انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

94 1053 100 1

آمریکای جنوبی

آمریکای جنوبی در دانشنامه ویکی پدیا

آمریکای جنوبی
آمریکای جنوبی یا آمریکای لاتین بخش جنوبی قاره آمریکا است. آمریکای جنوبی را گاه به عنوان قاره ای جدا نیز در نظر می گیرند.
آرژانتین
اروگوئه
اکوادور
برزیل
بولیوی
پاراگوئه
پرو
سورینام
شیلی
کلمبیا
گویان
گویان فرانسه
ونزوئلا
آمریکای جنوبی در نیم کره غربی زمین واقع شده و بیشتر مساحت آن در نیم کره جنوبی است. آمریکای جنوبی از سمت غرب به اقیانوس آرام و از سوی شمال و شرق به اقیانوس اطلس محدود می شود. آمریکای شمالی و دریای کارائیب در شمال غرب آن واقع شده اند. محدوده آمریکای جنوبی را معمولاً از شمال کشور کلمبیا تا جنوب کشور شیلی در نظر می گیرند. خط استوا از این قاره می گذرد و رود بزرگ آمازون و جنگل های بارانی آمازون در این قاره قرار دارد.
آمریکای جنوبی ۱۷٬۸۴۰٬۰۰۰ کیلومتر مربع مساحت دارد و ۱۲ کشور را در خود جای داده است. جمعیت این قاره در سال ۲۰۰۵ میلادی جمعاً ۳۷۲ میلیون نفر بود. جمعیت قاره آمریکای جنوبی در سال ۲۰۱۶ میلادی بیش از ۴۲۰ میلیون نفر برآورد شد.
به جز دوازده کشور مستقل، دو منطقه غیرمستقل به نام های گویان فرانسه و جزایر فالکلند نیز در آمریکای جنوبی قرار دارند که اولی از مستملکات فرانسه است و دومی جزئی از سرزمین های فرادریایی بریتانیا به شمار می آید. افزون بر این ها، در برخی تقسیمات، ترینیداد و توباگو، پاناما و شماری از جزایر آنتیل متعلق به پادشاهی هلند را نیز جزئی از آمریکای جنوبی به شمار می آورند.
عکس آمریکای جنوبی
اتحادیهٔ کشورهای آمریکای جنوبی (به انگلیسی: Union of South American Nations USAN) و (به اسپانیایی: Unión de Naciones Suramericanas, UNASUR) یک سازمان بین دولتی منطقه ای متشکل از ۱۲ کشور آمریکای جنوبیست.
پیمان تشکیل دهندهٔ (UNASUR) در ۲۳ مه ۲۰۰۸ در سومین اجلاس سران، که در برازیلیا در کشور برزیل برگزار شده بود امضا شد. با توجه به مفاد پیمان تشکیل دهنده، مقر این اتحادیه در شهر کیتو، در کشور اکوادور برگزیده شده است.
در ۱ دسامبر ۲۰۱۰، اروگوئه به عنوان نهمین کشور به این پیمان پیوست، در نتیجه این اتحادیه از نظر قانونی بودن تکامل یافت. با اجرایی شدن ساختار این پیمان در ۱۱ مارس ۲۰۱۱، در جلسهٔ وزیران خارجه در سیوداد دل موندو در اکوادور، جایی که آنها سنگ بنای ستاد دبیرخانهٔ اتحادیه را بنیاد نهاده بودند (UNASUR) به یک نهاد حقوقی تبدیل شد. پارلمان آمریکای جنوبی در شهر کوچابامبا در بولیوی واقع شده است، در حالی که مقر بانک آن اتحادیه؛ بانک جنوب، در کاراکاس، ونزوئلاست.
در ۴ مه سال ۲۰۱۰، در نشست سران این سازمان که در کامپانا، ۷۵ کیلومتر (۴۷ مایل) در شمال بوئنوس آیرس برگزار شد، رئیس جمهور سابق آرژانتین نستور کیرشنر به اتفاق آرا به عنوان اولین دبیر کل (UNASUR) برای مدت دو سال برگزیده شد.
اساسنامه اتحادیه کشورهای آمریکای جنوبی (انگلیسی: UNASUR Constitutive Treaty)؛ در ۲۳ مه ۲۰۰۸ میلادی در نشست فوق العادهٔ سران دولت و حکومت های اتحادیه کشورهای آمریکای جنوبی (با نماد اختصاری اوناسور؛ انگلیسی: UNASUR) که در برازیلیای برزیل برگزار شد، به امضا رسید. بدین ترتیب اتحادیه کشورهای آمریکای جنوبی، یک اتحادیهٔ بین دولتی قاره ای، متشکل از دوازده کشور آمریکای جنوبی؛ رسماً تأسیس شد.آرژانتین بولیوی برزیل شیلی کلمبیا اکوادور گویان پاراگوئه پرو سورینام اروگوئه ونزوئلا
در ۲۶ نوامبر سال ۲۰۱۰، طی اجلاس سران آمریکای جنوبی ۲۰۱۰، یک بند دموکراتیک به اساسنامه افزوده شد. این اصلاحیه اتخاذ تدابیری علیه کشورهای عضو که روندهای سیاسی در آن کشور رعایت نمی شود را مشخص می کند. این بند، پس از تحولات اکوادور که به طور خلاصه تهدید دولت رئیس جمهور رافائل کورئا بود؛ مطرح و ایجاد شد. پروتکل الحاقی توسط تمام کشورهای عضو اوناسور به امضا رسید.
بازار مشترک کشورهای آمریکای جنوبی (مرکوسور) (Mercado Común del Sur) تعدادی از کشورهای آمریکای لاتین را در بر می گیرد. مرکوسور در ماه مارس ۱۹۹۱ با امضای پیمان آسونسیون در پایتخت پاراگوئه میان کشورهای جمهوری فدرال برزیل، جمهوری آرژانتین، جمهوری پاراگوئه، ونزوئلا و جمهوری اروگوئه پایه گذاری شد. در حال حاضر مرکوسور شش عضو اصلی دارد که آخرین آن ونزوئلاست که در سال ۲۰۰۵ به عضویت کامل سازمان پذیرفته شده است، امری که پس از یک دهه تلاش و فعالیت برای این کشور حاصل آمد. این منطقهٔ تجارت آزاد را می توان بخش عمده و اصلی آمریکای جنوبی به ویژه در زمینه اقتصادی بشمار آورد. هدف مرکوسور آسان سازی بازرگانی و همچنین تسهیل جریان کالا، پول و افراد میاد کشورهای عضو است. مرکوسور و «جامعه کشورهای حاشیه آند» دو اتحادیه گمرکی هستند که در واقع بخشی از فرایند تداوم یکپارچه سازی کشورهای آمریکای جنوبی به شمار می روند.
شورای بازار مشترک
گروه بازار مشترک
کمیسیون مشترک پارلمانی
نهاد مشورتی اقتصادی و اجتماعی
دبیرخانه اداری
مرکوسور در جهت پیگیری اهداف کلان خود که رسیدن به همگرایی اقتصادی، اجتماعی و سیاسی کامل در قاره آمریکای جنوبی است نهادها و کمیسیون های گوناگونی را به وجود آورده است. این نهادها شامل گزینه های زیر است:
این شورا بالاترین رکن مرکوسور و مسئول پیشبرد روند یکپارچگی و اتخاذ تصمیم هایی به منظور رسیدن به اهداف پیمان آسونسیون است.
نهاد اجرایی مرکوسور است و مسئول اجرای اقدام هایی واقعی برای سرعت بخشیدن به روند یکپارچگی است.
بازی های آمریکای جنوبی (انگلیسی: South American Games) یک رویداد چندورزشی است که در منطقه آمریکای جنوبی برگزار می شود.
این مسابقات که توسط سازمان های ورزشی آمریکای جنوبی (ODESUR) برگزار می شود از سال ۱۹۷۸ تاکنون هر چهار سال یک بار به میزبانی یک شهر انجام می شود.
بوتیمار آمریکای جنوبی (نام علمی: Botaurus pinnatus) نام یک گونه از سرده بوتیمارهای بزرگ است.
بومی های آمریکای جنوبی قبایل سرخپوستی هستند که در کشورهای قاره آمریکای جنوبی بسر می برند. تقریباً در تمامی کشورهای این قاره جمعیت سرخپوست وجود دارد اما کمترین میزان نسبی آن در آرژانتین و بیشترین میزان آن از نظر درصد جمعیتی در کشور پرو و بولیوی می باشد که بیش از نیمی از مردم این دو کشور را سرخپوستان تشکیل می دهند. زبان های مورد استفاده قبایل سرخپوست آمریکای جنوبی از گروه زبان های بومی آمریکا می باشد که بیشترین و پرگویشورترین زبان های این دسته زبان کچوآ و زبان آیمارا می باشند. مردم سرخپوست این منطقه در گذشته سابقه تمدن هایی مانند اینکا را داشته اند.
پاشلک آمریکای جنوبی (نام علمی: Gallinago paraguaiae) نام یک گونه از تیره آبچلیک است.
پاشلک شال گردنی آمریکای جنوبی (نام علمی: Nycticryphes semicollaris) نام یک گونه از تیره پاشلک شال گردنی است.
پرچم های کشورهای آمریکای جنوبی و سازمان های بین المللی مرتبط در زیر آمده است.پرچم سازمان ملل   پرچم مرکوسور   پرچم انجمن ملل آند   پرچم اتحادیه اروپا   پرچم اتحادیه ملل آمریکای جنوبی   پرچم سازمان بین المللی فرانکوفونی   پرچم اوپک
پرستوی دریایی آمریکای جنوبی (نام علمی: Sterna hirundinacea) نام یک گونه از سرده کاکایی ها است.چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نقل قول های آمریکای جنوبی

آمریکای جنوبی بخش جنوبی قاره آمریکا است و معمولاً آن را از شمال کشور کلمبیا تا جنوب کشور شیلی در نظر می گیرند. خط استوا از این قاره می گذرد. رود بزرگ آمازون و جنگل های بارانی آمازون در این قاره قرار دارد.
• «تمدن های درخشانی که همهٔ اسرار آن ها هنوز برای ما کشف نشده در این قاره که در ۱۴۹۲ به وسیلهٔ کریستف کلمب کشف شد، وجود داشته است. آزتک، مایا، چیچا، اینکا واپسین وارثان تمدن های پیش از کشف کریستف کلمب که برخی از بازمانده های آن ها تا ۱۰٬۰۰۰ پیش از میلاد قدمت دارند، آثار قابل توجهی در سنگ و فلز از خود به جا گذاتشه اند.» ، در اثرش چاپ ۱۹۶۲ -> مارسل نیدرگانگ

آمریکای جنوبی در جدول کلمات

گونه هایی از شترسانان هستند که در آمریکای جنوبی زندگی می کنند
لاما
کشوری در آمریکای جنوبی با مرکزیت لیما
پرو
کشوری در آمریکای جنوبی که پایتخت آن کاراکاس است
ونزویلا
کشوری در آمریکای جنوبی که واحد پول آن «پزو» می باشد•
ارژانتین

آمریکای جنوبی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی آمریکای جنوبی   • مفهوم آمریکای جنوبی   • تعریف آمریکای جنوبی   • معرفی آمریکای جنوبی   • آمریکای جنوبی چیست   • آمریکای جنوبی یعنی چی   • آمریکای جنوبی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی آمریکای جنوبی
کلمه : آمریکای جنوبی
اشتباه تایپی : Hlvd;hd [k,fd
عکس آمریکای جنوبی : در گوگل


آیا معنی آمریکای جنوبی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 94% )