انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

96 1048 100 1

آلپ

/'Alp/

معنی آلپ در لغت نامه دهخدا

آلپ. (اِخ ) نام سلسله ٔکوههای عظیم اروپای غربی در شمال ایطالیا و فاصله ٔ میان مملکت فرانسه از سویس و آلمان ، و این سلسله را بسه قسمت آلپ غربی و مرکزی و شرقی تقسیم کنند. قله ٔ معروف آن مُن بلان (کوه سفید) است بارتفاع 4810 گز.

معنی آلپ به فارسی

آلپ
رشته کوهای عظیم اروپا که از بحر الروم ( مدیترانه ) تا اروپای مرکزی امتداد دارد . از نظر طبیعی آلپها را بسه شعبه تقسیم کنند : ۱ - آلپهای غربی که فرانسه را از ایتالیا جدا می کند و از دریا تا من بلان ( ۴۸۱٠ متر ) کشیده می شود . ۲ - آلپهای مرکزی یا هلوسی که تا مرتفعات دریاچه کم ( ) امتداد می یابد . ۳ - آلپهای شرقی یا اتریشی شامل جبال ایتالیا و اتریش جمعیت آلپها بسیار کمتر از مناطق سفلای اطراف آنهاست . ولی از لحاظ منافع اقتصادی ارزش آنها کمتر نیست . کشاورزی و تربیت اغنام و احشام رواج دارد و مخصوصا در سویس از نظر جلب جهانگردان بسیار اهمیت دارند .
نام سلسله کوههای عظیم اروپای
آنکه به گردش و تماشا به آلپ رود
عمل آلپ نورد

آلپ در دانشنامه ویکی پدیا

آلپ
رشته کوه های آلپ (به ایتالیایی: Alpi) / (به فرانسوی: Alpes) / (به آلمانی: Alpen) / (به رومانیایی: Alps)
آشیانه عقاب
رشته کوهی در مرکز اروپاست که در بخش هایی از کشورهای  ایتالیا,  فرانسه,  اتریش,  آلمان,  سوئیس,  اسلوونی و  لیختن اشتاین قرار گرفته است.
بلندترین چکاد (قلهٔ) این رشته کوه مون بلان است که با بلندای ۴۸۱۰ متر در میان کشورهای فرانسه، ایتالیا و سوئیس جای گرفته است.
دیگر چکادهای بلند این رشته کوه اینهایند:
عکس آلپ
آلپ می تواند به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
آلپ رشته کوهی در مرکز اروپا
آلپ (اسپانیا) دهستانی در استان خرنای اسپانیا
آلپ-دو-اوت-پرووانس
اوت-آلپ
آلپ-ماریتیم
آلپ (به اسپانیایی: Alp) یک شهرستان در اسپانیا است که در Cerdanya واقع شده است.
فهرست شهرهای اسپانیا
آلپ ۴۴٫۲۵ کیلومترمربع مساحت و ۱٬۷۴۵ نفر جمعیت دارد و ۱٬۱۵۸ متر بالاتر از سطح دریا واقع شده است.
آلپ (یونانی: Άλπεις) فیلمی در ژانر درام به کارگردانی یورگوس لانتیموس است که در سال ۲۰۱۱ منتشر شد. این فیلم نامزد دریافت شیر طلایی جشنواره فیلم ونیز بود و از همان جشنواره برنده اوسلای طلایی برای بهترین فیلمنامه شد.
۳ سپتامبر ۲۰۱۱ (۲۰۱۱-09-۰۳) (جشنواره فیلم ونیز)
سیارک ۱۰۹۵۷ (به انگلیسی: 10957 Alps، نامگذاری:6068P-L) ده هزار و نهصد و پنجاه و هفتمین سیارک کشف شده است که در ۲۴ سپتامبر ۱۹۶۰ کشف شد.
عضدالدین ابوشجاع آلپ ارسلان محمد (درگذشته ۱۵ دسامبر ۱۰۷۲) پسر چغری بیگ داوود دومین شاه از سلسله سلجوقی در ایران است. سلجوقیان نسب به سلجوق نامی می برند که یکی از خوانین ترکان در ماوراءالنهر و بخارا بوده است. «آلپ ارسلان» یک لقب تمجیدی به زبان ترکی به معنای «شیر شجاع» می باشد.
پتروشفسکی، ایوانف. تاریخ ایران از زمان باستان تا امروز. تهران: پویش.
هرتسیگ، استوارت. سلجوقیان. تهران: مرکز.
دیانت، علی اکبر (۱۳۸۰). «الب ارسلان». در سید محمدکاظم موسوی بجنوردی. دائرةالمعارف بزرگ اسلامی. نهم. تهران: مرکز دائرةالمعارف بزرگ اسلامی.
پس از وفات طغرل، برادر زاده اش، اَلْپ ارسلان به جای او بر تخت سلطنت سلجوقیان نشست. دربارهٔ جانشینی الپ ارسلان، بین مورخان اختلاف نظر وجود دارد. برخی او را جانشین بلاواسطه طغرل دانسته اند و بعضی دیگر بر این باورند که الپ ارسلان پس از یک نزاع محدود خانوادگی جانشین طغرل شد. از جمله حمدالله مستوفی بر این رأی است و می گوید که پس از طغرل، سلیمان بن جغری بیک، برادر الپ ارسلان که در ری بود، بر تخت نشست.
قُتُلْمش پسر اسماعیل و عموزاده طغرل چون این خبر شنید به انگیزه این که جایگاه پادشاهی را از آن خود می دانست، با کمک گروهی از ترکمانان به جنگ سلیمان آمد و بر وی چیره شد.
الپ ارسلان نیز پس از آگاهی از این رویداد، از خراسان رهسپار ری شد و در دامغان قتلمش را شکست داد و وی به هنگام فرار از اسب به زیر افتاد و در دم جان سپرد و پادشاهی سلجوقیان از آن الپ ارسلان شد. راوندی، الپ ارسلان را پادشاهی با هیبت، خوبروی، ورزیده و دلاور توصیف می کند که تیر او هرگز به خطا نمی رفت.
آلپ ارسلان تورکش (به ترکی استانبولی: Alparslan Türkeş) (زاده ۲۵ نوامبر ۱۹۱۷ نیکوزیا - درگذشته ۴ آوریل ۱۹۹۷ آنکارا) با نام اصلی «حسین فیض الله» سیاست مدار ملی گرای اهل ترکیه بود. تورکش مؤسس و رئیس حزب جنبش ملی گرا بود. او که جناح دست راست را در طیف سیاسی ترکیه نمایندگی می کرد در سال ۱۹۴۵ به اتهام «فعالیت های فاشیستی و نژادپرستانه» محاکمه شد اما در سال ۱۹۴۷ در دادگاه تبرئه گشت. وی در دهه ۱۹۴۰ به طرفداری از نازی ها متهم شد
Wikipedia contributors, "Alparslan Türkeş," Wikipedia, The Free Encyclopedia, (accessed April 18, 2014).
پس از مرگ تورکش، افشا شد که وی دو تریلیون لیره ترک از فدراسیون اروپایی ترکیه اختلاس کرده است. گروه پان ترکیست تورکش بخشی از پول این اختلاس ها را برای پشتیبانی از جنگ دوم چچن و کمک به ابوالفضل ایلچی بیگ در جمهوری آذربایجان استفاده کردند.
آلپ ارسلان تورکش در نیکوزیا، پایتخت قبرس، به دنیا آمد ولی در سن پانزده سالگی به جمهوری ترکیه آمد. وی در ترکیه افسر ارتش شد، ولی در اواخر دومین دهه عمرش، عمیقاً در فعالیت های سیاسی جناح راست درگیر شد. او در پایان جنگ جهانی دوم و در زمانی که نسبت به طرفداران پان ترکیسم واحد سختگیری می شد مدت کوتاهی به زندان افتاد. در سال ۱۹۶۰ نقش مهمی در کودتای نظامی علیه دولت عدنان مندرس ایفا کرد و از عناصر تندروی شورای نظامی (کمیته اتحاد ملی) به شمار می رفت که پس از کودتا حکومت کشور را به دست گرفته بود؛ ولی او و هوادارانش کمی بعد پاکسازی شدند و وقتی میانه روها کشور را به مسیر دموکراسی بازمی گرداندند، آلپ ارسلان، آرام و بی صدا، به سمت وابسته نظامی ترکیه در دهلی نو منصوب شد. در سال ۱۹۶۳، او با رها کردن سمت خود به ترکیه بازگشت و وارد سیاست شد. تا سال ۱۹۶۵، وی به ریاست «حزب جمهوری خواه دهقان و ملت» رسید (که پس از سال ۱۹۶۹ «حزب ملی گرایانه اقدام» نام گرفت) و تا زمان مرگش، از شخصیت های سیاسی برجسته در حیات ترکیه بود و در برخی از دولت های ائتلافی به کابینه راه یافت.
آلپ استرالیا نام رشته کوهی است در کشور استرالیا. این رشته کوه در جنوب ایالت نیو ساوت ولز و شرق ایالت ویکتوریا قرار دارد و بخشی از رشته کوههای بزرگ جداکننده در شرق استرالیا می باشد.
Wikipedia contributors, "Australian Alps," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Australian_Alps&oldid=191221938 (accessed February 19, 2008).
آلپ استرالیا بلندترین کوهستان این کشور است و بخشی از آن با نام کوههای برفی، تنها کوه های بالای دو هزار متر در استرالیا می باشند. چکاد (قلّه) کوزیسکو در این رشته کوه قرار گرفته است که با ۲۲۲۸ متر ارتفاع، بلندترین قله سرزمین اصلی استرالیا می باشد.
آلپ برنیس (آلمانی: Berner Alpen) یک رشته کوه از رده رشته کوه های آلپ است که در غرب کشور سوئیس واقع شده است.
آلپ سوئیس
آلپ هت
آلپ پنین (فرانسوی: Alpes Pennines, Alpes valaisannes) یک رشته کوه در بخش غربی رشته کوه آلپ است.این رشته کوه در کانتون وله در کشور سوئیس و واله دائوستا و پیمونت در کشور ایتالیا واقع شده است.
آلْپْ تَگین بنیانگذار سلسه غزنویان بود. او یکی از غلام افسران تُرک تبار در امپراطوری سامانیان بود و در سالهای پایان عمر خود در سالهای ۹۶۲ الی ۹۶۳ میلادی فرمانروای شبه-مستقل در شهر غزنی بود. وی پیش از فرمانروایی در غزنی، به سمت سپهسالار ارتش سامانیان در خراسان رسیده بود. پس از مرگ عبدالملک بن نوح، آلپ تگین برای تاخت وتاز به سوی هند رفت و در مسیر خود، ناگزیر شد از غزنه بگذرد. هنگامی که ابوعلی لویک حاکم غزنه اجازهٔ عبور به او نداد، پس از چهار ماه محاصره، شهر را تصرف کرد. سپس بنا به گفتهٔ جوزجانی، با دریافت منشوری از منصور بن نوح، موقعیت خود را تثبیت کرد.
سیدعلی آل داود. «آلپ تکین». دائرةالمعارف بزرگ اسلامی.
باسورث، کلیفورد ادموند (۱۳۷۸). تاریخ غزنویان. ترجمهٔ حسن انوشه. انتشارات امیرکبیر.
آلپ تگین در ۲۰ شعبان ۳۵۲ قمری درگذشت و پیش از مرگ، فرزندش ابو اسحاق ابراهیم را نامزد جانشینی خود کرد. او فردی خردمند بود و به دانشمندان اهمیت زیادی قایل می شد.
وی اصالتا از اهالی کوچ نشین ترک آسیای میانه بود که بعدها دستگیر شد و به عنوان برده به پایتخت سامانیان یعنی بخارا آورده شد.جایی که که در آن به نیروی نظامی سامانیان وارد شد.
آبسراهای پیش از تاریخ پیرامون آلپ (انگلیسی: Prehistoric pile dwellings around the Alps) مجموعه ای از خانه های روی آب هستند که متعلق به ۵۰۰۰ تا ۵۰۰ سال پیش از میلاد هستند. از این مراکز پیش از تاریخی که تعدادشان ۱۱۱ مرکز است، ۵ مرکز در اتریش، ۱۱ مرکز در فرانسه، ۱۸ مرکز در آلمان، ۱۹ مرکز در ایتالیا، ۲ مرکز در اسلونی و ۵۶ مرکز در سوئیس است. آبسراهای پیش از تاریخ پیرامون آلپ؛ جزء میراث جهانی یونسکو و جاذبه های گردشگری در کشورهای مذکور به شمار می آیند.
آتش آلپ (آلمانی: Höhenfeuer) فیلمی در ژانر درام است که در سال ۱۹۸۵ منتشر شد.
اکتبر ۱۹۸۵ (۱۹۸۵-10)
مختصات: ۴۴°۴۰′ شمالی ۶°۲۰′ شرقی / ۴۴٫۶۶۷°شمالی ۶٫۳۳۳°شرقی / 44.667; 6.333
اوت-آلپ (به فرانسوی: Hautes-Alpes) پنجمین شهرستان فرانسه است. شهرستان اوت-آلپ در جنوب شرقی این کشور قرار دارد. این شهرستان زیرمجموعه ناحیه پروانس آلپ-کوت دازور می باشد . مساحت این شهرستان ۵٬۵۴۹ کیلومتر مربع و جمعیت آن ۱۳۲٬۴۸۲ نفر است. این شهرستان در خلال انقلاب فرانسه بر پا گردید.
اوورنی-رون-آلپ (به فرانسوی: Auvergne-Rhône-Alpes) یک ناحیه در فرانسه است.ان آلیه آردش کانتال دروم اوت-لوآر اوت سووآ ایزر لوآر پوی-دو-دمرونMétropole de Lyonساووآ
اورن-رون-آلپ ۷٬۶۹۵٬۲۶۴ نفر جمعیت دارد.
داستان آلپ: آنِتِ من (به ژاپنی: アルプス物語 わたしのアンネット، به انگلیسی: Story of the Alps: My Annette) که در ایران بیشتر با نام بچه های آلپ شناخته می شود، یک مجموعه انیمه ی ژاپنی ۴۸ قسمتی است که توسط استودیو نیپون انیمیشن بر اساس رمانی از پاتریشیا سنت جان نویسندهٔ انگلیسی، به نام جواهرهای برف ساخته شده است. پخش آن از ۹ ژانویه ۱۹۸۳ در شبکه فوجی تلویژن آغاز شده و تا ۲۵ دسامبر ۱۹۸۳ ادامه داشته است.
سرپرست گویندگان و راوی داستان: هوشنگ مرادی
آنت: ناهید امیریان شمس آبادی
لوسین: نوشابه امیری
دنی/ برادر آنت: مریم شیرزاد
عمه بزرگ : فهیمه راستکار
آقای بارنیر: مهدی آژیر
اقای پینگوی: حمید منوچهری
مادر لوسین: آزیتا لاچینی
آقای نیکولاس: محمدعلی دیباج
آنت برنی یر دختر خوش قلبی است که با پدر و برادر کوچکش، دنی به همراه عمه پدر سالخورده اش در دهکده ای کوچک به نام روسینی یر در دامنهٔ کوه های آلپ زندگی می کند.
وقتی آنت تنها هفت سال داشت، مادرش را هنگام زایمان دنی از دست داد و از آن پس چون خانواده اش توانایی استخدام خدمتکار را نداشت، خود مسئولیت کارها را بدوش گرفت و با معلم مدرسه اش توافق کرد که در خانه بماند و از دنی مراقبت کند.اما خوب نمیتوانست از پس کار ها بربیاید برای همین پدرش از عمه ی خود خواست تا بیاید و از آنها نگهداری کند.وقتی عمه (کلوت) به آنها کمک کرد ، آنت دوباره به مدرسه بازگشت و نمرات خوبی هم به دست آورد. یک بار دنی در شب کریسمس پنج سالگی اش، جوراب خود را بیرون از خانه روی برف ها گذاشت تا بابا نوئل در آن ها برایش هدیه بگذارد. فردا صبح، در اوج ناباوری ، یک بچه قاقم در جوراب خوابیده بود. دنی آن را کلوز نامید و آن دو از آن با هم دوستانی صمینی شدند.
درست بر روی تپهٔ مقابل، روبه روی کلبه آن ها، لوسین مورل، هم کلاسی آنت، به همراه خواهر بزرگش، ماری و مادرش زندگی می کند. او درس و مدرسه را سخت و بیهوده می داند . لوسین از این که مجبور است در کارهای خانه و مزرعه کمک کند و همهٔ وظایف پدرش را به گردن بگیرد، بیزار است و مادر و خواهرش او را به خاطر تنبلی اش سرزنش می کردند.
بز کوهی آلپ (نام علمی: Capra ibex) نام یک گونه از سرده بز کوهی است.
پیربهار آلپ (نام علمی: Erigeron alpinus) نام یک گونه از سرده پیر بهار است.
ترشک آلپ (نام علمی: Rumex alpinus) نام یک گونه از سرده ترشک است.
تمشک آلپ (نام علمی: Rubus alpinus) نام یک گونه از سرده تمشک است.
تور آلپ (انگلیسی: Tour of the Alps) که پیشتر با نام تور ترنتینو (ایتالیایی: Giro del Trentino) خوانده می شد، مسابقهٔ حرفه ای دوچرخه سواری جاده است که به صورت سالانه در ایتالیا و اتریش برگزار می شود. نخستین دورهٔ این مسابقه در سال ۱۹۶۲ با عنوان تور ترنتینو برگزار شد و تا سال ۲۰۱۶ نیز همین عنوان را داشت. پیشتر تور در چهار مرحله در ناحیهٔ ترنتینو آلتو آدیجه در ایتالیا برگزار می شد. در سال ۲۰۱۵ با مسابقهٔ یک روزه ای به نام تروفئو ملیندا که در مجاورت آن برگزار می شد، ادغام شد و با عنوان تور ترنتینو ملیندا برگزار شد.
در سال ۲۰۱۷ نام مسابقه به تور آلپ تغییر یافت تا همهٔ محدودهٔ پیرامون تیرول، تیرول جنوبی و ترنتینو را پوشش دهد. این محدوده، سه ناحیهٔ اداری را در دو کشور شکل می دهد: ایالت اتریشی تیرول و استان های خودمختار ایتالیایی تیرول جنوبی و ترنتینو.
مسابقه پس از تغییر عنوان خود در میانه تا اواخر آوریل و در پنج مرحله برگزار می شود و جزئی از تور اروپایی اتحادیه جهانی دوچرخه سواری است. تور آلپ معمولاً دارای مراحل کوتاه و کوهستانی است و یکی از آخرین مراحل آماده سازی برای جیرو دیتالیا محسوب می شود. ده نفر از برندگان تور، در همان سال برندهٔ جیرو شده اند که همگی ایتالیایی بوده اند.
نخستین دورهٔ مسابقه در سال ۱۹۶۲ برگزار شد. آن دوره شامل یک مرحله بود که در ترنتو آغاز و به همان شهر ختم می شد. پس از برگزاری دورهٔ دوم در سال ۱۹۶۳، مسابقه تا سال ۱۹۷۹ برگزار نشد. هرچند دو دوره مسابقهٔ غیررسمی در سال های ۱۹۷۷ و ۱۹۷۸ برگزار شد که همواره محل اختلاف بوده است و معمولاً جزء مسابقات تور ترنتینو محسوب نمی شود. در سال ۱۹۸۶ جایزهٔ انفرادی داده نشد و مسابقه به صورت تیمی و با عنوان جام ایتالیا برگزار شد. در سال ۱۹۹۵ یکی از مراحل مسابقه وارد اینسبروک در اتریش شد و از آن سال، هرساله آغاز یا پایان یکی از مراحل در لیینتس اتریش است. در سال ۲۰۱۲ برای نخستین بار، یک مرحله از تور، تایم تریل تیمی بود.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با آلپ

آلپ را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

محمدحسن محرری ٠٩:٣٦ - ١٣٩٦/٠٨/٢١
در ترکی به معنای نترس و قهرمان می باشد
|

آریا بهداروند ١٣:١٣ - ١٣٩٦/٠٨/٢١
نام قوم آلبانی است
با هجوم وحشیانه مغولان به ایران
بسیاری از اقوام آریایی
به اروپا کوچ کردند

قوم آلبانی*آلانی.الرانی.ارانی.اوس*

قوم کرواسی*کرواشی.کروشی.کورشی*

قوم آینو

قوم یاس

قوم کوت*گوت*

منطقه کاتالونیا*کوت آلانیا* در اسپانیا
قوم واندال
|

حسین ٢٠:٥٧ - ١٣٩٦/١١/٢٣
قهرمان ، پهلوانو جنگجوی تورک ، شجاع،نترس، دلیر، قوی
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• آلپ کوهها   • رشته کوه هیمالیا   • رشته کوه آلپ در قاره   • رشته کوه های فرانسه   • پکیج الپ   • کوه مون بلان   • شرکت آلپ   • رشته کوه پیرنه   • معنی آلپ   • مفهوم آلپ   • تعریف آلپ   • معرفی آلپ   • آلپ چیست   • آلپ یعنی چی   • آلپ یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی آلپ
کلمه : آلپ
اشتباه تایپی : Hg~
آوا : 'Alp
نقش : اسم خاص مکان
عکس آلپ : در گوگل


آیا معنی آلپ مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 96% )