انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

95 1092 100 1

آلکالوئید

/'AlkAlo'id/

برابر پارسی: زاک گونگان

معنی آلکالوئید به فارسی

آلکالوئید
( اسم ) آلکالوئیدها قلیائیات شبه قلیاها مواد آلی ازت داری هستند که در نباتات و حیوانات وجود دارند و هم. آنها جامدند ( باستثنای نیکوتین که در تنباکو موجود و مایع است ) . اغلب در آب غیرمحلول و در اتر محلول میباشند .

معنی آلکالوئید در فرهنگ فارسی عمید

آلکالوئید
مادۀ آلی مرکب از کربن و هیدروژن و نیتروژن و گاهی اکسیژن که از بعضی گیاه ها استخراج می شود. دارای خواص بازها و اغلب اقسام آن از سم های مهلک است، مانند استرکنین، بروسین، آتروپین، کوکائین، و مرفین.

آلکالوئید در دانشنامه ویکی پدیا

آلکالوئید
آلکالوئید (به انگلیسی: alkaloid) به هریک از ترکیبات آلی شیمیایی گفته می شود که دست کم دارای یک اتم نیتروژن در حلقه هتروسیکلیک هستند. مشخصه آلکالوئیدها داشتن ترکیبات نیتروژنی هستند. تاکنون بیش از ۱۰٫۰۰۰ آلکالوئید در طبیعت یا در آزمایشهای شیمیایی شناسایی شده است.
اوانس، ویلیام چارلز. فارماکوگنوزی – تریزواوانس. ترجمه دکتر سلیمان افشاری پور. انتشارات دانشگاه علوم پزشکی اصفهان. اصفهان. ۱۳۸۶. ۲۹۱–۲۸۶، ۴۰۰–۳۹۳.
در حقیقت ارائه تعریفی دقیق از اصطلاح آلکالویید (شبه قلیا) تا حدی مشکل است چون مرز واضحی بین آلکالوئیدها و آمینهای پیچیده طبیعی وجود ندارد. آلکالوئیدهای معمول که از گیاهان بدست می آیند، نوعی ترکیبات بازی هستند که حداقل دارای یک اتم نیتروژن (معمولا در یک حلقه هتروسیکل) می باشند. ترکیبات مزبور معمولاً دارای اثرات فیزیولوژیک برجسته ای روی انسان و حیوانات می باشند. گاهی اوقات نام پروتوآلکالوئید یا آمینو آلکالوئید را برای ترکیباتی همچون هوردنین، افدرین و کلشی سین که فاقد یک یا تعداد بیشتری از خواص آلکالوئیدهای معمول هستند، به کار می برند. آلکالوئیدهای دیگری که ویژگی های آن ها با ویژگی های ارائه شده در تعریف عمومی مطابقت ندارند آنهایی هستند که از راه سنتز به نمی دهد ند لیکن در گیاهان یافت نمی شوند. این دسته از ترکیبات شباهت تفاوت زیادی به آلکالوئیدهای طبیعی دارند (برای نمونه:هماتروپین). عملاً به آن دسته از ترکیباتی که در گیاهان یافت می شوند و به آزمایشهای کیفی در مورد الکالوییدها جواب مثبت می دهند، آلکالوئید گفته می شود و چنانچه گیاهان نسبت به این آزمایشها جواب مثبت دهند معمولاً آن ها را جزو گیاهان حاوی آلکالوئید قلمداد می نمایند.
اغلب آلکالوئیدها ترکیبات متبلوری هستند که با اسیدها ترکیب یافته و تولید نمک می نمایند. این گروه از ترکیبات ممکن است در گیاهان به حالت آزاد یا به صورت نمک یا به شکل N- اکسیدها یافت شوند. اکثر آلکالوئیدها علاوه بر عناصر کربن و هیدروژن و نیتروژن، دارای اکسیژن نیز می باشند. تعداد کمی از آن ها مانند کونی ئین در شوکران و نیکوتین در تنباکو فاقد اکسیژن بوده و به صورت مایع هستند. گرچه آلکالوئیدهای رنگی به ندرت یافت می شوند ولی ناشناخته نیز نمی باشند. برای مثال بربرین به رنگ زرد و نمکهای سنگوئی نارین به رنگ سرخ مسی هستند. دانستن حلالیت آلکالوئیدها واملاح آن ها دارای اهمیت قابل توجهی در داروسازی می باشد زیرا ترکیبات آلکالوئیدی را اغلب به صورت محلول عرضه می کنند و ضمناً با استفاده از تفاوتهای موجود بین حلالیت آلکالوئیدها و املاح آنها، روش های تجزای آلکالوئیدها از گیاهان و جداسازی آن ها از ترکیبات غیر آلکالوئیدی را پایه گذاری نموده اند. واقعیت امر این است که در کل، بازهای آزاد معمولاً در آب کم محلول بوده لیکن در حلالهای آلی محلول هستند. برای مثال هیدروکلرید استریکنین در آب خیلی بیشتر از باز استریکنین حل می شود. البته استثناهای زیادی از قانون عمومی فوق وجود دارد، برای مثال کافئین (باز) را می توان به آسانی با آب از چای عصاره گیری نمود و کلشی سین درآب اسیدی یا خنثی یا قلیایی محلول می باشد. از طرفی، برخی از املاح آلکالوئیدی کم محلول هستند برای نمونه سولفات کینین فقط در حد یک قسمت در هزار قسمت آب قابل حل می باشد، ولی یک قسمت هیدروکلرید کینین در کمتر از یک قسمت آب حل می شود.
روشهای عصاره گیری متفاوت بوده و بستگی به میزان آلکالوئید و هدف از استخراج آن و نیز وضعیت ماده خام دارد. در بسیاری از پژوهش ها با به کار بردن تکنیک کروماتوگرافی، نتایج سریع و دقیقی به دست می آید. اما اگرمقدار قابل توجهی ازآلکالوئید مورد نیاز باشد، یکی از روش های عمومی زیرمعمولا مورد استفاده قرارمی گیرد:
عکس آلکالوئید
ایندول آلکالوئید (به انگلیسی: Indole alkaloid) گروهی از آلکالوئیدها هستند که دارای گروه عاملی ایندول می باشند.
همیترپنوئیدها و آلکالوئیدهای سگاله
مونوترپنوئیدها
بسیاری از ایندول آلکالوئیدها، همچنین گروه ایزوپرن دارند. بر همین اساس ایندول آلکالوئیدها به دو دستۀ ایزوپرنوئید و ناایزوپرنوئید تقسیم می شوند.
گلیکو آلکالوئیدها(به انگلیسی: Glycoalkaloid) نوعی از ترکیبات بلقوه سمی هستند که در گیاهان خانواده سیب زمینی دیده می شوند. این ترکیبات در تمام اندام های سیب زمینی یافت می شوند و بالاترین غلظت آن ها در گل ها نیش ها وجود دارد.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با آلکالوئید

آلکالوئید را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• آلکالوئیدها در گیاهان دارویی   • آلکالوئید تریاک   • مضرات آلکالوئید   • گیاهان دارای آلکالوئید   • گیاهان آلکالوئید دار   • آلکالوئید در بارداری   • انواع آلکالوئیدها   • آلکالوئید سمی گیاه شابیزک   • معنی آلکالوئید   • مفهوم آلکالوئید   • تعریف آلکالوئید   • معرفی آلکالوئید   • آلکالوئید چیست   • آلکالوئید یعنی چی   • آلکالوئید یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی آلکالوئید
کلمه : آلکالوئید
اشتباه تایپی : Hg;hg,mdn
آوا : 'AlkAlo'id
نقش : اسم
عکس آلکالوئید : در گوگل


آیا معنی آلکالوئید مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 95% )