انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

96 1053 100 1

آمریکای لاتین

آمریکای لاتین در دانشنامه ویکی پدیا

آمریکای لاتین
آمریکای جنوبی بطور سنتی، به مناطقی از قارهٔ آمریکا گفته می شود که اسپانیایی و پرتغالی در آنجا صحبت می شود. اما در عمل، اکثر نیمکره غربی بجز آمریکا و کانادا و کشورهای غیر اسپانیایی زبان حوزه دریای کارائیب زیر عنوان آمریکای لاتین دسته بندی شده اند. جمعیت آمریکای لاتین روی هم در حدود ۵۶۱٬۲۰۰٬۰۰۰ نفر شمارش شده است. رشد جمعیت در آمریکای لاتین بیش تر از آمریکای شمالی است.
آرژانتین
بولیوی
برزیل
شیلی
کلمبیا
کاستاریکا
کوبا
از منظری سیاسی –اجتماعی، آمریکای لاتین تقریباً تمامی کشورهای جنوب ایالات متحده آمریکا شامل مکزیک (در آمریکای شمالی)، اکثر کشورهای آمریکای جنوبی و مرکزی و کشورهای حوزه کارائیب ی، پرتغالی، فرانسوی یا زبان بومی صحبت می شود، دربر می گیرد.
بر اساس این معیار، آمریکای لاتین به ۲۰ کشور مستقل و چندین واحد سیاسی وابسته تقسیم می شود.
برزیل از حیث مساحت و جمعیت بزرگ ترین کشور آمریکای لاتین است. برزیل بیش از ۴۰ درصد خاک این منطقه را پوشانده و مسکن قریب به یک سوم جمعیت آن را تأمین کرده است. زبان رسمی این کشور پرتغالی است.
عکس آمریکای لاتین
شورای وزیران خارجه
کنفرانس شامل تمام کشورهای عضو
یک شورای دائمی
اتحادیه تجارت آزاد آمریکای لاتین به تشویق کمیسیون اقتصادی سازمان ملل متحد برای آمریکا لاتین و بر اساس معاهده ای که در فوریه ۱۹۶۰ در مونته ویدئو (اروگوئه) به امضا رسید، تشکیل شد. این اتحادیه در ابتدا هفت عضو داشت و بعدها با افزایش اعضا تعداد آن به ۱۱ کشور افزایش یافت، این اتحادیه متشکل از ۱۱ کشور اروگوئه، برزیل، آرژانتین، پاراگوئه، پرو، شیلی، مکزیک، کلمبیا، اکوادور، ونزوئلا و بولیوی می باشد. لازم است ذکر شود که در اواخر دهه ۱۹۶۰، منطقه اتحادیه تجارت آزاد آمریکای لاتین جمعیتی حدود ۲۲۰ میلیون نفر و حجم مبادلات سالانه حدود ۹۰ میلیارد دلار را در خود جای داده بود.
امضا کنندگان اتحادیه امیدوار بودند که در آمریکای لاتین یک بازار مشترک ایجاد کرده و کاهش تعرفه ها را در میان اعضا ترویج نمایند.
معاهده مونته ویدئو تفاوت های اقتصادی دولت های عضو را در نظر داشته و قیودی به نام قیود تأمین پیش بینی کرده است. قیود تأمین در واقع به این معنی است که چنانچه کشوری با مشکلات اقتصادی خصوصاً کسری موازنه پرداخت مواجه شد، بتواند با کسب موافقت سایر اعضا، مقررات مربوط به تجارت آزاد را بطور موقت به حالت تعلیق در بیاورد. همچنین بر اساس این معاهده کاهش تدریجی موانع تجاری میان کشورهای عضو را مورد توجه قرار گرفت، هدف این بود که تا سال ۱۹۷۳ موانع تجاری به طور کامل آزاد شود.
انجمن ادغام آمریکای لاتین (انگلیسی: Latin American Integration Association) که به اختصار ALADI گفته می شود، سازمانی بین المللی منطقه ای است که در ۱۲ اوت ۱۹۸۰ در مونته ویدئو تشکیل شد. که جایگزین انجمن تجارت رایگان آمریکای لاتین یا به اختصار(LAFTA / ALALC) بود. در حال حاضر ۱۳ کشور عضو این انجمن می باشند.
اسپانیایی
پرتغالی
هدف آلادی توسعه فرایند ادغام در چارچوب توسعه با هدف ترویج هماهنگ و متعادل و توسعه اجتماعی و اقتصادی منطقه آمریکای لاتین در دراز مدت است؛ که به تدریج به بازار مشترک اروپا نزدیک شود.
از اولویت های اقتصادی آلادی در منطقه ایجاد بازار مشترک آمریکای لاتین از طریق سه مکانیسم می باشد:
بحران بدهی آمریکای لاتین (اسپانیایی: Crisis de la deuda latinoamericana) بحران مالی بود که در اوایل دهه ۱۹۸۰ (و برای بعضی از کشورها از دهه ۱۹۷۰ شروع شد)، و به خاطر آنکه کشورهای آمریکای لاتین به نقطه ای رسیدند که بدهی های خارجی شان بیش از درآمدشان بود و قادر به باز پرداخت وامهایشان نبودند. این دهه برای آنها به عنوان «دهه از دست رفته» شناخته می شد.
بدهی نفرت انگیز
در دهه های ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰، بسیاری از کشورهای آمریکای لاتین، به ویژه برزیل، آرژانتین و مکزیک، از وام های بین المللی برای صنعتی سازی، به ویژه برنامه های زیرساخت، پول زیادی را به دست آوردند. این کشورها در آن زمان رشد اقتصادی داشتند، بنابراین طلبکاران خوشحال بودند که وام بدهند. در ابتدا، کشورهای در حال توسعه از طریق راه های عمومی مانند بانک جهانی وام به دست آوردند. پس از سال ۱۹۷۳، بانک های خصوصی منابع مالی زیادی را از کشورهای غنی از نفت به دست آوردند که اعتقاد داشتند که بدهی های دولتی یک سرمایه گذاری مطمئن هستند. مکزیک در برابر درآمدهای نفتی آینده اش وامی به ارزش دلار آمریکا گرفت ولی با کاهش قیمت نفت اقتصاد مکزیک نیز فرو ریخت. بین سال های ۱۹۷۵ و ۱۹۸۲، بدهی های آمریکای لاتین به بانک های تجاری به میزان سالیانه ۲۰٫۴ درصد افزایش یافت. این وام های بلند مدت باعث شد که آمریکای لاتین چهار برابر بدهی های خارجی خود را از ۷۵ میلیارد دلار در سال ۱۹۷۵ به بیش از ۳۱۵ میلیارد دلار در سال ۱۹۸۳ یا ۵۰ درصد از تولید ناخالص داخلی کشورهای منطقه بعنوان بهره و بازپرداخت وام اصلی بپردازد.
زمانی که اقتصاد جهانی در دهه های ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ دچار بحران اقتصادی شد و اقتصاد نفت بسرعت افزایش یافت، کشورهای منطقه با شکست روبرو شدند. کشورهای در حال توسعه خود را در بحران ناامید کننده نقدینگی یافتند. کشورهای صادر کننده نفت خام، پس از افزایش قیمت نفت در سالهای ۱۹۷۳–۱۹۸۰، پول نقد خود را در بانک های بین المللی سرمایه گذاری کردند که بخش عمده ای از سرمایه خود را به عنوان وام به دولت های آمریکای لاتین داده بودند. افزایش شدید قیمت نفت باعث شد که بسیاری از کشورها وام های بیشتری را جستجو کنند و حتی بعضی از کشورهای تولیدکننده نفت بدهی های قابل توجهی را برای توسعه اقتصادی در نظر گرفتند و امیدوار بودند که قیمت های بالا همچنان ادامه یابد و آنها بتوانند بدهی هایشان را بپردازند.
بحران بدهی سال ۱۹۸۲، جدی ترین رویداد در تاریخ آمریکای لاتین بود. درآمدها و واردات کاهش یافت؛ رشد اقتصادی متوقف شد؛ بیکاری به سطح بالایی رسید؛ و تورم قدرت خرید طبقه متوسط را کاهش داد. در حقیقت، در ده سال پس از ۱۹۸۰، دستمزد واقعی در مناطق شهری تقریباً بین ۲۰ تا ۴۰ درصد کاهش یافت. علاوه بر این، سرمایه گذاری هایی که می بایست برای مسائل اجتماعی و فقر مورد استفاده قرار گیرد، برای پرداخت بدهی ها استفاده می شد.
جایزه خانگی-جهانی ایبروآمریکن در داستان سرایی آمریکای لاتین (اسپانیایی: Premio Iberoamericano Planeta-Casa de América de Narrativa) یک جایزهٔ ادبی اسپانیایی در آمریکای لاتین بود.
برندهٔ جایزه، مبلغ $۲۰۰٬۰۰۰ دلار آمریکا دریافت می داشت که گران ترین جایزهٔ ادبی جهان محسوب می شد. علاوه بر میزان نقدی آن، این جایزهٔ به لحاظ پذیرش و بررسی تعداد زیادی از کتاب های منتشرشده نیز شهرت داشت به نحوی که تنها در سال ۲۰۱۰ میلادی، ۶۰۰ کتاب وارد این مسابقه شد که در مقام مقایسه، ۱۲۰ تا بیشتر از جایزه ادبی من بوکر بود.
این جایزه نخستین بار در سال ۲۰۰۷ میلادی اهدا شد و هر سال، در یکی از پایتخت های کشورهای اسپانیایی زبان، برگزار می شد. برندهٔ نخست، ۲۰۰٬۰۰۰ دلار و کتاب دوم ۵۰٬۰۰۰ دلار دریافت می داشت. اهدای این جایزه در سال ۲۰۱۲ ملغی شد.
برخی از برندگان آن عبارتند از: خورخه ادواردز (۲۰۰۸) و آنتونیو اسکارمتا (۲۰۱۱)
زبان اسپانیایی آمریکای لاتین زبان مادری بیش از ۴۱۸ میلیون نفر از مردم قاره آمریکا می باشد. پیشینهٔ این زبان در این قاره به سال ۱۴۹۲ و کشف قاره آمریکا توسط کریستف کلمب دریانورد پادشاهی اسپانیا بازمی گردد. زبان اسپانیایی بیش از آنکه توسط مهاجران اسپانیایی تکلم شود با کنار زدن زبان های بومی منطقه جای خود را در قاره جدید باز نمود.
آمریکای شمالی
سینمای آمریکای لاتین (انگلیسی: Latin American cinema) مجموعه فیلم هایی است که در صنایع فیلم سازی آمریکای جنوبی به اضافه سینمای مکزیک و کوبا تولید می شوند. سینمای آمریکای لاتین، هم غنی و هم متنوع است. با این همه، کانون های اصلی آن، آرژانتین، برزیل و مکزیک هستند. سینمای آمریکای لاتین پس از افزوده شدن صدا به فیلم ها، که باعث شد مانعی زبانی مقابل ورود فیلم های هالیوود ایجاد شود، رونق بیشتری پیدا کرد.
مسابقات قهرمانی تنیس روی میز آمریکای لاتین (انگلیسی: Latin American Table Tennis Championships) برترین مسابقات ورزش تنیس روی میز در منطقه آمریکای لاتین است.
تنیس روی میز
مسابقات جهانی تنیس روی میز
اولین دوره این مسابقات در سال ۱۹۷۸ در شهر مکزیکو سیتی، مکزیک برگزار شده است.
Pablo Tabachnik
Neridee Nino
موسیقی آمریکای لاتین (به انگلیسی: Latin American music) مجموعه ای از ریتم ها و ملودی ها و سبک های موسیقی است که در کشورهای آمریکای لاتین رواج دارد. برخی از مشهورترین این ها رومبا و تانگو و سالسا و بوسا نوا است.
این نوع موسیقی در سال های حکومت استعمارگران اسپانیایی و پرتقالی در قاره آمریکا شکل گرفته و متأثر از موسیقی این دو کشور و نیز ریتم های محلی و آفریقایی است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با آمریکای لاتین

آمریکای لاتین را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شما



نام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی آمریکای لاتین   • مفهوم آمریکای لاتین   • تعریف آمریکای لاتین   • معرفی آمریکای لاتین   • آمریکای لاتین چیست   • آمریکای لاتین یعنی چی   • آمریکای لاتین یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی آمریکای لاتین
کلمه : آمریکای لاتین
اشتباه تایپی : Hlvd;hd ghjdk
عکس آمریکای لاتین : در گوگل


آیا معنی آمریکای لاتین مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 96% )