برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1105 100 1

آیین نوروز در بین کردهای خراسان

آیین نوروز در بین کردهای خراسان در دانشنامه ویکی پدیا

آیین نوروز در بین کردهای خراسان
آیین نوروز در بین قوم کرمانج در گذشته از یک ماه مانده به نوروز شروع می شود، کردهای خراسان با آداب خاص خود را برای برپایی هر چه باشکوه تر مراسم نوروز آماده می کردند، ولی تغییرات تدریجی باعث شده تا خیلی از این آداب و سنن در معرض فراموشی باشند. به نظر می رسد ورود فناوری و عناصری از مدرنیته به روستاها، بسیاری از مرزها و ساختارهای کهن شکسته شده است. بخشی از این آداب و آئیین ها که در گذشته معمول بوده عبارتند از.
ماهنامه سویدا. شماره دوم و سوم. نوروز ۱۳۹۲
آیین نوروز بین مردم کرمانج شمال خراسان به نقل از علی نجف زاده
کتاب تاریخ کرد در جغرافیای خراسان نوشته علیرضا سپاهی لایین
آیین نوروز در بین قوم کُرمانج ( کُردهای شمال خراسان ))
۱۷روز مانده به عید باستانی نوروز هر یک از اعضای خانواده برای خود تکهسنگی کوچک را انتخاب می کنند و آن را درنقطه ای روی زمین قرار داده، بعد از اینکه سال جدید رسید هر کس به سراغ سنگش می رود. اگر در زیر سنگ ها سبزه روئیده باشد، نشان از سالی پرباران و پر از خیر و برکت خواهد بود. چنانچه زیر سنگ خشک و بدون رویش گیاهی باشد نشان از سالی سخت همراه با خشکسالی خواهد بود.
معمولاً دو هفته مانده به سال نو، هر خانواده ای شروع به گذاشتن سبزه می کنند. بدین صورت که مقداری گندم یا جو را در ظرفی گذاشته و مرتب آن را مرطوب نگه می دارند. پس از چند روز سبزه ها جوانه می زنند و به مرور تبدیل به سبزی سفره عید می شوند. از دیگر کاربردهای جوانه سبزه در ایام نوروز، سمنو پزان می باشد. سمنو به همراه سبزی بخشی از سین های سفره نوروزی کرمانج های شمال خراسان را تشکیل می دهند.
معمولاً یک هفته مانده به عید نوروز مراسم خانه تکانی انجام می شود. کرمانج ها اعتقاد دارند همراه با ورود نوروز تمیز کردن خانه و بیرون آوردن فرش ها و سایر لوازم پاکی و طراوت به منازلشان بیاورند. زنان با همکاری همسایه ها کلیه وسایل زندگی را از خانه بیرون آورده و در معرض نور خورشید قرار می دهند تا آفتاب به آن ها بتابد و کهنگی از آن ها دور شود.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با آیین نوروز در بین کردهای خراسان

به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی آیین نوروز در بین کردهای خراسان   • مفهوم آیین نوروز در بین کردهای خراسان   • تعریف آیین نوروز در بین کردهای خراسان   • معرفی آیین نوروز در بین کردهای خراسان   • آیین نوروز در بین کردهای خراسان چیست   • آیین نوروز در بین کردهای خراسان یعنی چی   • آیین نوروز در بین کردهای خراسان یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی آیین نوروز در بین کردهای خراسان
کلمه : آیین نوروز در بین کردهای خراسان
اشتباه تایپی : Hddk k,v,c nv fdk ;vnihd ovhshk
عکس آیین نوروز در بین کردهای خراسان : در گوگل

آیا معنی آیین نوروز در بین کردهای خراسان مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )