حجیت فتوای مجتهد و وجوب تحصیل اجتهاد و جواز تقلید می باشد. به این آیه"> حجیت فتوای مجتهد و وجوب تحصیل اجتهاد و جواز تقلید می باشد. به این آیه" /> حجیت فتوای مجتهد و وجوب تحصیل اجتهاد و جواز تقلید می باشد. به این آیه">
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1310 100 1

آیه نفر

آیه نفر در دانشنامه اسلامی

آیه نفر
آیۀ ۱۲۲ سورۀ توبه را آیۀ نفر (آیۀ انذار) گویند که یکی از دلائل قرآنی بر حجیت خبر واحد و فتوای مجتهد">حجیت فتوای مجتهد و وجوب تحصیل اجتهاد و جواز تقلید می باشد.
به این آیه در اصول فقه، مباحث حجج و امارات و در فقه، باب اجتهاد و تقلید، استناد شده است.
تعریف
نفر به فتح نون و سکون فاء می باشد و به معناى کوچ کردن است و چون در آیه، واژه " نفر" آمده ، آن را آیه نفر مى گویند .
موارد استدلال به آیه نفر
آیه نفر ، از آیاتى است که براى حجیت خبر واحد به آن استدلال شده است:" و ما کان المؤمنون لینفروا کافة فلولا نفر من کل فرقة منهم طائفة لیتفقهوا فى الدین و لینذروا قومهم اذا رجعوا الیهم لعلهم یحذرون ؛ شایسته نیست مؤمنان همگى ـ به سوى میدان جهاد ـ کوچ کنند . چرا از هر گروهى ، طایفه اى از آنان کوچ نمى کنند ـ و طایفه اى بمانند ـ تا از دین آگاهى پیدا کنند و به هنگام بازگشت به سوى قوم خود ، آنان را انذار نمایند تا ـ از مخالفت فرمان پروردگار ـ بترسند ".
سوره توبه (۹)، آیه ۱۲۲.    
...
آیه نفر
آیه نَفْر آیه ۱۲۲ سوره توبه است که عده ای از مؤمنان را از جهاد منع کرده و به علم آموزی و تبلیغ دین دعوت می کند. برخی از مفسران و فقیهان این آیه را از دلایل حجیت خبر واحد و حجیت فتوای مجتهد و واجب بودن تحصیل برای اجتهاد و جواز تقلید می دانند.
در شأن نزول این آیه آمده است که هنگامی که پیامبر(ص) به سوی میدان جهاد حرکت می کرد، همه مسلمانان به استثنای منافقان و معذوران به همراه او به میدان جهاد حرکت می کردند، پس از آنکه آیاتی در مذمت منافقان نازل شد و متخلفان غزوه تبوک را مورد سرزنش قرار داد، مؤمنان با جدیت بیشتری در میدان های جهاد حاضر می شدند، حتی در جنگ هایی که خود پیامبر(ص) شرکت نمی کرد همه مؤمنان به جهاد می رفتند و پیامبر را تنها می گذاشتند، این آیه نازل شد و اعلام کرد که در غیر ضرورت، شایسته نیست همه مسلمانان به سوی میدان جنگ بروند بلکه گروهی در مدینه بمانند، و معارف و احکام اسلام را از پیامبر(ص) بیاموزند، و به دوستان مجاهدشان پس از بازگشت تعلیم دهند.
علامه طباطبایی معتقد است از آیه نفر به دست می آید که منظور از تفقه در ...

آیه نفر در دانشنامه آزاد پارسی

آیۀ نَفْر
آیۀ ۱۲۲ سورۀ توبه: «سزاوار نیست که مؤمنان همگی رهسپار شوند؛ امّا چرا از هر فرقه ای از آنان گروهی رهسپار نشوند که دین پژوهی کنند و چون به نزد قومشان بازگشتند ایشان را هشدار دهند تا پروا پیشه کنند؟» وجوب کفایی اجتهاد و تقلید در فروع، از این آیه استنباط شده است.
نیز ← اجتهاد

ارتباط محتوایی با آیه نفر

آیه نفر را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی آیه نفر   • مفهوم آیه نفر   • تعریف آیه نفر   • معرفی آیه نفر   • آیه نفر چیست   • آیه نفر یعنی چی   • آیه نفر یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی آیه نفر
کلمه : آیه نفر
اشتباه تایپی : Hdi ktv
عکس آیه نفر : در گوگل

آیا معنی آیه نفر مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )