عبدالهادی اجازه گرفت.آسیه از علی بن سلامه حدیث شنید .
شاگردان
وی به محمد بن عبدالرّحمن سخاوی (د ۹۰۲ق/۱۴۹۷م) اجازه حدیث داد. جلال الدین عبدالرحمن سیوطی (د ۹۱۱ق/۱۵۰۵م) نیز از وی حدیث فرا گرفت.
همسر و فرزندان
...
در قرآن مجید به اسوه بودن آسیه اشاره شده است.
آسیه، ضرب المثل و الگویی برای مؤمنان :و ضرب الله مثلا للذین ءامنوا امرات فرعون...
در قرآن مجید به امیدورای آسیه اشاره شده است.
امیدواری آسیه به پسرخواندگی موسی علیه السّلام برای خود:و قالت امرات فرعون قرت عین لی و لک لاتقتلوه عسی ان ینفعنا...
در قرآن مجید به ایمان آسیه اشاره شده است.
ایمان راسخ آسیه به ربوبیت خدا:و ضرب الله مثلا للذین ءامنوا امرات فرعون اذ قالت رب ابن لی عندک بیتا فی الجنة...
مؤمن به جهان آخرت
آسیه، مؤمن به جهان آخرت و وجود بهشت در آن:و ضرب الله مثلا للذین ءامنوا امرات فرعون اذ قالت رب ابن لی عندک بیتا فی الجنة.
ایمان به خدایی بودن امور
ایمان آسیه به در دست خدا بودن امور:و ضرب الله مثلا للذین ءامنوا امرات فرعون اذ قالت رب ابن لی عندک بیتا فی الجنة و نجنی من فرعون و عمله و نجنی من القوم الظـلمین.
اعتقاد به خدا
...
در قرآن مجید به بی فرزندی آسیه اشاره شده است.
بی بهره بودن آسیه از داشتن فرزند :وقالت امرات فرعون قرت عین لی ولک لاتقتلوه عسی ان ینفعنا او نتخذه ولدا وهم لایشعرون.
در قرآن مجید به تبری آسیه اشاره شده است.
آسیه، بیزار از ستمگران و فرعون و کردارش:و ضرب الله مثلا للذین ءامنوا امرات فرعون اذ قالت رب... و نجنی من فرعون و عمله و نجنی من القوم الظـلمین.
آسیه بیزار از اعتقاد کفرآلود
آسیه، بیزار از دین و اعتقاد کفرآلود فرعون :و ضرب الله مثلا للذین ءامنوا امرات فرعون اذ قالت رب... و نجنی من فرعون و عمله.... (احتمال دارد که مقصود از «عمله» - چنان که مفسران گفته اند- به قرینه ذکر ایمان آسیه در آیه ، «دینه» باشد.)


آسیه در دانشنامه ویکی پدیا

آسیه
محلهٔ آسیه آباد (آسیاباد هم نوشته اند) در بخش شرقی اهواز قرار گرفته و دارای حدود ۵۰ هزار نفر جمعیت است. وجه تسمیه آسیه آباد از آسیه دختر شیخ نبهان دوم نشات می گیرد، که این زمین ها را به صورت خیرخواهانه در اختیار مردم قرار داد.
آسیه احمدی (متولد ۳ تیر ۱۳۶۲ در تهران) آهنگساز و نوازنده ایرانی دف، تنبور و دایره است.
آسیه امینی (۱۳۵۲) شاعر، روزنامه نگار و از فعالان جنبش زنان در ایران است. او یکی از بنیان گذاران کمپین قانون بی سنگسار است و جایزه های بین المللی مانند جایزه قلم بنیاد آکسفام نویب و انجمن جهانی قلم را دریافت کرده است.
مجموعه شعر هی... تو که رفته ای! (۱۳۸۳) انتشارات آهنگ دیگر
آسیه امینی سال ۱۳۷۶ مدرک کارشناسی خود را از دانشگاه علامه طباطبایی تهران در رشتهٔ ارتباطات اجتماعی، گرایش روزنامه نگاری دریافت کرد.
امینی از سال ۱۳۷۲ همکاری آزاد با برخی از نشریات را آغاز کرد و از سال ۷۳ در گروه گزارش روزنامه ایران به عنوان گزارشگر غیر استخدامی مشغول به کار شد. سال ۷۵ به استخدام این روزنامه درآمد و به عنوان دبیر بخش فرهنگ و هنر هفته نامه ایران جوان به کار خود ادامه داد. او در سال ۱۳۷۶ از این روزنامه استعفا کرد.
او به همراه گروهی از روزنامه نگاران مستقل تلاش کردند یک آژانس خبری - گزارشی تأسیس کنند که به موسسه های غیر مطبوعاتی، خدمات حرفه ای مطبوعاتی ارائه کند. نام این مؤسسه «رویداد رسانه» بود که با اقبال مالی روبه رو نشد.
آسیه جبار (به فرانسوی: Assia Djebar) (زاده ۳۰ ژوئن ۱۹۳۶ - درگذشته ۶ فوریه ۲۰۱۵) با نام واقعی فاطمه الزهرا املحاین، مترجم، رمان نویس، زبان شناس، فیلم نامه نویس، کارگردانان الجزایری بود که به زبان فرانسه می نوشت. آسیه جبار در زادگاهش چرچل، به خاک سپرده شد.
۱۹۵۷ - تشنگی، رمان
۱۹۶۲ - فرزندان جهان جدید، رمان
۱۹۸۰ - زنان الجزایر در آپارتمان هایشان، مجموعه داستان
۱۹۹۱ - دور از مدینه
۲۰۰۳ - نابودی زبان فرانسه
جبار سال ۱۹۵۵ وارد دانشسرای عالی دختران جوان شد. بین سال های ۱۹۵۹ و ۱۹۶۵ در دانشکده ادبیات رباط به عنوان استاد تاریخ معاصر مغرب به تدریس مشغول بود. اولین کتاب آسیه جبار به نام عطش که در سال ۱۹۵۷ منتشر شد باعث شهرت او شد. این کتاب با نام اصلی او فاطمه الزهرا املحاین منتشر شد. پس از این کتاب، او آثارش را با نام آسیه جبار چاپ کرد.
او پس از مدتی به دانشگاه الجزایر رفت. سال ۱۹۸۰ میلادی جبار مقیم پاریس شد. آن جا با ولید گام ازدواج کرد و با همراهی وی کتابی نوشت. پس از مدتی از گام جدا شد و این بار با مالک علولا ازدواج کرد که وی نیز نویسنده بود.
او سپس به ایالات متحده آمریکا رفت. طی سال های ۱۹۹۵ تا ۲۰۰۱ جبار، مدیر مرکز مطالعات فرانسوی و فرانسوی زبان لوئیزیانا بود.
آسیه جوادی معروف به ناستین مجابی متولد هجدهم تیرماه ۱۳۲۵ در شهر قزوین، محقق و نویسنده ایرانی است. او چهار خواهر و دو برادر دارد. وی محقق، داستان نویس و پژوهشگر هنری و ادبی است. از او آثار متعددی به چاپ رسیده است.
شب های هنر و ادبیات ایران در گوتنبرگ
مجری شب شعر در گالری ژازه طباطبایی
گفتگو با رسانه الشرق الاوسط
سخنرانی در مراسم «روز ملی قزوین» در «خانه وارطان»
پوپک و حسین
بیش از پنجاه و سه سال از زندگی مشترک او و آقای مجابی می گذرد. از همان اوایل، خانه آنها محل رفت و آمد دوستان ادیب و شاعر بود. چهره های سرشناسی که به خانه آنها می رفتند یا آنها به خانه شان می آمدند بعدها دوستان نزدیک شان شدند. زندگی تقریباً در تمام روز برایشان با شعر آغاز می شد و با پرداختن به سایر هنرها پایان می یافت. لذت زندگی آن لحظاتی بود که صرف هنر می شد و از زندگی روزمره کم تر لذت می بردند. شب هایشان با شعر شعرایی چون شاملو، اخوان، براهنی، سپانلو، آتشی، حقوقی، سیمین بهبهانی و … همچنین شعرای جوانی که اغلب روزها و شب ها برای خواندن شعر به خانه شان می آمدند؛ پر می شد. ناستین با همت والا و پشتکار فراوان در حمایت از خانواده سهم والایی داشته است. محمود دولت آبادی در هفتاد و هشتمین سالروز تولد جواد مجابی دربارهٔ ناستین می گوید: «بی شک وجود این یار و همراه نازنین در کنار استاد مجابی تأثیر بسیاری در موفقیت وی در عرصه های فعالیتش داشته است. برای این دوست و یار دیرینه و همسر وی آرزوی سال ها زندگی همراه با سلامتی و شادکامی دارم.»
آسیه جوادی (ناستین مجابی) دوره دبستان را در «مدرسه سعدی» گذرانده و سپس با تغییر خانه به «مدرسه هفده دی» رفت. در «دبیرستان ثریا» سه سال اول دبیرستان را گذراند و چون رشته طبیعی را انتخاب کرد به دبیرستان «شاهدخت» رفت. در نهم مهرماه ۱۳۴۳ با جواد مجابی ازدواج کرد. اولین فرزندش پوپک در ششم آذرماه ۱۳۴۵ به دنیا آمد. سال ۱۳۴۸ وارد دانشگاه تهران در رشته کارگردانی تئاتر شد. هم دوره عزت الله انتظامی، ولی شیراندامی، مرضیه برومند، سوسن تسلیمی، سوسن فرخ نیا، پرویز پورحسینی، هرمز هدایت، رضا بابک و عده دیگری از هنرپیشگان کنونی سینما و تئاتر بود. تز پایان تحصیلی اش را در موردپرده داری در ایران در شهریور ۱۳۵۴ ارائه داد. بعد از اتمام لیسانس در ۲۹ بهمن ماه سال ۱۳۵۲ فرزند دومش حسین را به دنیا آورد.
آسیه خانم، دختر فتحعلی خان قاجار دولو و خواهر امیر خان سردار، از همسران عقدی فتحعلی شاه قاجار بود و از او سه فرزند داشت: عباس میرزا نایب السلطنه، علیشاه میرزا ظل السلطان، و گوهر ملک خانم (مشهور به شاه بی بی)، پس از تولد علیشاه میرزا ظل السلطان در سال ۱۲۱۰ ه‍. ق، آقامحمدخان قاجار «جقه الماس شاخه دار تخمه لعل» را برای آسیه خانم فرستاد که بر گهواره ظل السلطان آویختند، می گویند آسیه خانم در بعضی از جنگ ها با فرزندش عباس میرزا شرکت می کرد و در فنون نظامی اظهار نظر می کرد و فرمان می داد، در هنگام سلام رسمی و اعیاد نیز در ابتدای صف می ایستاد و از نظامیان سان می دید. آسیه خانم در سال ۱۲۳۰ ه‍.ق در گذشت و در عتبات عالیات دفن شد.
بانک اطلاعات رجال
مؤسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران
دنیای زنان در عصر قاجار - دانشگاه هاروارد
تاریخ ایرانی
فردا
در سریال تاریخی تبریز در مه نقش آسیه خانم دولو ملقب به خاتون را خانم ژیلا سهرابی ایفا کردند.
آسیه بن جارالله شیبانی (۱۳۹۴ - ۱۴۶۹) (نسب: آسیه بنت جارالله بن صالح شیبانی طبری) بانوی محدث اهل مکه در سدهٔ نهم هجری بود. از استادان جلال الدین سیوطی بود و به شمس الدین سخاوی اجازهٔ نقل روایت داد.

چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

آسیه در دانشنامه آزاد پارسی

آسیِه
همسر فرعون پادشاه مصر در روزگار موسی. به خلاف شوهرش، به رسالت و شریعت موسی اعتقاد داشت. در قرآن دو بار بدون ذکر نام به او اشاره شده است: ۱. آن جا که داستان گرفتن موسی از رودخانۀ نیل به اختصار بیان می شود (قصص، ۹)؛ ۲. آن جا که از خداوند استدعای آزادی خود از شر فرعون و رستگاری اخروی دارد (تحریم، ۱۱). از پیامبر (ص) روایت شده که آسیه در کنار مریم، خدیجه و فاطمه (س) درشمار بهترین زنان بهشت است.

آسیه در جدول کلمات

آسیه را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

آسیه ٠٢:٢١ - ١٣٩٦/٠٩/١٧
زن اندوهگین
|

اسیه ١٤:٣٣ - ١٣٩٦/١١/٠٤
شفادهنده
|

نگار ١٤:٢٢ - ١٣٩٧/٠٣/٠٦
زن غمگین ،زن شجاع،زن اندوهگین
|

فرشته ٢١:٣٦ - ١٣٩٧/٠٣/٢٧
زن زیبا رو
ملکه ی خوبیها
خوش سیرت
خوشبختی
اقبال بلند
برکت
رازدار
شوهر دوست
|

ثنا ١٨:٥٣ - ١٣٩٧/٠٦/١٠
زن بهشتي
|

آسیه ١٤:٣٨ - ١٣٩٧/٠٦/٢٩
زن زیبا و ثروتمند
|

اسیه ١٤:٢٦ - ١٣٩٧/٠٨/١٤
یعنی عشق صفا مهر محبت
|

آسیه ١٥:٠٤ - ١٣٩٧/٠٨/١٦
زن زیباروی
|

اسیه ٢٠:١٩ - ١٣٩٧/٠٨/٢٥
معنی اسمم شفا دهندست یا زن اندوهگین هرجا یه چیزی نوشته
تو مصر به اسم آمنیا بوده که معنیش میشه شفادهنده قوم بنی اسراییل به عربی میزارن اسیه اما بعضی جاها نوشته زن اندوهگین
به نظرتون کدوم درسته یکی منو راهنمایی کنه کدومش درسته
اندوهگین یا شفا دهنده
|

آسیه ١٢:٥٦ - ١٣٩٧/٠٩/٢٩
سلام .به نظرم معانی مهم نیست این مهمه ک اسم یکی از زنان نیکوکار بهشتی بوده.و من اسم
خودم اسیه هستش و خیلی هم دوستش دارم
|

ندا ١٠:٠٣ - ١٣٩٧/١٢/٠٤
زن پاکدامن و باسعادتمند
|

آسیه ١٩:١٩ - ١٣٩٨/٠١/٠٢
شاید از نظر شما معنی اسم مهم نباشه ولی مطمئن باش واسه همه این طور نیست اسم خود من هم آسیه ست و از این بابت هم خوش حالم و هم غمگین چون من تبار ایرانی دارمو شاید دوست داشتم اسم اصیل ایرانی داشته باشم خوب ب نظر خودم ستون و اندوهگین و استوره استقامت معانی خوبی واسه اسمم باشه
|

آسیه ١٦:٠٧ - ١٣٩٨/٠٢/١٦
زنی پاکدامن و پاکیزه
|

آسیه ٠٠:٢٤ - ١٣٩٨/٠٦/١٧
به نظرم آسیه اسم حیلی زیبا ومبارکی است یعنی پاکدامن صبوردیندار وغیره
|

آسیه ٠٨:١٣ - ١٣٩٨/٠٧/٠٦
زن اندوهگین ستون
|

اسیه ١٩:١٩ - ١٣٩٨/٠٨/١٠
زن اندوهگین. زن شجاع
|

آسیه ١٧:٣١ - ١٣٩٨/٠٨/١٨
زن اندوهگین
|

آسیه ١٨:٥٩ - ١٣٩٨/٠٨/٢٤
به معنی برطرف کننده غم ها است
|

آسیه ٢١:٣١ - ١٣٩٨/٠٩/٠٧
صبور، ومقاوم
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• زندگینامه آسیه همسر فرعون   • زندگی نامه ی حضرت آسیه   • داستان آسیه زن فرعون   • حضرت آسیه در قرآن   • زندگینامه حضرت آسیه   • ویژگی حضرت اسیه   • معنی آسیه   • اسم آسیه   • مفهوم آسیه   • تعریف آسیه   • معرفی آسیه   • آسیه چیست   • آسیه یعنی چی   • آسیه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی آسیه
کلمه : آسیه
اشتباه تایپی : Hsdi
آوا : 'Asiye
نقش : اسم خاص اشخاص
عکس آسیه : در گوگل


آیا معنی آسیه مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 97% )