انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

94 1030 100 1

ائمه اطهار

ائمه اطهار در دانشنامه اسلامی

ائمه اطهار
واژه «ائمه» جمع کلمه امام بوده و نیز کلمه «اطهار» که به معنی پاکان است، ظاهراً برگرفته از آیه شریفه «... إِنَّمَا یُرِیدُ الله لِیُذْهِبَ عَنکُمُ الرِّجْسَ أَهْلَ الْبَیْتِ وَ یُطَهِّرَکُمْ تَطْهِیرًا»(سوره احزاب/33) می باشد، که بنا بر روایات محکم و متعدد در شأن اهل بیت گرامی محمد مصطفی (صلی الله علیه و آله) نازل شده و به آیه تطهیر معروف است. این آیه مبارکه از جمله دلایل طهارت و پاکی و عصمت «اهل بیت» علیهم السلام (که امامان نیز جزو آنان هستند) برشمرده می شود.
تعبیر «ائمه اطهار» عنوان مشهوری در میان شیعیان است که در واقع به دوازده تن از پیشوایان و جانشینان پس از رسول اکرم (صلی الله علیه و آله) اطلاق می شود. این دوازده تن را به همراه پیامبر اکرم و حضرت فاطمه زهرا، چهارده معصوم می نامند.
البته این نظریه که امامان و خلفای خاتم پیامبران دوازده نفر از نسل آن حضرت هستند، ساخته و بربافته شیعه نیست، بلکه ریشه عمیق در احادیث موثق و متقنی است که هر دو گروه شیعه و سنی از پیامبر اعظم در کتب معتبر خویش نقل کرده اند.
برای نمونه مرحوم علامه طبرسی (متوفای 548 ق) در «إعلام الوری» این حدیث را از کتب اهل سنت ذکر می کند که:
«مسروق گوید: ما نزد عبد الله بن مسعود بودیم، که مردی از وی پرسید آیا پیغمبر شما نگفت که بعد از وی چند خلیفه خواهند آمد، عبد الله گفت: چرا فرموده است، و لیکن کسی تا کنون این موضوع را از من نپرسیده است و تو هم که جوان هستی از این مطالب اطلاع نداری، من از حضرت رسول صلی اللَّه علیه و آله شنیدم فرمود: بعد از من خلفاء به اندازه نقبای بنی اسرائیل و حضرت موسی خواهند بود، و اینان دوازده نفرند که همگان از قریش می باشند.»
وی همچنین در این زمینه آورده است:
«جابر بن عبد الله انصاری گوید: هنگامی که آیه شریفه (یا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا أَطِیعُوا اللَّهَ وَ أَطِیعُوا الرَّسُولَ وَ أُولِی الْأَمْرِ مِنْکُمْ)= سوره نساء/59) نازل گردید خدمت حضرت رسول عرض کردم: ما خدا و رسول را شناختیم و اکنون می خواهیم بدانیم این اولی الامر که طاعت آنان به اطاعت خدا و رسول قرین شده کدام افراد هستند؟
بدون تردید در مصیبت ها و بویژه مصیبت امام حسین (علیه السّلام) شیوه های امامان معصوم (علیهم السّلام) این بوده که عزاداری و مجالس سوگواری داشته باشند. در اینجا به نمونه هایی از آن اشاره می شود.
بدون تردید در مصیبت ها و بویژه مصیبت امام حسین (علیه السّلام) شیوه های امامان معصوم (علیهم السّلام) این بوده که عزاداری و مجالس سوگواری داشته باشند. در اینجا به نمونه هایی از آن اشاره می شود.بزرگی شخصیت امام سجاد، بلکه سایر امامان (علیهم السّلام) بر کسی پوشیده نیست؛ از این رو تمامی مسلمانان رفتار و گفتار آنان را الگو و سرمشق زندگی خویش قرار داده اند.ویژگی های امام سجاد (علیه السّلام) صبر و شکیبایی ایشان در برابر سختی و مصایب بوده است. حادثه جانسوز عاشورا و جریان اسارت آن حضرت در دست دژخیمان پسر ابی سفیان و دفاع از آرمان های شهدای کربلا در برابر یزید؛ استواری ایمان و شجاعت آن حضرت را می رساند.
← امام سجاد از بکائون
وضعیت دوران امام باقر (علیه السّلام) به گونه ای بود که جلسات عزا بسیار سخت و دشوار برگزار می شد.
← جلوگیری بنی امیه
ابو بصیر از یاران خاص امام صادق (علیه السّلام) می گوید: در محضر آن حضرت بودم، ناگاه یکی از دختران امام حسین وارد شد، حضرت فرمودند: «مرحبا! آنگاه او را مورد نوازش و مهربانی قرار داده و بوسید. فرمود: حقر الله من حقرکم و انتقم ممن وترکم و خذل الله من خذلکم و لعن الله من قتلکم و کان الله لکم ولیا و حافظا و ناصرا فقد طال بکاء الانبیاء و الصدیقین و الشهداء و ملائکة السماء ثم بکی و قال یا ابا بصیر اذا نظرت الی ولد الحسین اتانی مالا املکه بما اوتی الی ابیهم والیهم یا ابا بصیر ان فاطمة لتبکیه؛ خداوند کوچک و پست گرداند کسی را که شما را تحقیر کرد و انتقام گیرد از کسی که نسبت به شما ستم روا داشت و خوار گرداند آن که را که شما را خوار کرد. (خداوند) لعنت کند کسانی را که پدران شما را به شهادت رساندند. خداوند متعال سرپرست و نگهدار و یاور شماست. همانا پیامبران، صدیقان، شهدا و فرشتگان الهی بر حسین فراوان گریستند. آنگاه خود حضرت گریه کردند و فرمودند: ای ابوبصیر هر زمان چشمم به یکی از فرزندان و نسل حسین می افتد و به خاطر آن حادثه ای که برای پدران و یارانش پیش آمد حالتی به من دست می دهد که نمی توانم تاب بیاورم. ای ابوبصیر حتی فاطمه (سلام الله علیها) نیز بر فرزندش حسین می گرید».
← طلب آمرزش برای عزاداران
...
شیعه هنگامی که نام امیرمؤمنان علی (علیه السّلام) و سایر امامان معصوم (علیهم السّلام) را می برد، «علیه السّلام» می گوید، و این سلام بر اساس قرآن کریم و روایات وارده از پیامبر (صلی الله علیه و آله وسلّم) و حتی به نقل از کتاب های معتبر اهل تسنن جایز و صحیح می باشد.
می دانیم که اهل تسنّن وقتی که نام علی (علیه السّلام) را می برند، بجای «علیه السّلام» می گویند: «کرّم الله وجهه؛ خداوند مقامش را ارجمند کند» (در حالی که در مورد سایر صحابه رسول خدا (صلی الله علیه و آله وسلّم)) می گویند: «رضی الله عنه؛ خدا از آن ها راضی شود»، زیرا خود آن ها معتقدند که امام علی (علیه السّلام) گناهی نکرده تا درباره اش «رضی الله عنه» گفته شود، بلکه باید درباره علی (علیه السّلام) گفت: «خدا بر مقامش بیفزاید»؛ اینک این سؤال پیش می آید که چرا با ذکر نام علی (علیه السّلام)، جمله «علیه السّلام» نمی گویند؟، برای پاسخ به این سؤال به مناظره زیر توجه کنید:دکتر تیجانی سماوی که از اهل تسنن بود، در مسیر خود از قاهره به عراق، در میان کشتی، دوستی دانشمند پیدا کرد به نام استاد منعم که از اساتید دانشگاه و دانشمندان شیعه از اهالی عراق بود آن دو، در کشتی با هم گفتگو می کردند، دکتر و استاد منعم در میان کشتی و سپس در عراق، گفتگو و مناظرات بسیار کردند، یکی از آن ها این بود که روزی در خانه استاد منعم در بغداد، چنین مناظره شد:دکتر سماوی: شما شیعیان مقام علی (علیه السّلام) را به قدری بالا می برید که او را در ردیف پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله وسلّم) قرار می دهید، زیرا بعد از نام او به جای کرّم الله وجهه و... جمله «علیه السّلام» یا «علیه الصلاة و السلام» می گوئید، با این که سلام و صلوات، مخصوص پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله وسلّم) است. چنانکه در قرآن می خوانیم: «انّ اللّه و ملائکته یصلّون علی النّبیّ یا ایّها الّذین آمنوا صلّوا علیه و سلّموا تسلیما؛ همانا خداوند و فرشتگان بر پیامبر (صلی الله علیه و آله وسلّم) درود می فرستند، ای کسانی که ایمان آورده اید بر او درود بفرستید و سلام دهید و تسلیم فرمانش باشید».
اعتقاد شیعه و دلیل آن
استاد منعم: آری درست گفتی ما هنگامی که نام امیرمؤمنان علی (علیه السّلام) و سایر امامان معصوم (علیهم السّلام) را می بریم، «علیه السّلام» می گوئیم، ولی این به آن معنی نیست که ما آن ها را پیامبر و یا در درجه پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله وسلّم) می دانیم.دکتر سماوی: پس به چه دلیل بر آن ها سلام و صلوات می فرستید؟استاد منعم: به دلیل همین آیه ای که خوانده شد «انّ اللّه و ملائکته یصلّون علی النّبیّ...» آیا تفسیر این آیه را خوانده ای؟ مفسران شیعه و سنّی به اتّفاق نقل می کنند: هنگامی که این آیه نازل شد، جمعی از اصحاب از پیامبر پرسیدند: «ای رسول خدا اصل سلام بر تو را فهمیدیم ولی نفهمیدیم چگونه بر تو درود و صلوات بفرستیم؟» پیامبر (صلی الله علیه و آله وسلّم) در پاسخ فرمود: بگوئید: «اللهم صلّ علی محمّد و آل محمّد کما صلّیت علی ابراهیم و آل ابراهیم و آل ابراهیم فی العالمین انّک حمید مجید؛ خدایا درود و رحمت بفرست بر محمّد و آل محمّد، همان گونه که بر ابراهیم و آل ابراهیم در میان جهانیان درود و رحمت فرستادی، تو ستوده و اجابت کننده هستی».
← نهی از صلوات ناقص
دکتر سماوی در حالی که سخت تحت تاثیر قرار گرفته بود، و این گفتار مستدل بر قلبش نشسته بود، گفت: در این جهت می پذیرم که آل محمّد (صلی الله علیه و آله وسلّم) شریک در صلوات پیامبر (صلی الله علیه و آله وسلّم) هستند، و ما هم وقتی که صلوات بر پیامبر (صلی الله علیه و آله وسلّم) می فرستیم، اصحاب و آل آن حضرت را نیز شریک در صلوات می سازیم، ولی این را قبول نداریم که اگر تنها نام علی (علیه السّلام ) ذکر شد بگوئیم «علیه السّلام » یا «سلام خدا بر او». نگارنده گوید: در قرآن در سوره صافّات می خوانیم: «سلام علی آل یاسین؛ سلام بر آل یاسین»، از ابن عباس نقل شده که منظور از آل یاسین، آل محمّد (صلی الله علیه و آله وسلّم) هستند، بنابراین مطابق قرآن، رواست که با ذکر هر یک از امامان آل محمّد (صلی الله علیه و آله وسلّم)، بگوئیم: «علیه السّلام »، حتی افرادی از علمای متعصّب اهل تسنّن مثل ابن روزبهان، که به اشکال تراشی معروف است، قبول دارد که منظور از «آل یاسین»، آل محمّد (صلی الله علیه و آله وسلّم) هستند.جالب این که در سوره صافات بر افرادی مانند نوح و ابراهیم و موسی و هارون و همه مرسلین سلام شده است، از این مطلب می توان فهمید، که آل محمّد (صلی الله علیه و آله وسلّم) در ردیف پیامبران هستند، و آیه مذکور دلیل بر افضلیت و امامت آل محمّد (صلی الله علیه و آله وسلّم) است؛
استدلال از صحیح بخاری
...

ارتباط محتوایی با ائمه اطهار

ائمه اطهار را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

.... ١٦:١٧ - ١٣٩٧/٠٤/٠٢
traditions of the Imams
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی ائمه اطهار   • مفهوم ائمه اطهار   • تعریف ائمه اطهار   • معرفی ائمه اطهار   • ائمه اطهار چیست   • ائمه اطهار یعنی چی   • ائمه اطهار یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ائمه اطهار
کلمه : ائمه اطهار
اشتباه تایپی : hmli hxihv
عکس ائمه اطهار : در گوگل


آیا معنی ائمه اطهار مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 94% )