برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1341 100 1

آنتیوخوس دوم

آنتیوخوس دوم در دانشنامه ویکی پدیا

آنتیوخوس دوم
آنتیوخوس دوم تئوس (به یونانی: Αντίοχος Β' Θεός)(۲۸۶-۲۶۴ (پیش از میلاد)) پادشاه سلوکی از ۲۶۱ تا سال مرگش بود (۲۵ سال). لقب او تئوس در زبان یونانی به معنای خداست.
نویسندگان ویکی پدیای انگلیسی، Antiochus II Theos. (نسخه ۲۵ فوریه ۲۰۰۸)
آنتیوخوس کوچکترین پسر آنتیوخوس یکم از همسرش استارتونیس سوری بود. او میراث بر جنگ های سوری با مصر باستان بود و این دومین جنگ را در کرانه های آسیای کوچک پی گرفت. خشونت او در این جنگ ها برایش لقب تئوس (=خدا) را به ارمغان آورد.
در کشاکش جنگ با مصر، آندراگوراس ساتراپ پارت اعلام استقلال کرد. به گفتهٔ تروگ پومپه ای ساتراپ غرب دیودوتوس نیز در ۲۵۵ پ.م. بر او شورید و دولت یونانی باختری را بنیاد نهاد. در پی این رویدادها، آنتیوخوس با بطلمیوس دوم آشتی کرد و به دومین جنگ سوری پایان داد.
آنتیوخوس همچنین همسرش لائودیس یکم را از خود راند و وی را به افسوس تبعید کرد. سپس برای استواری پیمانش دختر بطلمیوس برنیس را به زنی گرفت و کابین کلانی را نیز به دست آورد؛ ولی لائودیس دسیسهٔ بسیاری کرد تا به شهبانویی بازگردد و سرانجام نیز در ۲۶۴ پیش از میلاد آنتیوخوس برنیس و پسر خردسالش را در انطاکیه رها نمود و به آسیای کوچک رفت تا دوباره به لائودیس بپیوندد، ولی لائودیس او را زهر خوراند و کشت و همزمان در انطاکیه هوادارانش برنیس و کودک خردسالش را کشتند. آنگاه لائودیس پسرش سلوکوس دوم را شاه خواند.
عکس آنتیوخوس دوم


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

آنتیوخوس دوم در دانشنامه آزاد پارسی

آنْتیوخوس (یونان ۲) دوم (ح ۲۸۶ـ۲۴۶پ م)(Antiochus II)
آنْتیوخوس دوم
پادشاه سلوکی (۲۶۱ـ۲۴۶پ م) و پسر آنتیوخوس اول۱. به آنتیوخوس تِئوس۲ یا آنتیوخوس رَبّانی شهرت داشت. در زمان سلطنت او، ایالت های شرقی از حاکمیت یونان و مقدونیه سرپیچیدند و امیران بومی را بر قدرت نشاندند. ازدواج با فیلادِلفوس۳، دختر بَطلَمیوس، موجب شد که با مصر صلح کند، ولی برای ملت خود حاکمی ستمگر بود.

ارتباط محتوایی با آنتیوخوس دوم

آنتیوخوس دوم را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی آنتیوخوس دوم   • مفهوم آنتیوخوس دوم   • تعریف آنتیوخوس دوم   • معرفی آنتیوخوس دوم   • آنتیوخوس دوم چیست   • آنتیوخوس دوم یعنی چی   • آنتیوخوس دوم یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی آنتیوخوس دوم
کلمه : آنتیوخوس دوم
اشتباه تایپی : Hkjd,o,s n,l
عکس آنتیوخوس دوم : در گوگل

آیا معنی آنتیوخوس دوم مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )