انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

98 1038 100 1

آپولونیوس

آپولونیوس در دانشنامه ویکی پدیا

آپولونیوس
آپولونیوس از پرج (به یونانی باستان: Ἀπολλώνιος)ریاضیدان یونانی که در سال ۲۲۰–۲۵۰ ق. م در شهر پرگا در آسیای صغیر (ساحل جنوبی ترکیه امروزی) در زمان سلطنت بطلمیوس به دنیا آمد. آپولونیوس در موزیوم علم و دانش را فرا گرفت.
آپولونیوس اتحاد ثلاثه ای را که دانشمندانی همچون اقلیدس و ارشمیدس به وجود آورده بودند را تکمیل کرد، هرچند که از نظر مقام با اقلیدس و ارشمیدس هم ارز نیست اما او کسی است که هندسه یونانی را کامل کرد. همچنین او کتابی را در زمینه هندسه تألیف کرد که موضوع ان قطوع مخروطیست در این کتاب از سه نوع منحنی صحبت شده است که اقلیدس در کتابش نامی از آنها نبرده است.
قطوع مخروطی آپولونیوس که وی دربارهٔ آنها بحث می کرد تا مدت های مدید مورد قبول واقع نشد و عده ای از دانشمندان ان را فقط تمرینی برای ورزیدگی فکری در زمینه ریاضی می دانستند اما بعدها در زمان کپلر و نیوتون به اهمیت آن پی بردند. ریاضی دانان بزرگ و مشهور نام هایی برای این منحنی ها انتخاب کردند که هنوز نیز رواج دارد.
http://www.haftaseman.ir/webdb/article.asp?id=341
آپولونیوس ریاضیدان یونان باستان در نیمه اول سده ۳ پیش از میلاد بود.
آپولونیوس رودسی، نویسنده، حماسه سرا و پژوهشگر یونان باستان و مدیر کتابخانه اسکندریه مصر در نیمه اول سده ۳ پیش از میلاد
مسئله های آپولونیوس، نحوه ترسیم خاص یک دایره
آپولونیوس (دهانه)، یک دهانه برخوردی در ماه
زندگی آپولونیوس تیانایی کتابی به زبان یونانی باستان اثر فیلوستراتوس
آپولونیوس همچنین ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
آپولونیوس (دهانه) یک دهانه برخوردی در ماه است.
این دهانه ۱۴ دهانه اقماری دارد.
آپولونیوس اهل رودس (بهزبان یونانی باستان: Ἀπολλώνιος Ῥόδιος Apollṓnios Rhódios; لاتین: Apollonius Rhodius; fl. نیمه اول سده ۳ پیش از میلاد) یک نویسنده یونان باستان و یک حماسه سرا، پژوهشگر و مدیر کتابخانه اسکندریه مصر بود. او بیشتر برای شعر آرگونوتیکا تنها اثر حماسی باقی مانده از عصر هلنیستی شناخته شده است.
آرگونوتیکا اسطوره سفر دریایی یاسون و آرگونات ها را برای بازیابی پشم زرین از سرزمین اسطوره ای کولخیس بیان می کند. در آرگونوتیکا، به دستور پادشاه پلیاس، یاسون گرفتار می شود، به این پادشاه ابلاغ شده بود که فردی با یک صندل خواهد آمد و نمسیس او خواهد بود. یاسون یکی از صندل های خود را در رودخانه از دست داد، وارد دربار پلیوس شد، و این حماسه شکل گرفت. تقریباً تمام قهرمانان نسل بعد از هرکول، همراه یاسون، در کشتی آرگو به سمت پشم زرین حرکت نمودند. همچنین تسئوس در میان این نسل بود، او به کرت رفته بود تا سر مینوتور را ببرد؛ آتالانته، زن قهرمان، و ملئاگروس، که دارای چرخه حماسی در رقابت با ادیسه و ایلیاد بود. پیندار، آپولونیوس از روده و بابیلیوتکا، تلاش کردند لیست کاملی از آرگونات ها را ارائه دهند.
گرچه آپولونیوس این داستان را در قرن سوم قبل از میلاد نوشته است، اما ریشه آن به قبل از داستان ادیسه بازمی گردد، که ظاهراً ادیسئوس با ویژگی های یاسون خو گرفته است (سرگردان بودن ادیسئوس برپایه آن بوده است). در دوران باستان، این سفر یک حقیقتی تاریخی بود، و این حادثه در دریای سیاه اطراف یونان رخ داد. همچنین این داستان بسیار محبوب است، و چرخه ای از بسیاری از افسانه های محلی را شکل می دهد. به ویژه داستان مدئا، از تصورات اشعار تراژیک به دست آمده است.
هنگامی که او به تقلید هومر می پردازد به عنوان یک شاعر شکست می خورد. شهرت وی با مطالعات اخیر که با تأکید بر ویژگی های خاص شاعران دوره هلنیستی به عنوان وارثان علمی سنت ادبی طولانی در دورانی منحصر به فرد در تاریخ صورت گرفته تقویت شده است.
در هندسه اقلیدسی مسئله آپولونیوس عبارت است از ترسیم دایره هایی که بر سه دایره مفروض در صفحه مماس اند. (شکل۱)
مسئله های آپولونیوس
آپولونیوس این مسئله مشهور را در کتاب Ἐπαφαί (مماسها) مطرح و حل کرد.
حکم کلی مسئله آپولونیوس یه این شرح است: دایره یا دایره هایی رسم کنید که بر سه شیء مفروض در صفحه مماس باشد. هر کدام از این سه شیء، میتوانند نقطه، خط و یا دایره باشند. توجه کنید که مماس بودن یک دایره بر یک نقطه، یعنی اینکه دایره از نقطه مفروض بگذرد.
با توجه به اینکه میتوان نقطه و خط را به عنوان دایرههایی با شعاع صفر و بینهایت در نظر گرفت، ده حالت خاص برای مسئله آپولونیوس میتوان در نظر گرفت.
مسئله آپولونیوس به تعدادی مسئله در هندسه مسطحه اقلیدسی اطلاق می شود که در آن ها نحوه رسم یک دایره با سه ویژگی خاص، تنها با استفاده از خط کش غیر مندرج و پرگار، مورد پرسش قرار گرفته است.
فرض کنید سه علامت زیر نمایانگر سه جمله مشخص شده باشند.
از یک نقطه مفروض بگذرد P = {\displaystyle \;P=}
بر یک خط مفروض مماس باشد L = {\displaystyle \;L=}


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

آپولونیوس را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی آپولونیوس   • مفهوم آپولونیوس   • تعریف آپولونیوس   • معرفی آپولونیوس   • آپولونیوس چیست   • آپولونیوس یعنی چی   • آپولونیوس یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی آپولونیوس
کلمه : آپولونیوس
اشتباه تایپی : H~,g,kd,s
عکس آپولونیوس : در گوگل


آیا معنی آپولونیوس مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 98% )