انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

94 1032 100 1

ابن بسطام

ابن بسطام در دانشنامه اسلامی

ابن بسطام
حسن بن بسطام بن سابور (شاپور) زیأت واسطی، محدث شیعی امامی سده ۴ق /۱۰م می باشد.
از زندگی وی چندان اطلاعی در دست نیست، پدرش بسطام و عموهایش زکریا، زیاد و حفص از ثقات بوده و از امام صادق (علیه السلام) و امام کاظم (علیه السلام) روایت کرده اند. خوانساری وی را هم طبقه کلینی (د ۳۲۹ق /۹۴۱م) و ابن قولویه قمی (د ۳۶۸ق /۹۷۹م) دانسته است. حرعاملی او را از راویان حدیث ذکر کرده است.
← اثرعلمی
(۱) آقابزرگ، الذریعة.(۲) بحرالعلوم محمد مهدی، رجال، نجف، ۱۳۸۵ق/ ۱۹۶۵م.(۳) حرعاملی محمد، وسائل الشیعة، به کوشش محمد رازی و ابوالحسن شعرانی، بیروت، ۱۳۸۷ق.(۴) خوانساری محمد باقر، روضات الجنات، تهران، ۱۳۸۲ق.(۵) طوسی محمد، الفهرست، به کوشش محمود رامیار، مشهد، ۱۳۵۱ش.(۶) مرعشی فهرست نسخ خطی.(۷) نجاشی احمد، رجال، بمبئی، ۱۳۱۷ق/ ۱۸۹۹م.
ابن بسطام
حسن بن بسطام بن سابور (شاپور) زیأت واسطی ، مشهور به اِبْن ِ بِسْطام محدث شیعی امامی قرن چهارم قمری و مولف کتاب طب الائمة.
از زندگی وی چندان اطلاعی در دست نیست ، پدرش بسطام و عموهایش زکریا، زیاد و حفص از ثقات بوده و از امام صادق (ع) و امام کاظم (ع) حدیث نقل کرده اند. خوانساری وی را هم طبقه کلینی (درگذشت ۳۲۹ق ) و ابن قولویه قمی (درگذشت ۳۶۸ق ) دانسته است . حر عاملی او را از راویان حدیث ذکر کرده است .
کتاب طب الائمه را او و برادرش ابو عتاب (عبدالله بن بسطام ) تألیف کرده اند. این کتاب درباره بهداشت خوراکی ها و منافع آنها و نیز ادعیه و تعویذها می باشد.
حسین بن بسطام بن سابور (شاپور) زیات واسطی، محدث شیعی امامی سده 4ق، از زندگی وی چندان اطلاعی در دست نیست. پدرش، بسطام و عموهایش زکریا، زیاد و حفص از ثقات بوده و از امام صادق(ع) و امام کاظم(ع) روایت کرده اند (نجاشی، 110؛ بحر العلوم، 367/1 - 368).
خوانساری وی را هم طبقه کلینی (د 329ق) و ابن قولویه قمی (د 368ق) دانسته است (209/2). شیخ حر عاملی او را از راویان حدیث ذکر کرده است (178/17، 181، 184).
کتاب «طب الائمة» را او و برادرش، ابوعتاب (عبدالله بن بسطام) تألیف کرده اند. این کتاب، بسیار سودمند است و در آن در باب بهداشت خوراکی ها و منافع آنها و نیز ادعیه و تعویذها گفت وگو شده است (نجاشی، 39).
«طب الائمة»، احادیثی است با اسانید مربوط به منافع خوراکی ها و آشامیدنی ها و مضرات آنها و بعضی از دعاها و حرزها برای دفاع امراض (مرعشی، 321/7). این کتاب، در هند به چاپ رسیده (آقابزرگ، 139/15 - 140) و در نجف نیز به کوشش محمدمهدی موسوی خرسان، در 1385ق چاپ شده است.
دایرةالمعارف بزرگ اسلامی، ج 3، ص 112، قهار مقیمی.
حسن بن بسطام بن سابور (شاپور) زیأت واسطی، محدث شیعی امامی سده ۴ق /۱۰م می باشد.
از زندگی وی چندان اطلاعی در دست نیست، پدرش بسطام و عموهایش زکریا، زیاد و حفص از ثقات بوده و از امام صادق (علیه السلام) و امام کاظم (علیه السلام) روایت کرده اند.
نجاشی احمد، رجال، ج۱، ص۱۱۰، بمبئی، ۱۳۱۷ق/ ۱۸۹۹م.
(۱) آقابزرگ، الذریعة.(۲) بحرالعلوم محمد مهدی، رجال، نجف، ۱۳۸۵ق/ ۱۹۶۵م.(۳) حرعاملی محمد، وسائل الشیعة، به کوشش محمد رازی و ابوالحسن شعرانی، بیروت، ۱۳۸۷ق.(۴) خوانساری محمد باقر، روضات الجنات، تهران، ۱۳۸۲ق.(۵) طوسی محمد، الفهرست، به کوشش محمود رامیار، مشهد، ۱۳۵۱ش.(۶) مرعشی فهرست نسخ خطی.(۷) نجاشی احمد، رجال، بمبئی، ۱۳۱۷ق/ ۱۸۹۹م.
«اِبْنِ بِسْطام، حسین بن بسطام بن سابور (شاپور) زیأت واسطی»، محدث شیعی امامی سدۀ 4ق10/م بود. از زندگی وی چندان اطلاعی در دست نیست. پدرش بسطام و عموهایش زکریا، زیاد و حفص، از ثقات بوده و از امام صادق(ع) و امام کاظم(ع) روایت کرده اند. خوانساری وی را هم طبقۀ کلینی (د 329ق941/م) و ابن قولویه قمی (د368ق979/م) دانسته است. حر عاملی او را از راویان حدیث ذکر کرده است.
کتاب «طب الائمة» را او و برادرش ابوعتاب (عبدالله بن بسطام) تألیف کرده اند. این کتاب بسیار سودمند است و در آن در باب بهداشت خوراکی ها و منافع آنها و نیز ادعیه و تعویذها گفت و گو شده است.
2. دائرة المعارف بزرگ اسلامی جلد 3؛
طبُّ الأئمة علیهم السلام (نسخه های شفا از ائمۀ هدی علیهم السلام)
کتاب ابیالجعد؛ کتاب نثر اللیالی؛ کتب الطب
«عبد الله و حسین بن بسطام بن شاپور زیات نیشابوری»، دو تن از راویان بزرگ شیعه در قرن چهارم هجری می باشند.
خاندان بسطام از روات معتبر شیعه و خاندانی اهل علم بودند که روایات اهل بیت عصمت و طهارت(ع) را نقل کرده و به دست دیگر فقهای شیعه رسانده اند.
ابو العباس بن عقده نام آنان را در کتاب رجال خود آورده است.
آنها برای مرزبانی از مرزهای جغرافیایی و عقیدتی اسلام به شهر قزوین سفر کردند و از ناشران علوم محمد و آل محمد(ص) در آن منطقه شدند.
روایات آنان مورد توجه علما و فقهای شیعه واقع شده و در مجموعه های بزرگ روایی مورد استناد قرار گرفته است.

ابن بسطام را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شما



نام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی ابن بسطام   • مفهوم ابن بسطام   • تعریف ابن بسطام   • معرفی ابن بسطام   • ابن بسطام چیست   • ابن بسطام یعنی چی   • ابن بسطام یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ابن بسطام
کلمه : ابن بسطام
اشتباه تایپی : hfk fsxhl
عکس ابن بسطام : در گوگل


آیا معنی ابن بسطام مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 94% )