انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

99 947 100 1

ابتدا

/'ebtedA/

مترادف ابتدا: آغاز، اوان، اوایل، اول، بدو، شروع، عنفوان، مطلع، نخست

متضاد ابتدا: انتها

برابر پارسی: آغاز، آغازیدن، سر آغاز، نخست

معنی ابتدا به فارسی

ابتدا
( مصدر اسم ) ۱ - شروع و اول هر کار و هر چیز آغاز نخست اول مبدائ مقابل انتهائ پایان . ۲ - آغاز کردن شروع کردن . ۳ - عاری کردن لفظ از عوامل لفظی برای اسناد چون : زید منطلق که زید مبتدا و مسندالیه است و منطلق خبر و مسند و عامل در هر دو معنی ابتداست . ۴ - ( شعر ) جزو اول از مصراع دوم هر بیت
( مصدر ) ۱ - آغاز کردن شروع کردن . بدئ . ۲ - پیش دستی کردن سبقت گرفتن تبادر مبادرت . ۳ - انشائ .

معنی ابتدا در فرهنگ معین

ابتدا
(تِ) [ ع ابتداء. ] (مص ل .) (اِ.) ۱ - شروع و اول هرکار و هرچیز، آغاز، نخست . اول ، مبداء. مق انتها. ۲ - آغاز کردن ، شروع کردن . ۳ - در علم نحو عاری کردن لفظ از عوامل لفظی برای اسناد. ،~ به ساکن الف - آوردن کلمه ای که حرف اول آن ساکن باشد. ب - بی مقدم
(اِ تِ. کَ دَ) [ ع - فا. ] (مص ل .) شروع کردن ، آغاز کردن .

معنی ابتدا در فرهنگ فارسی عمید

ابتدا
۱. آغاز، اول.
۲. (قید) در آغاز، در شروع.

ابتدا در دانشنامه اسلامی

ابتدا
اِبْتِداء، مصدرِ باب افتعال از ریشۀ بدأ می باشد.
فعلِ اِبتَدَأَ به معنی آغاز کردن به کاری یا چیزی است، اما مصدرِ آن در ۵ مورد معانی اصطلاحی یافته است:
← امر عقلی و مفهوم کلی
مفهوم ابتداء در قرن های گوناگون البته از تحول و تطور به دور نمانده است.
← عقیده ابوهلال عسکری
قواعدی که تاکنون دربارۀ ابتداء بر شمردیم، البته به این نحو در آثار سده های دوم و سوم ق/۸ و ۹م موجود نیست.اولاً بیان این معانی در آن آثار، ساده و بی پیرایه است؛ثانیاً گویی نویسندگان آن دوره ها، هنوز به تناسب میان مقدمۀ شعر (نسیب یا تشبیب) و غرض اصلی آن (مدح، هجا، رثا...) عنایتی نداشته اند.از این رو، وقتی ابن قتیبه (د ۲۷۶ق/۸۸۹م) به بیان ساختمان قصیده می پردازد، می نویسد که «قصیده پرداز پیوسته قصیده را با ذکر دیار و ویرانه ها آغاز کند و بگرید و زاری کند...»
آذرنوش آذرتاش، مقدمۀ کتاب الشّعر و الشّعرای این قتیبه، ج۱، ص۱۰۱، تهران، ۱۳۶۳ش.
...
ابتدا (قرائت قرآن)، شروع به قرائت ابتدائا یا پس از تنفس در اثنای قرائت را می گویند.
«ابتدا» از قواعد قرائت قرآن است که در مقابل « وقف » می آید و عبارت است از شروع به قرائت پس از قطع یا وقف در اثنای قرائت. اهمیت این بحث نیز مانند وقف است؛ زیرا قاری همیشه پس از وقف نیز مجبور است از بهترین کلمه ممکن شروع کند.
جایگاه ابتدا
«ابتدا» فقط اختیاری است؛ برخلاف وقف که هم اضطراری و هم اختیاری دارد. «ابتدا» تنها با کلمه ای روا است که وافی به مقصود کلام باشد و خلاف معنای مقصود تداعی نشود. پس اگر در غرض مورد نظر خللی پدید آید یا خلاف معنای مقصود تداعی شود، قبیح و زشت خواهد بود و قاری باید از آن بپرهیزد.
اقسام ابتدا
ابتدا نیز مانند وقف دارای اقسام چهارگانه (تام، کافی، حسن و قبیح) می باشد. مثلا در: (ومن الناس من یقول آمنا بالله)
بقره/سوره۲، آیه۸.    
...
دانش وقف و ابتدا از رشته های بسیار با اهمیت علوم و فنون وابسته به قرائت است که از آغاز نزول قرآن مورد اعتنا و پردازش ویژۀ عالمان و مؤلفان علوم قرآنی بوده و آثار زیادی در این زمینه نگاشته شده است. وقف و ابتدا از آن جا که در خدمت القای معانی ارجمند قرآن است و فهمیدن و فهماندن سخن خداوند جز با رعایت قواعد آن ممکن نیست،در مقایسه با دیگر رشته های وابسته به قرائت قرآن،که در خدمت لفظ هستند،از اهمیت دو چندان برخوردار است.چنان که ارتباط پیوسته و ناگزیر وقف و ابتدا با دانش تفسیر،ارج و منزلت آن را سنگین تر می سازد.
وقف در اصطلاح به معنای جدا کردن کلمه از بعد آن آمده است.و ابتدا در اصطلاح اهل قرائت به دو معنا به کار می رود:اول به معنای شروع و افتتاح قرائت است که با استعاذه انجام می شود.دومین معنا شروع تلاوت پس از تنفس و استراحت به هنگام وقف است که در دانش وقف و ابتدا مورد بحث قرار می گیرد.کتاب«پژوهشی در وقف و ابتدا»نوشته سید جواد سادات فاطمی است که با نظر به ضرورت و اهمیت وقف و ابتدا و با توجه به نقش کاربردی آن، قواعد اساسی و بنیادین این دانش را مورد بررسی و پژوهش قرار داده و به نقد و تحلیل دیدگاههای بزرگان و صاحب نظران به نام این رشتۀ علمی پرداخته است.همچنین برای نمایاندن فضای روشن تری از این موضوع،تاریخچۀ منابع تدوین یافته در این باب را همراه با نگاهی به سیر تطور و تحول آن یادآور شده است.
تعریف وقف و ابتدا و ضرورت آشنایی با قواعد این دو،مبانی و معیارهای اصولی وقف و اقسام وقف،قواعد و اقسام ابتدا و اقسام ابتدا و نیز ارائه روشی جدید برای تقسیم بندی وقف و ابتدا،محتوای کتاب را شکل می دهند.
کتاب مشتمل بر یک مقدمه و هشت فصل می باشد:فصل اول:
«کلیات»که به مباحثی چون:تعریف وقف و ابتدا،اهمیت وقف و ابتدا،ضرورت آشنایی با قواعد وقف و ابتدا و سیر تطور تألیف در دانش وقف و ابتدا پرداخته است.
حسن ابتدا، آغاز کلام با الفاظ زیبا و معانی محکم و متقن است.
«حسن ابتدا» یا «برائت مطلع» آن است که گوینده، کلام خود را با کلماتی روان و به دور از پیچیدگی و در عین حال با حکمت و اتقان آغاز کند؛ به گونه ای که در شنونده اثرگذار باشد و مقبول افتد. در غیر این صورت، شنونده از آن اعراض می کند؛ گرچه بقیه کلام در نهایت زیبایی باشد.
بهترین نمونه
حسن ابتدا از انواع اسلوب بدیعی قرآن است و بهترین نمونه از آن، فواتح سوره های قرآن کریم و نیز سوره حمد و پنج آیه اول سوره علق است.
مصادیق حسن ابتدا
ابتدای تام و ابتدای کافی را از مصادیق حسن ابتدا شمرده اند.

ابتدا در دانشنامه ویکی پدیا

ابتدا
ابتدادر اصطلاح عروض، رکن اول یا کلمهٔ اولِ مصراعِ دومِ بیت است، مانند «از» در این بیت منسوب به ناصر خسرو
.
ابتدا کوتاه ترین مسیر را انتخاب کردن یا اواس پی اف (به انگلیسی: OSPF) یک پروتکل مسیریابی برای شبکه ها است که از الگوریتم مسیریابی وضعیت پیوند استفاده می کند و در زمرهٔ پروتکل های مسیریابی داخلی قرار می گیرد. اواس پی اف در یک سامانهٔ مستقل(AS) کار می کند که در RFC 2328 (1998) به صورت نسخهٔ دوم برای IPv4 تعریف می شود.
پروتکل اواس پی اف از الگوریتم دیکسترا برای یافتن کوتاه ترین مسیر استفاده می کند. نوع متریک یا هزینهٔ مسیر، پهنای باند است ، یعنی مسیر با پهنای باند بیشتر انتخاب می شود. شمارهٔ فاصلهٔ مدیریتی یا AD (به انگلیسی: Administrative Distance) برای این پروتکل ۱۱۰ است. آدرس مالتی کست آن ۲۲۴.۰.۰۵ است و آدرس مالتی کست DR یا روتر انتخابی ۲۲۴.۰.۰۶ است.
لینوکس از پایه (به انگلیسی: Linux From Scratch) و یا LFS یک گونه برپایی لینوکس و نام یک کتاب است که بوسیله Gerard Beekmans و دیگران نوشته شده است. این کتاب به خوانندگان دستورالعمل های روش ساخت یک سیستم لینوکس از منبع را آموزش می دهند. کتاب بصورت رایگان از سایت لینوکس از پایه در دسترس است و در حال حاضر نسخه ۷٫۷ کتاب منتشر شده است.
لینوکس از پایه راهی برای برپایی سیستم لینوکس بوسیله ساخت همه اجزای آن به صورت دستی است. طبیعی است این یک فرایند طولانی تر از نصب یک توزیع لینوکس از پیش کامپایل شده است. به گفته سایت لینوکس از پایه مزایای این روش یک لینوکس جمع وجور و انعطاف پذیر و امن است و درک بیشتری از فعالیت های داخلی یک سیستم عامل مبتنی بر لینوکس به دست می آید.
برای اینکه لینوکس از پایه را کوچک و متمرکز نگه دارند کتاب فراتر از لینوکس از پایه (به انگلیسی: Beyond Linux From Scratch) و یا BLFS ایجاد شد که دستور العمل چگونگی توسعه بیشتر سیستم پایه لینوکسی که بوسیله لینوکس از پایه ایجاد شده را آموزش می دهد. این کتاب خواننده را بوسیله افزودن پشتیبانی شبکه، سیستم پنجره ایکس، صدا، چاپگر، و اسکنر معرفی و هدایت می کند. از نسخه ۵.۰ کتاب فراتر از لینوکس از پایه با نسخه کتاب لینوکس از پایه هماهنگ شد.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با ابتدا

ابتدا در جدول کلمات

ابتدا
اول
ابتدا و نخست
بدو
در این نوع از ترازنامه ابتدا اقلام دارایی و بعد از آن بدهی ها و ارزش ویژه به ترتیب ذکر می گردد•
ترازنامه گزارشی
از انواع ترازنامه که در آن ابتدا اقلام دارایی و بعد بدهی ها و ارزش ویژه به ترتیب ذکر می گردد•
ترازنامه گزارشی

معنی ابتدا به انگلیسی

beginning (اسم)
سر ، اقدام ، اغاز ، شروع ، عنصر ، ابتدا ، خاستگاه ، فاتحه ، منشاء ، سراغاز ، مبدا ، مبتدا
start (اسم)
اغاز ، شروع ، ابتدا ، مقدمه ، مبداء
outset (اسم)
اغاز ، ابتدا

معنی کلمه ابتدا به عربی

ابتدا
بداية
مبکرا

ابتدا را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Google Plus Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران درباره معنی ابتدا

محمدحسین ٢١:٢٠ - ١٣٩٦/٠١/٠٧
این واژه اربی است و پارسی آن اینهاست:
سَروادی sarvãdi (سنسکریت.)
فَتوم fatum (پهلوی: فْرَتوم fratum)
|

شیما ٢٣:١٥ - ١٣٩٧/٠٥/٠٤
بدو
|

پیشنهاد شما درباره معنی ابتدانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

مجید > آچمز
رضاخانی > substituted
منصورامامی.کردستان.سقز > تیام
تارا > یامین
نوال > آچمز
امیرحسین خفن زاده > dance on piano keyboard
AFSANE > گنگ
نازنین > god bless you

فهرست پیشنهادها | نگارش واژه نو

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی ابتدا   • ماشین کریم باقری   • روح الله رشیدی   • ماشین علی دایی در حال حاضر   • خانه های علی دایی   • ماشین های علی دایی   • مفهوم ابتدا   • تعریف ابتدا   • معرفی ابتدا   • ابتدا چیست   • ابتدا یعنی چی   • ابتدا یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ابتدا
کلمه : ابتدا
اشتباه تایپی : hfjnh
آوا : 'ebtedA
نقش : اسم
عکس ابتدا : در گوگل


آیا معنی ابتدا مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 99% )