انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

96 909 100 1

معنی آیین نامه در لغت نامه دهخدا

آیین نامه. [ م َ / م ِ ] (اِ مرکب ) نظامنامه. (فرهنگستان ).

معنی آیین نامه به فارسی

آیین نامه
( اسم ) مجموع. مقرراتی که یک موئ سس. عمومی یا خصوصی بمنظور تنظیم امور موئ سس. خود تهیه و تدوین میکنند مانند آیین نامه های موئ سسات دولتی انجمنهای محلی احزاب شرکتها آموزشگاهها و غیره نظامنامه.
[MODU code] [حمل ونقل دریایی] آیین نامه ای که ضوابط ساخت واحد سیار حفاری فراساحل و تجهیزات آن را تنظیم می کند

معنی آیین نامه در فرهنگ معین

آیین نامه
(مِ) (اِمر.) اساسنامه ، مجموعة اصول و قوانینی که یک شرکت برای نظم دادن به روال کاری خود، تهیه می کند.

معنی آیین نامه در فرهنگ فارسی عمید

آیین نامه
۱. دستورهایی که برای اجرای قانون یا انجام دادن کارهای اداری نوشته شود.
۲. موادی که در شرح و تفسیر یا دستور اجرای مرام نامه یا اساسنامه ای نوشته شده باشد، نظام نامه.

آیین نامه در دانشنامه ویکی پدیا

آیین نامه
آیین نامه به مقرراتی گفته می شود که مقامات صلاحیت دار (مانند وزیر و شهردار) وضع و در معرض اجرا می گذارند. خواه هدف آن تسهیل اجرا و تشریح قانونی از قوانین موضوعه باشد؛ خواه در مواردی باشد که اساساً قانونی وضع نشده است. به آن نظام نامه هم گفته اند.
آیین نامه در جایی که مخالف یا مغایر با قانون است، تاب مقاومت در برابر قانون را ندارد. تفاوت اساسی قانون و آیین نامه در مراجع تصویب کنندهٔ آن ها است؛ به طوری که قانون از مجاری مجالس تنقیح و تصویب می گردد، ولی آیین نامه توسط سازمان های دولتی مصوب می گردد؛ ضمن این که ابطال آیین نامه های مغایر با قانون با دیوان عدالت اداری است.
«آیین نامه اجرایی اصول و سیاست های بهینه سازی حضور زن در سینما» در شهریور ۱۳۸۷ توسط معاونت سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت محمود احمدی نژاد تدوین گردید که محدودیت ها و جهت دهی های فراوانی برای حضور زنان در سینما و همچنین محتوی فیلم های سینمایی مرتبط با موضوع زنان وضع کرده است.وزارت ارشاد این آیین نامه را در راستای طرح جامع عفاف مصوب فروردین ۱۳۸۲ در شورای فرهنگی، اجتماعی زنان شورای عالی انقلاب فرهنگی و هدف این آیین نامه را "ارتقاء و تعمیق آگاهی جامعه از موضوع جایگاه، شخصیت، حقوق و نقش زن از منظر اسلام در عرصه های مختلف زندگی و حضور شایسته زن در سینما"دانسته است. دولت احمدی نژاد محدودیت های گسترده ای را در عرصه فرهنگ و هنر ایجاد کرد از جمله سختگیری شدید در صدور مجوز و ممنوعیت اکران برخی فیلم ها از جمله سنتوری حتی پس از دریافت مجوز بوده است.
آیین نامه بتن ایران(آبا) کتابی است نوشته سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور، در ۳۶۸ صفحه که در سال ۱۳۷۹ از سوی نشر سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور، منتشر شده است.
کیات مصالح و مسایل اجرایی
دفتر امور فنی و تدوین معیارهای سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور مبادرت به تهیه این آیین نامه نموده است.
اصول تحلیلی و طراحی
هدف این آیین نامه ارائهٔ حداقل ضوابط و مقرراتی است که با رعایت آن ها میزان مناسبی از ایمنی قابلیت بهره برداری و پایایی سازه های موضوع آیین نامه ها تأمین می شود.
ضوابط و مقررات این آیین نامه طرح، آنالیز، اجرا و مشخصات مواد تشکیل دهنده سازه های بتنی را در بر می گیرند.
رعایت کامل مفاد این آیین نامه از طرف دستگاه های اجرایی مهندسان مشاور پیمانکاران و عوامل دیگر در طرح های عمرانی الزامی است.
این آیین نامه از دو بخش کلی تشکیل شده است:
هیات وزیران جمهوری اسلامی ایران در جلسه مورخه ۱۳۷۱/۴/۲۴ شمسی (۱۹۹۲/۷/۱۵ میلادی) در اجرای بند ۲ ماده یک قانون تشکیلات و وظایف وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی آیین نامه بهداشت محیط را به شرح زیر تصویب نموده است:
ماده ۱- تعاریف
الف- بهداشت محیط: بهداشت محیط عبارت است از کنترل عواملی از محیط زندگی که به گونه ای روی سلامت جسمی، روانی و اجتماعی انسان تاثیر می گذارند.
ب- آب آشامیدنی: آب آشامیدنی، آب گوارایی است که عوامل فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی آن در حد استانداردهای مصوب باشد و مصرف آن عارضه سویی در کوتاه مدت یا درازمدت ایجاد نکند.
پ- آلودگی آب آشامیدنی: آلودگی آب آشامیدنی، عبارت است تغییر خواص فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی آب به گونه ای که آن را برای مصرف انسان زیان آور سازد.
ت- کنترل بهداشتی: منظور از کنترل بهداشتی، بازدید و بررسی وضعیت بهداشتی مراکز مشمول این آیین نامه به منظور اعمال ضوابط بهداشت محیطی می باشد.
ث- مراکز کاربرد پرتوهای یونساز در پزشکی: مراکز کابرد پرتوهای یونساز در پزشکی، مراکزی هستند که با استفاده از پرتوهای یونساز، زیرنظر مسئولین متخصص مربوط، به تشخیص یا درمان بیماری ها پرداخته و شامل مراکز رادیولوژی، رادیوتراپی و رادیوایزوتوپ می باشند.
ج- اماکن عمومی: اماکن عمومی عبارت است از اماکن متبرکه و زیارتگاه ها، زائرسراها، هتل ها، متل ها، مسافرخانه ها، پانسون ها، آسایشگاه های سالمندان، آرایشگاه ها، حمام ها، سونا، استخرهای شنا، سینماها، پارک ها، مراکز تفریح های سالم، باشگاه های ورزشی، ترمینال ها، وسایل حمل و نقل عمومی و مسافرتی، توالت های عمومی، گورستان ها و مانند این موارد.
آیین نامه رانندگی مجموعهٔ قوانین و مقررات رانندگی است که هر راننده ای باید آن را مطالعه ودر زمان رانندگی رعایت کند. متقاضیان دریافت گواهینامه رانندگی، باید قبل از امتحان عملی در آزمونی که معمولاً کتبی برگزار می شود، به پرسش هایی که از این آئین نامه طرح شده اند پاسخ دهند.
آیین نامه رزمی ارتش ایالات متحده (United States Army Field Manuals) که توسط هیئت مدیره انتشارات ارتش در ارتش آمریکا منتشر می شود جزوه و دفتری است حاوی اطلاعات دقیق و با جزئیات برای سربازانی که در عرصه های عملی خدمت می کنند.
این آیین نامه حاوی اطلاعاتی دربارهٔ آموزش و هدایت و طرح ریزی و اجرای عملیات نظامی و هم چنین ارائهٔ مطالبی دربارهٔ آموزه و راه کنش و روش ها و فنون نظامی است.
تا تاریخ ۲۷ ژوئیه ۲۰۰۷ حدوداً ۵۴۲ آیین نامه رزمی در ارتش ایالات متحده مورد استفاده بودند.
آیین نامه ملی برق یا ان ئی سی (به انگلیسی: NEC) یک استاندارد خودگسترش یافته توسط انجمن حفاظت آتش ملی (NFPA) در آمریکا است که با نام NFPA 70 نیز شناخته می شود و در نوشتن قوانین بیش از ۴۲٬۰۰۰ شهرستان، شهرداری و ایالت امریکا به کار رفته است. این استاندارد در پی اجماع های سه سالانه بین متخصصین و کاربران به روز می شود. در این بین اگر نیاز به تفسیر فرایندهای ان ئی سی وجود داشته باشد، ان اف پی ای در موارد ضروری که نمی توان منتظر انتشار بعدی استاندارد شد، این کار را انجام می دهد. بخش مهندسی برق ان اف پی ای مسئولیت ان ئی سی و دیگر استانداردهای الکتریکی ان اف پی ای را بر عهده دارد.
ان ئی سی بیش از ۷۰۰ صفحه و ۱۳۰ مقاله در موضوعات مختلف دارد و توسط بیش از ۱۹ زیرکارگروه تخصصی به نام هیئت رئیسه های نوشتن آیین نامه بازنگری می شود.
آیینِ نامه نویسی رسالهٔ کوچکی است که هدف آن فراهم آوردن الگوهایی برای دبیران بوده که چگونه در موارد و مناسبت های گوناگون نامه بنویسند. نگارش کتاب احتمالاً مربوط به اواخر دوران ساسانی است و از نظر سیر تحول نامه نگاری و ترسل در ایران در خور توجه است. این رساله در مجموعهٔ متون پهلوی به چاپ رسیده و به فارسی نیز ترجمه شده است.
نمونهٔ یک: با نام و لقب یا القاب مخاطب و جمله ای دعایی آغاز می گردد و غالباً با دعا به مخاطب، پایان می پذیرد.
این رساله را می توان به چند گروه تقسیم کرد که هر یک نیز به گروه های کوچک تری قابل تقسیم است:
نمونهٔ دو: با القاب ستایش آمیز آغاز می شود و به دنبال آن جمله ای دعایی و سپس نام مخاطب ذکر می گردد.
نمونهٔ سه: تنها شامل القاب ستایش آمیز در آغاز و سپس نام مخاطب است.
نمونهٔ چهار: نخست القاب ستایش آمیز ذکر می شود و پس از آن نام مخاطب و سپس جمله ای دعایی می آید.
نمونهٔ پنج: با ستایش زرتشت آغاز می شود و به دنبال آن القاب ستایش آمیز و نام مخاطب ذکر می گردد.
نمونهٔ شش: با جمله ای دعایی آغاز می شود که در آن نام و لقب مخاطب ذکر شده است.
آیین نامه کالاهای درمانی نسبت به هر کشور قوانین خاص خود را دارد. در برخی کشورها همانند ایالات متحدهٔ آمریکا توسط یک نهاد ملی خاص تحت حفاظت قرار دارند. در برخی دیگر از کشورها برای مثال استرالیا به صورت ایالتی مورد حفاظت و بررسی قرار می گیرند. دلیل ایجاد آیین نامه، صرفاً حفاظت از شهروندان عام می باشد که اطلاعات زیادی در مورد داروهای خطرناک ندارند. این مقررات به صورت دولتی وضع می شود و شامل حفظ سلامتی جامعه و کیفیت داروهای مخدر برای استفاده های پزشکی می گردد.

چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با آیین نامه

معنی آیین نامه به انگلیسی

regulation (اسم)
تنظیم ، تعدیل ، دستور ، ایین نامه ، قانون ، قاعده ، مقرره
bylaw (اسم)
ایین نامه ، قانون فرعی و ضمنی ، قانون ویژه ، نظام نامه

معنی کلمه آیین نامه به عربی

آیین نامه
إِجراءات
إجراءاتٌ انْتِخابية
يضْبَطُ قواعِدَ الإجراءاتِ
إِجراءاتُ إعادَة النَّظَرِ
إجراءاتُ الْمُرُورِ

آیین نامه را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Google Plus Twitter LinkedIn

پیشنهاد شما درباره معنی آیین نامهنام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• آزمون آیین نامه اصلی   • آزمون آیین نامه رانندگی   • آزمون آیین نامه آنلاین   • سوالات فنی آیین نامه   • آزمون آنلاین آیین نامه 95   • دانلود رایگان سوالات آیین نامه رانندگی   • نمونه سوالات امتحان آیین نامه رانندگی با جواب   • کتاب آیین نامه رانندگی   • معنی آیین نامه   • مفهوم آیین نامه   • تعریف آیین نامه   • معرفی آیین نامه   • آیین نامه چیست   • آیین نامه یعنی چی   • آیین نامه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی آیین نامه
کلمه : آیین نامه
اشتباه تایپی : Hddk khli
آوا : 'AyinnAme
نقش : اسم
عکس آیین نامه : در گوگل


آیا معنی آیین نامه مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 96% )