انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

99 1064 100 1

آلمان نازی

آلمان نازی در دانشنامه ویکی پدیا

آلمان نازی
آلمان نازی یا رایش سوم که به طور رسمی از سال ۱۹۳۳ تا ۱۹۴۳ رایش آلمان و بعد از ۲۶ ژوئن ۱۹۴۳ رایش آلمان بزرگ خوانده می شد به حکومت آلمان در دوران بین سال های ۱۹۳۳ تا ۱۹۴۵ اطلاق می شود که دولت آدولف هیتلر تا سال ۱۹۴۵ میلادی در آن کشور در رأس حکومت بود. در این دوران، کشور آلمان تحت حکومت حزب سوسیالیست ملی کارگران آلمان به رهبری آدولف هیتلر به عنوان صدراعظم و پیشوا بود. وی از سال ۱۹۳۴ رهبر حزب سوسیالیست ملی کارگران آلمان شد. پس از روی کار آمدن نازی ها در سال ۱۹۳۳، نام رسمی آلمان تغییر نکرد و «رایش آلمان» (به آلمانی: Deutsches Reich) یا «رایش سوم» که از سال ۱۸۷۱ بود، باقی ماند. آدولف هیتلر در روز سی ام ژانویه ۱۹۳۳ از سوی رئیس جمهوری آلمان به عنوان صدراعظم انتخاب شد.
آلمان
سرزمین های اشغالی
تحت کنترل حکومت نظامی
نروژ
۲: آدولف هیتلر خود را از اوت ۱۹۳۴ قانوناً پیشوا و صدراعظم رایش (Führer und Reichskanzler) نامید. ۳: لوتز گراف شورین فن کروسیک از عنوان سرپرستی صدارت عظمی استفاده کرد. ۴: Through the Enabling Act of 1933, the German government was vested with legislative powers, although the Reichstag formally continued to exist as a law-making body.
مفهوم رایش با مفهوم امپراتوری تفاوت دارد. از نظر تاریخی، فقط به آلمان از سال ۱۸۷۱ تا سال ۱۹۱۸ میلادی که آلمان تحت قوانین فرمانروایی بود «امپراتوری آلمان» گفته می شد. در صورتی که عبارت «رایش» نوع حکومت آلمان از ۱۸۷۱ تا ۱۹۴۵ میلادی را بیان می کند. واژهٔ «رایش» در زبان آلمانی برخلاف واژه «امپراتوری» بیانگر یک حکومت سلطنتی نیست و بیشتر به معنای یک اتحادیه یا مجموعه ای از چند سرزمین متحد است.
عکس آلمان نازی
ارتش آلمان نازی (به آلمانی: Wehrmacht)تلفظ آلمانی: [ˈve:ɐ̯maxt] ( بشنوید) به معنای لغوی نیروی دفاعی، نام ارتش آلمان از سال ۱۹۳۵ تا ۱۹۴۵ بوده و شامل نیروی زمینی هی یر، نیروی دریایی کریگسمارینه و نیروی هوایی آلمان نازی لوفت وافه است.
جنگ جهانی اول
جنگ جهانی دوم
پس از جنگ جهانی اول و امضای پیمان آتش بس ۱۱ نوامبر ۱۹۱۸ و سپس امضای پیمان ورسای، ارتش آلمان موظف به محدود نگاه داشتن شمار نیروهای زمینی به صد هزار نفر و نیروی دریایی پانزده هزار نفر شد. ناوگان جدید مجاز برای آلمان متشکل از حداکثر شش ناو جنگی، شش رزم ناو و دوازده ناوشکن می شد. در اختیار داشتن توپخانه سنگین برای ارتش آلمان ممنوع شده و نیروی هوایی و خدمت وظیفه عمومی نیز منحل شدند. آلمان با محدودیت شمار نیروهایش مجبور شد ارتشی با فرماندهی هانس فون زکت و بهترین و خبره ترین نیروهایش تشکیل دهد. آلمان طبق پیمان ورسای از داشتن نیروی هوایی منع شده بود، اما فون زکت که از مزایای نبرد هوایی کاملاً آگاه بود در ابتدای سال ۱۹۲۰ یک کادر مخفی از افسران نیروی هوایی تشکیل داد.
در سال ۱۹۲۲ آلمان به طور مخفیانه دور زدن این شرایط و محدودیت را آغاز کرد و همکاری محرمانه با اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی پس از پیمان راپالو آغاز شد. آلمان به اتحاد جماهیر شوروی در صنعتی شدن کمک کرده و افسران شوروی در آلمان آموزش داده می شدند. متخصصین تانک و نیروی هوایی آلمانی می توانستند در اتحاد جماهیر شوروی تمرین و پژوهش انجام دهند. در حدود سیصد خلبان آلمانی در لیپتسک آغاز آموزش نموده و آموزش کاربردی تانک در نزدیکی قازان و پروژه گازهای سمی در ساراتوف برای ارتش آلمان انجام می گرفت.
استخدام در ورماخت از طریق نام نویسی داوطلبانه (۱۹۴۵–۱۹۳۳) و خدمت سربازی (۱۹۳۵–۱۹۴۵) انجام گرفت. مردان برای خدمت توسط نامه های شخصی فراخوانی می شدند. پیش از جنگ، ثبت نام شدگان مسن تر فقط لازم بود برای حضور در تمرین های گاه به گاه و دوره محدود شرکت کنند.
اردوگاه های کار اجباری (به آلمانی: Konzentrationslager) (معنی لغوی: «اردوگاه تمرکز») در دوران حکومت آلمان نازی و در راستای اجرای پروژه «راه حل نهایی» در رایش آلمان و سرزمین های اشغال شده تأسیس شدند. این اردوگاه ها برای کار اجباری برخی اقلیت ها، مانند یهودیان، کولی ها، هم جنس گرایان و حتی معلولان ذهنی و هم چنین مخالفان داخلی ضد رژیم نازی از جمله ماسون ها، شاهدان یهوه و کمونیست ها طراحی و ایجاد شده بودند.
از جمله اردوگاه های کار اجباری آلمان نازی می توان به اردوگاه داخائو، اردوگاه بوخن والد، اردوگاه تربلینکا، اردوگاه ترزینشتات، اردوگاه آشویتس و اردوگاه برگن ـ بلزن اشاره کرد.
اوتانازی کودکان(به آلمانی: Kinder-Euthanasie)، به سری قتل هایی اطلاق می شود که در آلمان نازی اتفاق افتاد که طی آن کودکان و نوجوانان تا سن ۱۶ سال را که به نوعی بیماری لاعلاج جسمی و روحی مبتلا بودند یا معلول بودند، توسط حزب نازی و از طریق اوتانازی از بین می رفتند. حد اقل ۵۰۰۰ کودک در ۳۰ محل به اصطلاح محافظت از کودکان، قربانی این عمل شدند.
اوتانازی کودکان
کودک کشی
نوزاد کشی
euthanasia in Nazi Germany|ویکی پدیای انگلیسی
بخش رمزنگاری سرفرماندهی ارتش آلمان نازی (آلمانی: Chiffrierabteilung des Oberkommandos der Wehrmacht) یا به اختصار «OKW/Chi» یک ادارهٔ شنود الکترونیک در «سرفرماندهیِ کلِ» در ارتش آلمان نازی، قبل و حین جنگ جهانی دوم بود.
یکی از وظایف مهم این اداره، تحلیل رمز، رمزنگاری پیام های خودی و همچنین رمزگشایی از پیام های محرمانه دشمنان بود و نظارت و پشتیبانی از دستگاه های گردان سایفر در ماشین انیگما را هم بر عهده داشت.
این اداره در واقع جایگزین «دایرهٔ رمزنگاری» در «وزرات دفاع رایش» شده بود.
جنبش ضد تنباکو در آلمان نازی
پس از این که پزشکان آلمانی برای اولین بار به کشف رابطه بین سیگار کشیدن و سرطان ریه شدند، رایش آلمان یک جنبش قوی ضد تنباکو را آغاز کرد. و اولین جنبش ضد سیگار در تاریخ مدرن را رهبری کرد. جنبش ضد تنباکو در آلمان نازی یکی از فعالیت های مهم اجتماعی در دوران حکومت نازی ها بود. عمده ترین کار این جنبش فعالیت بر ضد استعمال تنباکو و مصرف نوشیدنی های الکلی بود.
Berridge, Virginia (2007), Marketing Health: Smoking and the Discourse of Public Health in Britain, 1945-2000, Oxford University Press, ISBN 0-19-926030-3.
Bynum, William F.; Hardy, Anne; Jacyna, Stephen; Lawrence, Christopher; Tansey, E. M. (2006), The Western Medical Tradition, Cambridge University Press, ISBN 0-521-47524-4.
Clark, George Norman; Briggs, Asa; Cooke, A. M. (2005), A History of the Royal College of Physicians of London, Oxford University Press, ISBN 0-19-925334-X.
Coombs, W. Timothy; Holladay, Sherry J. (2006), It's Not Just PR: Public Relations in Society, Blackwell Publishing, ISBN 1-4051-4405-X.
Daunton, Martin; Hilton, Matthew (2001), The Politics of Consumption: Material Culture and Citizenship in Europe and America, Berg Publishers, ISBN 1-85973-471-5.
Gilman, Sander L.; Zhou, Xun (2004), Smoke: A Global History of Smoking, Reaktion Books, ISBN 1-86189-200-4.
Guenther, Irene (2004), Nazi Chic?: Fashioning Women in the Third Reich, Berg Publishers, ISBN 1-85973-400-6.
Lee, P. N. (1975), Tobacco Consumption in Various Countries (4th ed.), London: Tobacco Research Council.
Meyer, Hubert (2005), The 12th SS: The History of the Hitler Youth Panzer Division, Stackpole Books, ISBN 978-0-8117-3198-0.
Proctor, Robert (1999), The Nazi War on Cancer, Princeton University Press, ISBN 0-691-07051-2.
Schaler, Jeffrey A. (2004), Szasz Under Fire: A Psychiatric Abolitionist Faces His Critics, Open Court Publishing, ISBN 0-8126-9568-2.
Szollosi-Janze, Margit (2001), Science in the Third Reich, Berg Publishers, ISBN 1-85973-421-9.
Tillman, Barrett (2004), Brassey's D-Day Encyclopedia: The Normandy Invasion A-Z, Potomac Books Inc., ISBN 1-57488-760-2.
Uekoetter, Frank (2006), The Green and the Brown: A History of Conservation in Nazi Germany, Cambridge University Press, ISBN 0-521-84819-9.
Young, T. Kue (2005), Population Health: Concepts and Methods, Oxford University Press, ISBN 0-19-515854-7.
جنبشهای ضد تنباکو از آغاز قرن بیستم در بسیاری از کشورها رشد کردند، ولی جز در آلمان که کارزار پس از به قدرت رسیدن نازیها از سوی دولت حمایت شد توفیق اندکی داشتند. این جنبش قوی ترین جنبش ضد دخانیات در جهان در دهه ۱۹۳۰ و اوایل دهه ۱۹۴۰ بود. رهبری ناسیونال سوسیالیست سیگارکشیدن را محکوم کرد و بسیاری از آنان علناً از مصرف تنباکو انتقاد کردند. پژوهش در خصوص سیگارکشیدن و اثرات اش بر سلامتی در دوره حکومت نازیها پیشرفت کرد و در آن زمان در نوع خود از مهم ترینها بود. بی علاقگی شخصی آدولف هیتلر به تنباکو و سیاستهای تولید مثل نازیها از جمله عوامل محرک کارزار آنان علیه دخانیات بود و کمپین به نژادگرایی و یهودستیزی مرتبط بود. دولت ناسیونال سوسیالیستی کوشش بسیار زیادی انجام داد تا بتواند به شیوه های فرهنگی و تبلیغاتی مردم را به ترک مشروبات الکلی و سیگار ترغیب کند.
کارزار ضد دخانیات نازی شامل ممنوعیت سیگارکشیدن در ترامواها، اتوبوسها و قطارهای شهری، ارتقای آموزش بهداشت، محدود کردن سهمیه سیگار در ورماخت، سازماندهی درسهای درمانی برای سربازان، و افزایش مالیات تنباکو بود. ناسیونال سوسیالیستها همچنین محدودیتهایی بر تبلیغات تنباکو و سیگار کشیدن در فضاهای عمومی و رستورانها و کافی شاپها وضع کردند. جنبش در اولین سال های حکومت نازی تأثیر چنانی نداشت و مصرف تنباکو بین ۱۹۳۳ تا ۱۹۴۵ افزایش یافت، ولی سیگار کشیدن بین نظامیان از ۱۹۳۹ تا ۱۹۴۵ کم شد. حتی تا آخر قرن بیستم، جنبش ضد تباکوی آلمان پس از جنگ نتوانست به حد کارزار ضد سیگار آلمان نازی تأثیرگذار باشد.
دولت آلمان نازی کوشش کرد از طریق قانونی تا حد قابل توجهی با مصرف مشروبات الکلی برخورد کند. برای مثال رانندگانی که تحت تأثیر مشروبات الکلی قرار می گرفتند به سختی مجازات می شدند. دولت می کوشید جوانان را به خوردن نوشیدنی های سالم به جای مشروبات الکلی تشویق کند و این مسئله تا حد زیادی به ویژه در میان افراد سازمان جوانان هیتلری به انجام رسید. در سال ۱۹۳۷ قانونی تصویب شد که فروش مشروبات الکلی را به افراد کم سن ممنوع می کرد
حمایت از جانوران در رایش بزرگ آلمان به طور جامع و همه گیر توسط دولت و حزب ملی سوسیالیست کارگران آلمان صورت می پذیرفت و دولت رایش اقدامات بسیاری را برای حمایت از حقوق حیوانات انجام داد. با سر کار آمدن حزب ملی سوسیالیست کارگران آلمان در سال ۱۹۳۳، جامع ترین قانون حمایت از جانوران تا آن زمان در اروپا، در آلمان وضع و اجرا شد. این اولین اقدام توسط یک دولت برای شکستن حصار بین انسان و حیوان به شمار می رفت. بسیاری از رهبران ناسیونال سوسیالیست مانند آدولف هیتلر، هرمان گورینگ و رودلف هس از دوستداران جانوران بودند. بسیاری از ناسیونال سوسیالیستها از طرفداران محیط زیست و از حامیان حفاظت از جانوران به شمار می رفتند. هاینریش هیملر سعی کرد تا به طور کامل شکار را ممنوع سازد. قانون فعلی حمایت از جانوران در جمهوری فدرال آلمان نسخه ای اندک تغییر یافته از این قانون در رایش سوم است.
کتاب حمایت از جانوران در رایش سوم اثر دانیل هاینتس، در تارنمای آمازون
با این که سیاه پوستان در آلمان نازی مانند یهودیان، کولی ها یا اسلاوها دچار کشتار جمعی نظیر هولوکاست نشدند، همچنان از سوی ناسیونال سوسیالیست ها همچون رومانی ها و کولی ها نژاد پست تر تلقی می شدندو در کنار کولی ها، مشمول قوانین نورنبرگ می شدند.
http://en.wikipedia.org/wiki/Black_people_in_Nazi_Germany
رفتار با سیاهان در آلمان نازی عموماً بی تفاوت بود. دلیل اصلی این مسئله، سیاست نژادی سیال و غیر رو راست نازیها بود که تحت تأثیر سیاستهای روزمره، منجر به سیاستهای پیچیده و گاهی متناقض می شد. برنامه نژادی نازی سیاهان را پایین تر از نژاد آریایی می دانست، ولی آنها به دلیل شمار کم شان هنگام پیاده شدن اقدامات حکومتی و اعمال سیاست اغلب نادیده گرفته می شدند. نتیجتاً با سیاهان عموماً نسبت به کولیها یا یهودیان بهتر رفتار می شد و اغلب می توانستند زندگی عادی داشته باشند کار کنند و به مدرسه بروند. از سوی دیگر با وجود غیاب یک سیاست رسمی دولتی سیستماتیک موارد زیادی از تبعیض، جرم و قتل سیاهان در سطح محلی تحت تأثیر درک نژادی نازیها که بین مردم پخش شده بود و بی اعتنایی عمومی نسبت به آنها در کل جهان غرب وجود داشت.
دانتسیگ - ۳ فینیگدانتسیگ - ۴ فینیگ   دانتسیگ - ۵ فینیگ   دانتسیگ - ۸ فینیگ   دانتسیگ - ۱۰ فینیگ   دانتسیگ - ۱۲ فینیگ   دانتسیگ - ۱۵ فینیگ   دانتسیگ - ۲۰ فینیگ   دانتسیگ - ۲۵ فینیگ   دانتسیگ - ۳۰ فینیگ   دانتسیگ - ۴۰ فینیگ   دانتسیگ - ۵۰ فینیگ
دانتسیگ - ۴ فینیگ
دانتسیگ - ۵ فینیگ
دانتسیگ - ۸ فینیگ
نیروی هوایی آلمان نازی در کنار نیروی زمینی و دریایی یکی از سه بخش ارتش آلمان نازی بود. این نیرو در واقع مجموعهٔ نیروی آفندی و پدافندی هوایی بود و در جنگ جهانی دوم بیشتر در پشتیبانی نیروی زمینی ارتش آلمان فعالیت عمده داشت.
نیروی هوایی آلمان در دوران ناسیونال سوسیالیسم یا به اختصار آلمان نازی و به تعبیر دیگر رایش سوم فقط دو فرماندهٔ کل داشت. مارشال امپراتوری هرمان گورینگ که در مدت کوتاهی مانده به پایان جنگ جهانی دوم توسط هیتلر برکنار شد و ژنرال فیلد مارشال ریتر فون گرایم. نیروی هوایی آلمان زیر نظر وزارت هوانوردی آلمان اداره می شد تا آنکه در سال ۱۹۴۴ فرماندهی نیروی هوایی آلمان تشکیل شد.
لوفت وافه
تاریخ آلمانچنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با آلمان نازی

آلمان نازی در جدول کلمات

شهری که سران آلمان نازی در دادگاه آن محاکمه شدند
نورنبرگ

آلمان نازی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی آلمان نازی   • مفهوم آلمان نازی   • تعریف آلمان نازی   • معرفی آلمان نازی   • آلمان نازی چیست   • آلمان نازی یعنی چی   • آلمان نازی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی آلمان نازی
کلمه : آلمان نازی
اشتباه تایپی : Hglhk khcd
عکس آلمان نازی : در گوگل


آیا معنی آلمان نازی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 99% )