برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1279 100 1

آلتایی

آلتایی در دانشنامه ویکی پدیا

آلتایی
آلتایی ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
جمهوری آلتایی
سرزمین آلتایی
زبان های آلتایی
زبان آلتایی
ولایت آلتای (به اویغور: ئالتای ۋىلایىتى) یک ولایت در جمهوری خلق چین است که در سین کیانگ واقع شده است.
بالابان (شاهین) آلتایی (نام علمی: Falco cherrug altaicus) یکی از انواع بزرگ جثهٔ شاهین است که طبقه بندی علمی آن مورد اختلاف است. بر اساس نظریه رایج این پرنده زیرگونه ای از بالابان (Falco cherrug) است درحالیکه نظریه دیگری آن را یک گونهٔ مستقل دانسته و یک نظریه هم معتقد است این شاهین ها در واقع دورگه های طبیعی بالابان و شنقار (Falco rusticolus) هستند.
بالابان آلتایی از دیرباز اعتبار و محبوبیت خاصی در بین بازداران آسیای میانه داشته است و برخی معتقدند پرنده افسانه ای تورول در اسطوره های مجارها در واقع بالابان آلتایی بوده است.
بالابان آلتایی در منطقه کوهستانی نسبتاً کوچکی در کوه های آلتای واقع در مرز چهار کشور چین، قزاقستان، مغولستان و روسیه زادآوری می کند که با منطقهٔ زیستی بسیار وسیعتر بالابان همپوشانی دارد. بالابان از شمال و مرکز چین تا اروپای مرکزی سکونت دارد. قلمرو زیستی شنقار هم در مناطق قطبی شمال اروپا، روسیه و آمریکای شمالی است اما به صورت اتفاقی به مناطق جنوبیتر هم می آیند و حتی ممکن است با گونه های بسیار نزدیک به خود در زیرسرده شاهین های مقدس (Hierofalco) یعنی بالابان، لاچین و شاهین بلوچی جفت گیری کرده و جوجه های باروری را به دنیا آورند. این دورگه شدن ها از زمان ایجاد این گونه ها در ۱۳۰ هزار سال پیش تا به امروز ادامه یافته و باعث شده تا بررسی ژنتیکی این گونه ها بسیار دشوار شود.
در ظاهر به نظر می رسد که بالابان های آلتایی یا دورگه های شنقارهای آواره و بالابان باشند یا دست کم از ادغام گروهی از این دورگه ها با بالابان های بومی منطقه ایجاد شده باشند. مطالعات ژنتیکی نتوانسته این فرضیه را اثبات یا رد کند. مسلم اینست که ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

آلتایی را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی آلتایی   • مفهوم آلتایی   • تعریف آلتایی   • معرفی آلتایی   • آلتایی چیست   • آلتایی یعنی چی   • آلتایی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی آلتایی
کلمه : آلتایی
اشتباه تایپی : Hgjhdd
عکس آلتایی : در گوگل

آیا معنی آلتایی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )