انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

94 719 100 1

آشفتگی

/'ASoftegi/

مترادف آشفتگی: بی نظمی، پاشیدگی، پراکندگی، پریشانی، اختلال، نابسامانی، هرج ومرج، آشوب، اغتشاش، بحران، تلاطم، شوریدگی، شیفتگی

معنی آشفتگی در لغت نامه دهخدا

آشفتگی. [ ش ُ ت َ / ت ِ ] (حامص )کیفیت و چگونگی و صفت آشفته. خشم. غضب :
نیاطوس چون دیدبنداخت نان
ز آشفتگی بازپس شد ز خوان.
فردوسی.
|| اختلال : ابتداء آشفتگی دولت بنی العباس اندر سال سیصدوهشت بود پس از هر نواحی اضطراب خاست و شکوه ایشان کم شد. (مجمل التواریخ ). || هرج و مرج : چون آشفتگی برخاست بعد از وفات سلطان ، دبیس بن صَدَقه در حدود عراق تغلب کرد... (مجمل التواریخ ). || عشق. وَلَه ْ. شیفتگی :
پس آنگه زلیخا بر ایشان نمود
کز آشفتگی داستانْشان چه بود.
شمسی (یوسف و زلیخا).
|| جنون :
پس آشفتگی باشد و ابلهی
که انگشت بر حرف صنعش نهی.
سعدی.
- آشفتگی آبی ؛ برهم خوردگی و اختلاط آن با رسوب.
- آشفتگی چشم ؛ برهم خوردگی و دردگین شدن آن.
- آشفتگی دریا ؛ اضطراب و انقلاب و تلاطم و طوفان آن.
- آشفتگی موی ؛ کالیدگی آن.
- آشفتگی هوا ؛ انقلاب آن. باد یا ابر سیاه یا برف و بوران در آن پیدا آمدن.

معنی آشفتگی به فارسی

آشفتگی
کیفیت و حالت آشفته : ۱ - شوریدگی پریشان حالی . ۲ - اختلال ( امور ) هرج و مرج . ۳ - خشم غضب . ۴ - عشق و شیفتگی .
خشم غضب
[disturbance] [علوم جَوّ] هرنوع بی نظمی در حالت پایا
[tropical disturbance] [علوم جَوّ] منطقۀ مهاجر و سامان یافتۀ رگبارهای همرَفتی و توفان های تندری منطقۀ حارّه که بدون گردش بستۀ باد است و حداقل بیست وچهار ساعت هویت خود را حفظ می کند
[consciousness disturbance] [روان شناسی] نوعی اختلال در آگاهی شامل گیجی و سردرگمی و حالت های رؤیاگونه و توهم
[gravity disturbance, gravitational disturbance] [ژئوفیزیک] اختلاف میان گرانی مشاهده شده و گرانی بهنجار در همان نقطه
[thermal agitation] [فیزیک] حرکت کاتوره ای الکترون های آزاد جسم رسانا براثر انرژی گرمایی
[local magnetic disturbance,local attraction] [ژئوفیزیک] نوعی بی هنجاری میدان مغناطیسی زمین ناشی از اثرهای مغناطیسی محلی در ناحیه ای نسبتاً کوچک
[delirium] [پزشکی] اختلال حاد فرایندهای روانی همراه با بیماری عضوی مغز که گاه با پریشان گویی همراه است

معنی آشفتگی در فرهنگ معین

آشفتگی
(شُ تِ) (حامص .) ۱ - شوریدگی پریشان حالی . ۲ - هرج و مرج . ۳ - خشم ، غضب . ۴ - عشق ، شیفتگی .

معنی آشفتگی در فرهنگ فارسی عمید

آشفتگی
شوریدگی، عاشقی، پریشان حالی، حالت آشفته بودن، عصبانیت، درهم وبرهم بودن، بی نظمی.

آشفتگی در دانشنامه ویکی پدیا

آشفتگی
در دینامیک سیالات، تلاطم، آشفتگی یا جریان آشفته به نوعی رژیم جریان اطلاق می شود که مشخصۀ آن تغییرات تصادفی و آشوبناک خصوصیات سیال است. با این وجود اغلب ادعا می شود که تعریف دقیقی برای آشفتگی وجود ندارد، و بسیاری از محققان از تعاریف ارائه شده در گذشته استفاده می کنند. یکی از بهترین تعاریف توسط تئودوره فون کارمن ارائه شده است: آشفتگی حرکت نامنظمی است که عموماً زمانی که سیالات از روی سطوح جامد عبور می کنند و یا حتی هنگامی که جریان هایی از یک نوع سیال در مجاورت هم قرار گرفته و یا از روی یکدیگر عبور می کنند، دیده می شود. برای بدست آوردن این مقدار از واحدی به نام عدد رینولدز که پارامتری بدون بعد است استفاده می شود.
V {\displaystyle {\mathbf {\mathrm {V} }}} سرعت مشخصه سیال است
بیان توضیحی نظری برای آشفتگی یکی از قدیمی ترین مسائل حل نشده ی فیزیک است. ریچارد فاینمن از این مسئله به عنوان مهم ترین مسئله حل نشده فیزیک کلاسیک یاد کرده است.
D {\displaystyle {D}} طول مشخصه جریان است
یکی از تفاوت های جریان های آشفته با آرام در نوع حرکت ذرات است که هرچه آشفتگی بیشتر باشد حرکت ذرات بی نظم تر خواهد بود. این تفاوت اولین بار توسط ازبورن رینولز و از طریق پرتاب جوهر با سرعت های متفاوت در یک محفظه آب انجام شد و نتیجه حاکی از آن بود که هرچه سرعت جوهر بیشتر باشد حرکت جوهر در آب شکل بی نظم تری می گیرد.
μ {\displaystyle {\mu }} گرانروی (Pa • s or N • s/m²)یا
وجود آشفتگی با عدد بی بعد رینولدز تعیین می شود:
ν {\displaystyle {\nu }} گرانروی سینماتیکی ( ν = μ / {\displaystyle \nu =\mu /} ρ) (m²/s)
که در آن:
ρ {\displaystyle {\rho }} چگالی سیال است
Q {\displaystyle {Q}} دبی حجمی(m³/s)
A {\displaystyle {A}} مساحت مشخصه جریان (m²)
آشفتگی ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
آشفتگی
«آشفتگی» (انگلیسی: Turbulence (1997 film)) یک فیلم در سبک اکشن و مهیج به کارگردانی رابرت باتلر است که در سال ۱۹۹۷ منتشر شد.
«آشفتگی» (پرتغالی: Estorvo) یک فیلم است که در سال ۲۰۰۰ منتشر شد. کارگردان این فیلم روی گوئرا است.
آشفتگی جنسیتی اثر تاثیرگذار جودیت باتلر، فیلسوف پساساختارگرا و منتقد فمنیست آمریکایی است که در زمینه نظریه فراهنجار و مطالعات جنسیت در سال ۱۹۹۰ میلادی به چاپ رسید و بیش از ۱۰۰٬۰۰۰ نسخه از آن در کشورهای دیگر و به زبان های مختلف منتشر شده است.
این کتاب در سال ۱۳۸۶ توسط امین قضایی به فارسی ترجمه شده و به صورت کتاب الکترونیکی در وب گاه مجله شعر به چاپ رسیده است.
«آشفتگی مطلق» (انگلیسی: Total Siyapaa) فیلمی هندی در سبک رمانتیک است که در سال ۲۰۱۴ منتشر شد. از بازیگران آن می توان به علی ظفر و انوپم کهیر اشاره کرد.
آشفتگی های ترلس جوان (به آلمانی: Die Verwirrungen des Zöglings Törleß) رمانی از روبرت موزیل نویسنده بزرگ اتریشی که در سال ۱۹۰۶ منتشر شد. ترجمه فارسی این رمان توسط محمود حدادی از طرف نشر بازتاب نگار در سال ۱۳۸۱ عرضه شده است. این رمان همچنین نمونه از سنت رمان تربیتی Bildungsroman به شمار می رود.
ادر رمزنگاری، آشفتگی و پخش دو خصیصه از عملیات یک رمز امن هستند که بوسیلهء کلود شانون در رسالهء «تئوری ارتباط سیستمهای محرمانه» که در سال ۱۹۴۹ منتشر شد معرفی شدند.
در تعاریف اصلی Shannon، آشفتگی به هرچه بیشتر پیچیده و درگیر کردن ارتباط میان کلید و متن رمزی اشاره دارد؛ پخش به این خصیصه اشاره دارد که افزونگی های آماری متن رمز نشده در خصیصه های آماری متن رمزی پخش میگردد. به بیان دیگر، عدم یکنواختی در توزیع حروف (و جفت هایی از حروف همسایه) در متن رمز نشده باید به داخل عدم یکنواختی توزیع ساختارهای بسیار بزرگتر متن رمزی که آشکاری سازی آن بسیار دشوارتر است توزیع مجدد گردند.
پخش بدان معناست که بیتهای خروجی باید به یک شکل بسیار پیچیده به بیتهای ورودی وابسته باشند. در یک رمز با پخش خوب، اگر یک بیت از متن رمز نشده تغییر داده شود، متن رمزی باید بصورت کامل و به یک شکل غیرقابل پیشبینی یا شبه تصادفی تغییر کند. بخصوص، برای یک ورودی تصادفی، اگر بیت i ام تغییر داده شود، سپس احتمال اینکه بیت خروجی j ام تغییر کند باید برابر ۵۰% باشد -- به این خصیصه به اصطلاح معیار بهمنی اکید گفته میشود. بصورت کلی تر، ممکن است نیاز باشد که تغییر یک مجموعهء ثابت از بیت ها باعث تغییر هر بیت خروجی با احتمال ۵۰% شود.
یک هدف آشفتگی این است که حتی درصورتیکه یک نفر مقدار زیادی از جفت های متن ورودی و متن رمزی خروجی را که با یک کلید یکسان رمز شده اند در اختیار داشته باشد، خیلی سخت باشد که بتواند کلید را پیدا کند. بنابراین هر بیت از متن رمزی باید به تمام کلید وابسته باشد، و به روشهای مختلف بر بیت های مختلف کلید. بخصوص، تغییر یک بیت از کلید باید موجب تغییر کامل متن رمزی شود.
ساده ترین راه برای دست یافتن به هردوی آشفتگی و پخش استفاده از یک شبکه جانشینی جایگشت است. در این سیستمها، متن رمز نشده و کلید اغلب یک نقش خیلی مشابه در تولید خروجی دارند، بنابراین یک مکانیزم یکسان است که نسبت به هردوی آشفتگی و پخش اطمینان میدهد.
در ریاضیات ترکیبیاتی، اختلال و آشفتگی یک جایگشت است که هیچ یک از عوامل مجموعه در جایگاه های اصلی خود ظاهر نشوند که یک تابع دو طرفه (هم پوشا، هم یک به یک) φ از مجموعهٔ S به روی خودش، بدون نقطه ثابت، است: برای تمام xها داخل S، φ(x) ≠ x مشکلی که ما زیاد به آن برمیخوریم محاسبهٔ تعداد اختلال ها بر حسب یک تابع از تعداد اعضای مجموعه (اغلب با محدودیت های اضافی) است. این اعداد زیرفاکتوریل ها نام دارند و حالت خاصی از «اعداد مقابله ای» هستند. در ابتدا مشکل شمردن اختلالات مورد توجه پیر ریموند دی مونت مورت(Pierre Raymond de Montmort)در سال ۱۷۰۸ قرار گرفت و در سال ۱۷۱۳ همزمان با برنولی این مسئله را حل کرد.
الگوریتم خروج از آشفتگی (انگلیسی: Out-of-kilter algorithm) الگوریتمی است که جهت حلِ مسئله کم هزینه ترین جریان در یک شبکه شاره بکار می رود و نخستین بار در سال ۱۹۶۱ توسط ریاضی دان آمریکایی «دلبرت ری فولکرسون» ارائه شد.
دلیریوم (به انگلیسی: Delirium) یا روان آشفتگی، درحقیقت اختلال کلیِ اعمالِ شناختی و عدم هشیاری است. دلیریوم حاد (از چند ساعت تا چند روز) سیری کوتاه دارد و وقتی عوامل سببی حذف شوند با بهبود سریع همراه است.
اختلال در جهت یابی، عدم آگاهی نسبت به زمان و مکان، توهم، هذیان، خشم و عصبانیت، اضطراب از ویژگی های این اختلال است. این حالت پس از اعمال جراحی، سوختگی، بی خوابی، عفونت، تب، خونریزی شدید و یا پس از ترک مواد مخدر ممکن است توسط بیمار تجربه شود. دلیریوم ناشی از ترک مواد غالباً با بیش فعالی همراه است. این اختلال در هر سنی ممکن است بروز کند.
نوعی از روان آشفتگی، که ناشی از الکلیسم است و معمولاً به صورت نشانگان ترک در می بارگان کهنه کار دیده می شود، روان آشفتگیِ رعشه ای delirium tremens نام دارد.
مدلسازی جریان آشفته، ایجاد و استفاده از یک مدل برای پیش بینی اثرات آشفتگی است. یک جریان سیال آشفته دارای ویژگی های بسیاری در مقیاس طول های مختلف است که همگی با یکدیگر ارتباط دارند. روش معمول متوسط گیری از معادلات حاکم بر جریان است، تا ویژگی های جریان متمرکز بر مقیاس بزرگ و در حالت بدون نوسان باشند. با این حال، اثرات مقیاس های کوچک و بخش های نوسانی جریان باید مدل سازی شوند.

چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با آشفتگی

آشفتگی در جدول کلمات

آشفتگی
تشویش, هیج
حالت آشفتگی و شبیه به جنون
سرسام
دستخوش آشفتگی ذهنی بر اثر اندوه و نگرانی
شوریده خاطر

معنی آشفتگی به انگلیسی

turmoil (اسم)
پریشانی ، غوغا ، اشفتگی ، ناراحتی ، بهم خوردگی
agitation (اسم)
تحریک ، پریشانی ، تلاطم ، هیجان ، سراسیگی ، اشفتگی
turbulence (اسم)
تلاطم ، اشفتگی ، اشوب ، اغتشاش ، گردنکشی
chaos (اسم)
اشفتگی ، هرج و مرج ، شلوغی ، بی نظمی کامل
perturbation (اسم)
انحراف ، اشفتگی ، تشویش ، اختلال
disorder (اسم)
ژولیدگی ، اشفتگی ، بی نظمی ، بی ترتیبی ، اختلال ، نابهنجاری ، کسالت
unrest (اسم)
اشفتگی ، اشوب ، اضطراب ، ناارامی ، بی قراری ، بی تابی
consternation (اسم)
حیرت ، اشفتگی ، بهت ، بهت و حیرت
rummage (اسم)
اشفتگی ، کاوش ، اغتشاش ، تحقیق ، جستجو ، بازرسی کشتی
disorderliness (اسم)
ژولیدگی ، اشفتگی ، بی نظمی ، اختلال ، بهم خوردگی
disquietude (اسم)
اشفتگی ، ناراحتی ، اضطراب ، تشویش ، بی قراری
inquietude (اسم)
اشفتگی ، ناراحتی ، اضطراب ، تشویش ، دلواپسی ، بی قراری
hullabaloo (اسم)
اشفتگی ، هیاهو ، سر و صدا ، شلوغ ، همهمه ، غریو
tumble (اسم)
اشفتگی ، بهم ریختگی ، افتادن ، چرخش
turbulency (اسم)
تلاطم ، اشفتگی ، اشوب ، اغتشاش ، گردنکشی
nonplus (اسم)
پریشانی ، اشفتگی ، بی تصمیمی
garboil (اسم)
اشفتگی ، اغتشاش ، مشاجره ، جنجال
tanglement (اسم)
گرفتاری ، اشفتگی ، گیر ، گره ، گوریدگی
topsy-turvydom (اسم)
اشفتگی ، اغتشاش ، درهم و برهمی

معنی کلمه آشفتگی به عربی

آشفتگی
اِرتباک

آشفتگی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Google Plus Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران درباره معنی آشفتگی

فاطمه ١٧:٣٠ - ١٣٩٦/١٠/٠٢
بهم ریختگی
|

پیشنهاد شما درباره معنی آشفتگینام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

Armita Khazaei > darkroomمعنی به فارسی
@shahinfelegari > swallow
محمد > زرافه
Z.A > yet
Mehdi > Evolve
کوروش هو (واژه پژوه) > همام
رویا لطفی > temporomandibular joint
مرضیه > نام قدیم بابلسر

فهرست پیشنهادها | نگارش واژه نو

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی آشفتگی در جدول   • آشفته در جدول   • مترادف آشفتگی   • جریان توربولانس   • فیلم آشفتگی   • توربولانس چیست   • آشفتگی به انگلیسی   • جریان آرام و آشفته   • مفهوم آشفتگی   • تعریف آشفتگی   • معرفی آشفتگی   • آشفتگی چیست   • آشفتگی یعنی چی   • آشفتگی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی آشفتگی
کلمه : آشفتگی
اشتباه تایپی : Hatj'd
آوا : 'ASoftegi
نقش : اسم
عکس آشفتگی : در گوگل


آیا معنی آشفتگی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 94% )