انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

99 1003 100 1

آیه شهادت

آیه شهادت در دانشنامه اسلامی

آیه شهادت
آیه ۱۸ آل عمران، درباره شهادت خداوند، فرشتگان و صاحبان آگاهی به وحدانیت پروردگار بیان شده است.
به آیه ۱۸ سوره آل عمران "آیه شهادت" یا آیه "شهدالله" می گویند.
آیه مربوطه
(شهد الله انه لا اله الا هو والملائکة واولوا العلم قآئما بالقسط لا اله الا هو العزیز الحکیم)؛ "خدا که همواره به عدل، قیام دارد گواهی می دهد که جز او هیچ معبودی نیست و فرشتگان (او) و دانشوران (نیز گواهی می دهند که) جز او که توانا و حکیم است هیچ معبودی نیست".
آل عمران/سوره۳، آیه۱۸.    
در این آیه، نخست به شهادت پروردگار به یگانگی ذاتش، سپس به شهادت فرشتگان و بعد دانشمندان و کسانی اشاره شده است که با نور علم و اندیشه، حقایق جهان را می نگرند.
کیفیت شهادت خداوند
...
آیه شهادت
آیه شهادت یا آیه شَهِدَ الله آیه ۱۸ سوره آل عمران که درباره شهادت دادن خداوند، فرشتگان و صاحبان علم بر یگانگی الله است؛ در حالی که عدالت را اجرا می کند. در برخی روایات نقل شده است که منظور از «أولو العلم» در این آیه، امامان شیعه هستند. طبق تفسیر های گفته شده، شهادت خداوند شهادت عملی است؛ یعنی خداوند با پدید آوردن جهانی دارای نظم واحد، در مقام عمل به یکتایی خود شهادت می دهد.
در فضیلت تلاوت این آیه روایاتی وارد شده، از جمله خواندن آن پس از نماز های واجب است. برخی مفسران، شأن نزول این آیه را پس از ملاقات دو تن از أحبار شام با پیامبر اسلام دانسته اند.
آیه ۱۸ سوره آل عمران به «آیه شهادت» مشهور است؛ همچنین از آنجا که این آیه با عبارت «شهد الله» شروع می شود، به «آیه شهد الله» نیز مشهور است. در این آیه خداوند، فرشتگان و صاحبان علم شهادت می دهند که معبودی جزء الله نیست. طبق نظر مفسران، منظور از شهادت خداوند در این آیه، شهادت عملی است نه قولی؛ بدین معنا که خداوند با پدید آوردن جهانی که دارای نظام واحد است و از یک قانون تبعیت می کند، در عمل نشان داده است که آفریدگار و معبود در جهان یکی است. اما شهادت و گواهی فرشتگان و دانشوران بر یکتایی خداوند، جنبه قولی دارد و آنان با گفتار شایسته خود، بر این امر گواهی می دهند؛ البته گواهی فرشتگان و دانشوران جنبه عملی نیز دارد، زیرا آنان تنها او را می پرستند.
آیه شهادت
آیه 18 سوره آل عمران/3 به «آیه شهادت» شهرت یافته است و چون با کلمه «شهداللّه» آغاز شده، به آن «آیه شهداللّه» نیز می گویند:
«شهِدَ اللّهُ أَنَّهُ لاَ إِلَـهَ إِلاَّ هُوَ وَالْمَلاَئِکَةُ وَأُوْلُواْ الْعِلْمِ قَآئِمَاً بِالْقِسْطِ لاَ إِلَـهَ إِلاَّ هُوَ الْعَزِیزُ الْحَکِیمُ»
در فضیلت قرائت این آیه، روایاتی وارد شده است. انس از رسول خدا صلی الله علیه و آله روایت می کند که هر کس این آیه را هنگام خواب بخواند و در پایانش بگوید: و اَنا عَلی ذلِکَ مِنَ الشّاهدین، خدای تعالی به عدد هر حرفی فرشته ای را می آفریند تا برای او تا روز قیامت آمرزش طلبند.
و نیز بر اساس روایتی از رسول خدا صلی الله علیه و آله هر که این آیه را بخواند، خدای تعالی هشت درِ بهشت را بر روی او می گشاید و هفت درِ دوزخ را به رویش می بندد. زبیر بن عوام می گوید: در شب عرفه ای از پیغمبر جدا نشدم تا آن چه را می گوید، بشنوم. در آن شب پیوسته می فرمود: «شَهِدَاللّهُ أَنّهُ لاَإِلهَ إِلاّ هُو...» تا صبح شد.

آیه شهادت را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد شما درباره معنی آیه شهادتنام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

جهانگير دره شورى > گوميچشن
عسلی > Sour
Ali mohammadi > Dances with wolves
فرزانه > Im not big on
الینا > involved in
مونا > meant to do sth
رامین حنیفه > privacy in family
elham > cooperative

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی آیه شهادت   • مفهوم آیه شهادت   • تعریف آیه شهادت   • معرفی آیه شهادت   • آیه شهادت چیست   • آیه شهادت یعنی چی   • آیه شهادت یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی آیه شهادت
کلمه : آیه شهادت
اشتباه تایپی : Hdi aihnj
عکس آیه شهادت : در گوگل


آیا معنی آیه شهادت مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 99% )