انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

99 1060 100 1

آنفلوانزا

معنی آنفلوانزا به فارسی

آنفلوانزا
[gripe, flu] [پزشکی] عفونت ویروسی بسیار مسری که دستگاه تنفس را مبتلا می کند

معنی آنفلوانزا در فرهنگ فارسی عمید

آنفلوانزا
بیماری ویروسی واگیردار حاد دستگاه تنفسی که با عوارضی مانندِ التهاب مخاط بینی، حلق، تب، سرفه، درد پهلو، سینه درد، سردرد، درد عضلانی و استخوان ها به خصوص دست، پا، و کمر بروز می کند.

آنفلوانزا در دانشنامه ویکی پدیا

آنفلوانزا
آنفلوآنزا یا گریپ بیماری واگیردار است که توسط نوعی ویروس آران ای از خانواده اورتومیکسویریده (Orthomyxoviridae) ایجاد می شود. این نوع ویروس ها در پرندگان و پستانداران بیماری ایجاد می کند. این بیماری باعث عفونت حاد دستگاه تنفسی می شود که با سردرد ناگهانی، درد ماهیچه، تب و ضعف و بی حالی شدید نمایان می شود. سه تیپ از ویروس آنفلوآنزا به نام های آ (a)، ب (b)، ث (c) وجود دارد. تیپ آ در انسان و حیوانات، تیپ بی در انسان و پستاندارن و تیپ سی فقط در انسان دیده می شود. در کمیته بین المللی نام گذاری ویروس ها ویروس تیپ دی نیز در این خانواده مشاهده می شود .ICTV در حالت معمولی دورهٔ بیماری ۳ تا ۴ روز است. بیماری آنفولانزا یک عفونت تنفسی کوتاه مدت ولی تا اندازهٔ شدید در افراد سالم و بالغ محسوب می شود. در افراد سالمند و کودکان و افراد دارای بیماری زمینهٔ قلبی، تنفسی تهدیدکننده است. آنفولانزا اولین بار در سال ۱۹۳۳در راسو۴جدا شده است.
اگر یکی از موارد زیر به هنگام درمان رخ دهند: -
در قرن بیستم ویروس آنفلوآنزای اسپانیایی در سال ۱۹۱۸ شیوع پیدا کرد و عامل مرگ بیش از ۴۰ درصد از سربازان آمریکایی در این جنگ بود. همچنین آنفلوآنزای آسیایی در سال ۱۹۵۸، و آنفلوآنزای هنگ کنگی در سال ۱۹۶۸ نیز در کنار آن در مجموع بیش از یک میلیون مرگ را سبب شده اند. تا امروز آمار مرگ و میر یک سیر نزولی را طی کرده است. به این صورت که در آغاز فعالیت این ویروس مرگ های دسته جمعی حتی ۴۰ میلیون نفر در یکسال گزارش شده است اما به مرور کاهش یافت. امروزه گونه های جدیدتر این ویروس مانند آنفلوآنزای پرندگان یا آنفلوآنزای خوکی نیز ظهور کرده اند.
بیماری هایی چون قلبی، ریوی، کلیوی، دیابت، آسم، بارداری و کهنسالی امکان مبتلا شدن افراد به آنفلوآنزا را افزایش می دهند. همچنین کودکان به علت سیستم دفاعی ضعیف بیشتر به این بیماری مبتلا می شوند. چون این ویروس از طریق تنفسی انتقال می یابد در مکان های عمومی امکان انتقال آن بیشتر است. آلودگی از انسان به انسان است نه از پرندگان به انسان یا از تخم مرغ به انسان.
علائم بیماری می تواند خفیف یا شدید باشد. . تب و لرز، سردرد، دردهای عضلانی از جمله کمردرد، خستگی، سرفه (که ممکن است با خلط همراه باشد)، گلودرد، ایجاد زخم هایی داخل دهان-بینی-روی سطح پوست، خشونت صدا، (استفراغ و حالت تهوع) که دلیل آن سندروم ری است. گلودرد خارش بدن کوفتگی از علایم شایع بیماری هستند. این علائم معمولاً دو روز پس از مواجهه با ویروس بروز می کنند و معمولاً کمتر از یک هفته باقی می مانند. با این حال سرفه کردن ممکن است بیش از دو هفته مشاهده شود. آنفلوآنزا در تمام سنین به غیر از دوران شیرخوارگی دیده می شود. حالت تهوع و استفراغ ممکن است در کودکان مشاهده شود اما در بزرگسالان متداول نیستند. شیوع ناگهانی انواع مختلف آنفلوآنزا تقریباً هر زمستان رخ می دهد و شدت آن ها متفاوت است. علایم مشابه سرماخوردگی به همراه درد عضلانی و بی حالی در حدی که بیمار توان بیرون آمدن از تخت را ندارد از علایم تفریق آنفولانزا از دیگر بیماری های تنفسی عفونی است.
عکس آنفلوانزا
دنیاگیری ۱۹۱۸ آنفلوآنزا یا آنفلوآنزای اسپانیایی همه گیری مرگباری بین مارس ۱۹۱۹ تا ژوئن ۱۹۲۰ بود.
در شمال خاور: از عشق آباد به مشهد (نیروهای آمریکایی، ویروس آنفلوآنزا را به نیروهای امپراتوری روسیه منتقل کرده بودند.)
در شمال باختر: از باکو به بندر انزلی (نیروهای امپراتوری روسیه)
در جنوب: از بندرعباس و بوشهر (نیروهای امپراتوری بریتانیا و راج بریتانیا) (نیروهای هندی بسیاری نیز در ایران مردند)
در باختر: از طریق میان رودان (جنگ زدگان آشوری ها، مردم ارمنی، نیروهای امپراتوری عثمانی)
این بیماری ۵۰۰ میلیون نفر (یک سوم مردم جهان در آن هنگام) در سراسر جهان را دچار کرد و بین ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون انسان جان خود را از دست دادند که نزدیک به شمار قربانیان مستقیم جنگ جهانی اول است. پژوهش ها نشان می دهند که این همه گیری ممکن است از مرگ سیاه هم قربانیان بیشتری در جهان داشته باشد. این بیماری به شیوه نامعمولی، جوانان و مردم سال را دچار می کرد.
گفته های بسیاری درباره خاستگاه این بیماری وجود دارد. برخی می گویند آغاز این همه گیری در ایالات متحده آمریکا بود. این باور نیز هست که سانسور زمان جنگ جهانی اول باعث شد این بیماری در جمهوری سوم فرانسه، امپراتوری بریتانیا، و امپراتوری آلمان گزارش نشود. اما چون در امپراتوری اسپانیا (که در جنگ بی طرف بود) گزارش شد به نظر آمد که این بیماری در آنجا همه گیرتر است. بنابراین پسوند «اسپانیایی» گرفت.
با اینکه در آن زمان میکروب به عنوان عامل بیماری های عفونی کشف شده بود اما نزدیک یک دهه پس از آن ویروس اچ۱ان۱ ویروس آنفلانزا آ به عنوان عامل این بیماری شناسایی شد.
هموفیلوس آنفلوآنزا یا باسیل فیفر (به لاتین: Pfeiffer's bacillus) یا باسیل آنفلوآنزا (به لاتین: Bacillus influenzae)، باسیل های گرم منفی ای هستند که اولین بار در یک اپیدمی آنفلوآنزا در سال ۱۸۹۲ توسط ریچارد فیفر توصیف شدند. هموفیلوس آنفلوآنزا عضوی از خانواده ‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍پاستورلاسیه است. این باکتری، هوازی است اما می تواند در حالت بی هوازی اختیاری نیز رشد کند. هموفیلوس آنفلوآنزا به اشتباه تا سال ۱۹۳۳ به عنوان عامل آنفلوآنزا در نظر گرفته می شد تا اینکه عامل ویروسی آنفلوآنزا کشف شد. با این وجود، هموفیلوس آنفلوآنزا می تواند بیماری های گوناگونی را در انسان ایجاد کند. هموفیلوس آنفلوآنزا، اولین موجودی است که ژنوم آن بطور کامل و به روش ژن به ژن در سال ۱۹۹۵ تعیین توالی شد.
هموفیلوس آنفلوآنزا به دو شکل ک‍پسول دار و بی ک‍پسول دیده می شود. سویه های کپسول دار بر اساس آنتی ژنهای کپسولی به ۶ گروه a,b،c,d،e,f تقسیم بندی می شوند. تنوع ژنتیکی در سویه های بدون کپسول بیش از سویه های کپسول دار است. سویه های دارای کپسول سروتیپ b یا به اصطلاح Hib، از مهم ترین سویه های ایجادکننده بیماری (مانند اپی گلوتیت) هستند. کپسول موجب مقاومت نسبت به فاگوسیتوز و سیستم کمپلمان می شود. سویه های بدون کپسول، ویژگی های تهاجمی کمتری دارند.
هموفیلوس آنفلوآنزا بر اساس واکنش های بیوشیمیایی تولید اندول، فعالیت اوره آزی و فعالیت اورنیتین دکربوکسیلازی به ۸ بیوتیپ (I تا VIII) تقسیم بندی می شود. بیشتر موارد مننژیت هموفیلوس آنفلوآنزا مربوط به بیوتیپ I است.
بیشتر سویه های هموفیلوس آنفلوآنزا فرصت طلب هستند. آن ها بدون ایجاد بیماری در بدن میزبان زندگی می کنند. در شرایط خاص مانند بیماری های ویروسی، کاهش سیستم ایمنی بدن، التهابات مزمن مانند آلرژی ها، باکتری فعال می شود. بیشتر عفونت های هموفیلوس در کودکان و نوزادان دیده می شود. هموفیلوس آنفلوآنزا تیپ b، عفونت هایی مانند باکتریمی (عفونت خون)، پنومونی و مننژیت ایجاد می کنند. گاهی اوقات نیز موجب سلولیت، اپی گلوتیت، استئومیلیت و آرتریت عفونی می شوند. سویه های غیرکپسول دار موجب عفونت گوش، التهاب ملتحمه، سینوزیت و پنومونی در کودکان می شوند.
واکسن آنفلوآنزا (به انگلیسی: Influenza vaccine) یا فلو شات (Flu Shot)، واکسنهایی هستند که انسان را علیه بیماری آنفلوآنزا ایمن می کنند. به دلیل جهش سریع ویروس آنفلوآنزا هرسال دو گونه از واکسن تولید می شود. با این حال ایمنی ایجاد شده علیه بیماری نسبی یا زیاد گزارش شده است
واکسن هموفیلوس آنفلوآنزا نوع B یک واکسن مورد استفاده برای جلوگیری از عفونت هموفیلوس آنفلوآنزا نوع ب (Hib) است. در کشورهایی که آن را به عنوان یک واکسن متداول بکار می برند نرخ عفونت شدید Hib بیش از ۹۰ درصد کاهش یافته است. از این رو این واکسن منجر به یک کاهش در نرخ مننژیت، ذات الریه و اپیگلوتیت شده است. این واکسن هم توسط سازمان بهداشت جهانی و هم توسط مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری توصیه شده است. دو یا سه دوز از این واکسن باید قبل از شش ماهگی تجویز شود. در ایالات متحده چهار دوز توصیه می شود، بین ۱۲ و ۱۵ ماهگی نوزاد. اولین دوز حدود سن شش هفتگی توصیه می شود، و فاصله بین دوزها چهار هفته در نظر گرفته می شود. اگر تنها دو دوز استفاده شود، یک دوز دیگر از آن در دوره های بعدی زندگی توصیه می شود. این واکسن با تزریق به عضله زده می شود. عوارض جانبی شدید نادر است. حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد از افراد دچار درد در محل تزریق می شوند در حالی که حدود ۲٪ ممکت است دچار تب شوند. ارتباط روشنی با واکنش های آلرژیک شدید وجود ندارد. واکسن هموفیلوس آنفلوآنزا به صورت تنها، در ترکیب با واکسن دیفتری/کزاز/سیاه سرفه و در ترکیب با واکسن هپاتیت B، و غیره وجود دارد. همه واکسن های هیموفیلوس آنفلوآنزا که در حال حاضر در حال استفاده هستند از نوع واکسن مزدوج می باشند. اولین واکسن هموفیلوس آنفلوآنزا در سال ۱۹۷۷ ارائه شد و در دهه ۱۹۹۰ با فرمولی مؤثرتر جایگزین گردید. از ۲۰۱۳، ۱۸۴ کشور آن را در برنامه واکسیناسیون معمول خود جای داده اند. این واکسن در فهرست داروهای ضروری سازمان جهانی بهداشت قرار دارد، که عبارت است از مهم ترین داروهای لازم در یک نظام سلامت پایه. قیمت عمده فروشی یک واکسن پنج ظرفیتی که شامل Hib می باشد ۱۵٫۴۰ دلار در هر دوز می باشد (ارقام سال 2014). در ایالات متحده هزینه آن حدود ۲۵ تا ۵۰ دلار در هر دوز تمام می شود.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

آنفلوانزا در جدول کلمات

معنی آنفلوانزا به انگلیسی

influenza (اسم)
زکام ، گریپ ، انفلوانزا ، نزله وبایی یا همه جا گیر
flue (اسم)
دودکش ، انفلوانزا ، لوله اب گرم ، لوله بخار
grip (اسم)
چنگ ، گریپ ، انفلوانزا ، چنگ زنی ، نهر کوچک ، نزله وبایی نای ، ادراک و دریافت ، نهر کندن
grippe (اسم)
گریپ ، انفلوانزا ، نزله وبایی نای ، زکام همه جا گیر
flu (اسم)
انفلوانزا ، آنفولانزا

آنفلوانزا را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• درمان آنفلوآنزا   • درمان سریع آنفولانزا   • آنفلوآنزا خوکی   • علائم آنفولانزا جدید   • آنفلوانزای جدید در تهران   • درمان آنفولانزا   • درمان خانگی آنفولانزا   • علائم آنفولانزای خوکی   • معنی آنفلوانزا   • مفهوم آنفلوانزا   • تعریف آنفلوانزا   • معرفی آنفلوانزا   • آنفلوانزا چیست   • آنفلوانزا یعنی چی   • آنفلوانزا یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی آنفلوانزا
کلمه : آنفلوانزا
اشتباه تایپی : Hktg,hkch
عکس آنفلوانزا : در گوگل


آیا معنی آنفلوانزا مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 99% )