انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

96 1061 100 1

ابن عساکر

معنی ابن عساکر در لغت نامه دهخدا

ابن عساکر. [ اِ ن ُ ع َ ک ِ ] (اِخ ) ابوالقاسم علی بن حسن. مورخ و محدث و سیاح دمشقی. او به عراق و ایران سفر کرد و تا خراسان برفت و از علمای این ممالک مانند اصحاب برمکی و تنوخی و جوهری حدیث شنود و علوم و دانش های مختلف فراگرفت. او را تألیفاتی چند است ، ازجمله : کتاب تاریخ دمشق در هشتاد مجلد که بعض مجلدات آن باقی و دو جزو آن به طبع رسیده است. کتاب معجم الشیوخ. کتاب مناقب الشباب. کتاب الاطراف للسنن. و او را نزد سلطان صلاح الدین ایوبی حرمت و مکانتی بلند بود چنانکه سلطان بتن خویش در جنازه ٔ او حاضر شد. مولد او در 499 هَ.ق. و وفات به 571 بوده است.

ابن عساکر. [ اِ ن ُ ع َ ک ِ ] (اِخ ) ابومنصور عبدالرحمن بن محمد، برادرزاده ٔ ابن عساکر ابوالقاسم علی بن حسن. او نیز چون عم خویش از دانشمندان مشهور بوده و بچندین مدرسه در دمشق و بیت المقدس تدریس میکرده است. مولد به سال 550 هَ.ق. و وفات در 620 بوده است.

ابن عساکر. [ اِ ن ُ ع َ ک ِ ] (اِخ ) ابوالیمن امین الدین عبدالصمدبن عبدالوهاب ، از نواده ٔ ابن عساکر ابوالقاسم علی بن حسن. او را تألیفاتی در فقه و حدیث بوده و منشآت بلیغه داشته است. مولد به 614 هَ.ق. و وفات 687 است.

ابن عساکر. [ اِ ن ُ ع َ ک ِ ] (اِخ ) قاسم بن علی بن حسن ، پسر ابن عساکر معروف صاحب تاریخ دمشق. از علما و ادبای عصر خویش. او را تألیفاتی است ازجمله : الجامعالمستقصی فی فضائل المسجدالاقصی. مولد او به سال 527 هَ.ق. و وفات در سنه ٔ 600 بوده است.

ابن عساکر در دانشنامه اسلامی

ابن عساکر
اِبْن ِ عَساکر، نام تنی چند از دودمان بنی عساکر که پس از درگذشت ابوالقاسم علی بن عساکر چهره نامدار این خاندان به این عنوان خوانده شدند.
شهرت و پایگاه علمی و اجتماعی بنی عساکر بیش تر به سبب نفوذ و اقتدار قاضیان و فقیهان بنام شافعی اشعری است که از میان آنان برخاسته اند. اینان نزدیک به ۲۰۰ سال (۴۷۰-۶۶۰ق ) با وجود دشمنی و رقابت حنبلیان ، در دمشق و خطه شام شوکت و اعتبار فراوان داشتند. معروف ترین افراد این خاندان عبارتند از:
حسن بن هبةالله بن عبدالله
ابومحمد حسن بن هبةالله بن عبدالله بن حسین دمشقی شافعی (۴۷۰-۵۱۹ق / ۱۰۷۷- ۱۱۲۵م )، از نصر مقدسی حدیث شنید و با او مصاحبت داشت . وی در صرف و نحو به استادی رسید و در فقه از سران شافعیان دمشق شد. ازدواج وی با دختر قاضی دمشق ابوالفضل یحیی قرشی از خاندان اموی تبار و سرشناس بنی قرشی و نیز ازدواج ابوبکر سلمی محمد بن علی (د ۵۶۴ق ) شافعی ، خطیب پرآوازه جامع دمشق با تنها دختر حسن شهرت و اعتبار او را در آن دیار بالا برد. دانشمندان و قاضیان این ۳ خاندان (بنی عساکر، بنی قرشی ، بنی سلمی ) از سده ۵ تا ۷ق / ۱۱ تا ۱۳م در جریان تحولات فکری و رویدادهای اجتماعی دمشق نقشی فعال داشته اند.
صائن الدین هبةالله بن حسن
صائن الدین هبةالله بن حسن بن هبةالله (۴۸۸-۵۶۳ق / ۱۰۹۵- ۱۱۶۸م )، برادر بزرگ ابوالقاسم علی که کنیه اش را ابوالحسن و ابوالحسین نوشته اند. وی در دمشق زاده شد و در این شهر به دانش اندوزی پرداخت .
← مشایخ علوم مختلف
...
ابن عساکر
این صفحه مدخلی از دائرة المعارف بزرگ اسلامی است
ابوالقاسم علی بن حسن بن هبةالله شافعی دمشقی (اول محرم 499-11 رجب 571ق /13 سپتامبر 1105- 25 ژانویة 1176م )، برجسته ترین فرد از خاندان ابن عساکر که در دمشق زاده شد و همانجا درگذشت . وی به سبب حفظ و روایت احادیث بسیار، کثرت سفرهای علمی و استفاده از مشایخ بزرگ در شهرهای اسلامی و نیز تألیف اثر چشمگیر تاریخ بزرگ دمشق در شمار یکی از بزرگ ترین حافظان حدیث و نویسندگان تاریخ در روزگار خویش درآمد.
از عنوان ابن عساکر که به صورت شهرت خانوادگی او درآمد، در نسب نامة پدرانش نشانی نیست ، بنابراین شاید این نام از خاندان مادرش ام قاسم دختر قاضی ابوالفضل یحیی بن علی قرشی گرفته شده باشد.
دوران زندگی ابن عساکر با انقراض سلاجقة شام و روزگار حکمرانی نورالدین زنگی (د 569ق /1174م ) و صلاح الدین ایوبی (د 589ق /1193م ) بر مناطق شام تقارن داشت . سیاست مذهبی نورالدین زنگی و جانشینان وی و نیز ایوبیان بر مبارزه با تبلیغات فاطمیان شیعی مذهب و حمایت از مذاهب اهل سنت و پیروان حدیث استوار بود، از این رو کار گردآوری و روایت حدیث در روزگار ابن عساکر سخت بالا گرفت و خود وی در این زمینه به چهره ای درخشان بدل گشت .
تحصیلات ابتدایی ابن عساکر از 6 سالگی در دمشق آغاز شد. پدرش ، برادر بزرگش صائن و نیای مادریش از جمله نخستین استادان او در حدیث و فقه بودند. سپس از سُبیع بن قیراط، ابوالقاسم ابن نسیب ، ابوطاهر حنائی ، جمال الاسلام ابوالحسن علی سلمی ، ابوالبرکات ابن عبد حارثی و دیگران قرآن ، حدیث ، فقه و خلاف و اصول آموخت . ابن عساکر در جامع اموی و مدارس امینیه ، عمادیه ، غزالیة دمشق به دانش اندوزی پرداخت .
وی پس از درگذشت پدر برای ادامه تحصیل بار سفر بست و نخست به بغداد، مرکز بزرگ علوم دینی آن روزگار روی آورد (520ق ) و در مدرسه نظامیه و دیگر حوزه های علمیه آن شهر حدیث شنید و فقه و خلاف و نحو آموخت . در 521ق به مکه رفت و حج گزارد. وی در مکه و مدینه از کسان بسیاری حدیث شنید و خود نیز حدیث گفت .
در بازگشت از مکه تا 525ق در بغداد ماند و از استادان نظامیه و دیگر بزرگان دارالخلافه از جمله ابوالقاسم هبةالله بن حصین ، ابوالحسن علی بن عبدالواحد دینوری و هبةالله شروطی حدیث آموخت . در این هنگام بینش علمی و معلومات و محفوظات او اعجاب بغدادیان را برانگیخت .،301، در خلال 5 سالی که در بغداد بود، از شهرهای کوفه ، موصل ، رحبه ، دیار بکر و نیز جزیره دیدار کرد و با محدثان و حافظان حدیث گفت و شنید داشت . آنگاه به دمشق بازگشت و ازدواج کرد و در 527ق پسرش قاسم به دنیا آمد که بعدها کاتب و راوی آثار پدر شد.
دومین سفر ابن عساکر در 529ق به قصد خراسان و از راه آذربایجان آغاز شد. وی در این سفر با ابوسعد عبدالحریم سمعانی صاحب کتاب الانساب در مرو دیدار کرد و همراه او به نیشابور و هرات رفت . ابن عساکر در این سفر 4 ساله در نیشابور، مرو، فزار، سرخس ، ابیورد، طوس ، بسطام ، بیهق ، دامغان ، زنجان ، تبریز، ری ، اصفهان ، حلوان و همدان حدیث گفت و حدیث شنید و کتاب الاربعین البلدانیة را مشتمل بر روایت 40 حدیث از 40 محدث در 40 شهر نوشت .
ابن عساکر
امین الدین عبدالصمد بن عبدالوهاب معروف به ابن عساکر صاحب کتاب اتحاف الزائر و اطراف المقیم للسائر. وی پسرعموی ابن عساکر، صاحب تاریخ دمشق است.
ابن عساکر تحصیلات خویش را در شهرهای دمشق و بغداد گذراند و سپس به حجاز و مصر نیز سفر کرد. وی در بغداد از ابن نجار (م.۶۴۳ق.) اجازه روایت الدرة الثمینة فی اخبار المدینه را گرفت. در مدت اقامتش در مصر، در نبرد صلیبی هفتم معروف به دمیاط شرکت کرد و مجروح شد. پس از آن به حجاز رفت و حدود ۴۰ سال در مکه و مدینه اقامت داشت.
از مهم ترین کتاب های وی، اتحاف الزائر و اطراف المقیم للسائر درباره آداب و احکام زیارت مرقد نبوی(ص) است. وی در این کتاب علاوه بر آداب و احکام زیارت، ذیل بخش دوم به چگونگی و تاریخ وفات پیامبر(ص) و وصف دفن و کفن و مرقد او را نیز توضیح می دهد.
ابوالقاسم علی بن حسن بن هبةالله شافعی دمشقی ، برجسته ترین فرد از خاندان ابن عساکر می باشد؛ ابن عَساکر، نام تنی چند از دودمان بنی عساکر که پس از درگذشت ابوالقاسم علی بن عساکر چهره نامدار این خاندان به این عنوان خوانده شدند.
ابوالقاسم علی بن حسن بن هبةالله شافعی دمشقی (اول محرم ۴۹۹-۱۱ رجب ۵۷۱ق / ۱۳ سپتامبر ۱۱۰۵- ۲۵ ژانویه ۱۱۷۶م )، برجسته ترین فرد از خاندان ابن عساکر که در دمشق زاده شد و همان جا درگذشت .
عبدالرحمان ابن جوزی ، المنتظم ، ج۱، ص۷۷.    
تحصیلات ابتدایی ابن عساکر از ۶ سالگی در دمشق آغاز شد. پدرش ، برادر بزرگش صائن و نیای مادریش از جمله نخستین استادان او در حدیث و فقه بودند.
یاقوت حموی، معجم الادباء، ج۴، ص۱۶۹۸.    
 ۱. ↑ عبدالرحمان ابن جوزی ، المنتظم ، ج۱، ص۷۷.    
...
ابومحمد بهاءالدین قاسم بن علی ، فقیه ، محدث و مورخ بزرگ شافعی ، یکی از شخصیت های ابن عساکر می باشد؛ ابن عَساکر، نام تنی چند از دودمان بنی عساکر که پس از درگذشت ابوالقاسم علی بن عساکر چهره نامدار این خاندان به این عنوان خوانده شدند.
ابومحمد بهاءالدین قاسم بن علی بن عساکر ۵۲۷ -۹ صفر ۶۰۰ق / ۱۱۳۳- ۱۸ اکتبر ۱۲۰۳م )، فقیه ، محدث و مورخ بزرگ شافعی که پس از پدرش برجسته ترین چهره علمی این خاندان به شمار می آید و در نگارش و جمع و تدوین بزرگ ترین اثر پدر خود تاریخ مدینه دمشق سهمی بسزا داشت
عبدالعظیم منذری ، التکملة لوفیات النقله، ج۲، ص۸ -۹، به کوشش بشار عواد معروف ، بیروت ، ۱۹۸۴م .
از ابوالفتح نصرالله بن محمد مصّیصی و ابوطالب علی بن عبدالرحمان صوری و نیز بسیاری از کسانی که از پدرش حدیث شنیده بودند، همچون عبدالرحمان بن عبدالله بن حسن بن ابی الحدید و ابوالدر یاقوت الرومی و ابوسعید عبدالکریم سمعانی حدیث شنید.
محمد ذهبی ، تذکرة الحفاظ، ج۴، ص۱۰۸.    
شاگردان قاسم خود از دانشمندان شافعی و عالمان حدیث بودند. ابوشامه شهاب الدین مقدسی ، ابوالتقی صالح بن شجاع مُدْلِحی ، احمد بن سلامه و مسلم بن علان از او حدیث شنیده و اجازه روایت داشته اند.
محمد ابن صابونی ، تکملة اکمال الاکمال ، ج۱، ص۴۱، به کوشش مصطفی جواد، عراق ، ۱۳۷۷ق / ۱۹۵۷م .
...
ابومحمد حسن بن هبةالله بن عبدالله بن حسین ، یکی از شخصیت های ابن عساکر می باشد؛ ابن عَساکر، نام تنی چند از دودمان بنی عساکر که پس از درگذشت ابوالقاسم علی بن عساکر چهره نامدار این خاندان به این عنوان خوانده شدند.
ابومحمد حسن بن هبةالله بن عبدالله بن حسین دمشقی شافعی (۴۷۰-۵۱۹ق / ۱۰۷۷- ۱۱۲۵م )، از نصر مقدسی حدیث شنید و با او مصاحبت داشت . وی در صرف و نحو به استادی رسید و در فقه از سران شافعیان دمشق شد. ازدواج وی با دختر قاضی دمشق ابوالفضل یحیی قرشی از خاندان اموی تبار و سرشناس بنی قرشی و نیز ازدواج ابوبکر سلمی محمد بن علی (د ۵۶۴ق ) شافعی ، خطیب پرآوازه جامع دمشق با تنها دختر حسن شهرت و اعتبار او را در آن دیار بالا برد.
یوسف ابن جوزی ، ج۸، ص۳۳۶، مرآة الزمان ، حیدرآباد دکن ، ۱۳۷۰ق / ۱۹۵۱م .
 ۱. ↑ یوسف ابن جوزی ، ج۸، ص۳۳۶، مرآة الزمان ، حیدرآباد دکن ، ۱۳۷۰ق / ۱۹۵۱م . ۲. ↑ عبدالوهاب سبکی ، طبقات الشافعیة الکبری ، ج۷، ص۷۰، به کوشش محمود طناحی و دیگران ، قاهره ، ۱۳۸۳ق / ۱۹۶۴م .    
دانشنامه بزرگ اسلامی، مرکز دائرة المعارف بزرگ اسلامی، برگرفته از مقاله «ابن عساکر»، ج۴، ص۱۵۱۶.    
...
ابومنصور فخرالدین عبدالرحمان بن محمد، فقیه و محدث معروف شام ، یکی از شخصیت های ابن عساکر می باشد؛ ابن عَساکر، نام تنی چند از دودمان بنی عساکر که پس از درگذشت ابوالقاسم علی بن عساکر چهره نامدار این خاندان به این عنوان خوانده شدند.
ابومنصور فخرالدین عبدالرحمان بن محمد بن حسن (۵۵۰ - ۶۲۰ق / ۱۱۵۵-۱۲۲۳م )، فقیه و محدث معروف شام که به دیانت و دانش و کثرت عبادت شهرت داشت . از اعمام خود (صائن الدین و ابوالقاسم علی ) و حسان زیات و ابوالمعالی ابن صابر حدیث شنید و از شاگردان زبده درس فقه قطب الدین نیشابوری بود که دختر او را به زنی گرفت و پس از مرگ استاد (۵۷۸ ق ) به جای او در مدرسه جاروخیه دمشق به تدریس پرداخت .
عبدالقادر نعیمی دمشقی ، الدارس فی تاریخ المدارس ، ج۱، ص۶۲.    
شیخ عزالدین ابن عبدالسلام ، زکی برزالی ، ضیاء مقدسی و تاج عبدالوهاب بن زین الامناء از شاگردان فقه و حدیث و راویان او بوده اند.
عبدالقادر نعیمی دمشقی ، الدارس فی تاریخ المدارس ، ج۱، ص۶۲.    
 ۱. ↑ عبدالقادر نعیمی دمشقی ، الدارس فی تاریخ المدارس ، ج۱، ص۶۲.    
...
طرق حدیث الغدیر بروایة ابن عساکر، گردآوری و تحقیق اسناد حدیث غدیر از کتاب «تاریخ مدینة دمشق» ابن عساکر (متوفی 571ق) است که توسط امیر تقدمی معصومی صورت گرفته است.
کتاب به زبان عربی و مقدمه آن در سال 1421ق نوشته شده است
کتاب با مقدمه مختصری از تقدمی معصومی آغاز گردیده که در آن، به منابع مورد استفاده در نگارش کتاب اشاره شده است
در ابتدای کتاب، ضمن ذکر خلاصه ای از زندگی نامه ابن عساکر ، توضیحاتی پیرامون کتاب «تاریخ مدینه دمشق» ارائه گردیده و پس از ذکر سخن بزرگانی مانند ابن کثیر ، سبکی، نعیمی، ابن جوزی، ابن خلکان، درباره ابن عساکر و اثر او، به حدیث شریف غدیر در کتاب مذکور اشاره شده و این موضوع مورد تأکید قرار گرفته است که ابن عساکر این حدیث را از بین از 130 طریق استخراج نموده و به دلیل اهمیت این حدیث شریف، در اثر حاضر، محقق آن را به صورت جداگانه، جمع آوری و مورد تحقیق قرار داده است
در ادامه، به ترتیب حروف الفبا، ذکر طرق و راویانی پرداخته شده که ابن عساکر ، حدیث شریف غدیر را از ایشان، ذکر کرده است. از جمله آن ها عبارتند از: انس بن مالک، براء بن عازب، بیده بن حصیب، جابر بن عبدالله، جریر بن عبدالله، حبشی بن جناده، حذیفه بن اسید، حرمله مولی اسامه بن زید، خالد بن زید ابوایوب انصاری، زیاد بن ابی زیاد، زید بن ارقم، سعد بن مالک ابوسعید خدری، سعد بن ابی وقاص، سعید بن وهب، سمره بن جندب و...
در انتهای کتاب، بعد از ذکر اسنادی از حدیث غدیر که به دو یا سه نفر از صحابه یا تابعی ختم می شود، به شأن نزول دو آیه شریفه اکمال و تبلیغ، اشاره شده استابن عساکر در دانشنامه ویکی پدیا

ابن عساکر
ابوالقاسم علی بن حسن دمشقی شهرت یافته به ابن عساکر (۱۱۰۵–۱۱۷۶م) محدث برجسته و تاریخ نگار شامی در سدهٔ ششم هجری بود که در حجاز، شام، خراسان و عراق حدیث آموخت و به «حافظ ابنِ عساکر» شهرت یافت؛ همانند حاکم نیشابوری و خطیب بغدادی، او نیز تاریخی برای دمشق و مشاهیر آن نگاشت.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با ابن عساکر

ابن عساکر را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی ابن عساکر   • مفهوم ابن عساکر   • تعریف ابن عساکر   • معرفی ابن عساکر   • ابن عساکر چیست   • ابن عساکر یعنی چی   • ابن عساکر یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ابن عساکر
کلمه : ابن عساکر
اشتباه تایپی : hfk ush;v
عکس ابن عساکر : در گوگل


آیا معنی ابن عساکر مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 96% )