برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1315 100 1

آهنگ حجاز

آهنگ حجاز در دانشنامه اسلامی

آهنگ حجاز
آهنگ حجاز، کتابی به زبان فارسی، شامل دو سفرنامه درباره حج. کتاب همچنین شرح زندگی و آثار سیدفضل الله حجازی را در برگرفته و علاوه بر آن مقاله ای به نام «از حج خونین بگو» را شامل می شود. سفرنامه اول کتاب، الرِّحلة الحِجازیه نام دارد و نوشته سیدفضل الله حجازی از علماء شهرضا است. او در سال ۱۳۶۲ق/۱۳۲۲ش، به حج رفته و جزئیات سفر خود همچون ویژگی های مکه، مدینه، مسجدالحرام و شمار حاجیان را شرح داده است. در این سفرنامه ماجرای قتل ابوطالب یزدی در مکه بیان شده است. «شاهدی از حج خونین»، سفرنامه دوم کتاب اثر سیدعلی رضا حجازی است. نویسنده آن شاهد کشتار حجاج در سال ۱۳۶۶ش، توسط دولت عربستان بوده و آن را شرح داده است.
بخش عمده آهنگ حجاز را دو سفرنامه حج یکی به نام «الرِّحلة الحجازیه» نوشته سیدفضل الله حجازی و دیگری به نام «شاهدی از حج خونین»از سیدعلیرضا حجازی دربرمی گیرند. هر دو سفرنامه به زبان فارسی اند. بخش های دیگر کتاب شامل زندگی نامه، اشعار و سروده ها، سفرنامه عتبات سید فضل الله و تصاویری از نویسندگان سفرنامه ها و برخی اشخاص دیگر است. این کتاب را سیدعلی رضا حجازی در سال ۱۳۸۷ش در ۴۱۰ صفحه با قطع وزیری چاپ کرده است.
سیدفضل الله حجازی (۱۳۱۸-۱۳۸۷ق) از عالمان برجسته شهرضا (قمشه) و مؤسس حوزه علمیه این شهر بوده است. وی نزدیک به ۳۰ سال در شهرهای اصفهان، قم و مشهد در حضور علمایی چون سیدمهدی زدریچه، آقا رحیم اربابو آیت الله خوانساری علوم دینی را تحصیل کرد و در سال ۱۳۴۷ق، به زادگاهش بازگشت و به اقامه جماعت و احیای مساجد متروک شهرضا و تدریس دروس حوزوی مشغول شد. او از بسیاری مراجع اجازه تصرف در امور حسبیه داشت. سیدفضل الله حجازی آثار مکتوب اندکی از خود بر جای نهاد که سفرنامه الرِّحلة الحجازیه از جمله آنها است.

ارتباط محتوایی با آهنگ حجاز

آهنگ حجاز را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی آهنگ حجاز   • مفهوم آهنگ حجاز   • تعریف آهنگ حجاز   • معرفی آهنگ حجاز   • آهنگ حجاز چیست   • آهنگ حجاز یعنی چی   • آهنگ حجاز یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی آهنگ حجاز
کلمه : آهنگ حجاز
اشتباه تایپی : Hik' p[hc
عکس آهنگ حجاز : در گوگل

آیا معنی آهنگ حجاز مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )