انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

94 1053 100 1

آفرینش گرایی

آفرینش گرایی در دانشنامه ویکی پدیا

آفرینش گرایی
آفرینش گرایی یا خلقت گرایی (به انگلیسی: Creationism) باوری مذهبی است که براساس آن گیتی و زندگی توسط موجود یا موجوداتی فراطبیعی (عموماً با نام خدا) به وجود آمده اند. این باور در مقابل نتایج علمی است که وجود زندگی و گیتی را با فرایندهای طبیعی توضیح می دهند و از نظر علمی در دستهٔ شبه علم قرار می گیرد. اصطلاح آفرینش گرا اولین بار در سال ۱۸۵۶ میلادی در نامه ای از چارلز داروین برای اشاره به کسانی که براساس دلایل مذهبی با گسترش فرگشت در علوم مخالفت می کردند، به کار رفت. آفرینش گرایی طیف زیادی از دیدگاه ها را شامل می شود؛ از جمله نسخهٔ الهیاتی آن، که به صورت فرگشت الهی شناخته می شود و باور دارد که یافته های علم و آفرینش هر دو صحیح هستند. اما عبارت آفرینش گرا عموماً برای اشاره به آفرینش گراهای لفظی (به انگلیسی: literal creationist) مورد استفاده قرار می گیرد که جنبه های مختلف علمی را رد کرده و به جای آن باورهای شبه علمی را گسترش می دهند.
روایت آفرینش سفر پیدایش (پیدایش ۱ الی ۲)، توضیح می دهد که چگونه خدا جهان را در طی یک سری اعمال آفرینشی طی شش روز می آفریند و اولین مرد و زن را (آدم و حوا) در باغی الهی (باغ عدن) قرار می دهد. این داستان مبنای کیهان شناسی و زیست شناسی آفرینش گرا است.
روایت طوفان سفر پیدایش (پیدایش ۶ الی ۹) تعریف می کند که چگونه خدا دنیا و تمام حیات را از طریق طوفانی عظیم نابود کرده، و نمایندگانی از هر شکل حیات را توسط کشتی نوح نجات می دهد. این روایت شالوده زمین شناسی آفرینش گرا را، که بیش تر تحت عنوان زمین شناسی طوفان شناخته می شود، شکل می دهد.
آفرینش گراها عموماً بنیاد باورهای خود را بر خوانش بنیادگرایانه از کتب آسمانی مانند روایت آفرینش در قرآن یا سفر پیدایش بنا می کنند.
برخی آفرینش گرایان معیارهایی نظیر علت وجودی، مبدأ و غایت حکیمانه را جزو شروط و معیارهای یک اندیشه قابل قبول می دانند، حال آنکه نظریات علمی از جمله نظریه تکامل مبتنی بر چنین رویکردی نیست و قائل به چنین معیارهایی نمی باشد.
شالوده بسیاری از اعتقادات آفرینش گرایان تفسیری تحت اللفظی یا نیمه تحت اللفظی از عهد عتیق است، به خصوص از داستان های سفر پیدایش:
عکس آفرینش گرایی
آفرینش گرایی روز-دوره (به انگلیسی: Day-age creationism)، به عنوان نوعی از آفرینش گرایی زمین کلان سال، تفسیری از شرح های آفرینش در سفر پیدایش است. این نوع آفرینش گرایی این موضع را نگه می دارد که شش روزی که در روایت پیدایش از آفرینش به آن ها اشاره می شود، روزهای 24-ساعته عادی نیستند، بلکه دوره های بسیار طولانی تری هستند (از هزاران سال گرفته تا میلیاردها سال). سپس روایت آفرینش با عمر زمین تطبیق داده می شود. طرفداران تئوری روز-دوره را می توان هم میان فرگشت گرایان الهی، که اجماع علمی روی فرگشت را می پذیرند، و هم میان آفرینش گرایان تدریجی که آن را رد می کنند، یافت. این تئوری های گفته می شود که بر روی این فهم بنا شده اند که کلمه عبری یوم همچنین برای اشاره به یک دوره زمانی، با یک شروعی و یک پایان، و نه لزوماً دوره یک روز 24-ساعته، استفاده می شد.
روایت آفرینش پیدایش
الهه آفرینش
گاه شمار جهان
اختلافات بین تفسیر زمین جوان سفر پیدایش و تئوری های مدرن علمی مانند علمی مه بانگ، پیدایش حیات، و تبار مشترک قابل توجه هستند. تفسیر زمین جوان می گوید همه چیز در جهان و در روی زمین در 6 روز 24-ساعته آفریده شده اند، که تخمین زده اند که حدود 6000 سال پیش رخ داده است. مشاهدات مدرن علمی، اما، سن جهان را 13.8 میلیارد سال و سن زمین را 4.5 میلیارد سال بیان کرده اند، و این که اشکال مختلف حیات، از جمله انسان ها، به تدریج در طول زمان شکل گرفته اند.
تئوری روز-دوره تلاش می کند تا این نگرش ها را با این اعتقاد با هم تطبیق دهد که، "روزهای" آفرینش روزهای عادی 24-ساعته نبوده اند، بلکه در واقع به مدت های زمانی طولانی ای به طول انجامیده اند (آن طور که روز-دوره می رساند، "روزها" به اندازه عصر یا دورانی طول کشیده اند). با توجه به این دیدگاه توالی و مدت "روزهای" آفرینش می توانند هم راستا با توافق علمی در مورد سن زمین و گیتی باشند.
آفرینش گرایی یا خلقت گرایی زمین جوان (در این مقاله به اختصار آ. ز.ج.) باوری مذهبی است که جهان، زمین و تمام حیات روی زمین به طور مستقیم توسط خدای دین های ابراهیمی در مدت زمان کوتاهی، بین ۵۷۰۰ تا ۱۰۰۰۰ سال پیش آفریده شده است. پیروان اصلی آن مسیحیان و یهودیانی هستند که معتقدند جهان در شش روز ۲۴ ساعته، بر پایه تفسیر تحت الفظی داستان آفرینش خلق شده است. آفرینش گرایی زمین کلان سال، بر خلاف آ.ز.ج. اعتقاد به تفسیری استعاری از سفر پیدایش، و به سن به طور علمی تخمین زده شده زمین و جهان است.
White, Andrew Dickson (1896). A History of the Warfare of Science with Theology in Christendom. Two volumes. New York, NY: D. Appleton and Company.
National Center for Science Education. Ten Major Court Cases about Evolution and Creationism
Berg, Randy S. "References for the Age of the Earth". Retrieved 2011-11-25.
تاریخ آفرینش گرایی به تاریخ تفکر مبتنی بر این فرض که جهان طبیعی آغازی داشته، و به طور فراطبیعی پا به عرصه وجود گذاشته است مربوط می شود. عبارت آفرینش گرایی در زبان انگلیسی (به انگلیسی: Creationism) در عام ترین معنای خود گستره وسیعی از نگرش ها و تفاسیر را شامل می شود، و این عبارت تا قبل از قرن ۱۹ میلادی رایج نبود. در سرتاسر تاریخ یادداشت شده، مردمان زیادی بر جهان به عنوان موجودیتی آفریده شده نظر می انداختند. روایات تاریخی باستانی زیادی از اطراف جهان به آفرینش زمین و جهان اشاره می کنند یا تلویحاً بر آن دلالت می کنند. اگرچه ادراکات تاریخی به خصوص از آفرینش گرایی درجات مختلفی از کندوکاو های تجربی، معنوی و/یا فلسفی را به کار برده اند، اما همه شان بر اساس این دیدگاه هستند که جهان آفریده شده است. روایتِ آفرینشِ سِفرِ پیدایش، چارچوبی پایه ای را برای ادراکات معرفت شناختی یهودیان و مسیحیان درباره چگونگی به وجود آمدن جهان - از طریق مداخله الهی خدا، یهوه، ارائه می دهد. به لحاظ تاریخی، تفسیر تحت اللفظی این روایت بیش از تفاسیر تمثیلی غالب بوده اند.
پیدایش حیات
زیست زایی
کیهان شناسی
زیست شناسی فرگشتی
سیر زمانی فرگشت انسان
سیر زمانی تاریخ فرگشتی حیات
گاه شمار جهان


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

آفرینش گرایی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی آفرینش گرایی   • مفهوم آفرینش گرایی   • تعریف آفرینش گرایی   • معرفی آفرینش گرایی   • آفرینش گرایی چیست   • آفرینش گرایی یعنی چی   • آفرینش گرایی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی آفرینش گرایی
کلمه : آفرینش گرایی
اشتباه تایپی : Htvdka 'vhdd
عکس آفرینش گرایی : در گوگل


آیا معنی آفرینش گرایی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 94% )