انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

94 1031 100 1

ابن جوزی یوسف بن قزاوغلی

ابن جوزی یوسف بن قزاوغلی در دانشنامه اسلامی

ابن جوزی یوسف بن قزاوغلی
شمس الدین ابوالمظفر یوسف بن قز اوغلی بن عبدالله بغدادی مشهور به سبط ابن الجوزی است. چون مادرش رابعه دختر ابوالفرج ابن الجوزی بود.
وی به سال 581 در بغداد متولد شد.
وی پس از تعلیم علوم و فنون نزد جدش ابوالفرج، در زمینه وعظ و خطابه نیز در مسیر او گام نهاد و واعظی توانا و مشهور گشت. در بیست سالگی برای فراگیری علوم و وعظ مردم به شام رفت و ساکن دمشق گردید. مدتی را هم به مصر رفت و در آنجا ماند.
سبط ابتدا بر مذهب حنبلی بود و سپس به مذهب ابوحنیفه گرائید. ذهبی تغییر مذهب او را از سر دنیاخواهی می داند و برخی این کار سبط را رفتاری صوری و ظاهری دانسته و می گویند که تغییر مذهبی وی برای نزدیک شدن به درگاه پادشاه ایوبی شام بود که حنفی متعصبی بود. شاید هم شخصیت وی به گونه ای بوده که اختلافات مذهبی را اصیل نمی دانسته و در مسائل عبادی پیروی از امام خاصی را لازم نمی دانشته و اختلافات فقهی را اهمیت نمی داده است.
برخی هم او شیعه و رافضی دانسته اند. ذهبی می گوید از سبط نوشته ای دیده که دلالت بر تشیعش می کرده است، چنان که ابن رافع سلامی (م.774) گوید کتاب «ریاض الافهام» را از سبط بن جوزی در فضائل اهل بیت دیده که تشیع در آن ظاهر بوده است.
علت انتساب وی به تشیع، نقل فضائل ائمه و ذکر اختلافات میان صحابه از سوی اوست. بخصوص که در این دوره، فضائل ائمه توسط فاطمیان و حمدانیان در غرب جهان اسلام گسترش داشت همچنین گرایش وی به تشیع می توانست تحت تأثیر هم نشینی با ابوالمظفر والی ایوبی دمشق بوده باشد که اهل بیت را بسیار دوست داشت. ارادت سبط به خاندان پیامبر به گونه ای بود که در یک روز عاشورا مردم حلب از وی خواستند به منبر رود و درباره شهادت امام حسین علیه السلام سخن بگوید ولی او بر منبر نتوانست صحبت کند و به شدت گریست و فقط شعری در مرثیه امام خواند و پائین آمد (البدایه و النهایه، ج 13، ص 194). در عین حال او سنی مذهب است و به ایمان ابوطالب اعتقاد ندارد و به خلفای نخست ارادت می ورزد و با تمجید از ایشان یاد می کند.

ارتباط محتوایی با ابن جوزی یوسف بن قزاوغلی

به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی ابن جوزی یوسف بن قزاوغلی   • مفهوم ابن جوزی یوسف بن قزاوغلی   • تعریف ابن جوزی یوسف بن قزاوغلی   • معرفی ابن جوزی یوسف بن قزاوغلی   • ابن جوزی یوسف بن قزاوغلی چیست   • ابن جوزی یوسف بن قزاوغلی یعنی چی   • ابن جوزی یوسف بن قزاوغلی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ابن جوزی یوسف بن قزاوغلی
کلمه : ابن جوزی یوسف بن قزاوغلی
اشتباه تایپی : hfk [,cd d,st fk rch,ygd
عکس ابن جوزی یوسف بن قزاوغلی : در گوگل


آیا معنی ابن جوزی یوسف بن قزاوغلی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 94% )