انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

99 1088 100 1

آیین نامه

/'AyinnAme/

مترادف آیین نامه: اساسنامه، مقررات، نظام نامه

معنی آیین نامه در لغت نامه دهخدا

آیین نامه. [ م َ / م ِ ] (اِ مرکب ) نظامنامه. (فرهنگستان ).

معنی آیین نامه به فارسی

آیین نامه
( اسم ) مجموع. مقرراتی که یک موئ سس. عمومی یا خصوصی بمنظور تنظیم امور موئ سس. خود تهیه و تدوین میکنند مانند آیین نامه های موئ سسات دولتی انجمنهای محلی احزاب شرکتها آموزشگاهها و غیره نظامنامه.
[MODU code] [حمل ونقل دریایی] آیین نامه ای که ضوابط ساخت واحد سیار حفاری فراساحل و تجهیزات آن را تنظیم می کند

معنی آیین نامه در فرهنگ معین

آیین نامه
(مِ) (اِمر.) اساسنامه ، مجموعة اصول و قوانینی که یک شرکت برای نظم دادن به روال کاری خود، تهیه می کند.

معنی آیین نامه در فرهنگ فارسی عمید

آیین نامه
۱. دستورهایی که برای اجرای قانون یا انجام دادن کارهای اداری نوشته شود.
۲. موادی که در شرح و تفسیر یا دستور اجرای مرام نامه یا اساسنامه ای نوشته شده باشد، نظام نامه.

آیین نامه در دانشنامه اسلامی

وجود معیارها و دستورالعمل های کارشناسی شده و هماهنگ با استانداردهای جهانی در تدوین اصطلاح نامه علوم اسلامی برای کنترل و تضمین دقت و هماهنگی میان محققان در بخش های مختلف اصطلاح نامه نگاری امری ضروری می باشد. آیین نامه اصطلاح نامه نگاری، مجموعه ای از دستورالعمل ها است که هماهنگ با اهداف گروه پژوهشی اصطلاح نامه و فرهنگ نامه تهیه شده است. از این رو همه اصطلاح نامه نگاران باید یکایک نکات مندرج در آیین نامه را مورد توجه و دقت قرار داده و آنها را کاملا رعایت کنند. بی توجهی و عدم رعایت اصول آیین نامه ضمن اتلاف وقت محققان و ارزیابان، سبب افزایش هزینه ها وناهماهنگی مجموعه خواهد شد و کیفیت محصولات علمی مجموعه را کاهش خواهد داد.
سه قسم رابطه بین اصطلاحات در اصطلاح نامه وجود دارد:
← رابطه هم ارز
...

آیین نامه در دانشنامه ویکی پدیا

آیین نامه
آیین نامه به مقرراتی گفته می شود که مقامات صلاحیت دار (مانند وزیر و شهردار) وضع و در معرض اجرا می گذارند. خواه هدف آن تسهیل اجرا و تشریح قانونی از قوانین موضوعه باشد؛ خواه در مواردی باشد که اساساً قانونی وضع نشده است. به آن نظام نامه هم گفته اند.
آیین نامه در جایی که مخالف یا مغایر با قانون است، تاب مقاومت در برابر قانون را ندارد. تفاوت اساسی قانون و آیین نامه در مراجع تصویب کنندهٔ آن ها است؛ به طوری که قانون از مجاری مجالس تنقیح و تصویب می گردد، ولی آیین نامه توسط سازمان های دولتی مصوب می گردد؛ ضمن این که ابطال آیین نامه های مغایر با قانون با دیوان عدالت اداری است.
آیین نامه به مجموعه مقرراتی گفته می شود که توسط هیئت وزیران یا یکی از آنها برای اجرای قوانین مصوب مجلس یا انجام امور مستقل ایجاد می گردد. به طور کلی قوانین در سلسله مراتب طولی قرار می گیرند به ترتیب: قانون اساسی قوانین عادی (قوانین مصوب مجلس) آیین نامه ها و نظام نامه ها فایده تقسیم بندی مزبور در لزوم تبعیت هر قانون از قانون بالاتر می باشد؛ بنابراین آیین نامه ها نباید مخالف قانون (اعم از اساسی و عادی) باشند. به موجب اصل ۱۳۸قانون اساسی: اصل ۱۳۸ - علاوه بر مواردی که هیئت وزیران یا وزیری مأمور تدوین آیین نامه های اجرایی قوانین می شود، هیئت وزیران حق دارد برای انجام وظایف اداری و تأمین اجرای قوانین و تنظیم سازمانهای اداری به وضع تصویب نامه و آیین نامه بپردازد. هر یک از وزیران نیز در حدود وظایف خویش و مصوبات هیئت وزیران حق وضع آیین نامه و صدور بخشنامه را دارد ولی مفاد این مقررات نباید با متن و روح قوانین مخالف باشد. دولت می تواند تصویب برخی از امور مربوط به وظایف خود را به کمیسیونهای مشتکل از چند وزیر واگذار نماید. مصوبات این کمیسیونها در محدوده قوانین پس از تأیید رئیس جمهور لازم الاجرا است. تصویب نامه ها و آیین نامه های دولت و مصوبات کمیسیونهای مذکور در این اصل، ضمن ابلاغ برای اجرا به اطلاع رئیس مجلس شورای اسلامی می رسد تا در صورتی که آنها را بر خلاف قوانین بیابد با ذکر دلیل برای تجدید نظر به هیئت وزیران بفرستند. در پایان به این مطلب اشاره می گردد که آیین نامه ها سه دسته هستند: ۱_آیین نامه های اجرایی: که خود دو دسته هستند:
۱–۱پارلمانی: در صورتی است که در متن قانون مصوب مجلس لزوم تصویب آیین نامه پیش بینی گردد. ۲–۱توسط تصمیم خود مجریه
آیین نامه بتن ایران به اختصار آبا کتابی نوشته سازمان مدیریت و برنامه ریزی ایران است که در سال ۱۳۸۴ و در ۳۶۸ صفحه از سوی نشر این سازمان منتشر شده است.
«دریافت نسخهٔ الکترونیکی رایگان این کتاب». دریافت شده در ۲۲ اکتبر ۲۰۰۸.
«دریافت نسخهٔ الکترونیکی رایگان این کتاب». دریافت شده در ۲۰ نوامبر ۲۰۱۷.
دفتر امور فنی و تدوین معیارهای سازمان مدیریت و برنامه ریزی ایران مبادرت به تهیه این آیین نامه نموده است.
هدف این آیین نامه ارائهٔ حداقل ضوابط و مقرراتی است که با رعایت آن ها میزان مناسبی از ایمنی قابلیت بهره برداری و پایایی سازه های موضوع آیین نامه ها تأمین می شود.
ضوابط و مقررات این آیین نامه طرح، آنالیز، اجرا و مشخصات مواد تشکیل دهنده سازه های بتنی را در بر می گیرند.
هیئت وزیران جمهوری اسلامی ایران در جلسه مورخه ۱۳۷۱/۴/۲۴ شمسی (۱۹۹۲/۷/۱۵ میلادی) در اجرای بند ۲ ماده یک قانون تشکیلات و وظایف وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی آیین نامه بهداشت محیط را به شرح زیر تصویب نموده است:ماده ۱- تعاریف
الف- بهداشت محیط: بهداشت محیط عبارت است از کنترل عواملی از محیط زندگی که به گونه ای روی سلامت جسمی، روانی و اجتماعی انسان تأثیر می گذارند.
ب- آب آشامیدنی: آب آشامیدنی، آب گوارایی است که عوامل فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی آن در حد استانداردهای مصوب باشد و مصرف آن عارضه سویی در کوتاه مدت یا درازمدت ایجاد نکند.
پ- آلودگی آب آشامیدنی: آلودگی آب آشامیدنی، عبارت است تغییر خواص فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی آب به گونه ای که آن را برای مصرف انسان زیان آور سازد.
آیین نامه رانندگی مجموعهٔ قوانین و مقررات رانندگی است که هر راننده ای باید آن را مطالعه و در زمان رانندگی رعایت کند. متقاضیان دریافت گواهینامه رانندگی، باید قبل از امتحان عملی در آزمونی که معمولاً کتبی برگزار می شود، به پرسش هایی که از این آئین نامه طرح شده اند پاسخ دهند.
نشان های راهنمایی و رانندگی در ایران
چراغ راهنمایی
نشان های راهنمایی و رانندگی
نشان های هشداردهنده راهنمایی و رانندگی
آیین نامه رزمی ارتش ایالات متحده (United States Army Field Manuals) که توسط هیئت مدیره انتشارات ارتش در ارتش آمریکا منتشر می شود جزوه و دفتری است حاوی اطلاعات دقیق و با جزئیات برای سربازانی که در عرصه های عملی خدمت می کنند.
Wikipedia contributors, "United States Army Field Manuals," Wikipedia, The Free Encyclopedia, (accessed October 29, 2013).
این آیین نامه حاوی اطلاعاتی دربارهٔ آموزش و هدایت و طرح ریزی و اجرای عملیات نظامی و هم چنین ارائهٔ مطالبی دربارهٔ آموزه و راه کنش و روش ها و فنون نظامی است.
تا تاریخ ۲۷ ژوئیه ۲۰۰۷ حدوداً ۵۴۲ آیین نامه رزمی در ارتش ایالات متحده مورد استفاده بودند.
آیین نامه ملی برق یا ان ئی سی (به انگلیسی: NEC) یک استاندارد خودگسترش یافته توسط انجمن حفاظت آتش ملی (NFPA) در آمریکا است که با نام NFPA 70 نیز شناخته می شود و در نوشتن قوانین بیش از ۴۲٬۰۰۰ شهرستان، شهرداری و ایالت امریکا به کار رفته است. این استاندارد در پی اجماع های سه سالانه بین متخصصین و کاربران به روز می شود. در این بین اگر نیاز به تفسیر فرایندهای ان ئی سی وجود داشته باشد، ان اف پی ای در موارد ضروری که نمی توان منتظر انتشار بعدی استاندارد شد، این کار را انجام می دهد. بخش مهندسی برق ان اف پی ای مسئولیت ان ئی سی و دیگر استانداردهای الکتریکی ان اف پی ای را بر عهده دارد.
مؤسسه استانداردهای ملی آمریکا
انجمن ملی تولیدکنندگان برقی
ان ئی سی بیش از ۷۰۰ صفحه و ۱۳۰ مقاله در موضوعات مختلف دارد و توسط بیش از ۱۹ زیرکارگروه تخصصی به نام هیئت رئیسه های نوشتن آیین نامه بازنگری می شود.
استانداردهای ان ئی سی پرکاربردترین استاندارد ایمنی در سطح جهان به شمار می آید و علاوه بر آمریکا کشورهای دیگری نیز آن را به کار گرفته اند. بسیاری از کشورها که قوانین ملی در این زمینه ندارد از استاندارد ان ئی سی استفاده می کنند. همهٔ ۵۰ ایالت امریکا و بیش از ۴۲٫۰۰۰ حوزهٔ قضایی آن، از این استاندارد استفاده می کنند. بسیاری از شرکت های چندملیتی پایه گذاری شده در آمریکا از این استاندارد در تأسیسات خود در سراسر جهان بهره می برند. متن این استاندارد به چهار زبان به غیر از انگلیسی ترجمه شده است.
آیینِ نامه نویسی رسالهٔ کوچکی است که هدف آن فراهم آوردن الگوهایی برای دبیران بوده که چگونه در موارد و مناسبت های گوناگون نامه بنویسند. نگارش کتاب احتمالاً مربوط به اواخر دوران ساسانی است و از نظر سیر تحول نامه نگاری و ترسل در ایران در خور توجه است. این رساله در مجموعهٔ متون پهلوی به چاپ رسیده و به فارسی نیز ترجمه شده است.
نمونهٔ یک: با نام و لقب یا القاب مخاطب و جمله ای دعایی آغاز می گردد و غالباً با دعا به مخاطب، پایان می پذیرد.
نمونهٔ دو: با القاب ستایش آمیز آغاز می شود و به دنبال آن جمله ای دعایی و سپس نام مخاطب ذکر می گردد.
نمونهٔ سه: تنها شامل القاب ستایش آمیز در آغاز و سپس نام مخاطب است.
نمونهٔ چهار: نخست القاب ستایش آمیز ذکر می شود و پس از آن نام مخاطب و سپس جمله ای دعایی می آید.
نمونهٔ پنج: با ستایش زرتشت آغاز می شود و به دنبال آن القاب ستایش آمیز و نام مخاطب ذکر می گردد.
نمونهٔ شش: با جمله ای دعایی آغاز می شود که در آن نام و لقب مخاطب ذکر شده است.
این رساله را می توان به چند گروه تقسیم کرد که هر یک نیز به گروه های کوچک تری قابل تقسیم است:
آیین نامه کالاهای درمانی نسبت به هر کشور قوانین خاص خود را دارد. در برخی کشورها همانند ایالات متحدهٔ آمریکا توسط یک نهاد ملی خاص تحت حفاظت قرار دارند. در برخی دیگر از کشورها برای مثال استرالیا به صورت ایالتی مورد حفاظت و بررسی قرار می گیرند. دلیل ایجاد آیین نامه، صرفاً حفاظت از شهروندان عام می باشد که اطلاعات زیادی در مورد داروهای خطرناک ندارند. این مقررات به صورت دولتی وضع می شود و شامل حفظ سلامتی جامعه و کیفیت داروهای مخدر برای استفاده های پزشکی می گردد.
Unscheduled/exempt داروهای عمومی و قابل دسترس در سوپرمارکت ها
Schedule 2 یا S2 - داروهای عمومی داروخانه ها (قابل دسترس برای همه)
Schedule 3 یا S3 - داروهای قابل دستری فقط برای داروسازها
Schedule 4 یا S4 - داروهای قابل دسترس فقط با نسخه
Schedule 8 یا S8 - مواد مخدر، داروهای به شدت تحت کنترل
نهاد دولتی TGA کنترل داروهای پزشکی را در استرالیا در دست دارد و به صورت زیر آن ها را طبقه بندی می کند:
در نروژ داروها به ۵ کلاس زیر تقسیم می شوند:
مواد مخدر، آرام بخش، خواب آور، و آمفتامین. برای مثال:

چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

آیین نامه در دانشنامه آزاد پارسی

آیین نامه در اصطلاح، عنوان کتاب ها و رسالاتی به فارسی میانه دربارة آداب و رسوم درباری، آداب جنگ، آیین های برگزاری جشن های ایرانی (مانند نوروز و مهرگان و سده)، آداب و قواعد بازی ها و سرگرمی ها، داستان ها، لطیفه ها، و سخنان حکمت آمیز از دورة ساسانیان. نام این کتاب ها در فارسی میانه (ایوین نامگ/آیین نامگ) است. اصل فارسی میانة هیچ یک از آیین نامه ها برجای نمانده اما ترجمة عربی و گاه فارسی برخی از آن ها در دست است. مسعودی در التنبیه، از آیین نامه ای با عنوان کتاب الرسوم یاد می کند که بزرگ ترین و مشهورترین کتاب از این نوع است و ظاهراً همین اثر را ابن مقفّع با عنوان آیین نامه فی الائین به عربی ترجمه کرده که ازمیان رفته است. آیین نامة کوتاهی نیز به زبان عربی با عنوان آیین لأردشیر، منسوب به اردشیر ساسانی، در دست است.

ارتباط محتوایی با آیین نامه

معنی آیین نامه به انگلیسی

regulation (اسم)
تنظیم ، تعدیل ، دستور ، ایین نامه ، قانون ، قاعده ، مقرره
bylaw (اسم)
ایین نامه ، قانون فرعی و ضمنی ، قانون ویژه ، نظام نامه

معنی کلمه آیین نامه به عربی

آیین نامه
إِجراءات
إجراءاتٌ انْتِخابية
يضْبَطُ قواعِدَ الإجراءاتِ
إِجراءاتُ إعادَة النَّظَرِ
إجراءاتُ الْمُرُورِ

آیین نامه را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• آزمون آیین نامه اصلی   • آزمون آیین نامه رانندگی   • آزمون آیین نامه آنلاین   • سوالات فنی آیین نامه   • آزمون آنلاین آیین نامه 95   • دانلود رایگان سوالات آیین نامه رانندگی   • نمونه سوالات امتحان آیین نامه رانندگی با جواب   • کتاب آیین نامه رانندگی   • معنی آیین نامه   • مفهوم آیین نامه   • تعریف آیین نامه   • معرفی آیین نامه   • آیین نامه چیست   • آیین نامه یعنی چی   • آیین نامه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی آیین نامه
کلمه : آیین نامه
اشتباه تایپی : Hddk khli
آوا : 'AyinnAme
نقش : اسم
عکس آیین نامه : در گوگل


آیا معنی آیین نامه مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 99% )