انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

95 1092 100 1

ابن بلخی

معنی ابن بلخی در لغت نامه دهخدا

ابن بلخی. [ اِ ن ُ ب َ ] (اِخ ) کنیت مورخی ایرانی ، معاصر محمدبن ملکشاه سلجوقی. و او بزمان سلطان محمد مستوفی فارس بود. کتاب فارسنامه از اوست.

معنی ابن بلخی به فارسی

ابن بلخی
مورخ ایرانی قرن پنجم معاصر محمد بن ملکشاه سلجوقی است و او بزمان سلطان محمد مستوفی فارس بود . کتاب [ فارسنامه ] از تالیفات اوست .
کنیت مورخی ایرانی

ابن بلخی در دانشنامه اسلامی

ابن بلخی
ابن بلخی متوفای پس از ۵۱۰ ق. نام و نشان وی تاکنون ناشناخته مانده است.
لسترنج و نیکلسون نوشته اند که نویسنده فارسنامه را نخست حمدالله مستوفی «ابن بلخی» خوانده است. حاجی خلیفه نیز شهرت او را به همین صورت نوشته است. ادوارد براون احتمال داده است که وی همان ابو زید احمد بن سهل البلخی، مؤلف صور الاقالیم باشد اما با توجه به زمان زندگی احمد بن سهل (حدود ۲۳۶- ۳۲۲ ق) چنین احتمالی صحیح به نظر نمی آید. ابن بلخی در فارسنامه می گوید که اگر چه بلخی نژاد است، اما در فارس تربیت یافته است. پدربزرگ وی در زمان رکن الدوله خمار تگین که از سوی سلطان برکیارق سلجوقی، بر فارس فرمان می راند، در حدود ۴۹۲ ق، مستوفی یا حسابدار مالیات فارس بود. ابن بلخی در همین دوران به فارس آمد و با تاریخ و اوضاع طبیعی و اقتصادی و سیاسی این دیار به خوبی آشنا شد. از این رو سلطان ابو شجاع محمد، برادر و جانشین برکیارق، او را به نوشتن فارسنامه فرمان داد.
عناوین مرتبط
فارس نامه ابن بلخی (کتاب) .
منبع
نرم افزار جغرافیای جهان اسلام، مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی.ورود به سامانه / ایجاد حساب کاربری


العربیةآخرین مطالب اضافه شده
...
ابن بلخی
ابن بلخی متوفای پس از 510 ق.نام و نشان وی تاکنون ناشناخته مانده است.لسترنج و نیکلسون نوشته اند که نویسندۀ فارسنامه را نخست حمد اللّه مستوفی«ابن بلخی»خوانده است.حاجی خلیفه نیز شهرت او را به همین صورت نوشته است.ادوارد براون احتمال داده است که وی همان ابوزید احمد بن سهل البلخی،مؤلف صور الاقالیم باشد اما با توجه به زمان زندگی احمد بن سهل(حدود 236-322 ق)چنین احتمالی صحیح به نظرنمی آید.ابن بلخی در فارسنامه می گوید که اگر چه بلخی نژاد است،اما در فارس تربیت یافته است.پدر بزرگ وی در زمان رکن الدوله خمار تگین که از سوی سلطان برکیارق سلجوقی،بر فارس فرمان می راند،در حدود 492 ق،مستوفی یا حسابدار مالیات فارس بود.ابن بلخی در همین دوران به فارس آمد و با تاریخ و اوضاع طبیعی و اقتصادی و سیاسی این دیار به خوبی آشنا شد.از این رو سلطان ابوشجاع محمد،برادرو جانشین برکیارق،او را به نوشتن فارسنامه فرمان داد.
فارسنامه ابن بلخی / نوع اثر: کتاب / نقش: نویسنده
فارس نامه ابن بلخی، جزء تاریخ و جغرافیای محلی عمومی منطقه فارس، مربوط به اوایل قرن ششم هجری قمری محسوب می شود. این کتاب، قدیمی ترین کتابی است که اطلاعات جامع و منحصربه فردی را در باره فارس، به زبان فارسی و با انشایی سلیس و روان و در شیوه ای موجز و دل نشین به اهل فضل و ادب عرضه داشته است و از زمان تألیف، به عنوان منبعی معتبر در شناخت فارس، مورد قبول و استفاده پژوهش گران و صاحب نظران قرار گرفته است.
نویسنده فارس نامه در مقدمه ی کتاب، هدف از نگارش آن را توصیف وضعیت تاریخی و جغرافیایی فارس در جهت آگاه کردن سلطان سلجوقی از موقعیت این ایالت عنوان می کند.
کتاب، با مقدمه مصحح و مقدمه لسترنج و نیکلسون آغاز شده است. فصل بندی کتاب، بدین گونه است که پس از گفت وگویی کوتاه از مسائل اداری ولایت، وصف نواحی مختلف و راه های عمده آن را می آورد، آن گاه مطالب مختلفی از قبایل مقیم ولایت و به دنبال آن، سخن از خراج به میان می آورد.
نخستین تاریخ محلی فارس، فارس نامه ابن بلخی است. این اثر، در نوع خود تاریخ ایالت فارس است و رویکردی ایالتی و نه شهری دارد. این اثر، از معدود آثاری است که مطالب حشو و زائد ندارد و مشحون از اطلاعات جالب و بدیع اجتماعی، اقتصادی و تاریخی است، ولی بیشتر مبتنی بر مباحث جغرافیایی و فرهنگی است تا تاریخی.
ابن بلخی، مؤلف کتاب، در اصل اهل بلخ بوده است. جدش در ابتدای دولت سلجوقی به فارس آمد و شغل استیفای آن جا به وی واگذار شد. این موقعیت، باعث شد تا وی اطلاعات زیادی از مسائل مالی و دیوانی ایالت فارس داشته باشد. از مؤلف کتاب، اطلاعات چندانی در دست نیست، جز اینکه وی از دیوانیان عصر در ایالت فارس بود. مؤلف، علت اقدام به تألیف کتاب را علاقه سلطان محمد بن ملک شاه (511 - 498ق)، در باره اطلاع از اوضاع سرزمین پارس که خاستگاه ملوک فرس بود، دانسته است؛ ازاین رو، در حدود سال500ق / 1107م، به تألیف آن اقدام کرد.

ابن بلخی در دانشنامه ویکی پدیا

ابن بلخی
ابن بلخی (فوت پس از ۵۱۱ ق.) مورخ ایرانی نیمه اول قرن ۶ هجری قمری نویسندهٔ کتاب فارس نامه است که بین سال های ۴۹۸ تا ۵۱۱ ه. ق نوشته شده است. نام او نامعلوم است و نخستین بار حمدالله مستوفی وی را با این نام (ابن بلخی) ذکر می کند. ابن بلخی خود در فارس نامه می نویسد بلخی نژاد است ولی در فارس بزرگ شده است. از وی جز فارس نامه اثر دیگری به دست نیامده است لیک خود نوشته است که بر آن بود تا کتاب تاریخ دیگری از زمان پیامبر اسلام تا دوران خود وی بنویسد.
گای لو استرنج


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ابن بلخی در دانشنامه آزاد پارسی

ابن بلخی (قرن 5ـ6ق)
ابن بلخی (قرن ۵ـ۶ق) مؤلف فارسنامه. از زندگی او اطلاع چندانی در دست نیست. ابن بلخی در فارسنامه می نویسد اگرچه بلخی نژاد است، اما در فارس بزرگ شده است و با تاریخ و اوضاع طبیعی و اقتصادی و سیاسی آن آشنایی زیادی پیدا کرده است. از این رو سلطان ابوشجاع محمد، برادر و جانشین برکیارق سلجوقی از او خواست کتابی دربارة تاریخ کهن، به ویژه شهرها و آبادی های فارس بنویسد. ابن بلخی فارسنامه را به محمد ملک شاه سلجوقی (۴۹۸ـ۵۱۱ق) تقدیم کرد.

ارتباط محتوایی با ابن بلخی

ابن بلخی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• فارسنامه ابن بلخی pdf   • فتوح البلدان   • فارسنامه ابن بلخی دانلود   • مروج الذهب   • فارسنامه ناصری   • تاریخ طبری بدون سانسور pdf   • دانلود فارسنامه ناصری   • معنی ابن بلخی   • مفهوم ابن بلخی   • تعریف ابن بلخی   • معرفی ابن بلخی   • ابن بلخی چیست   • ابن بلخی یعنی چی   • ابن بلخی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ابن بلخی
کلمه : ابن بلخی
اشتباه تایپی : hfk fgod
عکس ابن بلخی : در گوگل


آیا معنی ابن بلخی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 95% )