برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1350 100 1

آق قلا

آق قلا در دانشنامه ویکی پدیا

آق قلا
آق قلا یا آق قلعه، شهری در استان گلستان ایران و مرکز شهرستان آق قلا است. این شهر بر پایهٔ سرشماری سال ۱۳۹۰، ۳۱۶۲۶نفر جمعیت داشته است. شهرستان آق قلا، در طرفین رودخانهٔ گرگان و در شمال شهر گرگان قرار گرفته است. از سمت شمال به بخش اترک، از غرب به بخش مرکزی بندرترکمن، گمیشان، از جنوب به بخش مرکزی گرگان و دهستان ملک و از شرق به دهستان کتول و بخش مرکزی شهرستان گنبد قابوس محدود است. منابع درآمد مردم این شهرستان نخست زراعت و پس از آن تجارت و بعد فروش صنایع دستی است. محصولات عمده آن: گندم، جو، برنج، پنبه، حبوبات، نباتات علوفه ای، سیب زمینی و دانه های روغنی است که از طریق آبیاری و دیم به دست می آید. شهرستان آق قلا در شمال گلستان و در کنار رودخانهٔ گرگان رود با داشتن آثار تاریخی و صنایع دستی همچون انواع قالی ترکمن از مناطق گردشگرپذیر این استان است.
دائرةالمعارف بزرگ اسلامی
نام قدیمی این شهر مبارک آباد، «اسپی دژ» یا «دژ سفید» بوده است. اسپی در زبان مازندرانی (طبری) به معنای سفید می باشد. و ترکمن ها نام «آق قلعه» یعنی قلعه سفید را بر آن نهاده اند. برای مدتی تا پیش از سال ۱۳۵۷ پهلوی دژ نامیده می شد، اما اکنون نام ترکمنی خود را بازیافته است.
این شهر در ۱۸ کیلومتری شمال شهر گرگان بر جلگه ای هموار در کنار رودخانهٔ گرگان با عرض جغرافیایی °۳۶ وَ ۵۸ و طول جغرافیایی °۵۴ وَ ۱۶ قرار گرفته است. براساس سرشماری تقریبی ۱۳۶۲–۱۳۶۳ تعداد خانوارهای آق قلعه ۷۹۹‘۱۳ نفر بوده است. آق قلعه شهر آبادی است که بر سر راه بندر ترکمن به گنبد قابوس قرار گرفته است. رودخانهٔ گرگان، آق قلعه را به هفت بخش تقسیم می کند. گفته می شود این شهر توسط شاه عباس در سال ۱۰۲۰ هجری قمری بنا شده است.
از بناهای قدیمی آق قلعه پل آجری است که در دوران صفویه بر روی رودخانهٔ گرگان ساخته شده است. در عکسی که در دورهٔ ناصرالدین شاه از این پل برداشته اند دو مناره در کنار پل دیده می شود. اکنون از این مناره ها اثری نیست. از مدتی پیش پل دیگری بر این رودخانه ساخته اند که با احداث آن، رفت وآمد وسایل نقلیهٔ موتوری از روی پل قدیمی صورت نمی گیرد، و از آن تنها به عنوان یکی از آثار قدیمی نگهداری می شود. این پل دارای ۵ چشمه با ساختمان قدیمی است و تعمیرات جدیدی نیز در آن شده است. از بناه ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با آق قلا

آق قلا را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

شهریار آریابد
ترکی شده " اسپید دژ " پارسی و به معنای دژ سپید ، نام یکی از بخش های تاریخی تپورستان (مازندران کنونی ) که در تقسیمات کشوری دولت جمهوری اسلامی بخشی از استان گلستان شد و نام ترکمنی آق قلا به خود گرفت که در واقع ترجمه همین نام پارسی می باشد، این شهر در کنار دریای کاسپیان و نزدیک بندر شاپور (ترکمن) است.

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی آق قلا   • مفهوم آق قلا   • تعریف آق قلا   • معرفی آق قلا   • آق قلا چیست   • آق قلا یعنی چی   • آق قلا یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی آق قلا
کلمه : آق قلا
اشتباه تایپی : Hr rgh
عکس آق قلا : در گوگل

آیا معنی آق قلا مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )