انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

94 1055 100 1

آیین بودایی

آیین بودایی در دانشنامه ویکی پدیا

آیین بودایی
آیین بودا یا آیین بودایی، بودیسم یا بوداگرایی دین و فلسفه ای مبتنی بر آموزه های سیدارتا گوتاما که در حدود ۵۶۶ (پیش از میلاد) تا ۴۸۶ (پیش از میلاد) می زیسته، است.
سکه ای از پیروز پسر اردشیر ساسانی یافت شده که در آن وی از ارج گذاری خویش نسبت به دو دین زرتشتی و بوداگرایی خبر می دهد.
در سدهٔ ۶ زایشی یک رشته داستان های بودایی به نام جاتاکا از روی ویرایش هندوی آن ها به نام «پنچا تنترا» به پارسی میانه ترجمه شد و «کلیلگ و دمنگ» نام گرفت. در سدهٔ ۸ زایشی ابن مقفع آن داستان ها را به عربی برگرداند و نام کلیله و دمنه بر آن ها نهاد. ترجمه های لاتین و یونانی آن کتاب بعدها در سدهٔ ۱۴ پایهٔ داستان های آسوپ نوشتهٔ یک راهب بیزانسی را تشکیل داد.
آیین بودایی در خراسان بزرگ تا اندازه ای ریشه گرفته بود و یکی از کانون ها و نیایش گاه های بزرگ آن در صومعهٔ بودایی بلخ بود. این صومعه به سانسکریت، «ناوا ویهارا» نام داشت که معنی آن «صومعهٔ نو» است. این نام در فراگویی پارسی زبانان به گونهٔ نوبهار درآمد. لقبی که به گردانندگان این صومعه در زبان سانسکریت داده بودند، «پراموکها» به معنی «سرور» بود و نام خانوادهٔ برجستهٔ ایرانی برمکیان از همین لقب گرفته شده است. برمکی ها عهده دار و گردانندهٔ این نیایش گاه بودایی بودند.
به تازگی روزنامه آساهی ژاپن از قول یک باستان شناس برجسته ژاپنی به نام «نوگوچی» از یافته شدن ۱۹ تندیس بودا در استان فارس گزارش داد. در گزارش دیگری از شبکه «بودیست نیوز» درازای این تندیسها میان ۵ تا ۲۰ سانتیمتر و جنس آن ها از گچ و گل اعلام شده است.
برخی از پژوهشگران استدلال می کنند که آیین بودایی ریشهٔ ایرانی دارد. بر این بنیاد آیین بودایی ریشه در متافیزیک ایرانی و به ویژه دین زرتشتی دارد؛ بنابراین این دسته از پژوهشگران ریشهٔ هندی آیین بودایی را رد می کنند. چنین فرضیه ای بسیاری از فرضیه های سنتی در مورد آیین بودایی و خاستگاه آن و همچنین فرضیه های سنتی در پیرامون زمینهٔ تاریخی و سیاسی ان را به چالش کشیده است.
آیین بودا به تدریج از هندوستان به سراسر آسیا، آسیای میانه، تبت، سریلانکا، یمن، آسیای جنوب شرقی و نیز کشورهای خاور دور مانند چین، مغولستان، کره و ژاپن راه یافت. آیین بودایی به عنوان دین پاکان در نظر گرفته می شود و با ۵۰۰ میلیون پیرو یکی از ادیان اصلی جهان به شمار می آید. آیین بودا بیشتر بر کردار نیک، پرهیز از کردار بد و ورزیدگی ذهنی تأکید دارد.
آماج این ورزیدگی ها پایان دادن به چرخه تولد مجدد یا سمساره است که از طریق بیداری یا درک واقعیت راستین، رسیدن به رهایی یا نیروانا صورت می گیرد.
اخلاقیات بودا گرایانه بر دو اصل بی گزندی و رواداری برپا شده است. آثار نوشتاری بوداگرایی بسیارند و بخش ارزنده ای از ادبیات دینی جهان به شمار می روند.
عکس آیین بودایی


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

آیین بودایی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی آیین بودایی   • مفهوم آیین بودایی   • تعریف آیین بودایی   • معرفی آیین بودایی   • آیین بودایی چیست   • آیین بودایی یعنی چی   • آیین بودایی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی آیین بودایی
کلمه : آیین بودایی
اشتباه تایپی : Hddk f,nhdd
عکس آیین بودایی : در گوگل


آیا معنی آیین بودایی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 94% )