انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

94 1057 100 1

آنژیوگرافی

/'AnZiyogerAfi/

برابر پارسی: رگ نگاری

معنی آنژیوگرافی در فرهنگ معین

آنژیوگرافی
(یُ گِ) [ فر. ] (اِمص .) تصویر - برداری از رگ ها با استفاده از اشعة ایکس همراه با تزریق مواد رنگی به خون برای پی بردن به نقایص موجود در رگ ها، رگ نگاری (فره ).

معنی آنژیوگرافی در فرهنگ فارسی عمید

آنژیوگرافی
تصویر برداشتن از رگ های بدن به وسیلۀ اشعۀ x پس از تزریق مادۀ رنگی به خون، رگ نگاری.

آنژیوگرافی در دانشنامه ویکی پدیا

آنژیوگرافی
رگ نگاری یا آنژیوگرافی (به انگلیسی: angiography) پرتونگاری از رگهای خونی، پس از پر کردن آن ها از ماده حاجب، برای مشاهده و معاینه دقیق آن ها است این کار روشی برای تشخیص پاتولوژی فضای داخلی رگ های خونی یا لومن است، این روش نخستین بار توسط پزشک پرتغالی آنتونیو اگا مونیش (به پرتغالی: António Egas Moniz) برای تشخیص برخی از بیماری مرتبط با سیستم اعصاب مانند تومورهای آن به کار گرفته شد. اکنون رادیولوژیستها و کاردیولوژیستها با استفاده از x-ray angiography جراحی های تهاجمی بسیار ظریفی را در سیستم گردش خونی، به خصوص شریان های قلبی انجام می دهند.
سی تی آنژیوگرافی
آنژیوگرافی تشدید مغناطیسی
رگ نگاری عروق کرونر
آنژیوگرافی روندی است که دقیق ترین اطلاعات ممکن از عروق را تهیه و قبل از عمل در اختیار جراح قرار می دهد. بر پایه این اطلاعات، جراح می تواند برخی از بیماری ها را بدون نیاز به عمل جراحی باز، درمان کند و در صورت نیاز به عمل باز، این اطلاعات، جراح را در انجام سریع و دقیق این امر یاری می رساند. امروزه آنژیوگرافی به منظور تشخیص، به صورت سرپائی از دو طریق کشاله ران و مچ دست انجام می گیرد. ابتدا از طریق یک کاتتر که وارد فضای داخل عروقی شده است و تا مبدأ عروق مورد بررسی هدایت شده است ماده حاجب به ابتدای رگ مورد بررسی تزریق می شود و سپس تصویربرداری رادیوگرافیک انجام می شود. عروق دچار تنگی یا اتساع یا انسداد در تصویر کاملاً مشخص هستند. درحقیقت آنژیوگرافی، روش استاندارد طلایی برای تشخیص تنگی ها یا سایر اختلالات عروقی می باشد.
در حین انجام آنژیوگرافی ممکن است از شما چند کار خواسته شود به عنوان مثال: نفس عمیق بکشید، نفس خود را نگه دارید، سرفه کنید یا موقعیت دست خود را تغییر دهید. در زمان آنژیو، الکترودهای روی سینه برای ثبت نوار قلب به شما وصل هستند. همچنین ممکن است مواد ضد انعقاد (آنتی کواگولانت) برای اجتناب از انعقاد خون به شما تزریق گردند.
بیمار هنگام آنژیوگرافی هوشیار بوده و تمام مراحل را می تواند مشاهده نماید. انجام آنژیوگرافی حدود یک ساعت طول می کشد که شامل مراحل قبل و بعد از آن نیز می باشد.
عکس آنژیوگرافی
آنژیوگرافی تشدید مغناطیسی (به انگلیسی: Magnetic Resonance Angiography) و (به اختصار MRA)، روشی برای تصویربرداری (رگ نگاری) در پزشکی است. به تصاویر تولید شده به وسیله این روش مغناطیسی گویند.
پیش-پالس های کنتراست انتقال مغناطیسی (Magnetic Transfer Contrast pre-pulses)
پیش-ضربانهای T2 (موسوم به T2Prep) که از اختلاف ذاتی T2 بین خون و بافتهای میوکاردیوم بهره می برد.
امروزه استاندارد جهانی تصویربرداری برای تشخیص بیماری شریان های کرونری آنژیوگرافی با اشعه ایکس است، به طوری که در جوامع پیشرفته سالیانه نزدیک به یک میلیون عمل با کاتتر قلبی (Cardiac Catheterization) انجام می گیرد.
با اینحال آنژیوگرافی با اشعه ایکس پر هزینه و دارای خطرات تشعشعیست (بخصوص برای کسانی که مدام با این نوع دستگاه ها سروکار دارند)، گذشته از اینکه تهاجمی (invasive) نیز می باشد. در عوض MRA از این گونه نقاط ضعف عاری است (کاملاً غیر تهاجمی non-invasive است)، و لذا مدت هاست مورد توجه پزشکان و دیگر متخصصان بوده است.
با وجود پیشرفت هایی که در کنترل ظهور اثرات تحرکی در تصویرگیری، و نیز در سخت افزار، نرم افزار، پروتوکول های اسکن، و عوامل کنتراست در علوم ام آر آی در سالیان اخیر انجام گردیده، با اینحال قدرت تفکیک سیستم های ام آر آی هنوز به پای آنژیوگرافی با اشعه ایکس (که چیزی در حدود کمتر از ۳۰۰ میکرومتر است) نمی رسد. لیکن MRA در بیمارستان ها و در تحقیقات فیزیک پزشکی کاربردهای وسیعی دارد.
آنژیوگرافی تفریق دیجیتالی (به انگلیسی: Digital subtraction angiography) (یا به اختصار DSA) یک تکنیک تصویر برداری فلوئوروسکوپی می باشد که در رادیولوژی مداخله ای به جهت به تصویر کشیدن رگ های خونی در بافت های بدن استفاده می شود. تصاویر بوسیلۀ تفریق تصویر ماسک (mask) که شامل تنها پس زمینۀ آناتومیک است از تصویر fill (پرشده با ماده حاجب) که دارای فاکتورهای کنتراست می باشد، ایجاد می شوند. آنژیوگرافی تفریقی اولین بار در سال ۱۹۳۵ (در منایع انگلیسی در سال ۱۹۶۲) به عنوان تکنیکی دستی تشریح شده است. روش دیجیتالی DSA در دهه ۱۹۷۰ کاربردی شد.
انسداد شریانی و وریدی، از جمله تنگی شریان کاروتید، آمبولیزاسیون ریوی آمبولی ریه و ایسکمی حاد حاد.
تنگی شریان، که به خصوص برای اهداکنندگان بالقوه کلیه در تشخیص تنگی شریان کلیوی مفید است. DSA معیارهای استاندارد طلایی برای دنبال کردن تنگی عروق کرونری است.
آنوریسم مغزی و ناهنجاریهای وریدی (AVM).
در آنژیوگرافی سنتی، تصاویر با در معرض قرار دادن یک ناحیه مورد علاقه با اشعه ایکس کنترل شده همزمان با تزریق ماده حاجب به عروق خونی به دست می آیند. تصویری که به دست می آید شامل رگ های خونی و تمام ساختارهای رویین و زیرین است. تصاویر برای تعیین موقعیت و تغییرات تشریحی مفید هستند اما برای تجسم عروق خونی مناسب نیستند.
برای حذف این ساختارهای اضافی برای مشاهده بهتر عروق، ابتدا یک تصویر mask به دست می آید. تصویر ماسک به سادگی یک تصویر از همان منطقه قبل از تزریق ماده حاجب است. تجهیزات رادیولوژیی مورد استفاده برای ضبط معمولاً یک تشدیدکننده تصویر اشعه ایکس است، که پس از آن تولید تصاویر از همان منطقه را با نرخ مجموعه (۱ تا ۷٫۵ فریم در ثانیه) ادامه می دهد. تصاویر تولید شده با پس زمینه خاکستری بسیار بی نور ظاهر می شود تا کنتراست بالا که نسبت به رگ های خونی ایجاد می شود خاکستری بسیار تاریک ایجاد کند.
همه تصاویر به صورت آنی در حالی که کنتراست به رگ های خونی تزریق می شود، توسط کامپیوتر یا پردازنده تصویر تولید می شوند.
آنژیوگرافی عروق کرونری(Coronary angiography) عروق کرونر رگ های خونی هستند که خون دارای اکسیژن را به عضله قلب حمل می کنند. به منظور پمپ کردن خون به سراسر بدن، قلب باید ذخیره دائمی از اکسیژن را داشته باشد. زمانی که خون از بطن چپ خارج می شود به سرخرگ اصلی بدن یعنی آئورت وارد می شود. در همان ابتدای سرخرگ آئورت، نزدیک بالای قلب، دو سرخرگ کرونر منشعب شده است که تحت عنوان سرخرگ های کرونر چپ و راست گفته می شوند. سرخرگ های کرونر در سطح قلب قرار گرفته و به شاخه های کوچکتر منشعب می شوند سپس به اعماق عضله قلب وارد شده و اکسیژن را به سلول های قلب می رسانند. داخل دیواره سرخرگ ها به طور طبیعی صاف و انعطاف پذیر است که امکان حرکت جریان خون را به راحتی فراهم می کند. طی سال ها داخل دیواره رگ ممکن است با باقی مانده چربی ها پوشیده شود. زمانی که این روند (که آترواسکلروزیس نام دارد) دو سرخرگ کرونر را دربرگیرد، نتیجه بیماری عروق کرونر خواهد بود. ادامه تشکیل این رسوب باقیمانده های چربی که پلاک نام دارند در دیواره عروق، باعث باریک تر شدن سرخرگ ها شده و جریان خون کاهش می یابد. این پلاک ها می توانند جریان خون سرخرگی را به حدی کاهش دهند که باعث آنژین یا حمله قلبی شوند. به کمک آنژیوگرافی تعداد عروق کرونر مسدود شده، محل انسداد، و میزان آن مشخص می شود. آگاهی از این موارد به پزشک امکان می دهد نحوه درمان را تعیین کند.
توجه داشته باشید که تمامی مراحل انجام آزمون بایستی به طریق استریل انجام شود. قرار گرفتن شیت در داخل شریان این کمک را می کند که برای هدایت کاتتر و نیز تعویض کاتترها در موقع لزوم، مشکلی برای وارد کردن مجدد کاتتر دیگر وجود نداشته باشد. این در حالی است که در گذشته قبل از ابداع شیت، از سیم راهنمای بلند استفاده می شد و جهت تعویض کاتتری که در داخل شریان است با یک کاتتر دیگر، ابتدا بایستی سیم راهنما از طریق کاتتر وارد شریان شود و سپس کاتتر خارج گردد و مجدداً کاتتر دیگری که قرار است وارد شریان بیمار شود از روی سیم راهنما وارد شریان می شود. این روش وقت گیر بوده و راحتی کار در هنگام استفاده از شیت را نیز دارا نمی باشد. پس از قرارگرفتن شیت درشریان بیمار، رادیولوژیست تحت هدایت فلوروسکوپی کاتتر را به سمت شریان مورد نظر هدایت می کند و با انجام مانورهای لازم بر روی کاتتر آن را وارد مدخل شریان مورد نظر می کند. در این هنگام پس از مطمئن شدن از محل قرارگیری کاتتر (به واسطه تست با ماده حاجب)، انژکتور را به سر کاتتر وصل کرده و حجم مورد تزریق و میزان تزریق در ثانیه برای دستگاه انژکتور مشخص می شود. همچنین تیوب اشعه xبر روی ناحیه مورد نظر که قرار است از آن آنژیوگرام تهیه شود، سانترشده و با توجه به نوع آزمون و آنچه قرار است مورد بررسی قرار گیرد.
کاتاتریزاسیون قلبی اولین بار توسط Claude Bernard در سال ۱۸۴۴ رزی یک اسب انجام شد. در سال 1929""werner forssman، یک کاتا تر اورولوژیک (با طول 65mm) را از طریق ورید antecubital دست چپ وارد دهلیزراست خود کرد وتوسط roentgenogram از قلب خود تصویر برداری کرد روش percutaneus (به جای روش cut down)اولین بار توسط Seldingers در سال ۱۹۵۳ برای کاتا تریزاسیون قلب راست وچپ انجام شد. کاتاتریزاسیون به روش trans septalدر سال۱۹۵۹ به وسیلهٔ ROSS وCope به عنوان یک تکنیک استاندارد معرفی شد. کرونروگرافی اختصاصی اولین بار توسط دکترMason Sones در کلینیک Cleveland در سال ۱۹۵۹ انجام شد؛ و روش دیگر آن به وسیلهٔ Judkins در سال ۱۹۶۲ارائه گردید.
۱- محدودیت در دوز مواد حاجب ۲- ریسک میکروبی شدن و نیز تولید ترومبوز در هنگام عبور کاتتر ۳- ریسک بروز شوک ۴- دوز نسبتاً بالای پرتو x هم برای بیمار و هم برای پزشک و پرسنل تقاضای نسبتاً بالا برای انجام این روش تشخیصی، پیوسته طراحان را بر آن داشته تا به یاری تکنولوژی بتوانند این محدودیت ها را به حداقل رسانده و در برخی موارد ایمنی را به حداکثر میزان ممکن ارتقاء دهند. اندیکاسیون های کرونروگرافی ۱- آرتریو اسکلروسیز یا آترواسکلروسیز (انسداد عروق کرونری) ۲- ارزیابی قبل (برای تعیین روش های درمانی) و بعد از عمل جراحی (follow-up) ۳- ارزیابی عروق کرونری پس از درمان 4- CAD(Coronary Artry Disease) ۵- ابنورمالی های مادرزادی عروق کرونری ۶- فیستول شریانی و ریدی(AVF) ۷- آنژین صدری که در حال بدتر شدن است و ازبین نمی رود بیشتر از حد معمول یا در حالت استراحت اتفاق می افتد. ۸- آنفارکتوس میوکارد(MI) ۹- افراد نیازمند آنژیو پلاستی ۱۰- کاردیو میوپاتی به علت بیماری های کرونری ۱۱- جهت انجام اعمال اینترونشن نظیراستنت گذاری عروق کرونری ۱۲- درد قفسه سینه وقتی که بقیه آزمایشات طبیعی باشد. ۱۳- نوار قلب غیرطبیعی ۱۴- تست ورزش غیرطبیعی یا اسکن غیرطبیعی
۱- آلرژی شدید به مواد کنتراست. ۲- عفونت های active ۳- بارداری ۴- نارسایی شدید کبدی و کلیوی 5- Refactory Arrythmia ۶- فشار خون بالای غیرقابل کنترل ۷- اختلال انعقادی
سی تی آنژیوگرافی (CTA) نوعی مقطع نگاری رایانه ای است که روشی است برای تصویربرداری از عروق شریانی و وریدی در سر تا سر بدن؛ از شریانهای تغذیه کننده مغز گرفته تا آن هایی که خون را به ریه ها، کلیه ها، دست ها و پاها می رسانند. از این روش برای تشخیص میزان گرفتگی عروق استفاده می شود.
از روش CTA می توان برای سنجش رگ های حیاتی بدن مانند مغز و کلیه و مویرگها استفاده کرد.
این روش جزییات آناتومی رگهای بدن را دقیقتر از روش های MRI یا اولتراسونیک نشان می دهد.
CTA به عنوان غربالگری بیماران عروقی ایمنتر، سریعتر و ارزانتر از آنژیوگرافی است و بیمار احساس ناراحتی کمتری می کند.
در پی نگرانی هایی که بیماران در قبال آنژیوگرافی داشتند پزشکان و مهندسین پزشکی در پی راه حلی برای آسان تر کردن این بررسی برای بیماران شدند. این جستجوها به ابداع روش سی تی آنژیوگرافی ختم شد .
در این روش به این صورت عمل می شود که ابتدا ماده کنتراست (ماده دارای ید) را به کمک دستگاه انژکتور به صورت بلوس و با سرعت بالا درون رگ تزریق می کنند وتقریبا با کمی زمان تأخیر (بسته به ناحیه مورد آزمون زمان تأخیر مشخص می شود) با دستگاه سی تی اسکن از ناحیه مورد نظر تصویربرداری انجام می شود. .
مزایا:


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

آنژیوگرافی در دانشنامه آزاد پارسی

آنْژیوگِرافی (angiography)
آنْژیوگِرافی
(یا: رگ نگاری) فنِ تصویربرداری از عروق خونی با پرتوهای ایکس. در این روش، مادۀ حاجب در جریان خون تزریق می شود و عروق مورد نظر به صورت سایه در عکس مشخص می شوند.

آنژیوگرافی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• فیلم آنژیوگرافی   • عوارض آنژیوگرافی   • مراقبت بعد از آنژیوگرافی   • آنژیوگرافی مغز   • هزینه آنژیوگرافی قلب   • آنژیوگرافی چشم   • سی تی آنژیوگرافی قلب   • عوارض بعد از آنژیوگرافی قلب   • معنی آنژیوگرافی   • مفهوم آنژیوگرافی   • تعریف آنژیوگرافی   • معرفی آنژیوگرافی   • آنژیوگرافی چیست   • آنژیوگرافی یعنی چی   • آنژیوگرافی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی آنژیوگرافی
کلمه : آنژیوگرافی
اشتباه تایپی : HkCd,'vhtd
آوا : 'AnZiyogerAfi
نقش : اسم
عکس آنژیوگرافی : در گوگل


آیا معنی آنژیوگرافی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 94% )