انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

98 1081 100 1

آقابزرگ تهرانی

آقابزرگ تهرانی در دانشنامه اسلامی

آقابزرگ تهرانی
آقابُزُرْگِ تِهْرانی، محمدمحسن بن علی بن محمدرضا بن محسن بن علی اکبر (۱۱ ربیع الاول ۱۲۹۳-۱۳ ذی الحجه ۱۳۸۹ق/۷ آوریل ۱۸۷۶-۲۰ فوریه ۱۹۷۰م)، فقیه و کتاب شناس شیعی امامی می باشد.
سال ۱۲۹۳ قمری، ماه ربیع الاول و شب پنج شنبه بود. درست یازده روز از ماه میلاد و ربیع الموعود می گذشت و تنها یک هفته به سال گشت میلاد بزرگترین مولود آفرینش حضرت محمد مصطفی ـ صلّی الله علیه و آله ـ مانده بود که از لطف خدا، حاج ملا علی تهرانی، صاحب پسری سالم و کامل شد.
والدین
حاج ملا علی از پیش بر آن بود که نام جدش حاج محسن را بر فرزند نهد تا یاد او بماند ولی تقارن این تولد با ماه میلاد پیامبر چنان خرسندش ساخت که اسم فرزند دلبندش را محمد محسن نامید.
طبقات اعلام الشیعه، شیخ آقا بزرگ تهرانی، ج اول، مقدمه، قم، مؤسسه مطبوعاتی اسماعیلیان.
جدِّ بزرگش، حاج محسن، بازرگان بود و به یاری منوچهرخان معتمدالدوله گرجی، نخستین چاپخانه ایران را بنیاد نهاده بود.
تحصیلات
...
محمدمحسن بن علی بن محمدرضا بن محسن بن علی اکبر بن باقر منزوی تهرانی معروف به شیخ آقابزرگ تهرانی (۱۲۹۳-۱۳۸۹ق/۱۸۷۶-۱۹۷۰م) فقیه و کتاب شناس شیعی امامی که در بین مردم و نیز در مجامع علمی به «آقابزرگ» معروف است. اما لقب خانوادگی اش «منزوی» است و این لقب را در سال 1350ق گرفت. خانواده اش در تهران به «محسنی» مشهور است تا نسبت وی را به جدش حاج محسن برساند. خانواده ایشان علم و تجارت را یکجا جمع کرده است.
در سال 1293ق مطابق با 1254ش در تهران به دنیا آمد.
مدرسه نخست او همان خانواده اش بود و کتابخانه (یا مکتب خانه) محله اش. در محله «پامنار» حروف الفبا و قرائت قرآن کریم را آموخت و از قرائت بسیاری از کتب فارسی و دیوان های اشعار بهره برد و مجموعه ای از معارف دینی و ارقام هندی را فراگرفت. در سال 1303ق در سن 10 سالگی پدرش مجلس جشنی با حضور علما برپا کرد که در آن شیخ آقابزرگ لباس روحانیت پوشید و از او خواستند به فراگیری کتاب «جامع المقدمات» بپردازد. او در مدت 12 سال تحصیل مداوم در مدارس علوم دینی و قرآن، دروس ادبیات عرب، خط، قرائت، تجوید، اصول فقه و حساب را نزد صاحب نظران این رشته ها تحصیل کرد؛ صاحب نظرانی همچون: مولی زین العابدین محلاتی، شیخ محمدرضا قاری، شیخ محمدحسین خراسانی، شیخ محمدباقر معزالدوله، میرزا محمود قمی، میرزا محمدتقی گرگانی، حاج شیخ علی نوری ایلکانی، سید عبدالکریم لاهیجی، حاج شیخ علی نوری و میرزا ابراهیم زنجانی.
سپس به عراق مهاجرت کرد و به کسب علم نزد اساتید آن دیار پرداخت؛ استادانی که از علمای بزرگ بودند، همچون: سید محمدکاظم یزدی، شیخ محمدکاظم خراسانی، میرزا حسین نوری، شیخ محمدطه نجف، سید مرتضی کشمیری، حاج میرزا حسین میرزا خلیل، سید احمد حائری تهرانی، میرزا محمدعلی چهاردهی، میرزا محمدتقی شیرازی و شیخ الشریعه اصفهانی .
وی در سال 1313ق/1274ش، با برادرش کربلایی محمدابراهیم، برای زیارت عتبات مقدسه رهسپار عراق شد و در سال 1314ق، به تهران بازگشت. پس از اتمام مرحله «سطح» در تهران در سال 1315 عازم عراق گردید و در نجف اشرف رحل اقامت افکند. پس از رحلت استادش آخوند خراسانی، به سامرّا هجرت کرد تا در مجلس درس و بحث شیخ محمدتقی شیرازی حضور یابد. ایشان برای تألیف کتاب عظیمش «الذریعة» تا سال 1335ق/1295ش، در همان جا ماند. در این سال به کاظمین سفر کرد و مدت دو سال را در آنجا سپری نمود. سپس بار دیگر به سامرّا بازگشت (در سال 1337ق) و تا سال 1354ق در آنجا ماند.
در این سال عازم نجف اشرف گردید و در سال 1360 به ایران بازگشت. در سال 1365ق، به زیارت قبر امام هشتم حضرت علی بن موسی الرضا(ع) نائل آمد. در سال 1364ق (1323ش) عازم بیت الله الحرام شد و بار دیگر در سال 1377ق خانه خدا را زیارت کرد.

آقابزرگ تهرانی در دانشنامه ویکی پدیا

آقابزرگ تهرانی
شیخ آقابزرگ تهرانی (۱۸ فروردین ۱۲۵۵ در تهران - ۱۲ اسفند ۱۳۴۸ در نجف)، معروف به صاحب الذریعه که نام اصلی او محمدمحسن بود و بعدها منزوی لقب گرفت، از دانشمندان کتاب شناس قرن چهاردهم هجری است و با تألیف دائرةالمعارف بزرگ الذریعه و کتاب طبقات اعلام الشیعه گام بزرگی در شناسایی آثار و نسخ خطی اسلامی در حوزه های مختلف علوم برداشت.
علامه سید محمد حسین حسینی طهرانی
محمد رضا حکیمی
سید مرتضی نجومی،
سید جمال الدین استرآبادی
سید علی سیستانی
محمدصادق سعیدی
سید عبدالعزیز طباطبایی معروف به محقق طباطبایی،
محمود انصاری قمی
سید محمدحسن طالقانی،
سید محمدصادق بحرالعلوم،
مولانا رضا حسین خان رشیدی ترابی،
محمد علی زاهد خمیرانی،
سید محمدمحسن نقوی،
سید محمدعلی قاضی طباطبایی،
سید محمدحسین حسینی جلالی.
محمدتقی شوشتری
محمدتقی داودی شاهرودی
وی در شب پنجشنبه ۱۸ فروردین ۱۲۵۵ (۱۱ ربیع الاول ۱۲۹۳) در محله پامنار تهران به دنیا آمد و در اول اسفند ۱۳۴۸ خورشیدی (۱۳ ذیحجه ۱۳۸۹) در نجف درگذشت.
خاندانی که وی در آن به دنیا آمد هم اهل تجارت بودند و هم اهل علم. چنان که خود برخی از آنان را در کتب خود خویش ذکر کرده است. پدر وی علی (م ۱۳۲۴ ه‍.ق) از تجار معتمدین و فاضل تهران بود و مادرش از زنان علویه و صالحه آن روزگار، از پدر شیخ آقابزرگ تألیفی در دست است، در موضوع تحریم تنباکو و فتوای میرزای شیرازی، که در کتابخانه وقف شده شیخ آقابزرگ، در نجف موجود است. در عین حال طبق تصریح علینقی منزوی در مقدمه طبقات اعلام الشیعه اصل خاندان آقابزرگ تهرانی از اهالی گیلان بوده اند.
او در مدرسه فخریه تهران و مدرسه پامنار به فراگیری دروس سطح مشغول شد و در سال ۱۳۱۰ ق به دست سیدجمال الدین افجه ای معمم شد. شیخ در مرحله دروس عالی تر حوزوی، در محضر بزرگانی چون شیخ محمد حسین خراسانی، شیخ محمد باقر تهرانی، شیخ زین العابدین محلاتی، میرزا محمود قمی، سید حسن استرآبادی، شیخ عباس نهاوندی، محدث نوری، شریعت اصفهانی، سید محمد کاظم طباطبایی یزدی، سید ابوتراب موسوی خوانساری، آخوند خراسانی و محمدتقی شیرازی حاضر شد.شیخ تهرانی بعد از فراگیری علم در این مرحله از طرف بسیاری از بزرگان وقت اجازه روایت دریافت کرد.
عکس آقابزرگ تهرانی


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نقل قول های آقابزرگ تهرانی

محمدمحسن بن علی تهرانی شهرت یافتهٔ فراگیر به آقابُزُرگ تهرانی با لقب شیخ (۶ آوریل ۱۸۷۶، تهران - ۳ مارس ۱۹۷۰، نجف) فقیه شیعه، محدث، تاریخ نگار، کتاب شناس و دانشنامه نویس ایرانی بود که از ۱۸۹۷م در عراق ساکن شد و برای اثر ۲۹ جلدی اش با عنوان الذریعة إلی تصانیف الشیعة شهرت علمی دارد.
• «با أبناءِ تجّار و اعیان هیچ وقت مربوط نشدم، تقید به لباس و خوراک نداشتم، هر چه بود می پوشیدم و هر چه حاضر بود در خانه می خوردم؛ فقط کتاب که اسباب کار طلبه بود، مهیا می کردم.» منبع
• «دارای قریحه ای سرشار و ذهنی وقّاد و حافظه ای قوی بود. او تسلطی فراوانی به مسائل مربوط به کتاب و کتاب شناسی داشت و مؤلفان و مصنفان را نیک می شناخت و بر رموز علم رجال و مسائل درایة الحدیث و روایة الحدیق واقف و آشنا بود. او با داشتن این علوم، احادیث حسان را از احادیث ضعاف بازمی شناخت و بر مسائل ارزیابی محدثان و پایه های وثوق بر آنان وقوف کامل داشت.» -> مهدی محقق

ارتباط محتوایی با آقابزرگ تهرانی

آقابزرگ تهرانی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی آقابزرگ تهرانی   • مفهوم آقابزرگ تهرانی   • تعریف آقابزرگ تهرانی   • معرفی آقابزرگ تهرانی   • آقابزرگ تهرانی چیست   • آقابزرگ تهرانی یعنی چی   • آقابزرگ تهرانی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی آقابزرگ تهرانی
کلمه : آقابزرگ تهرانی
اشتباه تایپی : Hrhfcv' jivhkd
عکس آقابزرگ تهرانی : در گوگل


آیا معنی آقابزرگ تهرانی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 98% )