انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

97 1054 100 1

ابن تیمیه حرانی

ابن تیمیه حرانی در دانشنامه اسلامی

ابن تیمیه حرانی
احمد بن عبدالحلیم بن عبدالسلام بن تِیمیّه حَرّانی حَنبَلی معروف به اِبنِ تِیمیّه از علمای اهل سنت در قرن هشتم قمری است که مبانی فکری سلفی را تئوریزه کرد. بسیاری از دیدگاه‎های جریان‎های سلفی از جمله وهابیت در اندیشه های ابن‎تیمیه ریشه دارد. نظرات عالمان دینی و نویسندگان، درباره ابن تیمیه بسیار متفاوت است؛ برخی او را ستوده و برخی تا حد کفر نکوهش کرده اند.
احمد بن عبدالحلیم بن عبدالسلام بن تیمیه حرّانی حنبلی در سال ۶۶۱ه‍.ق در حرّان متولد شد و در سال ۷۲۸ه‍.ق در زندان دمشق از دنیا رفت. قبری در قبرستان باب الصغیر به وی منسوب است. ابن تیمیه زندگی پرفراز و نشیبی داشته است. او در کودکی همراه پدر از ترس حمله مغول به شام رفت، پس از وفات پدر کرسی درس پدر را عهده دار شد و چند بار بین شام و مصر سفر کرد، مکرر به زندان افتاد و چند بار بر اثر فتواهایی که برخلاف همه مذاهب اسلامی می داد، وادار به توبه شد.
اگرچه تفکرات سلفی پیش از ابن‎تیمیه در میان برخی از عالمان حنبلی دیده می‎شود، اما ابن‎تیمیه مبانی فکری سلفی را مدون و تئوریزه کرد. ازاین رو او به عنوان نظریه پرداز سلفیه شناخته می‎شود. مبانی فکری را می توان در چهار بخش هستی شناسی، معرفت شناسی، معنا شناسی و روش شناسی تقسیم کرد، البته در تفکر سلفیان این چهار بخش آنچنان به هم تنیده‎اند که تفکیک آنها کمی مشکل و گاه با تداخل همراه است. در هستی شناسی، سلفیان تقسیم هستی به محسوس و غیر را نمی پذیرند و معتقدند تمام هستی محسوس است، اما تقسیم هستی به غیب و شهود به علت وجود این الفاظ در قرآن را می پذیرند. در مبانی معرفت شناسی، از منابع شناخت ، فقط نقل را قبول دارند و برای عقل در موضوعات ماورای طبیعت نقشی قائل نیستند. روش سلفیه توجه تام به فهم سلف و ظاهر گرایی است و در معنا شناسی تاویل و مجاز را در متون مقدس منکرند. پذیرش این مبانی فکری، موجب پذیرش خدایی انسان‎وار و فهمی تشبیهی – تجسیمی در باب ذات و اسما و صفات خداوند شده و پیروان این اندیشه را چنان جزم گرا کرده که تنها خود را حق دانسته و دیگران را باطل محض؛ اما دلایل آنان درباب خلوص فهم آنها، به شدت مورد نقد دیگر جریان‎های فکری اسلامی قرار گرفته است.

ارتباط محتوایی با ابن تیمیه حرانی

ابن تیمیه حرانی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی ابن تیمیه حرانی   • مفهوم ابن تیمیه حرانی   • تعریف ابن تیمیه حرانی   • معرفی ابن تیمیه حرانی   • ابن تیمیه حرانی چیست   • ابن تیمیه حرانی یعنی چی   • ابن تیمیه حرانی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ابن تیمیه حرانی
کلمه : ابن تیمیه حرانی
اشتباه تایپی : hfk jdldi pvhkd
عکس ابن تیمیه حرانی : در گوگل


آیا معنی ابن تیمیه حرانی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 97% )