انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

95 1076 100 1

آل ابی الجعد

آل ابی الجعد در دانشنامه اسلامی

آل ابی الجعد
آلِ اَبی الجَعْد، خاندانی شیعی مذهب است که گروهی از اعضای آن به روایت حدیث شهرت یافته اند.
اینان از قبیله اَشْجَعْ بودند که در تبارشناسی قبایل عرب، شعبه ای از غَطَفان به شمار رفته است. به همین جهت آل ابی الجعد را بیشتر «اشجعی» و گاه نیز «غَطَفانی» می خوانند.
محل سکونت
ایشان طی دهه ۲ تا ۴ سده اول ق (از تاریخ بنای کوفه تا خلافت امام علی (علیه السلام) به کوفه کوچیدند و از این رو، نسبت «کوفی» یافتند.
نیای خاندان
از نیای این خاندان که ابوالجعد رافع بن سَلَمه نام داشته، اطلاعی در دست نیست. تنها می دانیم که مُخَضْرَم بوده یعنی در عصر جاهلی و اسلام زیسته است. برخی او را در شمار صحابه یاد کرده اند، اما او از حضرت علی (علیه السلام) و ابن مسعود روایتِ حدیث کرده است.
← پسران رافع
...
آل ابی الجعد
آلِ اَبی الجَعْد، خاندانی شیعی مذهب که گروهی از اعضای آن به روایت حدیث شهرت یافته اند. نام آورترین فرد این خاندان رافع بن سلمه است. وی « ثقه»، از « طبقه هفتم » و از یاران امام محمد باقر(ع) و امام جعفر صادق(ع) بوده و از ایشان روایت حدیث کرده است.
اینان از قبیله اَشْجَعْ بودند که در تبارشناسی قبایل عرب، شعبه ای از غَطَفان به شمار رفته است. به همین جهت آل ابی الجعد را بیشتر « اشجعی » و گاه نیز « غَطَفانی » می خوانند. ایشان طی دهه ۲ تا ۴ قرن اول قمری از تاریخ بنای کوفه تا خلافت امام علی(ع) به کوفه کوچ کردند و از این رو، نسبت « کوفی » نیز دارند.
از نیای این خاندان که ابوالجعد رافع بن سَلَمه نام داشته، اطلاعی در دست نیست. تنها می دانیم که در عصر جاهلی و اسلام زیسته است. برخی او را در شمار صحابه یاد کرده اند، اما او از حضرت علی(ع) و ابن مسعود روایتِ حدیث کرده است.

ارتباط محتوایی با آل ابی الجعد

آل ابی الجعد را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی آل ابی الجعد   • مفهوم آل ابی الجعد   • تعریف آل ابی الجعد   • معرفی آل ابی الجعد   • آل ابی الجعد چیست   • آل ابی الجعد یعنی چی   • آل ابی الجعد یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی آل ابی الجعد
کلمه : آل ابی الجعد
اشتباه تایپی : Hg hfd hg[un
عکس آل ابی الجعد : در گوگل


آیا معنی آل ابی الجعد مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 95% )