انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

96 1038 100 1

آنفلوآنزا


مترادف آنفلوآنزا: چایش، ریزش، زکام، سرماخوردگی

آنفلوآنزا در دانشنامه ویکی پدیا

آنفلوآنزا
آنفلوآنزا یا گریپ بیماری واگیردار است که توسط نوعی ویروس آران ای از خانواده Orthomyxoviridae ایجاد می شود. این نوع ویروس ها در پرندگان و پستانداران اثر می گذارند. این بیماری باعث عفونت حاد دستگاه تنفسی می شود که با سردرد ناگهانی، درد ماهیچه، تب و ضعف و بی حالی شدید نمایان می شود. این بیماری در موارد حاد به خصوص در خردسالان ممکن است باعث سینه پهلو شود. سه گونه ویروس آنفلوآنزا به نامهای A B C وجود دارد. در حالت معمولی دورهٔ بیماری ۳ تا ۴ روز است.
دنیاگیری ۱۹۱۸ آنفلوآنزا یا آنفلوآنزای اسپانیایی پاندمی مرگباری بود که بین مارس ۱۹۱۹ تا ژوئن ۱۹۲۰ طول کشید.
هر چند شروع این پاندمی قلب آمریکا بود اما به آنفلوآنزای اسپانیایی شهرت پیدا کرد. بر اثر این پاندمی بین ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون انسان جان خود را از دست دادند.خطای یادکرد: برچسب <ref> غیرمجاز؛ نام های غیرمجاز یا بیش از اندازه (). گفته می شود که این اپیدمی ممکن است ازطاعون سیاه هم کشته های بیشتری داشته باشد.
هموفیلوس آنفلوآنزا یا باسیل فیفر (به لاتین: Pfeiffer's bacillus) یا باسیل آنفلوآنزا (به لاتین: Bacillus influenzae)، باسیل های گرم منفی ای هستند که اولین بار در یک اپیدمی آنفلوآنزا در سال ۱۸۹۲ توسط ریچارد فیفر توصیف شدند. هموفیلوس آنفلوآنزا عضوی از خانواده ‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍پاستورلاسیه است. این باکتری، هوازی است اما می تواند در حالت بی هوازی اختیاری نیز رشد کند. هموفیلوس آنفلوآنزا به اشتباه تا سال ۱۹۳۳ به عنوان عامل آنفلوآنزا در نظر گرفته می شد تا اینکه عامل ویروسی آنفلوآنزا کشف شد. با این وجود، هموفیلوس آنفلوآنزا می تواند بیماری های گوناگونی را در انسان ایجاد کند. هموفیلوس آنفلوآنزا، اولین موجودی است که ژنوم آن بطور کامل و به روش ژن به ژن در سال ۱۹۹۵ تعیین توالی شد.
واکسن هموفیلوس آنفلوآنزا نوع B یک واکسن مورد استفاده برای جلوگیری از عفونت هموفیلوس آنفلوآنزا نوع ب (Hib) است. در کشورهایی که آن را به عنوان یک واکسن متداول بکار می برند نرخ عفونت شدید Hib بیش از ۹۰ درصد کاهش یافته است. از این رو این واکسن منجر به یک کاهش در نرخ مننژیت، ذات الریه و اپیگلوتیت شده است.
این واکسن هم توسط سازمان بهداشت جهانی و هم توسط مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری توصیه شده است. دو یا سه دوز از این واکسن باید قبل از شش ماهگی تجویز شود. در ایالات متحده چهار دوز توصیه می شود، بین ۱۲ و ۱۵ ماهگی نوزاد. اولین دوز حدود سن شش هفتگی توصیه می شود، و فاصله بین دوزها چهار هفته در نظر گرفته می شود. اگر تنها دو دوز استفاده شود، یک دوز دیگر از آن در دوره های بعدی زندگی توصیه می شود. این واکسن با تزریق به عضله زده می شود.
عوارض جانبی شدید نادر است. حدود 20 تا 25 درصد از افراد دچار درد در محل تزریق می شوند در حالی که حدود 2% ممکت است دچار تب شوند. ارتباط روشنی با واکنش های آلرژیک شدید وجود ندارد. واکسن هموفیلوس آنفلوآنزا به صورت تنها، در ترکیب با واکسن دیفتری/کزاز/سیاه سرفه و در ترکیب با واکسن هپاتیت B، و غیره وجود دارد. همه واکسن های هیموفیلوس آنفلوآنزا که در حال حاضر در حال استفاده هستند از نوع واکسن مزدوج می باشند.
اولین واکسن هموفیلوس آنفلوآنزا در سال 1977 ارائه شد و در دهه 1990 با فرمولی موثرتر جایگزین گردید. از 2013، 184 کشور آن را در برنامه واکسیناسیون معمول خود جای داده اند. این واکسن در فهرست داروهای ضروری سازمان جهانی بهداشت قرار دارد، که عبارت است از مهمترین داروهای لازم در یک نظام سلامت پایه. قیمت عمده فروشی یک واکسن پنج ظرفیتی که شامل Hib می باشد ۱۵٫۴۰ دلار در هر دوز می باشد (ارقام سال 2014). در ایالات متحده هزینه آن حدود ۲۵ تا ۵۰ دلار در هر دوز تمام می شود.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

آنفلوآنزا در دانشنامه آزاد پارسی

آنفُلوآنزا (influenza)
هر یک از چند بیماری ویروسی گوناگون که عمدتاً مجاری تنفسی را درگیر می کنند و با علایم عمومی تب، لرز، سردرد، درد مفاصل و عضلات، و سستی همراه اند. درمان با استراحت و داروهای ضد درد۱، مثل آسپیرین و پاراستامول۲، صورت می گیرد. شدت و مدت بیماری برحسب نوع ویروس متفاوت است و همیشه احتمال عفونت ثانویه یا باکتریایی شُش ها (ذات الریه۳) وجود دارد. واکسن ها علیه انواع شناخته شدۀ ویروس مؤثرند، ولی فرد را در برابر گونه های جدید محافظت نمی کنند. فراگیری۴ (پاندمی) آنفلوآنزا در ۱۹۱۸ و ۱۹۱۹ باعث مرگ حدود ۲۰میلیون نفر در دنیا شد. شدت بیماری۵ در همه گیری ۱۹۱۸ ممکن است ناشی از جهش های ژنتیکی۶ یا همراه شدن ویروس آنفلوآنزا و ذات الریۀ باکتریایی بوده باشد. پژوهشگران کانادایی برای تعیین علل این امر جسد هفت معدنچی را که در جزیرۀ اسپیتزبرگ۷ نروژ براثر آنفلوآنزا فوت و مدفون شده بودند درآوردند. جسدها براثر سرما سالم مانده بودند و پژوهشگران بافت های ریوی آن ها را خارج کردند.

معنی آنفلوآنزا به انگلیسی

influenza (اسم)
زکام ، گریپ ، انفلوانزا ، نزله وبایی یا همه جا گیر
flue (اسم)
دودکش ، انفلوانزا ، لوله اب گرم ، لوله بخار
grip (اسم)
چنگ ، گریپ ، انفلوانزا ، چنگ زنی ، نهر کوچک ، نزله وبایی نای ، ادراک و دریافت ، نهر کندن
grippe (اسم)
گریپ ، انفلوانزا ، نزله وبایی نای ، زکام همه جا گیر
flu (اسم)
انفلوانزا ، آنفولانزا

آنفلوآنزا را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• درمان آنفلوآنزا   • درمان خانگی آنفولانزا   • آنفلوانزای جدید در تهران   • درمان سریع آنفولانزا   • آنفلوآنزا خوکی   • درمان بدن درد انفولانزا   • آنفلوآنزا مرغی   • راههای درمان آنفولانزا   • معنی آنفلوآنزا   • مفهوم آنفلوآنزا   • تعریف آنفلوآنزا   • معرفی آنفلوآنزا   • آنفلوآنزا چیست   • آنفلوآنزا یعنی چی   • آنفلوآنزا یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی آنفلوآنزا
کلمه : آنفلوآنزا
اشتباه تایپی : Hktg,Hkch
عکس آنفلوآنزا : در گوگل


آیا معنی آنفلوآنزا مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 96% )