برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1175 100 1

ابن ایاس

معنی ابن ایاس در لغت نامه دهخدا

ابن ایاس. [ اِ ن ُ اِ ] (اِخ ) ابوالبرکات محمدبن احمدبن ایاس زین الدین الناصری. در سال 852 هَ.ق. متولد شده و تا 928 زنده بوده است. خانواده ٔ او اصلاً چرکسی و ایاس فخری جد پدر او مملوک بود وببرقوق یکی از سلاطین مملوک مصر فروخته شد. ابن ایاس در دربار ممالیک با بسیاری از ارباب مناصب و درباریان خویشاوندی یا خلطه داشت و از اینرو انقراض حکومت ممالیک را بتفصیل و دقت نوشته است و در کتاب موسوم به بدایع الزهور فی وقایع الدهور تاریخ مصر را تا پایان پادشاهان ایوبی باختصار و از سلطنت قایتبای با شرح و تفصیل جزئیات ذکر کرده است. و باز او راست : نشق الازهار فی عجایب الاقطار. نزهةالامم فی العجایب و الحکم.

معنی ابن ایاس به فارسی

ابن ایاس
ابوالبرکات محمدبن احمد بن ایاس زینالدین الناصری

ابن ایاس در دانشنامه اسلامی

«ابن ایاس، ابوالبرکات محمد بن احمد بن اِیاس ناصری حنفی»، مورخ مصری در ششم ربیع الاخر 852 متولد شد. نیای پدری او، فخری اِیاس (د 853ق) که از ممالیک سلطان ظاهر برقوق بود و به نام یا لقب نخستین صاحب خود، «من جنید» خوانده می شد، در دولت الملک الناصر فرج به منصب دواداری (دواتداری یا دبیری) گماشته شد. پدرش شهابی (شهاب الدّین احمد بن ایاس، د 908ق). نیز در دولت الناصر فرج بن برقوق دوادار ثانی (دبیر دوم) شد. او 84 سال زیست و صاحب 25 فرزند شد که از آنان دو پسر و یک دختر زنده ماندند. احمد با امرا و ارباب دولت معاشرت داشت و از مشاهیر بود. ابن ایاس از جلال الدین سیوطی، عبدالباسط بن خلیل حنفی و شمس الدین قادری به عنوان استاد خود (شیخنا) سخن گفته است.
ابن ایاس در 882ق به حج رفت و از سختی های آن سفر یاد کرده است (144/3- 145). همچنین با رجال دربار و امیران مصری رابطه نزدیک داشت و بسیاری از آنان را مدح کرد یا در مرگشان مرثیه سرود. قطعاتی از این مدایح که شمار آن اندک نیست، در کتاب او آمده است؛ از آن جمله ابیاتی است در مدح امیر خایربک نائب السلطنه، ابن اجا، کاتب السر، احمد بن جیعان نائب کاتب السر، قاضی القضاة کمال الدین. ابن ایاس، سلطان اشرف غوری را نیز به مناسبت های مختلف مدح گفته و در موردی اشاره به تحسین سلطان از نظم خویش دارد، اما گویا به سلطان نزدیک نبوده چون گاهی اخبار سلطان را از زبان خاصان و از زبان اشخاص موثق نقل کرده است.
تاریخ ابن ایاس، یعنی بدایع الزهور فی وقایع الدهور تا رخدادهای ذیحجه 928 را دربردارد و بی گمان تا این تاریخ زنده بوده است. تاریخ دقیق وفاتِ او معلوم نیست، هر چند برخی از منابع، سال930ق را ذکر کرده اند. بروکلمان، ابن ایاس را حنبلی مذهب شمرده است، اما دلیل چنین استنباطی روشن نیست. به هر حال اندیشه و شخصیت ابن ایاس را کم و بیش می توان از مطالعه دقیق آثار او دریافت.
1. بدایع الزهور فی وقایع الدهور؛
2. نشق الازهار فی عجائب الاقطار؛
3. جواهر السلوک فی الخلفاء و الملوک؛

ابن ایاس در دانشنامه ویکی پدیا

ابن ایاس
زین الدین محمد حنفی شهرت یافته به ابن اِیاس (۱۴۸۸-۱۵۲۴) تاریخ نگار مصری دورهٔ مملوکی بود که به شعر عربی نیز روی آورد.
بدائع الزهور فی وقائع الدهور: (به معنای: گل های آشکار در رویدادهای روزگار) مهم ترین اثر او که بیشترین ویژگی های تاریخ نویسی اش در آن آشکار است. نسخهٔ به جاماندهٔ آن، بخش های نخستینش گمشده و گویا رویدادهای تازه تر نیز به آن افزوده شده است.
عجاب السلوک: کوتاه شدهٔ بدائع الزهور است.
عقود الجُمان فی وقائع الأزمان: تاریخ کوتاه مصر
مرج الزهور فی وقائع الدهور: تاریخ کوتاه جامع از باستان تا روزگار انوشیروان که از دید تاریخ نویسی نوین، ستوده نمی شود و بیشتر پژوهشگران این اثر را منسوب به ابن ایاس می دانند.
نشق الأزهار فی عجائب الاقطار: کتابی دربارهٔ اخترشناسی و پدیده های نجومی، به ویژه آن بخش از این علم که به مصر پیوسته است.
نزهة الأمم فی العجائب والحِکَم: در شگفتی های حکم ها در تاریخ جهان است.
منتظم بدءِ الدنیا و تاریخ الأمم: تاریخ عام تا روزگاران مکتفی بالله.
زادهٔ ۱۸ ژوئن ۱۴۴۸/ ۶ ربیع الثانی ۸۵۲ق در قاهره بود. نسبش «ابوالبرکات زین الدین محمد بن احمد بن ایاس حنفی» ذکر شده است. نزد جلال الدین سیوطی و عبدالباسط بن خلیل حنفی فقه خواند. در ۱۴۷۸م ۸۸۲ق به حج رفت. سپس، عزلت گزین شد و از دربارها دوری می کرد. ابن ایاس در ۱۵۲۴/ ۹۳۰ق در قاهره درگذشت.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ابن ایاس در دانشنامه آزاد پارسی

ابن ‏اِیاس (۸۵۲ـ۹۳۰ق)
(معروف به: ابوالبَرَکات محمد بن احمد بن اِیّاس) مورخ مصری در دربار ممالیک مصر. فرزند ایاس بود و نسبش به خاندان های ترک بازمی گردد. او نزد بزرگانی چون سیوطی درس خواند و از میان علوم به تاریخ و جغرافیا علاقه داشت. از وی دو کتاب به نام هایبدائع الزّهور فی وقائع الدُّهور ونَشْقُ الْاَزْهار فی عَجائب الْاَقْطار برجای مانده است. شیوۀ نگارش او ضعیف است ولی چون تنها مورخی است که حوادث اوایل قرن ۱۰ ق و فتح مصر را به دست عثمانی ها شرح می دهد، آثارش حائز اهمیت بسیار است.

ارتباط محتوایی با ابن ایاس

ابن ایاس را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی ابن ایاس   • مفهوم ابن ایاس   • تعریف ابن ایاس   • معرفی ابن ایاس   • ابن ایاس چیست   • ابن ایاس یعنی چی   • ابن ایاس یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ابن ایاس
کلمه : ابن ایاس
اشتباه تایپی : hfk hdhs
عکس ابن ایاس : در گوگل

آیا معنی ابن ایاس مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )