انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

99 1036 100 1

آیه قنطار

آیه قنطار در دانشنامه اسلامی

آیه قنطار
آیه قنطار به آیه ۲۰ سوره نساء
← اجبار زن برای بازگرداندن مهریه
 ۱. ↑ نساء/سوره۴، آیه۲۰.    
فرهنگ فقه مطابق مذهب اهل بیت، ج۱، ص۲۰۱.    
...
آیه قنطار
آیه قِنطار آیه ۲۰ سوره نساء است که متهم کردن زنان به اعمال منافی عفت، برای توجیه طلاق و عدم پرداخت مهریه و یا بازپس گیری آن را به شدت نهی کرده و مورد نکوهش قرار می دهد. این رسم از رسوم غلط زمان جاهلیت بود که به دوران اسلامی نیز راه یافته بود. در زمان جاهلیت، اگر مردی تصمیم به جدایی از همسر خود می گرفت، او را مورد آزار و اذیت قرار می داد و به اعمال منافی عفت متهم می کرد تا مهریه او را پرداخت نکند و یا در صورت پرداخت، از همسر خود پس بگیرد. از این آیه پیام های گوناگونی همچون حمایت اسلام از حقوق زنان، جواز مهریه زیاد و حق مالکیت زن، برداشت شده است.
آیه ۲۰ سوره نساء، آیه قنطار خوانده می شود. به باور ناصر مکارم شیرازی، از مفسران معاصر، این آیه علاوه بر دفاع از حقوق زنان، یکی از رسوم زشت و غلط دوران جاهلیت را به شدت نهی کرده و مورد نکوهش قرار داده است.
پیش از اسلام رسم بر این بود که هرگاه مردی قصد داشت همسر خود را طلاق دهد، او را مورد اذیت و آزار قرار می داد و اتهام اعمال منافی عفت به او وارد می ساخت تا زن وادار شود مهریه خویش را ببخشد یا بازگرداند؛ سپس وی را طلاق می داد و با همان مهر، همسر دیگری برمی گزید. نزول این آیه، در مذمت و جلوگیری از این رفتار نازل شده است.
آیه قنطار
به آیه 20 سوره نساء/4 «آیه قنطار» گفته اند. قنطار به معنای دارایی فراوان است. این آیه یکی از رسوم جاهلیت را تخطئه می کند؛ زیرا در جاهلیت رسم بر این بود که هرگاه شوهری از همسرش کدورتی داشت و می خواست او را طلاق دهد، بر او سخت می گرفت و او را به اعمال منافی عفت متهم می کرد تا زن حاضر شود مهر خویش را که پیش تر دریافت کرده بود، بازگرداند و شوهر همین مال را مهر همسر دوم خود قرار می داد.
آیه، این کار را به شدت نکوهیده است و می فرماید: اگر خواستید همسری دیگر به جای همسر خود ستانید و به یکی از آنان مال فراوان داده اید، چیزی از آن را پس نگیرید. آیا می خواهید آن را به بهتان و گناهی آشکار بگیرید؟:
«وَ إِنْ أَرَدتُّمُ اسْتِبْدَالَ زَوْجٍ مَّکَانَ زَوْجٍ وَآتَیْتُمْ إِحْدَاهُنَّ قِنطَارًا فَلاَ تَأْخُذُواْ مِنْهُ شَیْئًا أَتَأْخُذُونَهُ بُهْتَاناً وَ إِثْماً مُّبِیناً»
در آیه بعد که بیست و یکمین آیه همین سوره است و آیه افضاء نام گرفته، می فرماید: چگونه آن مال را می گیرید و حقوق همسرانتان را پای مال می کنید؛ در حالی که شما و همسرانتان مدت ها در خلوت و تنهایی با یکدیگر نزدیکی کرده و مباشرت داشته اید و آنان هنگام عقد از شما پیمانی محکم گرفته اند:
«وَ کَیْفَ تَأْخُذُونَهُ وَقَدْ أَفْضَی بَعْضُکُمْ إِلَی بَعْضٍ وَ أَخَذْنَ مِنکُم مِّیثَاقًا غَلِیظًا»

ارتباط محتوایی با آیه قنطار

آیه قنطار را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی آیه قنطار   • مفهوم آیه قنطار   • تعریف آیه قنطار   • معرفی آیه قنطار   • آیه قنطار چیست   • آیه قنطار یعنی چی   • آیه قنطار یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی آیه قنطار
کلمه : آیه قنطار
اشتباه تایپی : Hdi rkxhv
عکس آیه قنطار : در گوگل


آیا معنی آیه قنطار مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 99% )