برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1114 100 1

ابن ابار محمد بن عبدالله

ابن ابار محمد بن عبدالله در دانشنامه اسلامی

ابن ابار محمد بن عبدالله
ابن اَبّار ابوعبدالله محمد عبدالله قُضاعی اندلسی، (595-658ق)، کاتب، مورخ، محدث، ادیب و سیاستمدار اندلسی است. افرادی که از قبیله قضاعه یمن به اندلس کوچیده بودند، از دیرباز در محلی به نام «اُنده» در همسایگی بلنسیه مسکن داشتند. پدر ابن ابار و احتمالاً خود او نیز در همین محل به دنیا آمدند. وی دوران کودکی و نوجوانی را در این شهر به سر برد و نزد پدرش، ابومحمد عبدالله که دانشمندی ادیب و عارفی کامل بود، قرآن و حدیث و شعر و ادب و مقدمات و علوم متداول آن زمان را فراگرفت.
پدر وی از هیچ گونه حمایت و تشویق نسبت به وی فرو نمی گذاشت؛ آن چنان که پیوسته آموخته های او را بازپس می طلبید. وی سپس اجازه نقل و روایت همه کتاب های خود را به او داد و حتی شاید از باب کسب اعتبار، در دو سالگی برای او از بعضی مشایخ خویش اجازه روایت حدیث گرفت.
ابن ابّار، اساتید متعددی از بلاد شرق و غرب داشته که علوم و فنون مختلف را نزد آنان فراگرفته است. وی نام آن اساتید و نیز شیوخی را که از آنان نقل حدیث کرده، در مقدمه ها و در مطاوی کتاب هایش آورده است. شاخص ترین استاد ابن ابار، ابوالربیع بن سالم است که ابن ابار بیست و چند سال با وی مصاحبت و ملازمت داشت و همو بود که وی را به تدوین مهم ترین و مشهورترین کتابش، «التکملة» واداشت و پیشه ساختن فنّ کتابت و استفاده از خط و فنون بلاغت را جهت تأمین معاش و کسب مال و مکنت و مقام به او توصیه کرد.
ابن ابار در خلال سال هایی که نزد ابوالربیع درس می خواند، طبق معمول روزگار، به شهرهای گوناگون اندلس سفر کرد و به کار جمع و نگارش حدیث، چه عالی چه نازل، همت گماشت. وی پس از آن به بلنسیه بازگشت و همان جا ماندگار شد. در 643ق، استادش ابوالربیع که با سپاه اسلام به مقابله مسیحیان شتافته بود، در محل دژ اَنیشَه نزدیک بَلَنْسیه، به شهادت رسید. ابن ابار که تازه به 30 سالگی رسیده بود گویا سر آن داشت که جای استاد را بگیرد و مانند او نفوذ سیاسی، روحانی و علمی کسب کند. به همین جهت، به خدمت امیران بلنسیه درآمد. وی مناصب دولتی را از دبیری ابوعبدالله محمد که از امیران سلسله موحدین بود، آغاز کرد و پس از مرگ وی در 620ق، سمت دبیری فرزندش امیر ابوزید عبدالرحمان را یافت و چون ابوزید در 626ق، به امید حفظ دولت، به امیران مسیحی اندلس ...

ارتباط محتوایی با ابن ابار محمد بن عبدالله

به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی ابن ابار محمد بن عبدالله   • مفهوم ابن ابار محمد بن عبدالله   • تعریف ابن ابار محمد بن عبدالله   • معرفی ابن ابار محمد بن عبدالله   • ابن ابار محمد بن عبدالله چیست   • ابن ابار محمد بن عبدالله یعنی چی   • ابن ابار محمد بن عبدالله یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ابن ابار محمد بن عبدالله
کلمه : ابن ابار محمد بن عبدالله
اشتباه تایپی : hfk hfhv lpln fk ufnhggi
عکس ابن ابار محمد بن عبدالله : در گوگل

آیا معنی ابن ابار محمد بن عبدالله مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )