برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1205 100 1

آنتوان لاووازیه

آنتوان لاووازیه در دانشنامه ویکی پدیا

آنتوان لاووازیه
آنتوان لوران لاووازیه (به فرانسوی: Antoine-Laurent de Lavoisier) (زاده ۲۶ اوت ۱۷۴۳- اعدام ۸ مه ۱۷۹۴) دانشمند فرانسوی و بنیان گذار شیمی نوین بود. وی نخستین کسی بود که ترازو را جهت سنجش و تحقیق در فعل و انفعالات شیمیایی در آزمایشگاه وارد عمل کرد و تجربه و سنجش توأم با نتیجه گیری صحیح را پایه و اساس این علم قرار داد.
در ۲۶ اوت ۱۷۴۳ در پاریس از پدر و مادری ثروتمند و مرفه زاده شد. او زیر نظر استادانی قابل نجوم و گیاه شناسی و شیمی و زمین شناسی را به خوبی فرا گرفت. پس از اتمام دورهٔ حقوق بار دیگر به علوم گرایید و ۳ سال بعد در آن هنگام که جوانی ۲۵ ساله بود به عضویت فرهنگستان سلطنتی علوم برگزیده شد.
قبل از او دانشمندان شیمی در مورد سوختن، عقیده داشتند که هر جسم سوختنی دارای ماده ای است نامرئی به نام «فلوژیستن» و چون جسم مشتعل شود این ماده از آن خارج می شود. هر چه جسم بیشتر قابل اشتعال باشد مقدار بیشتری از این ماده دربردارد و شعله همان فلوژیستن است که از جسم متصاعد می گردد. به موجب این نظریه در دوران قدیم معتقد بودند که وقتی جسمی در هوا می سوزد سبک تر می شود زیرا ماده فلوژیستن آن خارج می گردد. این نظریه نادرست سراسر قرن ۱۸ را به کلی مسموم ساخته بود و حتی دانشمندان بزرگ نیز بدان اعتقاد داشتند چنان که پریستلی هنگامی که گاز اکسیژن را برای نخستین بار تهیه نمود آن را «هوای بدون فلوژیستن» نام نهاد.
لاوازیه امکان درک و شناخت عناصر گازی شکل را فراهم کرد. در دوران سلطه نظریه آتش زایی (نظریه ای که در بالا ذکر شد) وسایل تجربی زیادی فراهم آمده بود که سبب دگرگونی های انقلابی در شیمی شدند. بیشترین اعتبار این تحولات مدیون زحمات لاووازیه است که درک درستی از اکسیژن را میسر کرد. انگلس نوشت که:
عکس آنتوان لاووازیه


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با آنتوان لاووازیه

آنتوان لاووازیه را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی آنتوان لاووازیه   • مفهوم آنتوان لاووازیه   • تعریف آنتوان لاووازیه   • معرفی آنتوان لاووازیه   • آنتوان لاووازیه چیست   • آنتوان لاووازیه یعنی چی   • آنتوان لاووازیه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی آنتوان لاووازیه
کلمه : آنتوان لاووازیه
اشتباه تایپی : Hkj,hk gh,,hcdi
عکس آنتوان لاووازیه : در گوگل

آیا معنی آنتوان لاووازیه مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )