انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

95 1081 100 1

ابن بی بی

معنی ابن بی بی در لغت نامه دهخدا

ابن بی بی.[ اِ ن ُ ] (اِخ ) ناصرالدین یحیی بن مجدالدین محمد ترجمان. نویسنده و مورخ ایرانی در قرن هفتم هجری. مادرش بی بی کار زجر و فال می ورزیده ، پدر او در دربار سلاجقه ٔ آسیای صغیر دبیر و مترجم بوده و چندین بار بسفارت بدربار پادشاهان رفته است. از احوال ابن بی بی چیزی در دست نیست جز اینکه کتاب خود الاوامرالعلائیه فی الامورالعلائیه را در تاریخ سلاجقه ٔ آسیای صغیر به زبان فارسی نوشته و سلطنت علاءالدین کیقباد را بتفصیل شرح داده و کتاب را به علاءالدین عطاء جوینی اهدا کرده است.

معنی ابن بی بی به فارسی

ابن بی بی
ناصر الدین یحیی - بن مجد الدین محمد ترجمان نویسنده و مورخ ایرانی قرن هفتم . مادرش بی بی بکار زجر و فال اشتغال داشت و پدرش در دربار سلاجقه آسیای صغیر دبیر و مترجم بود و چند بار بسفارت بدربار پادشاهان رفته . از احوال او چیزی در دست نیست . کتابی بنام [ الاوامر العلائیه فی امور العلائیه ] که در تاریخ سلاجقه اسیای صغیر بزبان فارسی نوشته و سلطنت علائ الدین کیقباد را به تفصیل شرح داده و کتاب را به علائ الدین عطا ملک جوینی اهدا کرده است .
نویسنده و مورخ در قرن هفتم

ابن بی بی در دانشنامه ویکی پدیا

ابن بی بی
ابن بی بی مؤلف و تاریخ نویس ایرانی قرن هفتم هجری در آسیای صغیر است.
زبان و ادب فارسی در قلمرو عثمانی، محمدامین ریاحی، تهران ۱۳۶۹
دانشنامهٔ ادب فارسی، جلد ششم
دائرةالمعارف بزرگ اسلامی
امیر ناصرالدین حسین بن محمد بن علی جعفری رغدی مشهور به ابن بی بی، مؤلف کتاب الاوامرالعلائیه فی امورالعلائیه معروف به تاریخ ابن بی بی است. این کتاب با نثری فصیح و منشیانه و آمیخته به اشعار و عبارات عربی در سال ۶۸۰ نگارش یافته و به نام علاءالدین عطاملک جوینی اهدا شده است. آن را به اشاره علاءالدین عطاملک جوینی و به نام علاءالدین کیقباد اول نوشته و می خواسته است که آن را ذیلی بر تاریخ جهانگشای جوینی در باب تاریخ سلاجقة روم قرار دهد.
ابن بی بی از ایرانیان وابسته به دستگاه سلجوقیان روم بوده است. پدرش مجدالدین محمد ترجمان از سادات کوه سرخ و معتبران گرگان و منشی جلال الدین خوارزمشاه بوده است. مادرش زنی ستاره شناس از مردم نیشابور، دختر کمال الدین سمنانی رئیس شافعیان نیشابور و از جانب مادر نوهٔ امام محمد یحیی بود که با قصیدهٔ مرثیهٔ خاقانی در بارهٔ او شهرت یافته است. اشتغال این زن به ستاره شناسی موجب عزت و اعتبار و شهرت او گردیده تا جایی که پسرش هم «ابن بی بی منجمه» نامیده شده است. پدر و مادر ابن بی بی در ۶۲۸ بعد از زوال دولت جلال الدین خوارزمشاهبه دمشق رفتند و به دربار ملک اشرف ایوبی پیوستند؛ و در ۶۳۱ به درخواست کیقباد اول، ملک اشرف آنان را به قونیه فرستاد. مجدالدین پدر ابن بی بی از منشیان و مقربان سلاطین سلجوقی بود و به مأموریت های سیاسی فرستاده می شد.
تاریخ ابن بی بی مفصل ترین تاریخ سلجوقیان روم است و وقایع نود سالهٔ سال های ۵۸۸ تا ۶۷۹ را در بر دارد. مؤلف چون خود از دیوانیان دستگاه سلجوقیان «امیر دیوان طغرا» یعنی رئیس دبیرخانهٔ سلطنتی بوده، بیشتر مطالب را از دیده های خود یا آنچه از شاهدان وقایع شنیده، نوشته و کتاب او دارای ارزش و اعتبار تام است. در واقع همان جایگاهی را برای تاریخ سلجوقیان روم دارد که تاریخ بیهقی از نظر تاریخ غزنویان و عصر آن ها دارد. نسخه ای از این کتاب که برای خزانهٔ سلطان کیخسرو سوم (پیش از ۶۸۲) کتابت شده در کتابخانهٔ ایاصوفیه در استانبول موجود است و همان به چاپ عکسی رسیده است. یک چهارم کتاب (تا صفحهٔ ۲۱۴ خطی) به اهتمام نجاتی لوغال و عدنان صادق ارزی در ۱۹۵۷ در آنکارا جزو انتشارات دانشکدهٔ الهیات دانشگاه آنکارا به چاپ حروفی رسیده است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با ابن بی بی

ابن بی بی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی ابن بی بی   • مفهوم ابن بی بی   • تعریف ابن بی بی   • معرفی ابن بی بی   • ابن بی بی چیست   • ابن بی بی یعنی چی   • ابن بی بی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ابن بی بی
کلمه : ابن بی بی
اشتباه تایپی : hfk fd fd
عکس ابن بی بی : در گوگل


آیا معنی ابن بی بی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 95% )