برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1320 100 1

آیه قنطار

آیه قنطار در دانشنامه اسلامی

آیه قنطار
آیه قنطار به آیه ۲۰ سوره نساء
← اجبار زن برای بازگرداندن مهریه
 ۱. ↑ نساء/سوره۴، آیه۲۰.    
فرهنگ فقه مطابق مذهب اهل بیت، ج۱، ص۲۰۱.    
...
آیه قنطار
آیه قِنطار آیه ۲۰ سوره نساء است که متهم کردن زنان به اعمال منافی عفت، برای توجیه طلاق و عدم پرداخت مهریه و یا بازپس گیری آن را به شدت نهی کرده و مورد نکوهش قرار می دهد. این رسم از رسوم غلط زمان جاهلیت بود که به دوران اسلامی نیز راه یافته بود. در زمان جاهلیت، اگر مردی تصمیم به جدایی از همسر خود می گرفت، او را مورد آزار و اذیت قرار می داد و به اعمال منافی عفت متهم می کرد تا مهریه او را پرداخت نکند و یا در صورت پرداخت، از همسر خود پس بگیرد. از این آیه پیام های گوناگونی همچون حمایت اسلام از حقوق زنان، جواز مهریه زیاد و حق مالکیت زن، برداشت شده است.
آیه ۲۰ سوره نساء، آیه قنطار خوانده می شود. به باور ناصر مکارم شیرازی، از مفسران معاصر، این آیه علاوه بر دفاع از حقوق زنان، یکی از رسوم زشت و غلط دوران جاهلیت را به شدت نهی کرده و مورد نکوهش قرار داده است.
پیش از اسلام رسم بر این بود که هرگاه مردی قصد داشت همسر خود را طلاق دهد، او را مورد اذیت و آزار قرار می داد و اتهام اعمال منافی عفت به او وارد می ساخت تا زن وادار شود مهریه خویش را ببخشد یا بازگرداند؛ سپس وی را طلاق می داد و با همان مهر، همسر دیگری برمی گزید. نزول این آیه، در مذمت و جلوگیری از این رفتار نازل شده است.
آیه قنطار
به آیه 20 سوره نساء/4 «آیه قنطار» گفته اند. قنطار به معنای دارایی فراوان است. این آیه یکی از رسوم جاهلیت را تخطئه می کند؛ زیرا در جاهلیت رسم بر این بود که هرگاه شوهری از همسرش کدورتی داشت و می خواست او را طلاق دهد، بر او سخت می گرفت و او را به اعمال منافی عفت متهم می کرد تا زن حاضر شود مهر خویش را که پیش تر دریافت کرده بود، بازگرداند و شوهر همین مال را مهر همسر دوم خود قرار می داد.
آیه، این کار را به شدت نکوهیده است و می فرماید: اگر خواستید همسری ...

ارتباط محتوایی با آیه قنطار

آیه قنطار را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی آیه قنطار   • مفهوم آیه قنطار   • تعریف آیه قنطار   • معرفی آیه قنطار   • آیه قنطار چیست   • آیه قنطار یعنی چی   • آیه قنطار یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی آیه قنطار
کلمه : آیه قنطار
اشتباه تایپی : Hdi rkxhv
عکس آیه قنطار : در گوگل

آیا معنی آیه قنطار مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )