برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1320 100 1

ابن عساکر علی بن حسن

ابن عساکر علی بن حسن در دانشنامه اسلامی

ابن عساکر علی بن حسن
ابوالقاسم، علی بن حسن بن هبة الله شافعی، معروف به ابن عساکر، مورخ، محدث و سیاح دمشقی، در سال 499ق، متولد شد. او، از بزرگان فقهای شافعی است و صاحب اشعاری نیز هست، اما در این زمینه چندان قوی نیست. ابن عساکر، به سبب حفظ و روایت احادیث بسیار، کثرت سفرهای علمی و استفاده از مشایخ بزرگ در شهرهای اسلامی و نیز تألیف اثر چشم گیر خود(تاریخ دمشق)، در شمار یکی از بزرگ ترین حافظان حدیث و نویسندگان تاریخ در روزگار خویش به شمار می آید. با توجه به سلسله نسب پدرش، احتمالا عنوان ابن عساکر مربوط به خانواده مادری او بوده است.
دوران زندگی او با انقراض سلاجقه شام و دوران حکمرانی نور الدین زنگی (569ق) و صلاح الدین ایوبی (589 ق) بر مناطق شام هم زمان بود. سیاست این پادشاهان، مبارزه با تبلیغات فاطمیون شیعی مذهب و حمایت از مذاهب اهل سنت بود، لذا گردآوری احادیث در این زمان سخت بالا گرفت و ابن عساکر نیز در این زمینه چهره ای درخشان شد.
به لحاظ علمی، او از 6 سالگی در دمشق مشغول به تحصیل شد. در ابتدا نزد پدر، برادر بزرگ تر و خانواده مادری اش فقه و حدیث آموخت. از دیگر اساتید او در دمشق می توان به ابوطاهر حنایی، ابوالبرکات بن عبدحارثی، سبیع بن قیراط و... اشاره کرد. پس از فوت پدر، به بغداد رفت و در مدرسه نظامیه و دیگر حوزه های بغداد، حدیث، فقه و نحو را آموخت.
در سال 521ق، به حج رفت و در مکه و مدینه نیز احادیث زیادی شنید. پس از چهار سال به بغداد بازگشت و در آن جا در محضر اساتیدی چون ابوالقاسم هبة الله بن حصین، ابوالحسن علی بن عبدالواحد دینوری و هبة الله شروطی استفاده کرد تا آن جا که معلومات و محفوظات و بینش علمی او باعث شگفتی بغدادیان شد. او، در طول اقامتش در بغداد به سایر شهرهای عراق نیز سفر کرد و با محدثان و حافظان حدیث گفت و شنود کرد، سپس به دمشق بازگشت و در آن جا ازدواج کرد و صاحب فرزند شد. او، در دومین سفر خود عازم ایران شد(سال 529ق) و به شهرهای مختلفی در ایران سفر کرد و سفر او 4 سال به طول انجامید.
او، در خراسان با ابوسعد عبدالکریم سمعانی، صاحب کتاب الانساب دیدار کرد و همراه او به نیشابور و هرات رفت. او، در این سفر، کتاب «الاربعین» البدانیة را مشتمل بر روایت 40 حدیث از چهل محدث در 40 شهر نوشت. ابن عساکر پس از 13 سال سفرهای ...

ارتباط محتوایی با ابن عساکر علی بن حسن

به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی ابن عساکر علی بن حسن   • مفهوم ابن عساکر علی بن حسن   • تعریف ابن عساکر علی بن حسن   • معرفی ابن عساکر علی بن حسن   • ابن عساکر علی بن حسن چیست   • ابن عساکر علی بن حسن یعنی چی   • ابن عساکر علی بن حسن یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ابن عساکر علی بن حسن
کلمه : ابن عساکر علی بن حسن
اشتباه تایپی : hfk ush;v ugd fk psk
عکس ابن عساکر علی بن حسن : در گوگل

آیا معنی ابن عساکر علی بن حسن مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )