انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

94 1075 100 1

آمریکای مرکزی

آمریکای مرکزی در دانشنامه ویکی پدیا

آمریکای مرکزی
آمریکای مرکزی منطقه ای در قاره آمریکا است که اغلب آن را از مرز جنوبی مکزیک تا مرز شمالی کلمبیا در نظر می گیرند. در شرق منطقه خشکی آمریکای مرکزی، دریای کارائیب و در غرب آن اقیانوس آرام قرار دارد.
کریول: اسپانیایی تباران متولد در بیرون از اسپانیا
مستیزو: آمیزه ای از اروپایی ها و سرخ پوستان
مولاتو: آمیزه ای از اسپانیایی با آفریقایی
زامبو: آمیزه سرخ پوست و سیاه پوست
آمریکای مرکزی به صورت یک باریکه خاکی در ادامه جنوبی آمریکای شمالی است که از سوی جنوب شرقی خود به آمریکای جنوبی می پیوندد. آمریکای مرکزی دربرگیرنده هفت کشور مستقل به نام های بلیز، کاستاریکا، السالوادور، گواتمالا، هندوراس، نیکاراگوآ و پاناما است. به جز بلیز که زبان رسمی آن انگلیسی است، زبان رسمی در شش کشور دیگر آمریکای مرکزی، اسپانیایی است.
آمریکای مرکزی از دیدگاه زیست شناسی بخشی است از منطقه حساس دارای تنوع زیستی آمریکای میانه که از شمال گواتمالا آغاز شده تا سرزمین های مرکز پاناما ادامه می یابد.
مساحت آمریکای مرکزی ۵۲۴ هزار کیلومتر مربع (۲۰۲ هزار مایل مربع) است که حدود ۰٫۱ درصد سطح زمین را تشکیل می دهد. جمعیت آمریکای مرکزی در سال ۲۰۰۹ میلادی ۴۱٬۷۳۹٬۰۰۰ نفر برآورد شد. تراکم جمعیت در آمریکای مرکزی ۷۷ نفر در کیلومتر مربع برابر با ۲۰۶ نفر در مایل مربع است.
عکس آمریکای مرکزی
آمریکای مرکزی منطقه ای در قاره آمریکا است که در برخی تعریف ها کارائیب را شامل می شود و گاهی بخشی از آمریکای شمالی به شمار می رود.
جمهوری فدرال آمریکای مرکزی جمهوری پیشین که از ۱۸۳۶ تا ۱۸۴۱ وجود داشت.
بازی های آمریکای مرکزی
آمریکای مرکزی ممکن است به یکی از موارد زیر نیز اشاره داشته باشد:
آهوچه سرخ آمریکای مرکزی (نام علمی: Mazama temama) نام یک گونه از سرده آهوچه است.
بازی های آمریکای مرکزی (اسپانیایی: Juegos Deportivos Centroamericanos) یک رویداد چندورزشی است که در منطقه آمریکای مرکزی برگزار می شود.
این مسابقات که توسط سازمان های ورزشی آمریکای مرکزی (ORDECA) برگزار می شود از سال ۱۹۷۳ تاکنون به میزبانی یک شهر انجام می شود.
بومی های آمریکای مرکزی به آن دسته از اقوام ساکن در قاره آمریکای مرکزی گفته می شود که نسل و تبار سرخپوست داشته و از اقوامی باشند که از دوران پیشاکلمبی یعنی پیش از ورود اروپایی ها در اواخر قرن پانزدهم در این منطقه جغرافیایی بسر می برده اند.از مهمترین اقوام این منطقه می توان به قوم مایا، آزتک ها، قوم پی پیل اشاره نمود.
تاریخ آمریکای مرکزی، مطالعهٔ تاریخ قسمت مرکزی آمریکاست.
جامعه آمریکایی های بومی زمین های مرکزی مکزیک در شمال تا کاستاریکا در جنوب را اشغال کرده بودند.
آمریکای مرکزی از هفت قسمت مستقل تشکیل می شد:"بلیز"،"کاستاریکا"،"السالوادور"،"هندوراس"،"نیکاراگوئه"،"پاناما"و"گواتمالا". پس از تسلط اسپانیایی ها در قرن شانزدهم میلادی، اکثر ساکنان آمریکای مرکزی تاریخ مشابهی داشتند. تنها استثنا، "منطقهٔ غربی کارائیب" بود که شامل ساحل کارائیب بود.
در سال ۱۸۱۱، جنبش استقلال در السالوادور به دنبال جنگ شبه جزیره به حرکت درآمد و همچنین پس از استقرار فردیناند هفتم.
جمهوری فدرال آمریکای مرکزی (زبان اسپانیایی República Federal de Centroamérica)، همچنین در اولین سال تأسیس با نام ایالات متحده آمریکای مرکزی، یک کشور مستقل در آمریکای مرکزی بود، که شامل سرزمین های سابق از فرمانداری کل گواتمالا اسپانیای نو می شد. این کشور از سپتامبر ۱۸۲۱ تا ۱۸۴۱ وجود داشته است، و یک کشور دموکراتیک و جمهوری بود. همچنین گاهی اوقات به اشتباه به زبان انگلیسی به عنوان ایالات متحده آمریکا مرکزی نامیده می شود.
اتحادیه کشورهای آمریکای جنوبی
کوئتزالتنانگو (قوتزلتننگو)
پس از فروپاشی قدرت استعمار اسپانیا، فرمانداری کل پیشین در گواتمالای امروزی به عنوان بخشی از امپراتوری اول مکزیک دست نخورده باقی ماند. با استقلال این بخش، جمهوری فدرال آمریکای مرکزی یک واحد سیاسی مستقل شناخته شد که حکومتی دموکراتیک داشت و پایتخت آن گواتمالاسیتی بود.
این اتحادیه شامل ۶ کشور امروزی گواتمالا (که شامل کشور سابق لس آلتوس هم بود)، السالوادور، هندوراس، نیکاراگوئه، کاستاریکا، و سوکونوسکو (بخشی از ایالات امروزی چیاپاس در مکزیک) می شد. جمهوری فدرال آمریکای مرکزی از ۱۸۲۳ تا ۱۸۳۸ دوام یافت ولی پس از آن به خاطر بروز جنگ داخلی از هم پاشید و پس از مدتی کشورهای کوچکتر امروزی هر کدام اعلام استقلال کردند.
بر سر بلیز نیز بین امپراتوری اسپانیا و امپراتوری بریتانیا مناقشه بود ولی این کشور نیز بعدها در سال ۱۹۸۱ به استقلال رسید.
حشره خوار کوچک آمریکای مرکزی (نام علمی: Cryptotis orophila) نام یک گونه از سرده حشره خوار گوش کوچک است.
خزمیمون آمریکای مرکزی (نام علمی: Saimiri oerstedii) نام یک گونه از سرده خزمیمون است.
خزمیمون تاج خاکستری آمریکای مرکزی (نام علمی: Saimiri oerstedii citrinellus) نام یک زیرگونه از گونه خزمیمون آمریکای مرکزی است.
سنجاب کوتوله آمریکای مرکزی (نام علمی: Microsciurus alfari) نام یک گونه از سرده سنجاب کوتوله است.
سوسک درشت آمریکای مرکزی (نام علمی: Blaberus giganteus) گونه ای سوسک از خانواده سوسک های بزرگ است. این حشره یکی از سوسک های بزرگ دنیا محسوب می شود به طوری که طول جنس نر ۷/۵ سانتی متر بوده و ماده تا ۱۰ سانتی متر هم می رسد. طول عمر سوسک درشت آمریکای مرکزی تا ۲۰ ماه هم می رسد. عوامل تغذیه و محل سکونت در طول عمر سوسک مؤثر است.
Wikipedia contributors, 'Blaberus giganteus', Wikipedia, The Free Encyclopedia, 28 December 2013, 12:51 UTC, <http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Blaberus_giganteus&oldid=588062989>چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با آمریکای مرکزی

آمریکای مرکزی در جدول کلمات

پیمانی میان کشورهای آمریکای مرکزی وشمالی
نفتا
کشوری در آمریکای مرکزی به پایتختی سان خوزه
کاستاریکا
کشوری در آمریکای مرکزی که پایتخت آن سن خوزه است
کاستاریکا
کشوری واقع در آمریکای مرکزی که پایتخت آن شهر سان خوزه است
کاستاریکا

آمریکای مرکزی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی آمریکای مرکزی   • مفهوم آمریکای مرکزی   • تعریف آمریکای مرکزی   • معرفی آمریکای مرکزی   • آمریکای مرکزی چیست   • آمریکای مرکزی یعنی چی   • آمریکای مرکزی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی آمریکای مرکزی
کلمه : آمریکای مرکزی
اشتباه تایپی : Hlvd;hd lv;cd
عکس آمریکای مرکزی : در گوگل


آیا معنی آمریکای مرکزی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 94% )