انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

99 1081 100 1

ابن عبدالبر

معنی ابن عبدالبر در لغت نامه دهخدا

ابن عبدالبر. [ اِ ن ُ ع َ دِل ْ ب َرر ] (اِخ ) ابوعمر یوسف بن عبداﷲ قرطبی (368-463 هَ.ق.). عالم و محدث مشهور. پس از تکمیل علوم برای صحبت دانشمندان عصر به سیاحت بعض بلاد رفته و سپس تولیت قضاء اشبونه (لیسبن ) و شنترین داشته. او را کتب چند است ، از جمله : کتاب استیعاب در تراجم صحابه بترتیب حروف معجم و آن به طبع رسیده. کتاب بهجةالمجالس و انس المجالس. کتاب الاستدراک لمذاهب الاعصار. الدرر فی اختصار المغازی و السیر. کتاب جامع بیان العلم و فضله. کتاب التمهید. فرزند او ابومحمد عبداﷲ نیز در حدیث و ادب مشهور است. وفات او به سال 480 بوده است.

معنی ابن عبدالبر به فارسی

ابن عبدالبر
پس از نکمیل علوم برای صحبت دانشمندان عصر به سیاحت بعضی بلاد رفت

ابن عبدالبر در دانشنامه اسلامی

ابن عبدالبر
اِبْن ِ عَبْدُالبَرّ، ابوعمر یوسف بن عبدالله بن محمد بن عبدالبر ابن عاصم نَمری (۲۵ ربیع الاخر ۳۶۸- آخر ربیع الاول ۴۶۳ق / ۳۰ نوامبر ۹۷۸- ۵ ژانویه ۱۰۷۱م ) فقیه ، محدث ، تاریخ نگار و ادیب اندلسی است .
او را از این روی نمری خوانده اند که نسبش به نمر بن قاسط ابن افصی بن دعمی بن حَدیلة بن اسد بن ربیعة بن نزاز می رسد. در قرطبه زاده شد و در همان جا رشد کرد. پدرش از فقیهان قرطبه بود و او در ۱۸ سالگی پدر را از دست داد. در قرطبه به فراگیری دانشهای معمول آن زمان پرداخت .
اساتید و مشایخ حدیث
از استادانش می توان به اینان اشاره کرد: ابوالولید ابن فَرَضی ، ابوعمر طَلْمَنَکی ، قاسم بن اصبغ بیانی که نزد او حدیث خواند، ابوعمر ابن مکوی ، سعید بن نصر، احمد بن فتح تاجر، احمد بن قاسم تاهرتی بزاز که کتابهای محمد بن جریر طبری را به نامهای صریح السنة، التبصیر و فضائل الجهاد، نزد او خواند، قاضی ابن صفار و ابن جسور که ذیل المذیل را نزد او خواند.
مذهب
ابن عبدالبر در آغاز ظاهری مذهب بود، سپس مالکی شد و گاه در پاره ای از مسائل به فقه شافعی می گرایید. او چندان به درس و پژوهش اهتمام ورزید که پس از چندی از دیگر پیشینیان اندلسی خود پیشی گرفت . حمیدی در ۴۴۸ق / ۱۰۵۶م ضمن آنکه با او دیدار کرده است ، از وی اجازه ای برای روایت شنیده ها و گردآورده هایش گرفته است .
دیگر شاگردانش
...
اِبْن ِ عَبْدُالبَرّ، ابوعمر یوسف بن عبدالله بن محمد بن عبدالبر ابن عاصم نَمری (۲۵ ربیع الاخر ۳۶۸- آخر ربیع الاول ۴۶۳ق / ۳۰ نوامبر ۹۷۸- ۵ ژانویه ۱۰۷۱م ) فقیه ، محدث ، تاریخ نگار و ادیب اندلسى است .
او را از این روی نمری خوانده اند که نسبش به نمر بن قاسط ابن افصی بن دعمی بن حَدیلة بن اسد بن ربیعة بن نزاز می رسد.
علی ابن حزم ، جمهرة انساب العرب ، ص۳۰۰- ۳۰۲، بیروت ، ۱۴۰۳ق / ۱۹۸۳م .
از استادانش می توان به اینان اشاره کرد: ابوالولید ابن فَرَضی ، ابوعمر طَلْمَنَکی ، قاسم بن اصبغ بیانی که نزد او حدیث خواند،
محمد حمیدی ، جذوة المقتبس ، ج۱، ص۱۰۶، به کوشش محمد بن تاویت طنجی ، قاهره ، ۱۳۷۲ق / ۱۹۵۲م .
ابن عبدالبر در آغاز ظاهری مذهب بود، سپس مالکی شد و گاه در پاره ای از مسائل به فقه شافعی می گرایید.
محمد ذهبی ، سیر اعلام النبلاء، ج۱۸، ص۱۵۶-۱۵۷، به کوشش شعیب ارنؤوط و محمد نعیم عرقسوسی ، بیروت ، ۱۴۰۵ق / ۱۹۸۴م .
...
ابوعمر یوسف بن عبداللّه بن محمد بن عبدالبر نمری اندلسی از محدثان، مورخان و فقهای اهل سنت است که به سال 368ق در قرطبه متولد شد. نسبش به نمر بن قاسط یکی از اجداد جاهلی می رسد. پدرش از فقیهان قرطبه بود. وی در مولد خود به فراگیری دانشهای معمول آن زمان پرداخت.
برخی استادانش عبارتند از: ابن فرضی، بیّانی، ابن مکوی، سعید بن نصر، احمد بن فتح تاجر، احمد بن قاسم تاهرتی بزاز، قاضی ابن صفار و ابن جسور که ذیل المذیل را نزد او خواند.
از جمله شاگردانش: ابن حزم اندلسی، ابوالعباس دلایی، ابومحمد بن ابی قحافه، طاهر بن مفوز، ابوبحر سفیان بن عاصی، ابوعلی غسّانی هستند.
ابن عبدالبر در آغاز ظاهری مذهب بود، سپس مالکی شد و گاه در پاره ای از مسائل به فقه شافعی می گرایید.
ابن عبدالبر در زمان حکومت امویان اندلس می زیست و برای فرار از نزاع های سیاسی و نظامی به دانیه که شهری در نزدیکی بلنسیه و تحت حکومت ابوالحسن مجاهد عامری بود رفت اما چون پسرش ابومحمد که در اشبیلیه سمت وزارت داشت مورد خشم حاکم قرار گرفت و به زندان افتاد به اشبیلیه رفت و با در خواست از حاکم او را آزاد کرد و با خود به دانیه برد. ابن عبدالبر در دانیه بیشتر آثارش را تدوین کرد و زمانی هم به بطلیوس رفت و از طرف مظفر بن افطس حاکم آنجا به قضاوت گماشته شد.

ابن عبدالبر در دانشنامه آزاد پارسی

ابن عَبدُالبِرّ (قرطبه ۳۶۸ـ شاطبه ۴۶۳ق)
(نام اصلی: ابوعمر یوسف بن عبدالله قرطبی) فقیه، محدث، مورخ و ادیب اندلسی. در قرطبه به فراگیری علوم زمان خود پرداخت. در آغاز ظاهری مذهب بود. سپس مالکی شد و گاه در برخی از مسائل به فقه شافعی گرایید. در زمان اقامت ابن عبدالبر در قرطبه این شهر مرکز حکومت امویان در اندلس بود و زمانی که قرطبه درگیر جنگ و خون ریزی شد، ابوعمر این شهر را ترک و در دانیه، دورترین نقطۀ شرق اندلس، سکنی گزید. مدت اقامت ابوعمر در دانیه از پربرکت ترین دوران زندگی اوست، چه در همین شهر بود که بیشتر کتاب هایش را نوشت. برخی از آثار او عبارت اند از الاستیعاب، کتابی دربارۀ صحابه و از مهم ترین منابع در این زمینه؛ الاستذکار؛ الانباه علی قبائل الرواة؛ بهجة المجالس و اُنس المُجالس، این کتاب از مهم ترین منابع دربارۀ ادبیات اندلس در قرون ۴ و ۵ق است.

ارتباط محتوایی با ابن عبدالبر

ابن عبدالبر را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• کتاب الاستیعاب   • الاستیعاب فی معرفه الاصحاب   • معنی ابن عبدالبر   • مفهوم ابن عبدالبر   • تعریف ابن عبدالبر   • معرفی ابن عبدالبر   • ابن عبدالبر چیست   • ابن عبدالبر یعنی چی   • ابن عبدالبر یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ابن عبدالبر
کلمه : ابن عبدالبر
اشتباه تایپی : hfk ufnhgfv
عکس ابن عبدالبر : در گوگل


آیا معنی ابن عبدالبر مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 99% )