انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

96 1089 100 1

آیه حذر

آیه حذر در دانشنامه اسلامی

آیه حذر
آیه ۷۱ سوره نساء، درباره آماده باش دائم مسلمانان برای مقابله با دشمن، بحث می کند.
به آیه ۷۱ سوره نساء، «آیه حذر» می گویند.
آیه مربوطه
(یا ایها الذین آمنوا خذوا حذرکم فانفروا ثبات او انفروا جمیعا)؛" ای کسانی که ایمان آورده اید (در برابر دشمن) آماده باشید ( اسلحه خود را برگیرید) و گروه گروه (به جهاد ) بیرون روید یا به طور جمعی روانه شوید".
نساء/سوره۴، آیه۷۱.    
«حذر» به چیزی گفته می شود که انسان برای حفظ امنیت در مقابل خطرات به کار می گیرد؛ مانند: سلاح های جنگی و غیره. همچنین به معنای بیداری و آماده باش و مراقبت در برابر خطر است. «نفر» در «فانفروا» یعنی رهسپار شدن. «ثبات» جمع «ثبة» به معنای دسته جات پراکنده است.
آماده باش عمومی
...
آیه حذر
آیه حِذر آیه ۷۱ سوره نساء که مسلمانان را علاوه بر هوشیاری و آمادگی، به جهاد در برابر کفار فرا می خواند. خداوند در این آیه از مسلمانان می خواهد که با تجهیزات کامل و به اقتضای موقعیت دشمن به صورت گروهی یا در دسته های متعدد به سمت دشمن حرکت کنند.
عده ای از مفسران، حذر در آیه را به معنای سلاح دانسته و برخی دیگر دایره آن را گسترده تر می دانند به گونه ای که علاوه بر سلاح، تمام مواردی را که در پیروزی علیه کفار لازم است را مصداق حذر دانسته اند. با توجه به برداشت برخی از مفسران از آیه، بر همه مسلمانان واجب است که در برابر دشمن آماده باشند.
از این آیه پیام های گوناگونی برداشت شده است از جمله آنکه این آیه یک دستور جامع برای تمام مسلمانان است که لزوم آمادگی همیشگی در برابر کفار را یادآور می شود و عمل به آن می تواند رمز عزت و موفقیت و غفلت از آن، رمز سقوط و شکست مسلمانان باشد.

ارتباط محتوایی با آیه حذر

آیه حذر را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی آیه حذر   • مفهوم آیه حذر   • تعریف آیه حذر   • معرفی آیه حذر   • آیه حذر چیست   • آیه حذر یعنی چی   • آیه حذر یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی آیه حذر
کلمه : آیه حذر
اشتباه تایپی : Hdi pbv
عکس آیه حذر : در گوگل


آیا معنی آیه حذر مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 96% )