انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

99 1072 100 1

آلبانیای قفقاز

آلبانیای قفقاز در دانشنامه ویکی پدیا

آلبانیای قفقاز
آلبانیای قفقاز (ایرانی: اران، ارمنی: الوانک) نام یک کشور باستانی در منطقه قفقاز بوده است. این کشور از شمال به کوهستان کرائونیان که در قفقاز کشیده شده، از شرق به دریای خزر و از جنوب به رودخانه ارس محدود بوده است. از غرب، مرزش ناپایدار بوده است. استرابون نوشته است: رودخانه کورا مرز غربی آلبانیای قفقاز بوده است و این مرز بارها از جانب آلبانیایی ها یا ارمنی ها مورد تاخت و تاز قرار گرفته است. در انتهای شرقی مرز قفقاز، گذرگاهی در کنار ساحل دریای خزر باز می گردد. که به دروازه های آلبانیا و دروازه های خزر توسط باستانیان، پهک چورای یا ایوری پهک توسط ارامنه نامیده می شود.
آلبانیا در زبان ارمنی باستان Աղուանք و به ارمنی امروزی Աղվանք (آقوانک) و به سایر زبان های قفقازی «آلبانیا» به منطقه ای فراتر از کل جمهوری آذربایجان امروزی گفته می شد. پادشاهی آلبانیا از چهار قرن پیش از میلاد تا نیمه اول قرن نهم میلادی برقرار بوده است. در سال ۳۳۱ پیش از میلاد از آلبانیای قفقاز به عنوان یکی از ساتراپی های هخامنشیان یاد شده است. از آن دوران نام هیچ شهری از این منطقه در جایی یاد نشده است. پایتخت آلبانیا در کنار دریای خزر قرار داشته است. در سال ۳۸۷ میلادی که ساسانیان و رومی ها ارمنستان را بین خود تقسیم کردند، آلبانیای قفقاز تابع مطلق ایران شد. ساسانیان در سال ۵۱۰ میلادی آخرین حاکم بومی را برکنار کرده و اداره منطقه را به کل بدست گرفتند.
دلیل نام گذاری این دولت به نام آلبانی این بوده است که در زبان لاتین، مناطق کوهستانی را آلبانیا می نامیدند (به همین دلیل کشور آلبانی کنونی به همین نام نامیده می شود). جالب اینکه مناطق شمالی آلبانیا را امروزه داغستان می نامند که به ترکی یعنی سرزمین کوهستانی.
آلبانیای قفقاز، از شمال به رود ترک (Terek)، از جنوب به رود ارس، از شرق به دریای خزر و از غرب به قلعه هوناراکرت و گرجستان و ساحل غربی دریاچه سوان (گوگچه) محدود بوده است.
عکس آلبانیای قفقاز
الفبای آلبانیای قفقاز یا الفبایی برای گارگیان ها، الفبایی مورد استفاده مردم آلبانیای قفقاز سرزمینی باستانی در بخش هایی از داغستان و جمهوری آذربایجان امروزی بود. این الفبا در کنار الفبای گرجی تنها الفباهایی هستند که توسط گویشوران زبان های قفقازی توسعه داده شده. زبان ارمنی سومین زبان بومی قفقاز است که الفبای خاص خود را دارد اما این زبان از خانواده زبان های هند و اروپایی است.
نیج
سلسله اشکانی آلبانیای قفقاز، سلسله ای با اصالت پارتی بود که از قرن اول تا پنجم میلادی بر آلبانیای قفقاز حکم می راند. آنها شاخه ای از اشکانیان پارت بودند که به همراه حاکمان اشکانی ارمنستان و ایبری یک اتحادیه خانوادگی اشکانی را پدیدآوردند. بعدها مهرانیان جانشین سلسله اشکانی آلبانیای قفقاز شدند. مؤسس کاغانکاتواتسی مورخ فهرستی از ده پادشاه اشکانی آلبانیای قفقاز از از واچاگان اول دلاور در نیمه دوم قرن سوم تا واچاگان سوم پرهیزگار در قرن پنجم ارائه می دهد.
واچاگان دلاور
واچه ال
اورنیر
واچاگان دوم
میرهوان
ساتُی
آسای
اسواگن
واچه دوم
واچه سوم پرهیزگار


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با آلبانیای قفقاز

آلبانیای قفقاز را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

سعید ترابی > break up
هادی > اراد
گل پری > گل پری
محمدرضا > Amenagement
Mn > guantily
محمد علی یزدانی فر > settling basin
09166128817 > چید
B/love/S > defend

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی آلبانیای قفقاز   • مفهوم آلبانیای قفقاز   • تعریف آلبانیای قفقاز   • معرفی آلبانیای قفقاز   • آلبانیای قفقاز چیست   • آلبانیای قفقاز یعنی چی   • آلبانیای قفقاز یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی آلبانیای قفقاز
کلمه : آلبانیای قفقاز
اشتباه تایپی : Hgfhkdhd rtrhc
عکس آلبانیای قفقاز : در گوگل


آیا معنی آلبانیای قفقاز مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 99% )