انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

99 1065 100 1

آلودگی

/'Aludegi/

مترادف آلودگی: پلیدی، کثافت، ناپاکی، فجور، فسق، گناه، آغشتگی، آلوده شدن، درگیری، دین، قرض، وامداری، به انحطاطکشیده شدن، منحطشدن

متضاد آلودگی: تمیزی، عصمت

معنی آلودگی در لغت نامه دهخدا

آلودگی. [ دَ / دِ ] (حامص ، اِ) لَوث. آلایش. عادت باعمال زشت. || گناه. فسق. فجور. جرم. || شوخ. دَرَن. وَسَخ :
چو بشنید از او شاه به ، دین به
پذیرفت از او راه و آئین به
پر از نور ایزد بشد دخمه ها
وز آلودگی پاک شد تخمه ها.
دقیقی.
چنان دان که هرگز گرامی پسر
نبوده ست یازان بخون پدر
مگر مادرش تخمه را تیره کرد
پسر را به آلودگی خیره کرد.
فردوسی.
زن پاک تن را به آلودگی
برد نام و یازد به بیهودگی.
فردوسی.
ره داور پاک بنمودشان
از آلودگی ها بپالودشان.
فردوسی.
در این خرقه بسی آلودگی هست
خوشا وقت قبای می فروشان.
حافظ.
آلودگی خرقه خرابی ّ جهانست.
حافظ.
|| عَذِره. گوه :
در حدث افتد نداند بوی چیست
از من است این بوی یا آلودگیست.
مولوی.
- آلودگی آب ؛ تیرگی آن.
|| دَین. وام. بدهکاری.

معنی آلودگی به فارسی

آلودگی
۱ - عمل و فعل آلوده لوث آلایش . ۲ - عادت به اعمال زشت انحطاط اخلاقی . ۳ - گناه فسق فجور جرم . ۴ - لکه شوخ وسخ . ۵ - گه عذره . ۶ - دین وام بدهکاری یا آلودگی آب . تیرگی آب .
[pollution] [شیمی، مهندسی محیط زیست و انرژی] وارد شدن ماده ای در آب یا خاک یا هوا که کیفیت طبیعی آنها را تحت تأثیر قرار دهد و موجب آزار حواس بینایی یا چشایی یا بویایی یا شنوایی شود یا سلامتی را به خطر اندازد
[ground water pollution] [زمین شناسی] غلظت بیهنجار عناصر در آب های زیرزمینی
[pesticide pollution] [کشاورزی- زراعت و اصلاح نباتات، مهندسی منابع طبیعی- محیط زیست و جنگل] آلودگی حاصل از درآمیختن آفت کش ها با مواد غذایی و هوا و آب و خاک
[nutrient pollution] [مهندسی محیط زیست و انرژی] آلودگی منابع آب براثر ورود مقادیر زیاد مواد مغذی
[information pollution] [رایانه و فنّاوری اطلاعات، علوم کتابداری و اطلاع رسانی] گسترش اطلاعات ناسودمند در هر سامانۀ اطلاعاتی
[infestation] [علوم سلامت] وجود عامل بیماری زا بر سطوح خارجی بدن
[فیزیک، مهندسی محیط زیست و انرژی] ← آلودگی نوفه ای
[thermal pollution] [مهندسی محیط زیست و انرژی] آلودگی آب براثر افزایش دمای آن که مستقیم یا غیرمستقیم موجب ایجاد تنش یا مرگ آبزیان می شود
[point source pollution] [مهندسی محیط زیست و انرژی] آلودگی ناشی از یک منبع مشخص متـ . آلودگی نقطه ای
[مهندسی محیط زیست و انرژی] ← آلودگی منبع نقطه ای
[light pollution] [نجوم ] وجود نور مصنوعی که رصد در آسمان شب را دشوار می کند
[noise pollution] [فیزیک، مهندسی محیط زیست و انرژی] صداهای ناخواسته یا زیان بار در محیط زیست انسان متـ . آلودگی صوتی
[indoor air pollution] [مهندسی محیط زیست و انرژی] آلودگی های فیزیکی و شیمیایی و زیست شناختی در محیط های بسته
ابر آلوده بودن حالت آسمان در هنگامی که ابر در آن دیده میشود .
[pollution indicator organism] [مهندسی محیط زیست و انرژی] گونه های گیاهی یا جانوری که در آب های آلوده مشاهده می شوند و وجودشان دلیل بر آلودگی خاصی در آب است
[pollution load] [مهندسی محیط زیست و انرژی] مقدار آلودگی مشخصی که در مدتی معین وارد تصفیه خانه یا آب پذیرنده می شود
غضب قهر .
حالت خواب آلوده
بحالت خواب آلوده در آمدن عمل خواب آلوده .
خون آلوده بودن .
حالت و چگونگی دامن آلوده

معنی آلودگی در فرهنگ معین

آلودگی
(دِ) (حامص .) ۱ - ناپاکی ، آلایش ، لکه . ۲ - عادت به اعمال زشت . ۳ - گناه ، فسق .

معنی آلودگی در فرهنگ فارسی عمید

آلودگی
۱. حالت و چگونگی آلوده.
۲. آمیختگی با هرچیز ناپاک.
۳. ناپاکی: زآن نجاسات ره و آلودگی / نور را حاصل نگردد بدرگی (مولوی: ۷۲۳).
۴. (اسم) لکۀ کثیف روی لباس: پاک بشوی از همه آلودگی / پیرهن و چادر و شلوار خویش (ناصرخسرو: ۱۷۸).
۵. [مجاز] اعتیاد به مواد مخدر، الکل، و مانندِ آن.
۶. [مجاز] عادت به کار زشت.
۷. [قدیمی] گناه.
خواب آلوده بودن.
حالت و چگونگی شرم آلوده.
غمگینی ، اندوهگینی.

آلودگی در دانشنامه ویکی پدیا

آلودگی
آلودگی به ورود آلاینده ها به یک محیط که باعث ناپایداری، اختلال، آسیب یا ناراحتی برای موجودات زنده شود گفته می شود.
آلودگی هوا
آلودگی آب
آلودگی خاک
آلودگی صوتی
آلودگی نوری
آلودگی هسته ای
آلودگی دریایی
آلودگی نفتی
علم مواجهه
مواجهه کل
آلودگی می تواند به شکل مواد شیمیایی یا انرژی از قبیل صدا، گرما یا نور باشد. مواد آلوده کننده ای که در پی رویدادهای طبیعی پدید می آیند زمانی به عنوان آلاینده شناخته می شوند که میزان آن ها از حدّ طبیعی بگذرد. در سال ۲۰۱۵ آلودگی باعث مرگ ۹ میلیون انسان شده است.
آلودگی را اغلب در دو گونه دسته بندی می کنند: آلودگی با منبع نقطه ای و آلودگی با منبع غیرنقطه ای. نوع اول برای نمونه آلودگی آب است که در منبعی نقطه ای سرچشمه می گیرد نظیر مجرای خروجی یک فاضلاب. نوع دوم به آلودگی تغذیه شده از یک ناحیه وسیع و نه از یک محل ویژه اشاره دارد.
مؤسسه بلک اسمیت هرساله فهرستی از آلوده ترین مکان های کره زمین را منتشر می کند. در سال ۲۰۰۷ آلوده ترین نقاط به ترتیب در جمهوری آذربایجان، چین، هند، پرو، روسیه، اوکراین و زامبیا قرار داشتند.
عکس آلودگی
منظور از آلودگی آب، آلودگی پهنه های آبی معمولاً توسط فرآیندهای انسانی است. پهنه های آبی برای مثال شامل دریاچه ها، رودخانه ها، اقیانوس ها، سفره های آب و آب های زیرزمینی است. هنگامی که آلودگی ها به طور مستقیم یا غیرمستقیم بدون تصفیه از مواد ترکیبی مضر در آب ها تخلیه می شوند، آلودگی آب ها بیشتر می شوند. آلودگی آب ها بر گیاهان و ارگانیستم های زنده درون این آب ها اثر می گذارند. تقریباً در همه موارد، این اثرات علاوه بر گونه های منفرد و جمعی، گروه های زیستی طبیعی را نیز تخریب می کند.
بکارگیری یک رویکرد زیربنایی سبز جهت بهبود ظرفیت مدیریت آب های خروشان در کل سیستم، و کاهش سربارهای روغنی تصفیه خانه ها.
تعمیر و جایگزین کردن تجهیزات مستعمل و معیوب.
افزایش ظرفیت هیدرولیکی سیستم جمع آوری فاضلاب (بیشتر اوقات گزینهٔ خیلی گرانی است).
آلودگی آب یک مشکل بزرگ جهانی است که به ارزیابی مداوم و تجدید نظر در سیاست منابع آبی در همهٔ سطوح احتیاج دارد (از آب های بین المللی تا آب های درون مرزی و چاه ها). همواره اشاره شده است که آلودگی آب علت مرگ و میر در سراسر جهان است، و اینکه روزانه بیش از ۱۴۰۰۰ نفر در اثر آلودگی آب می میرند. برآوردی نشان می دهد که ۷۰۰ میلیون هندی به توالت مناسب دسترسی ندارند، و روزانه ۱۰۰۰ کودک هندی از اسهال و استفراغ می میرد. تقریباً ۹۰ درصد از شهرهای چین از سطوح آب آلوده رنج می برند، و نزدیک به ۵۰۰ میلیون نفر به آب آشامیدنی دسترسی ندارند. هم زمان با مسئله بحران آلودگی آب در کشوهای در حال توسعه، کشورهای صنعتی شده به خوبی با مشکلات آب مبارزه می کنند.
در تازه ترین گزارش در سطح ملی در خصوص کیفیت آب در آمریکا، ۴۵ درصد جویبارهای ارزیابی شده بر حسب مایل، ۴۷ درصد دریاچه های ارزیابی شده به هکتار، و ۳۲ درصد خلیج ها و مصب رودها بر حسب مایل مربع، در دستهٔ آلوده رده بندی شده اند. به طور کلی، زمانی به آب لفظ آلوده اطلاق می شود که تحت تأثیر آلاینده های مرتبط با برخورد و تماس بشر قرار گرفته باشد، در حالی که هیچ گونه استفاده انسانی، مانند آب آشامیدنی، را به همراه ندارد یا/و به منظور حمایت از اعضای جامعه هم زیستانش دست خوش یک تغییر مشخص در قابلیت هایش شده باشد، مثل ماهی ها. پدیده های طبیعی مانند آتشفشان ها، طوفان ها، و زلزله ها نیز تغییرات عظیمی را در کیفیت آب و وضعیت بوم شناختی آن باعث می شوند.
آب های سطحی و زیرزمینی گرچه با هم مرتبط هستند، اما در مطالعات و دسته بندی ها دو منبع جدا در نظر گرفته می شوند. آب های سطحی جذب خاک می شوند و آب های زیرزمینی را پدیدمی آورند. برعکس آب های زیرزمینی نیز می توانند منابع آب های سطحی را تغذیه کنند. معمولاً منابع آلودگی آب های سطحی به دو گروه بر اساس منشأ آن ها دسته بندی می شوند.
آلودگی انفورماسیون یعنی آلودن اطلاعات درست به نادرست. به تعبیر دیگر از بین بردن ارزش، کیفیت، صحّت و محتوای اطلاعات بر اثر دخالت اطلاعات نادرست را آلودگی اطلاعات گویند (نوروزی، ۱۳۷۸). رسانه های گروهی، از جمله رادیو، تلویزیون، اینترنت و در رأس آن وب (وبنوشت ها و وب گاه ها) امروزه با انتشار اطلاعات نادرست و تبلیغات منفی موجب آلوده شدن جریان اطلاعات می شوند یا آنها را از مسیر صحیح منحرف می سازند. کشورها یا گروه های خاص با انتشار تبلیغات منفی و اطلاعات ضد و نقیض و نادرست موجب آلودگی اطلاعات می شوند.
ریزش کاذب
خشه
روشهای مهم آلوده کردن اطلاعات عبارتند از:
آلودگی بصری یک مقوله زیبایی شناختی است و مربوط به آلودگی هایی است که باعث می شود کسی از دیدن یک منظره یا نما لذت نبرد.
آلودگی بصری با ایجاد تغییرات مضر در محیط طبیعی باعث ناراحتی بیننده می شود. بیلبوردها، نگهداری زباله به صورت در باز و جلوی دید، آنتن ها، سیم های برق، ساختمان ها، و خودروها معمولاً به عنوان آلودگی بصری محسوب می شوند.
مدیران محلی شهری و شهرداری ها معمولاً در مورد اینکه در یک محل عمومی چه چیزی ساخته یا نصب می شود، کنترل کافی ندارند. در حالیکه صاحبان تجارت به دنبال راه هایی هستند که سود خود را افزایش دهند، تمیزی، سبک معماری، استفاده از فضا در محیط های شهری از درهم ریختگی بصری رنج می برند. تنوع در محیط ساخته شده، توسط محل قرارگیری وسایل خیابانی از قبیل ایستگاه های حمل و نقل عمومی، سطل های زباله، غرفه ها و بساط ها تعیین می شود.
حساسیت نشان ندادن شهرداری ها عامل دیگری برای آلودگی بصری است. برای مثال، ساختمان ها و سیستم های حمل و نقل با طراحی ضعیف باعث آلودگی بصری می شوند. ساخت برج ها و ساختمان های بلند، اگر به درستی یا به تعداد مناسب، برنامه ریزی نشده باشند، می توانند تغییرات نامطلوب بر ویژگی های بصری و فیزیکی یک شهر به همراه داشته باشند که ممکن است باعث کاهش «خوانایی» یک شهر شود.
آلودگی بیرونی به حالت آلودگی تهاجمی توسط آفات یا انگل ها گفته می شود.که می تواند در بدن موجودات زنده (میزبان) باشد.
ICD-10: B65-B88.9
ICD-9-CM: 120-129, 132-134
آلودگی حرارتی عبارت است از کاهش کیفیت آب از طریق هر فرایندی که منجر به تغییر دمای محیطی آب گردد.
حوضچه های خنک کننده که ساخته دست بشر است و در این مکان، آب گرم از طریق جابجایی، هدایت و تشعشع گرمای خود را به محیط داده و خنک می گردد.
برج های خنک کننده: در این مکان گرمای آب از طریق تبخیرآب به اتمسفر منتقل می شود.
تبادل گرمایی: در این روش از گرمای آب پسماند کارخانجات برای تأمین انرژی گرمایی خانگی و اهداف صنعتی استفاده می گردد.
در نیروگاه های تولید برق، صنایع و کارخانجات از آب برای کاهش دمای تجهیزات و ماشین آلات استفاده می شود. این امر منجر به تغییر دمای آب می گردد که با ورود مجدد به محیط، دمایی بالاتر از دمای اکوسیستم دارد. با افزایش دمای آب، میزان اکسیژن محلول در آن کاهش می یابد و از این طریق بر کل اکوسیستم که این آب در آن وارد شده است تأثیر می گذارد. تخلیه روان آبها و فاضلاب های شهری که در منابع سطحی آب تخلیه می شوند نیز می تواند منجر به افزایش دمای آب گردد.
نیروگاه های برق سهم زیادی در آلودگی گرمایی آب دارند. زمانی که این واحدها شروع به فعالیت می کنند یا فعالیتشان متوقف می گردد، طیف گسترده ای از ماهی ها و موجودات آبزی اکوسیستم اطراف آن (محل تخلیه آب نیروگاه برق) که با یک محدوده دمایی مشخص سازگار شده اند، از بین می روند. دلیل این امر تغییر ناگهانی در دمای آب است که از آن به شوک دمایی یاد می شود.
افزایش دمای آب منجر به کاهش محتوای اکسیژن محلول در آب می گردد. این تغییرات باعث آسیب ماهی ها، دوزیستان و سایر موجودات آبزی می گردد. همچنین آلودگی گرمایی منجر به ایجاد برخی تغییرات متابولیکی در موجودات آبزی می گردد. افزایش سرعت متابولیسم سلولی همانند فعالیت آنزیمی از جمله این تغییرات است که نتیجه آن افزایش میزان مصرف غذا در این موجودات نسبت به قبل از تغییرات ایجاد شده در دمای آب است. افزایش سرعت متابولیکی منجر به کاهش منابع در دسترس می گردد و در این شرایط سازگاری به دمای بالاتر برای موجودات آبزی یک مزیت محسوب می گردد. با این تغییرات در زیست بوم، زنجیره غذایی جدیدی شکل می گیر. د هرچند ممکن است که برخی گونه های آبزیان در برابر جریان تفکیک کننده موجودات، مقاومت کنند، اما در نهایت تنوع زیستی در این مکان کاهش می یابد.
آلودگی خاک (انگلیسی: Soil contamination) قسمی از فروسایی زمین است که حضور مواد شیمیایی زنوبیوتیک یا تغییرات مردم زاد دیگر در خاک باعث آن می شوند. دلیل اصلی آلودگی خاک، فعالیت های صنعتی، مواد شیمیایی کشاورزی و دفع پساب ها هستند. هیدروکربن های آروماتیک چندحلقه ای مانند نفتالین، هیدروکربن های نفتی، حلال ها، فلزهای سنگین مانند سرب و جیوه و مجموعهٔ علف کش ها و آفت کش ها مهمترین مواد شیمیایی آلوده کننده خاک هستند. آلودگی خاک با میزان صنعتی سازی و میزان استفاده از مواد شیمیایی نسبت مستقیم دارد.
تخریب زیستگاه
گورستان زایدات
مثلث مرگ
خاک را می توان به چندین روش پاکسازی نمود. می توان خاک را تا عمق مشخصی حفر کرد از منطقه مورد نظر دور نمود و سپس آن را ترمیم کرد. همچنین، می توان خاک را در همان منطقه ای که وجود دارد به صورت درجا ترمیم کرد. روش دیگر، روشی است که خاک را در منطقه نگه می دارند و به آن مواد کمکی برای جلوگیری از گسترش آلودگی به گیاهان، جانوران و انسان وارد می کنند. معمولاً برای جلوگیری از انتشار آلودگی خاک بر روی خاک پلاستیک بزرگی می کشند تا آب باران به درون آن نفوذ نکند و آلودگی به سایر مناطق راه پیدا نکند. روش های ترمیم خاک شامل استفاده از آب برای خارج کردن آلاینده ها از خاک، استفاده از حلال های شیمیایی یا هوایی، یا از بین بردن آلاینده ها با کمک سوزاندن، کمک به میکروارگانیسم ها برای شکستن اتم های آلاینده ها، اضافه کردن مواد به خاک برای محافظت آن و جلوگیری از انتشار آلودگی به سایر نقاط هستند.
آلودگی اقیانوس یا آلودگی دریایی تأثیر مستقیمی بر روی زندگی انسانها و دیگر جانداران دارد. آلودگی دریایی به عواملی مانند: آلودگی رودها، ریختن زباله در دریاها و نشت نفت توسط نفت کشها بستگی دارد.
بسیاری از تأثیرات مخرب آلودگی رودها و دریاچه ها را می توان بر روی اقیانوسها مشاهده کرد. از آن جا که بسیاری از رودها سرانجام به اقیانوس می رسند، آلوده شدن رودها می تواند باعث آلودگی اقیانوس نیز بشود.
رودهایی که در شمال اروپا از شهرهای بزرگ صنعتی عبور می کنند، روزانه مقدار زیادی مواد زاید شیمیایی، کشاورزی و شهری را به دریای شمال می ریزند. گردش آب باعث می شود این مواد در نزدیکی ساحل جمع شود؛ و بیشتر آن ها را به طرف ساحل هلند هدایت می کند.
در شرق آمریکا برای دهه ها رایج بود که با قایق به قسمت های باز اقیانوس اطلس می رفتند و زباله هایشان را در آن جا می ریختند. حجم زیادی از مواد زاید بیمارستانی، فاضلاب و زباله ناگهان در تابستان سال ۱۹۸۸ به سواحل ماساچوست تا نیوجرسی بازگشت. در برابر این اتفاق اعتراضات مردمی زیادی صورت گرفت. کنگره آمریکا که تحت فشار افکار عمومی بود، سال بعد قانون ممنوعیت ریختن زباله در اقیانوس را تصویب کرد. این قانون ریختن هر گونه آلوده کننده ای را به اقیانوس ممنوع کرده بود. با این حال ۱۰ تا ۲۰ درصد آلودگی دریا را ریختن زباله در آن تشکیل می دهد.
آلودگی شپش سر (به انگلیسی: Head lice infestation) (که همچنین به آن شپش سر (به انگلیسی: pediculosis capitis) نیت، یا کوتیز نیز گفته می شود) به آلودگی موهای سر و پوست سر توسط شپش سر اطلاق می گردد. احساس خارش جای نیش شپش ها امری عادی است. هنگام اولین آلودگی فرد، احساس خارش ممکن است تا شش هفتهٔ اول بروز نکند. اگر شخصی دوباره مبتلا شود، نشانه ها خیلی سریع تر شروع می شوند. خارش ممکن است خوابِ فرد را با مشکل روبرو کند. اما معمولاً، این مشکل موقعیتی جدی نیست. در حالی که ممکن است در آفریقا، شپش سر باعث شیوع بیماری های دیگری شود، اما این بیماری، در اروپا یا آمریکای شمالی این گونه مشکل ساز نیست.
شپش سر از طریق تماس مستقیم با موهای شخص آلوده انتقال می یابد. دلیل آلودگی شپش سر با تمیزی مرتبط نمی باشد. حیوانات دیگر، از قبیل سگ و گربه، نقشی در انتقال ندارند. شپش سر، تنها از خون انسان تغذیه می کند و تنها روی موهای سر انسان زنده می ماند. شپش بالغ معمولاً طولی بین ۲ تا ۳ میلی متر دارد. هنگامی که از انسان جدا شوند، بیشتر از سه روز نمی توانند زنده بمانند. انسان ها همچنین به دو نوع دیگر شپش مبتلا می شوند – شپش بدن و شپش عانه. برای تشخیص این بیماری، شپش های زنده را باید یافت. استفاده از شانه می تواند به تشخیص کمک کند. مشاهدهٔ پوسته تخم خالی (که همچنین به آن نیت نیز گفته می شود) برای تشخیص کافی نیست.
درمان های احتمالی می تواند شامل این موارد شود: شانه کردن موی سر به صورت مداوم با یک شانهٔ دارای دندانه های مناسب یا تراشیدن موهای سر به صورت کامل. تعدادی از انواع درمان های دارویی موضعی نیز مؤثر هستند که شامل مواردی همچون مالاتیون، ایفرمکتین و دایمتیکون می گردد. دایمتیکون که نوعی روغن سیلیکون است، اغلب، به خاطر عوارض جانبی کمترش، ترجیح داده می شود. پیروتروئیدهایی از قبیل پرمترین معمولاً به کار رفته اند؛ اما، به خاطر افزایش مقاومت این نوع شپش ها تأثیرشان کمتر شده است. شواهد کمی برای داروهای جایگزین وجود دارد.
آلودگی به شپش سر امری معمول است، مخصوصاً در کودکان. در اروپا بین یک تا بیست درصد از گروه های مختلف مردم در سال به این بیماری مبتلا می گردند. در ایالات متحده، بین شش تا دوازده میلیون کودک در سال آلوده می شوند. این آلودگی اغلب در دختران بیشتر از پسران روی می دهد. در قدیم می گفتند که آلودگی به شپش سر مفید است، چرا که از بدن در برابر شپش های خطرناک بدن محافظت می کند. این نوع آلودگی می تواند باعث بدنام شدن فرد مبتلا گردد.
آلودگی شیر در ایران، شائبه آلودگی شیرهای تولید برخی کارخانجات لبنی ایران است که در میان افکار عمومی و فضای مجازی مطرح گردید. این شائبه همراه با بروز اختلافاتی میان دولت و تولیدکنندگان بر سر قیمت نهایی شیر بود.
این شایعه از آنجا شدت یافت که برخی شیرهای تولید ایران بر اساس شایعات منتشر شده میان مردم، حتی پس از گذشت تاریخ مصرف فاسد نشده و به حالت عادی باقی می مانند و برخی دیگر از مردم نیز از تغییر مزه برخی شیرها ابراز نگرانی کردند. یک کارشناس آزمایشگاهی از احتمال دادن انتی بیوتیک به گاوها سخن گفته که می تواند از وایتکس خطرناک تر باشد.
مقامات دولتی و تولیدکنندگان واکنش های مختلفی را در این باره ابراز کردند. در زنجیره تولید شیر شامل، تولید شیر خام در دام پروری ها، انتقال شیر توسط ناوگان حمل شیر و نهایتاً کارخانجات تولید شیر در مضان اتهام قرار گرفتند. این نگرانی وجود دارد که صنعت شیر که دچار بحران گسترده شده و نیمه مرده نامیده شده است، با گسترده تر شدن شایعه بیش از پیش دچار مشکل شده و ره بر واردات شیر خشک چینی که گمان آلودگی شدید بر آن می رود، هموار گردد.
سایت سلامت نیوز در مرداد ۱۳۹۰ به نقل از یک منبع آگاه نوشت که مسئولان وزارت بهداشت در کنترل شیرهای تولید شده در اصفهان به مسئله آلودگی به وایتکس برخورده اند. در واکنش به این خبر، روابط عمومی اداره کل استاندارد و تحقیقات صنعتی استان اصفهان اعلام کرد که این موضوع تنها یک مورد از میان ۲۰۰ واحد و به دلیل سهل انگاری در شستشوی ظروف بوده است: «سال گذشته در یک مقطع خاص بیش از ۲۰۰ مورد نمونه شیر خام أخذ شده از دامداری ها و گاوداری های سطح استان، فقط یک مورد آلودگی آن هم در مراحل اولیه یعنی پیش از انجام پاستوریزاسیون و سایر اعمال و نظارت های بهداشتی، مشاهده شد… در اثر سهل انگاری متصدی شیردوشی گاوداری مربوطه، در مرحله شست وشوی پس از ضد عفونی ظروف شیر دوشی به وجود آمده بود که با پیگیری و تذکر جدی اداره کل استاندارد و تحقیقات صنعتی استان اصفهان این مشکل رفع شد و پس از آن نیز هیچ گونه آلودگی و مشکل در شیر و سایر فراورده های لبنی تولید شده در استان به صورت جدی مشاهده نشد."
منظور از آلودگی صوتی امواج ناخواسته ای است که در شرایط مکانی و زمانی ویژه بر فعالیت موجودات زنده به ویژه انسان تأثیر گذاشته و می تواند عوارض متعدد جسمی و روحی و علی الخصوص اختلال در اعصاب شنوایی را حاصل شود. واحد اندازه گیری آلودگی صوتی «دسی بل» است و آستانه تحمل گوش انسان در حدود ۱۳۰ دسی بل است. انتشار صدا بسته به اینکه در محیط باز یا بسته صورت پذیرد رفتار متفاوتی دارد. در یک محیط باز امواج صوتی بدون برخورد به مانع روند انتشار را تا مرز تباهی ادامه می دهند. شرایط محیطی تأثیر غیرقابل انکاری در چگونگی انتشار صدا دارد. گرچه انسان به سرو صدا عادت کرده ولی در حقیقت آلودگی صوتی یک عامل خستگی بوده و ظرفیت کار انسان را چه در مشاغل فکری و چه در شغل های بدنی و ساده کاهش می دهد آلودگی صوتی روی وضع روانی و روحی شخص اثر کرده، باعث اشکال در تطابق یافتن انسان با محیط کار و حتی اجتماعی و خانواده می شود. که نتیجه آن کاهش بازده کار می باشد. در صورتی که مدت در معرض آلودگی صوتی قرار گرفتن افزایش پیدا کند، می تواند موجب کاهش قدرت شنوایی شود و همچنین خطر ابتلابه امراض قلبی-عروقی را افزایش دهد. به عنوان نمونه چنانچه فردی طی ۸ ساعت به طور مداوم در معرض سروصدای بالای ۷۰ دسی بل قرار گیرد، فشار خون وی ۵ تا ۱۰ میلی متر جیوه افزایش می یابد
قیابکلو، ز. (۱۳۸۷). مبانی فیزیک ساختمان ۱ آکوستیک. جهاد دانشگاهی.
آزمایش ها نشان می دهد که صداهای با شدت ۱۶۰–۱۵۰ دسی بل موجب رنگ پریدگی، بالا رفتن فشارخون و کاهش درجه حرارت بدن می شوند و صداهای مداوم نیز عکس العمل هایی را مانند انقباض رگ ها در بدن ایجاد می کند.
مدل سازی تولید آلودگی صوتی توسط منابع مختلف در حالت کلی فرایندی پیچیده است. غیرخطی بودن اثر منابع مختلف و اثر ویژگی های فضایی اعم از موانع و سطوح موجود و نیز تأثیر مستقیم تراکم منابع از جمله عواملی آیت که باعث می شود ارزیابی تحلیلی تولید آلودگی صوتی فرایندی سرراست نباشد. برای محاسبه میزان آلودگی صوتی موتورسیکلت از فرمول زیر برای اندازه گیری آلودگی صوتی خودروها در سرعت ۶۰ کیلومتر استفاده می شود:
Vcar:تعداد خودروهای مستقر در ناحیه مورد مطالعه،
ترا آلودگی به فرایندی می گویند که در آن اسیدهای نوکلئیک به گونه ای برنامه ریزی شده به درون یاختهها برده می شوند.
روش های گوناگونی برای ترا آلودگی یاخته ها وجود دارند، هرچند که نام های دیگری نیز برای آنها به کار برده می شود. برای نمونه، هنگامی که دی ان ای هایی که سرچشمهٔ غیر ویروسی دارند به درون باکتریها، یاخته های هوهستهای غیر جانوری، و یاخته های گیاهی می شوند به آن تراریختی می گویند.
خواب آلودگی احساس نیاز یا علاقه شدید به خواب و نزدیک بودن به خواب رفتن است. این واژه مفهوم های مجزایی به معنی حالت قبل از به خواب رفتن، حالت فیزیولوژیک ناشی از مدت طولانی نخوابیدن ویا یک بیماری مزمن را در بر می گیرد.
خوابیدن یک فرایند طبیعی است که در فاصله های زمانی خاص رخ می دهد و خواب بهترین راه برای استراحت بدن ماست. نخوابیدن به مدت طولانی (بیش از یک روز) موجب خواب آلودگی شدید می شود. علل ناشی از بیماری خواب آلودگی عبارتند از افسردگی، کم خونی، اختلالات هورمونی مانند کم کاری تیروئید، نارکولپسی، عفونتها مانند بیماری خواب، عوارض داروها، دیابت، انسفالیت و الکلیسم است.
حمله خواب


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با آلودگی

آلودگی در جدول کلمات

آلودگی
لوث
آلودگی | ناپاکی
الایش
عنصر فلزی ایجاد کننده آلودگی در هوا
کادمیوم
نوعی از آلودگی هوا
وارونگی
از شهرهای دنیا که قرار است تا سال 2020 آلودگی شهر خود را به حداقل ممکن برسانند
لندن

معنی آلودگی به انگلیسی

filth (اسم)
پلیدی ، الودگی ، هرزه ، کثافت ، چرک ، خرده ریز
alloy (اسم)
بار ، عیار ، درجه ، ماخذ ، الیاژ فلز مرکب ، ترکیب فلز بافلز گرانبها ، الودگی ، شایبه
contamination (اسم)
الودگی ، کثافت ، الایش ، لوی ، نا پاکی
pollution (اسم)
الودگی ، کثافت ، لوی ، نا پاکی
impurity (اسم)
الودگی ، کثافت ، نا پاکی ، چرک
purulence (اسم)
الودگی ، ریم ، زخم چرکی ، چرک داری
stain (اسم)
الودگی ، ننگ ، لکه ، لک ، داغ ، الایش ، زنگ زدگی
soilage (اسم)
الودگی ، اشغال ، علف تازه ، علوفه حیوانات
squalor (اسم)
الودگی ، کثافت کاری ، درهم و برهمی و کثافت

آلودگی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

مریم قاسمی ١٩:٠٦ - ١٣٩٧/٠٥/٠٢
لوث
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

F > little
T_T > collect
A.M.R > School Things
فهیمه > لنیا
pardis choopani > eaten alive
مینا > it has always been you
آوین > آرن
فهیمه > لنا

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• آلودگی هوا چیست   • عوامل آلودگی هوا   • معنی آلودگی   • آلودگی هوای تهران تعطیلی   • آلودگی هوا تهران   • آلودگی هوای تهران هم اکنون   • تحقیق در مورد آلودگی هوا   • آلودگی آب   • مفهوم آلودگی   • تعریف آلودگی   • معرفی آلودگی   • آلودگی چیست   • آلودگی یعنی چی   • آلودگی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی آلودگی
کلمه : آلودگی
اشتباه تایپی : Hg,n'd
آوا : 'Aludegi
نقش : اسم
عکس آلودگی : در گوگل


آیا معنی آلودگی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 99% )