انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

94 1042 100 1

آندورا

/'AndorA/

معنی آندورا به فارسی

آندورا
جمهوری کوچکی است میان فرانسه و اسپانی در دامنه کوههای پیرنه که مساحت آن ۴۶۵ کیلو متر مربع و جمعیتش ۲۸٠٠٠ تن می باشد پایتخت آن شهری است بنام آندورا لاویخا و آن از مرکز سیاحان می باشد ٠

آندورا در دانشنامه ویکی پدیا

آندورا
آندورا (به کاتالان: Andorra) با نام رسمی شاهزاده نشین آندورا (به کاتالان: Principat d'Andorra) کشور کوچک و مستقلی است که در کوه های پیرنه بین دو کشور فرانسه و اسپانیا قرار دارد. پایتخت آن آندورا لاولا است. جمعیت این کشور در حدود ۸۵٬۴۷۰ نفر است. واحد پول آندورا، یورو است هرچند که این کشور در اتحادیه اروپا عضو نیست. از شهرهای آندورا می توان از اسکالدز-انگوردانی، انکمپ و سنت حولیا ده لوریا نام برد.
آندورا لاولا
کانیلو∗
انکمپ
اسکالدز-انگوردانی
لا ماسانا
اوردینو
سنت حولیا ده لوریا
حکومت آندورا میان رئیس جمهور فرانسه و اسقف اعظم ناحیه اورخل کشور اسپانیا مشترک است. نمایندگانی دائمی از سوی این دو مرجع، کشور را اداره می کنند. سیاست های آندورا در چارچوب دموکراسی پارلمانی جهت گیری می شوند که برابر این سیاست ها، نخست وزیر در جایگاه نخست دولت قرار می گیرد و نظام چندحزبی بر این کشور حاکم می گردد. قانون گذاری بر عهده دولت و پارلمان است و دولت به تنهایی قوای اجرایی کشور را در دست دارد. کشور آندورا قوه قضائیه و دادگستری مستقل دارد. آندورا نیروی نظامی ندارد و دو کشور فرانسه و اسپانیا مسئولیت پشتیبانی از خاک این کشور را بر عهده دارند. پایتخت آندورا مرتفع ترین پایتخت اروپا و در کوچکی ششمین کشور اروپاست. آندورا کشوری است شکوفا و مرفه که عمده درآمدش از گردشگری است. سالانه بیش از ده میلیون تن از این کشور مناسب اسکی و ورزشهای زمستانی دیدن می کنند. از این گذشته آندورا به اتحادیه اروپائی نپیوسته و مطبوع کسانی است که نمی خواهند مالیات پردازند.
آندورا به هفت استان (در اصطلاح آندورا: comuns) بخش شده است:
آندورا در کوه های پیرنه قرار گرفته و ۴۶۸ کیلومتر مربع مساحت دارد. در میان دو کشور فرانسه (از شمال) و اسپانیا (از جنوب) محصور است.
عکس آندورا
آندورا (کومونه) (به ایتالیایی: Andora) یک کومونه در ایتالیا است که در استان ساونا واقع شده است.
فهرست شهرهای ایتالیا
آندورا ۳۱٫۶۱ کیلومترمربع مساحت و ۷٬۶۵۷ نفر جمعیت دارد و ۱۰ متر بالاتر از سطح دریا واقع شده است.
شهر لارویک خواهرخواندهٔ آندورا (کومونه) هست.
آندورا در بازی های المپیک تابستانی ۲۰۱۶ (انگلیسی: Andorra at the 2016 Summer Olympics) ریو دو ژانیرو کشور برزیل از پنجم تا بیست و یکمآگوست به رقابت پرداخت.
نوشتار اصلی:دو و میدانی در بازی های المپیک تابستانی ۲۰۱۶
آندورا از اتحادیه بین المللی فدراسیون های دو و میدانی سهمیه ای برای فرستادن یک دونده مرد به پیکارهای المپیک ۲۰۱۶ ریو دو ژانیرو دریافت کرد.
نوشتار اصلی:جودو در بازی های المپیک تابستانی ۲۰۱۶
آندورا لا ولا (به کاتالان: Andorra la Vella) پایتخت کشور آندورا است.
مادرید, اسپانیا
آسونسیون, پاراگوئه
بوگوتا, کلمبیا
بوئنوس آیرس, آرژانتین
کاراکاس, ونزوئلا
گواتمالاسیتی, گواتمالا
هاوانا, کوبا
کیتو, اکوادور
این شهر که ۳۰ کیلومتر مربع مساحت دارد در سال ۲۰۱۴ میلادی ۲۲٫۶۱۵ نفر جمعیت داشته است.
شهرهای زیر با آندورا لاولا به عنوان شهر خواهر خوانده محسوب میشوند.
آندورا لاولا (به کاتالان: Andorra la Vella) پایتخت کشور آندورا است.
این شهر که ۳۰ کیلومتر مربع مساحت دارد در سال ۲۰۱۱ میلادی ۶۳٬۵۷۴ نفر جمعیت داشته است.
شهرهای زیر با آندورا لاولا به عنوان شهر خواهر خوانده محسوب میشوند.
ایر آندورا (به انگلیسی: Air Andorra) یک شرکت هواپیمایی است. دفتر مرکزی ایر آندورا در بارسلون، اسپانیا واقع شده است و قطب این شرکت هواپیمایی در فرودگاه لا سئو دورجل قرار دارد و به ۷ مقصد، پرواز مستقیم انجام می دهد.
پال، آندورا (به لاتین: Pal, Andorra) یک فهرست شهرهای آندورا در آندورا با جمعیت ۲۰۲ نفر است که در لا ماسانا واقع شده است.
فهرست شهرهای آندورا
پرچم آندورا برای اولین بار در ۰۱۹۷۱-۰۸-۲۷ ۲۷ اوت ۱۹۷۱ به رسمیت شناخته شد. به عنوان پرچم ملی شناخته می شود و همچنین دارای تناسب ۷:۱۰ می باشد.
آندورا
کشورهای جهان
فهرست سرودهای ملی کشورها
فهرست شعارهای ملی
ویکی پدیای انگلیسی
پریش (کاتالونیایی: parròquies) اولین سطح تقسیمات کشوری در آندورا است.
ISO 3166-2:AD
فهرست شهرهای آندورا
پلاک های خودرو آندورا از یک حرف و چهار رقم (لاتین)(به عنوان مثال A1234) تشکیل شده است، و آرم آندورا در سمت چپ قرار دارد و سریال " Principat d' Andorra" به رنگ آبی در زیر پلاک قرار دارد. مشخصات پلاک بارنگ مشکی در یک پس زمینه سقید قرار دارد.
پلاک های آندورا اولین بار در سال ۱۹۳۰ حدوداً صادر شد و حالا دوباره سریال مشکی بر روی زمینه سفید قرار گرفته است. ابتدا این پلاک ها با چهار شماره (به عنوان مثال ۱۲۳۴) وجود داشت سپس سری های جدید برای سال ۲۰۱۱ برنامه ریزی شد.
بعضی پلاک ها که MT در آن ها مورد استفاده قرار می گیرد در واقع پلاک هایی موقت می باشند. این پلاک هااز دو حرف و چهار عدد در یک پس زمینه قرمز تشکیل شده اند.
تیم ملی فوتبال آندورا یک تیم فوتبال بین المللی است که به نمایندگی از کشور آندورا به میدان می رود. این تیم زیر نظر فدراسیون فوتبال آندورا فعالیت می کند. بازیکنان شاخص:پوریا سیار مهربانی
جام حذفی فوتبال آندورا (به کاتالانی: Copa Constitució) مسابقاتی است که به صورت حذفی در کشور آندورا از سال ۱۹۹۱ تاکنون برگزار می شود. این جام از ۱۲ تیم که از سراسر کشور آندورا در آن شرکت می کنند برگزار می شود.
باشگاه فوتبال سانتا کولوما: ۸ قهرمانی
باشگاه فوتبال پرینکیپات: ۶ قهرمانی
باشگاه فوتبال سنت خولیا: ۳ قهرمانی
باشگاه فوتبال سانتا کولوما با ۸ قهرمانی پرافتخارترین تیم این سری مسابقات به حساب می آید.
آندورا (به کاتالان: Andorra) کشور کوچک و مستقلی است که در کوه های پیرنه بین دو کشور فرانسه و اسپانیا قرار دارد. پایتخت آن آندورا لاولا است. آندورا در کوه های پیرنه قرار گرفته و ۴۶۸ کیلومتر مربع مساحت دارد. در میان دو کشور فرانسه (از شمال) و اسپانیا (از جنوب) محصور است.
آندورا لاولا
کانیلو∗
انکمپ
اسکالدز-انگوردانی
لا ماسانا
اوردینو
سنت حولیا ده لوریا
آندورا به هفت استان (در اصطلاح آندورا: comuns) بخش شده است:
دو شاهزاده آندورا دو حاکم شاهزاده نشین آندورا، کشورکی محصور در خشکی است که در کوه های پیرنه بین فرانسه و اسپانیا واقع شده است. این ترتیبات بی نظیر دوپادشاهی از طریق پیمانی بین اسقف اورخل و کنت فوی فرانسه در سال ۱۲۷۸ آغاز شد و از دوره قرون وسطی تا به امروز تداوم یافته است. هم اکنون، در پی انتقال ادعای کنت فوی به تاج فرانسه به رئیس جمهور فرانسه، اسقف اورخل خوان انریک بیبس سیسیلیا و رئیس جمهور فرانسه (امانوئل مکرون) به عنوان دو شاهزادهٔ آندورا فعالیت می کنند.
شاهزاده نشین آندورا از این نظر که از سوی دو حاکم که یکی رئیس جمهور فرانسه است (که تنها پادشاهی است که از سوی مردم عادی برگزیده می شود؛ گرچه نه به وسیلهٔ مردم آندورا، بلکه مردم فرانسه) منحصر به فرد است. رئیس جمهور فرانسه بدین ترتیب تنها کسیست که همزمان هم پادشاه و هم رئیس کشور یک جمهوری است. هر یک از شاهزادگان یک نماینده شخصی منصوب می کنند.
دینر آندورا (به انگلیسی: Andorran diner) (به زبان بومی: Diner andorrà) یکای پول رایج در کشور آندورا است. مسئولیت کنترل این واحد پولی برعهدهٔ بانک مرکزی آندورا قرار دارد.
فهرست یکای پول رایج کشورهاچنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

آندورا در دانشنامه آزاد پارسی

آنْدورا (نمایش نامه)(Andorra)
نمایش­ نامه ­ای در دوازده تابلو، از ماکس فریش۱، به زبان آلمانی، نوشته شده بین سال های ۱۹۵۸ـ۱۹۶۱، نخستین اجرا در ۱۹۶۱ در زوریخ. فریش این نمایش نامه را از قصۀ کوتاهی مندرج در یادداشت های ۱۹۴۶ـ۱۹۴۹نوشتۀ خودش اقتباس کرده است. ماجرا در سرزمینی خیالی به نام آندورا اتفاق می افتد. جوانی به نام آندری، که همه او را به غلط یهودی می پندارند، هرچه می کوشد نمی تواند چونان دیگران زندگی کند و سرانجام رنگ وبوی هویتی را به خود می گیرد که مردم برای او ساخته و پرداخته اند. پس از مرگ ظالمانۀ او، مردم درمی یابند که آندری نیز چون خود آنان یک آندورایی بوده است. ساختار این نمایش نامۀ تأمل برانگیز، مستقیماً متأثر از سِیر تحول نفسانی آندری است. آندورا، که با استقبال فراوان مردم روبه رو شد، نمایش نامه ای دربارۀ پیش داوری های آدمی است. پرسشی که از آغاز نمایش مطرح می شود، ذهن تماشاگر را درگیر یافتن پاسخی می­ کند که در بهترین حالت فقط می تواند پاسخ شخصی او باشد، نه پاسخی تام و همه پسند.

ارتباط محتوایی با آندورا

آندورا در جدول کلمات

آندورا را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

اسرا ١٧:٠٦ - ١٣٩٥/١٠/١٥
آندورا (Andorra)
نام فارسی آن دخیل از فرانسوی Andorra است. بر سر ریشه این واژه اختلاف وجود دارد. از پیش لاتینی، احتمالاً با ریشهٔ باسکی یا ایبریایی. شاید این نام از واژهٔ عربی "ال دره" به معنای بیشه و دره آمده باشد. این نام به خاطر حمله اعراب مور به اسپانیا و در دره بودن آندورا داده شده. برخی نیز ادعا می کنند که از واژه اسپانیایی andar به معنای «پیاده روی کردن» و از قبایل چادر نشین آندورایی Andorrisoe آمده است. شاید هم از ریشه Navarrese واژه ای آندورایی به معنای «سرزمین پوشیده از بوته (توت فرنگی)». برخی گویند از نام افسانه ای Endor، به معنای «درهٔ وحشی جهنمی» که Louis le Debonnaire پس از شکست مورها و بیرون کردن آنها بدانجا اطلاق کرد. ویکی پدیا
|

سبحان ٠١:٠١ - ١٣٩٦/٠٣/١٤
آندورا (به کاتالان: Andorra) امیرنشین کوچک و مستقلی است که درکوه های پیرنه بین دو کشور فرانسه و اسپانیا قرار دارد. پایتخت آن آندورا لاولا است.جمعیت این کشور چیزی در حدود ۸۳،۹۰۰ نفر است.واحد پول آندورا،یورو است واز دیگر شهر های مهم آندورا، اسکالدس-انگوردانی،انکامپ و سنت خولیا د لوریا هستند.
محتویات - Coneixements i usos lingüístics de la població d’Andorra 2009.
تاریخ [ویرایش]
سیاست [ویرایش]
سلطنت آندورا میان رئیس جمهور فرانسه و اسقف اعظم ناحیه اورخل کشور اسپانیا مشترک است. نمایندگانی دائمی از سوی این دو مرجع، کشور را اداره می کنند. سیاست های آندورا در چارچوب دموکراسی پارلمانی جهت گیری می شوند که برابر این سیاست ها، نخست وزیر در جایگاه نخست دولت قرار می گیرد و نظام چندحزبی بر این کشور حاکم می گردد. قانون گذاری بر عهده دولت و پارلمان است و دولت به تنهایی قوای اجرایی کشور را در دست دارد. کشور آندورا قوه قضائیه و دادگستری مستقل دارد. آندورا نیروی نظامی ندارد و دو کشور فرانسه و اسپانیا مسئولیت پشتیبانی از خاک این کشور را بر عهده دارند. پایتخت آندورا مرتفع ترین پایتخت اروپا و در کوچکی ششمین کشور اروپاست. آندورا کشوری است شکوفا و مرفه که عمده در آمدش از گردشگری است. سالانه بیش از ده میلیون تن از این کشور مناسب اسکی و ورزشهای زمستانی دیدن می کنند. از این گذشته آندورا به اتخادیه اروپائی نپیوسته و بهشت کسانی است که نمی خواهند مالیات پردازند.
تقسیمات کشوری [ویرایش]
آندورا به هفت استان (در اصطلاح آندورا: comuns) بخش شده است:
آندورا لاولا
کانیلو∗
انکامپ
اسکالدس-انگوردانی
لا ماسانا
اوردینو
سانت خولیا دلوریا
استان های آندورا
آندورا لاولا | کانیو | انکامپ | اسکالدس-انگوردانی | لا ماسانا | اوردینو | سانت خولیا دلوریا
جغرافیا [ویرایش]
آندورا در کوه های پیرنه قرار گرفته و ۴۶۸ کیلومتر مربع مساحت دارد. در میان دو کشور فرانسه (از شمال) و اسپانیا (از جنوب) محصور است.
تقسیمات کشوری آندورا
خانه ای در شهر آندورا لاولا
اقتصاد [ویرایش]
جهانگردی، ۸۰٪ تولید ناخالص ملی را تشکیل می دهد. تنها دو درصد از زمینهای کشور قابل کشت است. غلات و سبزیجات از فرآورده های مهم کشاورزی آندورا هستند. محصولات چوبی و توتون از این کشور صادر می شود.
جهانگردی [ویرایش]
کوهستانهای آندورا دارای مراکز اسکی هستند و سالانه ۵۰۰٬۰۰۰ نفر را به سوی خود جلب می کنند.
مردم [ویرایش]
اسپانیولی ۴۳٪، آندورایی ۳۳٪، پرتغالی ۱۱٪، فرانسوی ۷٪، بقیه ۶٪.
زبان [ویرایش]
مردم آندورا به زبانهای اسپانیایی، کاتالان، پرتغالی و فرانسوی سخن می گویند. زبان رسمی آندورا کاتالان است.
دین [ویرایش]
بیشینه مردم پیرو کلیسای کاتولیک رم هستند. در حدود 1000 مسلمان در آندورا زندگی می کنند. تعداد زیاد ان مراکشی می باشند مگر یک تعداد ان از کشور حا مختلف مانند الجزائر تونس افغانستان و حتا فرانسه می باشند. فعلأ در آندورا دو مسجد کوچک وجود دارد.
فرهنگ [ویرایش]
این یک نوشتار خُرد پیرامون اروپا است. با گسترش آن به ویکی پدیا کمک کنید.
پانویس [ویرایش]
در ویکی انبار پرونده هایی دربارهٔ آندورا موجود است.
^ (Canillo) (دو حرف L در اسپانیایی صدای «ی» می دهد).
[نهفتن]
ن • ب • و
اروپا
کشورهای
مستقل
جمهوری آذربایجان • آلبانی • گرجستان • آندورا • اتریش • ارمنستان • اسپانیا • استونی • اسلواکی • اسلوونی • اوکراین • ایتالیا • جمهوری ایرلند • ایسلند • بلاروس • بلژیک • بوسنی و هرزگوین • بلغارستان • پرتغال • ترکیه • جمهوری چک • دانمارک • آلمان • رومانی • روسیه • صربستان • سن مارینو • سوئد • سوئیس • فنلاند • فرانسه • قبرس • قزاقستان • کرواسی • لتونی • لیختن اشتاین • لیتوانی • لوکزامبورگ • مقدونیه • مالت • مجارستان • مولداوی • موناکو • مونته نگرو • نروژ • لهستان • هلند • بریتانیا (انگلیس • ایرلند شمالی • اسکاتلند • ولز) • واتیکان یونان •
واحدهای سیاسی
کم رسمیت
آبخاز • کوزوو • جمهوری قره باغ • قبرس شمالی • اوستیای جنوبی • ترنسنیستریا
متعلقات و
دیگر قلمروها
جزایر آلند • آزور • جزایر فارو • جبل طارق • گرنزی • یان ماین • جرزی • مادیرا • جزیره من • سوالبارد
نهادهای دیگر
اتحادیه اروپا
رده ها: ایالت ها و قلمروهای بنیان گذاری شده در ۱۲۷۸ (میلادی)آندوراکشورهای اروپایی کشورهای عضو سازمان ملل متحدکشورهای محصور در خشکی لیبرال دموکراسی
قس عربی
أندورا (بالکتلانیة:Andorra)، رسمیاً إمارة أندورا (بالکتلانیة: Principat d'Andorra)، کما تدعى أیضاً باسم إمارة ودیان أندورا [8] (بالکتلانیة: Principat de les Valls d'Andorra)، هی دولة حبیسة صغیرة جنوب غرب أوروبا، تقع فی جبال البرانس الشرقیة وتحدها إسبانیا وفرنسا. تعد أندورا سادس أصغر دولة فی أوروبا حیث أن مساحتها تبلغ 468 کم² (181 میل²) وبلغ عدد سکانها نحو 84،888 عام 2009. عاصمتها هی أندورا لا فیلا وهی أعلى عاصمة فی أوروبا حیث تقع على ارتفاع 1,023 متر.[9] اللغة الرسمیة هی الکتلانیة على الرغم من استخدام الإسبانیة والفرنسیة والبرتغالیة بشکل شائع.
شکلت الإمارة عام 1278. ویمارس دور العاهل أمیران مشترکان هما رئیس الجمهوریة الفرنسیة و أسقف أورجیل، کتلونیا.
أندورا بلد مزدهر ویرجع ذلک أساساً لقطاعها السیاحی، التی یخدم ما یقدر بـ10.2 ملیون زائر سنویا،[10] کذلک بسبب وضعها کملاذ ضریبی. أندورا لیست عضواً فی الاتحاد الأوروبی، لکن الیورو هو العملة الفعلیة. یمتلک شعب أندورا رابع أعلى متوسط مأمول لحیاة الإنسان فی العالم عند الولادة بنحو 82 سنة.[11]
محتویات [اعرض]
[عدل]التاریخ
تقول المعتقدات أن شارل العظیم (شارلمان) عقد میثاق مع الشعب ا ...
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• کد کشور آندورا   • اقامت آندورا   • آندورا لاولا آندورا   • آندورا مقصدها   • تماس از آندورا   • پايتخت اردن   • کد آندورا   • کشور بمب اتم   • معنی آندورا   • مفهوم آندورا   • تعریف آندورا   • معرفی آندورا   • آندورا چیست   • آندورا یعنی چی   • آندورا یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی آندورا
کلمه : آندورا
اشتباه تایپی : Hkn,vh
آوا : 'AndorA
نقش : اسم خاص مکان
عکس آندورا : در گوگل


آیا معنی آندورا مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 94% )