برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1323 100 1

آلوسی

آلوسی در دانشنامه اسلامی

آلوسی
آلوسی، خانواده ای بغدادی که از میانه های سدۀ ۱۳ق/۱۹م دانشمندانی بزرگ در فقه و تفسیر و ادب از آن برخاسته اند.
نیای بزرگ این خاندان در سدۀ ۷ق/۱۳م به هنگام حملۀ هولاکوخان به بغداد، از این شهر گریخت و به آلوس (ﻫ م) رفت. اخلاف وی تا سدۀ ۱۱ق/۱۷م در آلوس ماندند و پس از آن به بغداد بازگشتند.
آلوسی ممکن است در معانی ذیل به کار رفته و یا اشاره به اشخاص و شخصیت های ذیل باشد: • خاندان آلوسی، خانواده ای بغدادی از میانه های سدۀ ۱۳ق/۱۹م، دارای دانشمندانی بزرگ در فقه و تفسیر و ادب • ابوالبرکات نعمان خیرالدین آلوسی، معروف به آلوسی و ابن آلوسی، واعظ، فقیه، متکلم، مدرس و قاضی حنفی مذهب• ثابت الدین محمد آلوسی، ثابت الدین محمد (۱۲۷۵-۱۳۲۹ق/۱۸۵۸-۱۹۱۱م)، فرزند نعمان خیرالدین، فقیه، قاضی و محدث• جمال الدین محمود شکری آلوسی، محمود شکری، جمال الدین ابوالمعانی، فرزند عبداللـه بهاءالدین معروف به آلوسی زاده، مورخ، ادیب و لغوی شافعی مذهب• سیدمحمود شهاب الدین افندی آلوسی، ابوالثَّناء سیدمحمود شهاب الدین افندی، فرزند صلاح الدین ملقب به شهاب آلوسی فقیه، مفسر، ادیب و مفتی بغداد• عبدالباقی سعدالدین آلوسی، عبدالباقی سعدالدین (۱۲۵۰-۱۲۹۸ق/۱۸۳۴-۱۸۸۱م)، فرزند ابوالثناء شهاب الدین، فقیه، مفتی، ادیب و اصولی حنفی مذهب
...
ابوالثناء سید محمود شهاب الدین متولد 1217 ق1802/ میلادی و متوفای 1270 ق1854/ میلادی، فرزند صلاح الدین ملقب به شهاب آلوسی فقیه، مفسر، ادیب و مفتی بغداد.خانوادۀ آلوسی در بغداد از میانه های قرن 13 قمری19/ میلادی، دانشمندانی بزرگ در فقه و تفسیر و ادب از آن برخاسته اند.نیای بزرگ این خاندان در قرن 7 قمری13/ م به هنگام حملۀ هولاکوخان به بغداد از این شهر گریخت و به آلوس رفت، اخلاف وی تا قرن 11 قمری17/ م در آلوس ماندند و پس از آن به بغداد برگشتند.
سید محمود از کودکی نزد پدر و جمعی از استادان ادب درس خواند و به سبب هوشمندی و داشتن ...

آلوسی در دانشنامه ویکی پدیا

آلوسی
آلوسی نام منتسب به آلوس، عراق است و شهرت افراد زیر است:
شهاب الدین آلوسی، (۱۸۰۲–۱۸۵۴) فقیه شافعی، مفسر، ادیب و مفتی
مؤید آلوسی، (۱۱۰۲–۱۱۶۲م) شاعر
شهاب الدین محمود بن عبدالله آلوسی (۱۸۰۲-۱۸۵۴) فقیه شافعی، مفسر، ادیب عربی و مفتی عراقی در سدهٔ سیزدهم هجری بود.
مهم ترین اثر او تفسیر روح المعانی است که کار نگارش آن در ۱۲۶۸ به اتمام رسیده است. محمدحسین ذهبی دربارهٔ این تفسیر گفته است:
روش ایشان در چگونگی تدوین این تفسیر، شگفت آور است. ایشان روزها مشغول فتوا دادن و تدریس بوده و اوایل شب، جلسات مفید داشته و فرصت برای نوشتن تفسیر نداشته است و این کار را در اواخر شب انجام داده، ورقهای نوشته شده را به منشیهای خود سپرده و آنان به مدت ده ساعت آن را پاکنویس می کرده اند.
مؤیِّد آلوسی (۱۱۰۲ - ۱۱۶۲م) شاعر عربی عراقی بود که مدتی در ارتش عباسیان نیز درجه دار بود.
«ابوسعید مؤیّد بن عطّاف بن محمّد بن علی بن محمّد» نام و نسب او به شیوهٔ سنتّی است. به سال ۱۱۰۲م/ ۴۹۴ق در آلوس نزدیکی شهر حدیثه زاده شد. در دجیل بزرگ شد سپس به بغداد درآمد. در جوانی «جاویش» شد؛ که درجه ای نظامی در آن زمان بوده است. او در روزگار مسترشد نظامی بود؛ اما پس از انصراف، گویند تمام عمر، با پوشش نظامی در اجتماع حضور می یافت.
مؤید از راه شعر کسب معاش می کرد، گروهی از بزرگان عراق را مدح نمود، میان سال های ۵۲۰–۵۲۹ق به خدمت ملکشاه مسعود بن محمد سلجوقی درآمد. «چنین شد که نامش آوازه گرفت، پیش رفت، املاک و زمین ها صاحب شد». گویند مؤید برای مقتفی شعری نقدآمیز سرود و ده سال ۵۴۵–۵۵۵ ق زندانی شد. در اوایل خلافت مستنجد آزاد شد و بینایی اش از تاریکی زندان بسیار کم سو شده بود. بغداد را به سوی موصل ترک کرد.
مؤیّد در موصل در ۲۴ رمضان ۵۵۷ق درگذشت.
محمو ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با آلوسی

آلوسی را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی آلوسی   • مفهوم آلوسی   • تعریف آلوسی   • معرفی آلوسی   • آلوسی چیست   • آلوسی یعنی چی   • آلوسی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی آلوسی
کلمه : آلوسی
اشتباه تایپی : Hg,sd
عکس آلوسی : در گوگل

آیا معنی آلوسی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )