برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1137 100 1

آیین بودایی

آیین بودایی در دانشنامه ویکی پدیا

آیین بودایی
آیین بودا یا آیین بودایی، بودیسم یا بوداگرایی دین و فلسفه ای مبتنی بر آموزه های سیدارتا گوتاما که در حدود ۵۶۶ (پیش از میلاد) تا ۴۸۶ (پیش از میلاد) می زیسته، است.
سکه ای از پیروز پسر اردشیر ساسانی یافت شده که در آن وی از ارج گذاری خویش نسبت به دو دین زرتشتی و بوداگرایی خبر می دهد.
در سدهٔ ۶ زایشی یک رشته داستان های بودایی به نام جاتاکا از روی ویرایش هندوی آن ها به نام «پنچا تنترا» به پارسی میانه ترجمه شد و «کلیلگ و دمنگ» نام گرفت. در سدهٔ ۸ زایشی ابن مقفع آن داستان ها را به عربی برگرداند و نام کلیله و دمنه بر آن ها نهاد. ترجمه های لاتین و یونانی آن کتاب بعدها در سدهٔ ۱۴ پایهٔ داستان های آسوپ نوشتهٔ یک راهب بیزانسی را تشکیل داد.
آیین بودایی در خراسان بزرگ تا اندازه ای ریشه گرفته بود و یکی از کانون ها و نیایش گاه های بزرگ آن در صومعهٔ بودایی بلخ بود. این صومعه به سانسکریت، «ناوا ویهارا» نام داشت که معنی آن «صومعهٔ نو» است. این نام در فراگویی پارسی زبانان به گونهٔ نوبهار درآمد. لقبی که به گردانندگان این صومعه در زبان سانسکریت داده بودند، «پراموکها» به معنی «سرور» بود و نام خانوادهٔ برجستهٔ ایرانی برمکیان از همین لقب گرفته شده است. برمکی ها عهده دار و گردانندهٔ این نیایش گاه بودایی بودند.
به تازگی روزنامه آساهی ژاپن از قول یک باستان شناس برجسته ژاپنی به نام «نوگوچی» از یافته شدن ۱۹ تندیس بودا در استان فارس گزارش داد. در گزارش دیگری از شبکه «بودیست نیوز» درازای این تندیسها میان ۵ تا ۲۰ سانتیمتر و جنس آن ها از گچ و گل اعلام شده است.
برخی از پژوهشگران استدلال می کنند که آیین بودایی ریشهٔ ایرانی دارد. بر این بنیاد آیین بودایی ریشه در متافیزیک ایرانی و به ویژه دین زرتشتی دارد؛ بنابراین این دسته از پژوهشگران ریشهٔ هندی آیین بودایی را رد می کنند. چنین فرضیه ای بسیاری از فرضیه های سنتی در مورد آیین بودایی و خاستگاه آن و همچنین فرضیه های سنتی در پیرامون زمینهٔ تاریخی و سیاسی ان را به چالش کشیده است.
آیین بودا به تدریج از هندوستان به سراسر آسیا، آسیای میانه، تبت، سریلانکا، یمن، آسیای جنوب شرقی و نیز کشورهای خاور دور مانند چین، مغولستان، کره و ژاپن راه یافت. آیین بودایی به عنوان دین پاکان در نظر گرفته می شود و ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با آیین بودایی

آیین بودایی را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی آیین بودایی   • مفهوم آیین بودایی   • تعریف آیین بودایی   • معرفی آیین بودایی   • آیین بودایی چیست   • آیین بودایی یعنی چی   • آیین بودایی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی آیین بودایی
کلمه : آیین بودایی
اشتباه تایپی : Hddk f,nhdd
عکس آیین بودایی : در گوگل

آیا معنی آیین بودایی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )