انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

99 1089 100 1

آکروپولیس

آکروپولیس در دانشنامه ویکی پدیا

آکروپولیس
آکروپولیس (Ακρόπολη Αθηνών؛ به زبان یونانی قدیم: بلندشهر یا دژشهر). در شمال شرقی پارتنون در آتن، پایتخت یونان و در مرتفع ترین نقطه دشت و ۱۵۰ متر بالاتر از سطح دریا قرار دارد. مجموعه تاریخی آکروپولیس برای مردم یونان یک نماد ملی است بر همین اساس هر شهر یونان باستان دارای آکروپولیس معادل دژ یا قلعه مستحکم بوده است. این مجموعه با دقت و ظرافت بسیار دقیق هندسی و ریاضی ساخته شده است.
نام اظهارشده در فهرست میراث جهانی یونسکو
آکروپلیس یونان معروف به آکروپلیس، به معنای شهر مرتفع یا صخره مقدس که در یونان و تمام دنیا فراوان است. اگر چه آکروپلیس های دیگری در یونان قرار دارد، اهمیت این آکروپلیس آنقدر زیاد است که نام آکروپلیس به عنوان اسم خاص مربوط به همین مکان است. آکروپلیس رسماً به عنوان بنای برجسته در میراث فرهنگی اروپا در ۲۶ مارس ۲۰۰۷ (۶ فروردین ۱۳۸۶) به ثبت رسیده است. آکروپلیس بر روی یک تپه سنگی صاف که دارای ۱۵۰ متر ارتفاع از سطح دریاست در داخل شهر آتن یونان بنا گردیده است. قبلاً این بنا به نام «سکروپیا» مشتق از نام افسانه ای مرد ماری، به نام ککروپس یا سکروپس اولین پادشاه آتن نامیده می شد. بخش اعظم این بنا در سال های ۴۶۱ تا ۴۲۹ پیش از میلاد، در زمان فرمانروایی پریکلس و هم زمان با روزهای شکوفایی فکری و هنری آتن، روی بخش آهکی تخت آتن ساخته شد. پس از آن و در دوره های مختلف بعضی از بناهای آکروپلیس به شکل قصرهای فلورانسی، مسجدهای اسلامی و حرم های ترکی تغییر شکل دادند. این مکان طعم تلخ جنگ را نیز چشیده است: هنگامی که سربازهای بریتانیایی در سال ۱۹۴۴ سلاح های خود را در میان ستون های پارتنون مستقر کردند. امروزه معبد ارختنوم با تلاش های فراوان بخش حفاظت منابع طبیعی به شکل کامل بازسازی شده است و بازسازی پارتنون و پیش دروازه در آخرین مراحل خود به سر می برد. حتی با وجود اینکه بازسازی آکروپلیس تقریباً رو به اتمام است، این شهر قدیمی همچنان یاد خدایان و اساطیری را که روزی پرستیده می شدند برای شما زنده خواهد کرد.
اولین دست ساخته بشر مربوط به بخش میانی دوران نو سنگی در بالای این تپه است، مدارکی نیز دربارهٔ امکان وجود ساکنینی در بنای آتیک (اتاق کوچک زیر شیروانی) وجود دارد که مربوط به آغاز دوران نوسنگی - هزاره ششم پیش از میلاد می باشد. اطلاعات مشکوکی نیز حکایت کننده آن است که یکی از اهالی «مای سنی» که با ایجاد بناهای پادشاهی برای خود و خانواده و پایه گذاری آیین دینی و ایجاد معابد، تعدادی کارگاه و سکونت دادن به گروهی از مردم عادی در این مکان یعنی بالای این تپه تشکیلاتی راه انداخته است. این مجموعه با دیواره ای قطر ۴٫۵ تا ۶ متر محصور گردیده بود که دروازه مایل با جان پناه و برخی را که از دست راست وارد شوندگان غریبه را آویزان می نمود و بنابراین وسایلی برای دفاع به شمار می رفت. در بخش شمالی دو راه پله ای تنگ با شیب زیاد بود که در بین صخره ایجاد شده بود. هومر مورخ یونانی به این محکم سازی ساختمانی به نام «خانه ای قوی ارچ توس» اشاره می نماید. این در زمانی بود که زلزله در ضلع شمال شرقی شکافی ایجاد کرد که تا بخش خاکی زمین ادامه یافت و در آن آب جمع می شد. در این بخش پله هایی استادانه ساخته شد و به عنوان بخش محافظت شده آب آشامیدنی در دوران مای سنین استفاده می شد که در اعصار بعد از ارزشی برخوردار نبود.
احتمال می رود که آکروپلیس مؤثر از انهدام قصرهای مای سنی ها باشد، زیرا در این بنا هیچ اثری از آتش سوزی و تخریب عمده یک بنای ساخته آن زمان وجود ندارد. بر اساس عقیده ساکنین آتن این منطقه در مقابل تهاجم «دوریان» ها با موفقیت دفاع کرد. اطلاعات باستانی زیادی در مورد موقعیت ساختمان روی این صخره وجود ندارد، غیر از آن که آکروپلیس یک بار توسط کایلون در شورش کایلونی ها و دو بار توسط پیسی استراتوس فتح شد که این عملیات طی سلطه یافتن با کودتا محقق گردید. با این حال به نظر می رسد که دیوار ۹ دروازه ای یا «انه آپیلون» در اطراف بزرگ ترین چشمه یعنی «کلپسیدرا» در پای شمال غربی ساخته شده بود. در آغاز همان «پیسی استراتوس» بود که مرزی را برای آرتمیس (الهه ماه و شکار) بنا نمود.
عکس آکروپولیس
آکروپولیس می تواند یکی از موارد زیر باشد:
آکروپولیس، مجموعه ای تاریخی و معروفترین دژشهر در یونان
آکروپولیس (معماری)، شهری در ارتفاع یا ارگ
آکروپولیس (سرده)، سرده ای از پروانگان
آکروپولیس (نمایشنامه)، نمایشنامه ای نوشتهٔ رابرت ای شروود به سال ۱۹۳۳
آکروپولیس (نام علمی: Acropolis) نام سرده ای از پروانه ها از تیرهٔ فرعی پروانگان قهوه ای (Satyrinae) از خانوادهٔ پروانه های فرچه پااست. این سرده تنها شامل یک گونه با نام علمی Acropolis thalia می شود که در بخش های نیمه گرمسیری چین پراکنده است.
آکروپولیس یونانی: Ακρόπολις; akros, akron, سبکی از معماری، یک زیستگاه انسانی و به ویژه یک دژ یا ارگ، ساخته شده بر روی یک تپه با دیوارههایی بدور آن بمنظور اهداف پدافندی می باشد.
The Acropolis of Athens (Greek Government website)
The Acropolis Restoration Project (Greek Government website)
The Restitution of the Parthenon Marbles
UNESCO World Heritage Centre — Acropolis, Athens
Acropolis Friends
AcropolisofAthens.gr
Acropolis of Athens travel guide
Acropolis Museum
The Parthenon Frieze (Hellenic Ministry of Culture web site)
Marbles Reunited - The British Campaign to Return the Parthenon Marbles to Athens
Acropolis: description, photo album
واژه آکروپولیس در یونانی بمعنای شهر در تنگنا و شهر مرتفع می باشد و به شهرهایی در یونان همچون آتن، آرگوس، تبس (یونان) و عموماً به همهٔ شهرهای ارگ مانند همچون رم، اورشلیم، براتیسلاوا و بسیاری از شهرهای مشابه در آناتولی و حتی قلعه صخره در ادینبرو گفته می شود. اصطلاح آکروپولیس از سوی باستان شناسان و مورخان به فرهنگِ شهریِ کاسترو واقع در تپه های شمالغربی شبه جزیره ایبری نیز گفته می شود.
شهره ترین معماری در این سبک، آکروپولیس آتن است.
موزه آکروپولیس (به یونانی: Μουσείο Ακροπόλεως)، بزرگ ترین موزه یونان و یکی از مهم ترین موزه های جهان در رابطه با آثار مربوط به تمدن یونان باستان است. موزه آکروپولیس بخش بزرگی از گنجینه و آثار باستانی مرتبط با اکتشافات مجموعه تاریخی آکروپولیس را در خود جای داده است.Horse (6th BC)   Moschophoros (560 BC)   Peplos Kore (c.530 BC)   Acropolis Kore (510 BC)   Detail of a Kore (530-520 BC)   Kritios boy (c.480 BC)   Caryatids of Erechtheum   Goddess Nike (1st to 3rd century AD)   Bust of Tiberius Julius Sauromates II   Archaeological site below the main entrance to the museum
موزه جدید آکروپولیس در تاریخ ۲۰ ژوئیه ۲۰۰۹ میلادی، افتتاح شد. این موزه در فاصله ۴۰۰ متری موزه قدیم قرار دارد.
یونان چند دهه است که تلاش می کند مجسمه ها و آثار حکاکی شده ای از معبد پارتنون را که در سال ۱۸۰۶ میلادی، توسط سفیر وقت بریتانیا در زمان امپراتوری عثمانی از این کشور خارج و به موزه بریتانیا منتقل شد را، از دولت بریتانیا بازپس بگیرد.
Horse (6th BC)
کنسرت یانی در آکروپولیس (به انگلیسی: Live at the Acropolis) اولین آلبوم زنده توسط یانی است. این آلبوم در اودئون هرودس آتیکوس واقع در شهر آتن در یونان در تاریخ ۰۱۹۹۳-۰۹-۲۵ ۲۵ سپتامبر ۱۹۹۳ به صورت زنده ضبط شد، و در ۱۹۹۴ انتشار یافت. این آلبوم رتبهٔ نخست را در دسته بندی «آلبوم عصر نوی برتر» مجله بیلبُرد و نیز رتبهٔ ۵ را در جدول «۲۰۰ برتر بیلبُرد» در همان سال بدست آورد. فیلم این آلبوم بمدت ۲۲۹ هفته در جداول «برترین ویدئو موزیک» و جداول «پرفروشترین وی اِیچ اِس» قرار داشت، و نامزدی یک جایزه امی را برای دستاورد برجسته فردی در نورپردازی (الکترونیک) برای سریال درام، سریال متفرقه، سریال کوتاه، فیلم، یا ویژه برنامه در سال ۱۹۹۴ بدست آورد.
یانی (پیانو، کیبورد)
چارلی آدامز (درام)
کارن بریجز (ویلون)
کالانی داس (پرکاشن)
ریک فیرابریچی (گیتار بیس)
جولی هومی (ساز کلیدی)
برادلی جوزف (ساز کلیدی)
شهرداد روحانی (ویلون) (رهبر)
ارکستر رویال فیلارمونیک
این کنسرت در ۶۵ کشور جهان پخش شده و بیش از نیم میلیارد نفر آن را مشاهده کرده اند. این آلبوم با ۷ میلیون نسخه فروش جهانی، پرفروش ترین آلبوم ویدئویی جهان بعد از «تریلر مایکل جکسون» است.
آهنگ آکرویالی/ایستادن در جنبش از این آلبوم از طرف ژورنال جامعه سلطنتی پزشکی (۰۲۰۰۱-۰۴ آوریل ۲۰۰۱) دربردارندهٔ اثر موتزارت دانسته شد، زیرا ترکیب آن از لحاظ ضرب آهنگ، ساختار، هم آوایی ملودیک و هارمونیک و قابلیت پیش بینی مشابه سونات شماره ۴۴۸ موتزارت است، ویژگی هایی که پنداشته می شود در کاهش حملات صرع و بهبود کارایی تجسم فضایی مؤثر باشند.
این کنسرت به رهبریِ شهرداد روحانی آهنگساز ایرانی در آکروپولیس مکان باستانی شهر آتن برگزار شده است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

آکروپولیس در دانشنامه آزاد پارسی


آکْروپولیس (acropolis)
نمایی از معبد پانتنون در آکْروپولیس، پانتنون
در یونانی به معنای «شهر مرتفع». ارگ شهرهای یونان باستان. آکروپولیسِآتن، خرابه های پارتنون، و مجموعه بناهای پیرامون آن را دربرمی گیرد که در دوران امپراتوری آتن ساخته شد. از این اصطلاح برای نامیدن بناهای مشابه نیز استفاده می شود. آکروپولیسِ آتن، بر فراز صخره ای با ارتفاع حدود ۴۵ متر، طول حدود ۳۵۰ متر، و عرض حدود ۱۵۰ متر بنا شده است. نخستین پادشاهان آتن، کاخ های خود را در این مکان بنا می کردند؛ یکی از معابد آتن، با نام هکاتومپدون، پیش از تهاجم ایرانیان در این محل واقع بود. بناهای بعدی که در آن ساخته شد، عبارت بودند از پارتنون، پروپیلئا، که منسیکلسآن را در ۴۳۷پ م طراحی کرد، معبد نیکه آپتروسارختئوم، آرتمیس برارونیا، و پیناکوتِکا(نگارخانه). سایر دژهای درخور توجه عبارت بودند از ارگ کورنتبا نام آکروکورینتوس، ارگ لاریسادر آرگوس، کوه ایتومدر مسنه، و ارگ تبس (طیوه)با نام کادمئا.

ارتباط محتوایی با آکروپولیس

آکروپولیس را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی آکروپولیس   • مفهوم آکروپولیس   • تعریف آکروپولیس   • معرفی آکروپولیس   • آکروپولیس چیست   • آکروپولیس یعنی چی   • آکروپولیس یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی آکروپولیس
کلمه : آکروپولیس
اشتباه تایپی : H;v,~,gds
عکس آکروپولیس : در گوگل


آیا معنی آکروپولیس مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 99% )