انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

96 1026 100 1

ابن شهر آشوب

معنی ابن شهر آشوب به فارسی

ابن شهر آشوب
فقیه محدث شیعی معروف

ابن شهر آشوب در دانشنامه اسلامی

ابن شهر آشوب
رشیدالدین ابوعبدالله محمد بن علی بن شهر آشوب مازندرانی معروف به ابن شهر آشوب (م 588 ه‍ـ.ق)، مفسر، محدث ، ادیب و فقیه امامی .
دانشمند بلندآوازه شیعه، ابن شهر آشوب یکی از بزرگترین مردان تاریخ بوده است. زندگی او سرشار از درس، عبرت، معنویت، شور و شوق و الگوی ایمان و تلاش است.
او یکی از عالمان بزرگ و معروف شیعه در اواخر قرن پنجم و اوایل قرن ششم هجری است. در سال 488 ه‍ـ.ق متولد و در محضر جدش شیخ شهر آشوب بن کیالی از دانشمندان بزرگ شیعه و پدرش که از محدثان و فقیهان بزرگ شیعه بوده، تربیت و مراحل علم و دانش، فضل و ادب را پیمود.
وی برای یادگیری علوم از شهری به شهری مهاجرت و به هر شهری که می رسید در رأس علمای آنجا قرار می گرفت و عاقبت به یکی از ستاره های پرفروغ حوزه و جهان تشیع تبدیل شد.
وی سفرهایی به نواحی مختلف ایران ، عراق و شام داشته ، و از عالمان بزرگی از شیعه و اهل سنت دانش آموخته است ؛ از جملة آنان می توان از احمد غزالی ، جارالله زمخشری ، ابوعلی طبرسی ، ابوالحسن بیهقی ، خطیب خوارزمی و قطب الدین راوندی نام برد. از شاگردان و راویان ابن شهر آشوب نیز می توان ابن ادریس حلی ، ابن بطریق حلی ، ابن ابی طی حلبی و ابن زهرة حلبی را یاد کرد. مهم ترین آثار چاپی او از این قرار است : مناقب آل ابی طالب ؛ معالم العلماء، ؛ متشابه القرآن و مختلفه .* شیخ شهر آشوب (جدش)، شیخ علی (پدرش)، فتال نیشابوری، شیخ ابو علی فضل بن حسن طبرسی، ابومنصور طبرسی، ابوالفتوح رازی، قاضی ناصح الدین آمدی، قطب الدین راوندی، جارالله زمخشری، ابوالحسن علی بیهقی و...
علامه سید محمد بن زهره حلبی، شیخ الدین ابوالحسن علی بن شعره حلی، تارج الدین دربی، شیخ یحیی سوراوی، یحیی بن ابی حلبی، سید کمال الدین حیدر حسینی.
(س هشتم ق)، صوفی. وی از مردم اردبیل و از پیروان صدرالدین موسی، پسر و جانشین شیخ صفی الدین اردبیلی است که در شرح مقامات شیخ صفی الدین کتابی مشروح به نام «المواهب السَنیّة فی مناقب الصفویه» معروف به «صفوة الصفا» به سال 759 ق تألیف کرد. در آن مطالب بسیار سودمندی در بیان احوال سردودمان صفویه و نیز مطالب اجتماعی و ادبی دیگری است که اطلاعات سودمندی برای تحقیق در اوضاع زمان به دست می دهد. نثر کتاب بسیار روان و زیبا و به شیوه ی متقدمین است. این کتاب چون بسیار مشروح بود شخصی به نام ابوالفتح حسینی به امر شاه طهماسب صفوی آنرا اصلاح و تهذیب کرد.
(588 -488 ق)، عالم، متکلم، محدث، فقیه، مفسر، ادیب و شاعر شیعی. در ساری متولد شد. نیای وی شهرآشوب از شاگردان شیخ طوسی بود و ابن شهرآشوب به واسطه ی پدر خود از او روایت می کرد. در هشت سالگی قرآن را حفظ می خواند. از زمخشری و احمد و محمد غزالی و خطیب خوارزمی اجازه ی روایت داشت. بنا به دلایل مذهبی به حلب که در آن زمان در پرتو حمایت حمدانیها پیشرفته ترین مرکز علمی تشیع و پناهگاه شیعیان بود، رفت. مدتی نیز در بغداد اقامت داشت. به دلیل اینکه بلاغتش در خطبه مورد پسند مقتفی، خلیفه ی عباسی، واقع شد و مواعظش در وی مؤثر افتاد، منصب تدریس در بغداد و لقب رشیدالدین گرفت. پدرش شیخ علی بن شهرآشوب، ابومنصور احمد طبرسی، امین الدین طبرسی، ابوالفتوح رازی، قطب راوندی، وفتال نیشابوری، از جمله ی استادان وی بودند. شاگردان زیادی نزد وی تربیت شدند. محقق حلی خود را به یک واسطه شاگرد او می دانسته است. شهرت و مقبولیت وی چندان بود که علی رغم اعتقادات شیعی، مورد احترام و قبول اهل تسنن نیز بود و وی را از محدثین ثقه می دانند. مقبره ی ابن شهرآشوب در جبل جوشن نزدیک مشهد حسینی قرار دارد. از آثار وی: «معالم العلما»، که فصلی از آن درباره ی شعرای شیعه است؛ «مناقب آل ابی طالب»؛ «متشابه القرآن»؛ «بیان التنزیل»؛ «اعلام الطرائق فی الحدود والحقائق»؛ «انساب آل ابیطالب»؛ «الاسباب والنزول علی مذهب آل رسول (ص)»؛ «الحاوی»؛ «الاوصاف»؛ «المنهاج»؛ «المخزون المکنون فی عیون الفنون».
دانشمند بلند آوازه شیعه «ابن شهر آشوب» یکی از بزرگمردان تاریخ است که زندگی او آثارش سراسر درس عبرت، معنویّت، شور و شوق و الگوی ایمان و تلاش است.او در طول زندگی پربار خویش همواره در راه احیای مکتب انسان پرور اهل بیت ـ علیهم السّلام ـ و رشد و استحکام حوزه های علوم اسلامی کوشش فراوانی از خود نشان داد. دانشمندی که در تمام علوم اسلامی مقامی بس بلند به دست آورد و در تربیت شاگرد و تحقیق و تصنیف تا واپسین لحظات زندگی تلاش کرد. حال و زندگی او را به اختصار مرور می کنیم.
ابوعبدالله محمد بن علی بن شهر آشوب سَرَوی مازندرانی معروف به «رشید الدین» از عالمان بزرگ و معروف شیعه در اواخر قرن پنجم و اوایل قرن ششم هجری است.این فقیه فرزانه در جمادی الثانی سال ۴۸۸ ق. (و به قولی ۴۸۹ ق.)
لؤلوه البحرین، شیخ یوسف بحرانی، ص ۳۴۰.
محمّد رفته رفته همچون دیگر کودکان همسن و سال خود رشد می کرد و بزرگ می شد. امّا فرقی که او با دیگران داشت این بود که در دامن خانواده ای روحانی، دانش پرور و تربیت شناس پرورش می یافت. او چون به هشت سالگی رسید تمام قرآن را حفظ کرده بود و از این به بعد او را «حافظ» (حافظ قرآن) لقب دادند.
مقدمه معالم العلما، ص ۳.
۱. شیخ شهر آشوب (جد بزرگوار وی)
دائره المعارف، بزرگ اسلامی، ج ۴، ص ۹۰.
...
محمد بن علی بن شهر آشوب سَرَوی مازندرانی(۴۸۸-۵۸۸ ق) معروف به ابن شهر آشوب، فقیه، مفسّر، محدّث و عالم بزرگ شیعه در قرن ششم هجری قمری و نویسنده کتاب هایی همچون مناقب آل ابی طالب و معالم العلماء.
ابن شهر آشوب در سال ۴۸۸ ق و بنا بر قولی در سال ۴۸۹ ق به دنیا آمد. عده ای وی را اصالتا ساروی دانسته و گفته اند ولادت وی در مازندران بوده است؛ اما برخی قائل به ولادت وی در بغداد شده اند.
نقل شده وی به دنبال درگیری با حکمران مازندران راهی بغداد شد و در آنجا به وعظ و تدریس مشغول شد و چنان مقبولیت یافت که خلیفه وقت به وی خلعت پوشاند. وی پس از مدتی اقامت در بغداد در سال ۵۶۷ق به حله رفت و در آنجا به تدریس پرداخت. در این سفر ابن ادریس حلی و ابن بطریق از وی روایت شنیدند.
نام کتاب مناقب آل ابیطالب است که به مناقب ابن شهر آشوب شهرت پیدا نموده است.
رشید الدین ابوعبدالله محمد بن علی بن شهر آشوب سروی مازندرانی معروف به ابن شهر آشوب در سال 488 ق متولد شد در 8 سالگی حافظ قرآن بود و در کودکی از جدش شیخ شهر آشوب استماع حدیث می نمود. از نسبت سروی که به وی و پدر و جدش نسبت داده اند. به نظر می رسد که مولد او ساری مازندران بوده باشد.
اگر هم چنین نباشد به هر صورت رشد علمی او در این شهر بوده آن چنان که شهرت یافتن او در آن شهر باعث شد که والی شهر از خوفش او را وادار به خروج از شهر نماید پس ابن شهر آشوب به بغداد مهاجرت نمود. ورود او به بغداد در ایام خلافت مقتفی (530 ـ 555) بود. او پس از مدتی اقامت در آن شهر به خاطر علم و دانش و موعظه هایش سرشناس گشته در نزد خلیفه منزلت یافت اما در آن شهر باقی نماند و پس از چندی از آن جا به موصل و سپس به شام نقل مکان نمود و در آن شهر به تدریس و تالیف اشتغال داشت تا دارفانی را در سال 588 در آن جا وداع گفت. جسد مطهرش در جبل الجوشن در جوار مرقد حضرت محسن بن ابی عبدالله الحسین علیه السلام مدفون شد.
شیخ شهر آشوب (جدش)، شیخ علی (پدرش)، فتال نیشابوری، شیخ ابوعلی فضل بن حسن طبرسی، ابومنصور طبرسی، ابوالفتوح رازی، قاضی ناصح الدین آمدی، قطب الدین راوندی، جارالله زمخشری، ابوالحسن علی بیهقی و...
علامه سید محمد بن زهره حلبی، شیخ الدین ابوالحسن علی بن شعره حلی، تارج الدین دربی، شیخ یحیی سوراوی، یحیی بن ابی حلبی، سید کمال الدین حیدرحسینی.
آثار متشابه القرآن و مختلفه، مناقب آل ابی طالب، معالم العلماء، مثالب النواصب، مائده الفائده، امثال فی الامثال، الاوصاف، المنهاج الجدیده، انساب آل ابی طالب، نخب الاخبار الخصائص الفاطمیه، بیان التنزیل، الموالید، المحزون المکنون فی عیون القرآن، الطرائف فی الحدود والحقائق، الحاوی، الفصول فی النحو.
گرچه از نام کتاب برمی آید آن است که تنها به فضائل و مناقب آل ابیطالب پرداخته باشد. اما از مناقب رسول خدا صلی الله علیه و آله شروع کرده و بعد از امام علی علیه السلام به ذکر مناقب حضرت فاطمه سلام الله علیها نیز می پردازد. کتاب چاپ شده با ذکر فضائل امام حسن عسکری علیه السلام به پایان می رسد. لیکن مطابق با گفته شیخ آقا بزرگ تهرانی کتاب احوال امام دوازدهم را نیز داشته است. چرا که ابن شهر آشوب در معالم العلماء در بیان وجه لقب شیخ مفید به این کتاب ارجاع داده است و آن اکنون در این کتاب نیست و بایستی در احوال حضرت حجت باشد که شیخ مفید را به این لقب نامیده است.
شیخ آقا بزرگ همچنین با استناد به سخن زین الدین بیاضی در کتاب صراط مستقیم که وزن جزئی از آن را 9 رطل بیان نموده، احتمال می دهد که کتاب چاپ شده مختصر مناقب با عنوان "نخب المناقب" باشد.

ابن شهر آشوب را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• کتاب مناقب ابن شهر آشوب   • شهر آشوب هایده   • شهر آشوب فیلم   • شهرآشوب هنرپیشه   • دانلود کتاب مناقب ابن شهر آشوب   • مناقب ابن شهر آشوب pdf   • کتاب شهر آشوب   • کتاب ابن شهر آشوب   • معنی ابن شهر آشوب   • مفهوم ابن شهر آشوب   • تعریف ابن شهر آشوب   • معرفی ابن شهر آشوب   • ابن شهر آشوب چیست   • ابن شهر آشوب یعنی چی   • ابن شهر آشوب یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ابن شهر آشوب
کلمه : ابن شهر آشوب
اشتباه تایپی : hfk aiv Ha,f
عکس ابن شهر آشوب : در گوگل


آیا معنی ابن شهر آشوب مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 96% )