انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

95 1089 100 1

ابن فقیه

معنی ابن فقیه به فارسی

ابن فقیه
ابوبکر شهاب الدین احمد بن محمد بن اسحاق همدانی از جغرافی دانان مشهور بود ٠ وی درسال ۲۹٠ ه . ق ٠ کتاب البلدان را تالیف کرد ٠ این کتاب به گفته ابن الندیم نزدیک هزار ورق است که بیشتر آن را ابن فقیه از جیهانی گرفته است ٠

ابن فقیه در دانشنامه اسلامی

ابن فقیه ممکن است اشاره به اشخاص و شخصیت های ذیل باشد: • ابن فقیه ابوبکر احمد بن محمد همدانی، ابن فقیه، ابوبکر، احمد بن محمد بن اسحاق، معروف به ابن فقیه همدانی، جغرافی دان قرن سوم هجری• ابن فقیه ابومنصور عبدالواحد بن ابراهیم بغدادی، اِبْن ِ فَقیه ، ابومنصور فخرالدین عبدالواحد بن ابراهیم (۵۶۱ - ۶۳۶ق / ۱۱۶۶-۱۲۳۹م )، محدث و شاعر بغدادی• ابن فقیه حسن بن علی اصفهانی، ابن فقیه حسن بن علی اصفهانی، از محدّثین اصفهان و داماد ابن رسته
...
«ابن فقیه، ابوبکر، احمد بن محمد بن اسحاق، معروف به ابن فقیه همدانی»، جغرافی دان قرن سوم هجری است.
یاقوت حموی، نام و نسب او را ابو عبدالله، احمد بن محمد بن اسحاق بن ابراهیم همدانی نوشته است. کنیه ابو عبدالله را فؤاد سزگین نیز در مقدمه خود بر چاپ عکسی «اخبار البلدان» که از روی نسخه خطی آستان قدس رضوی انجام گرفته، ذکر کرده است، اما در همین نسخه خطی، نام و نسب او احمد بن محمد بن اسحاق الهمدانی المعروف بابن الفقیه آمده و به کنیه او اشاره نشده است. ابن ندیم، تنها به ذکر احمد بن محمد اکتفا کرده است.در باره همدانی بودن ابن فقیه، سند روشنی به دست نیامده است، ولی از شرح مبسوطی که وی در باره همدان و به ویژه از مطالبی که در همین بخش راجع به میهن دوستی آورده، می توان چنین احتمال داد که از مردم همدان بوده است. از سال ولادت و درگذشت و نیز شرح زندگانی او اطلاعی در دست نیست.
آثار
ابن ندیم او را اهل ادب نوشته و افزون بر البلدان، وی را مؤلف کتاب دیگری با عنوان کتاب «ذکر الشعراء المحدثین و البلغاء منهم و المفحمین» دانسته است.همچنین در شمار آثار وی از کتابی با عنوان کتاب «العجائب»، نام برده شده است. از این کتاب در نسخه خطی مشهد، توسط خود ابن فقیه نام برده شده است. وی در ضمن سخن درباره «حرات» و داستان خالد بن سنان و اطفاء نار حره می گوید: «و قد ذکرنا اخباره فی کتاب العجائب».
عناوین مرتبط
البلدان (ابن الفقیه)
منبع
...
اِبْن ِ فَقیه ، ابومنصور فخرالدین عبدالواحد بن ابراهیم (۵۶۱ - ۶۳۶ق / ۱۱۶۶-۱۲۳۹م )، محدث و شاعر بغدادی است.
اصل او از دَسْکَرَه ، قریه ای در راه خراسان بود و در مُحَوَّل بغداد درگذشت ، از این رو وی را دَسکری و مُحولی نیز گفته اند.
ابن فوطی ، عبدالرزاق ، تلخیص مجمع الإداب ، به کوشش مصطفی جواد، ج۴، ص۲۲۳، دمشق ، ۱۹۶۵م .
خاندانش به علم و ادب شهرت داشتند و او از کودکی همراه پدر به مجالس و محافل علمی راه یافت.
ابن نجار، محمد، ذیل تاریخ بغداد، به کوشش قیصر فرح ، ج۱، ص۱۸۸، بیروت ، ۱۴۰۲ق /۱۹۸۲م .
با این همه او به شعر و ادب تمایل بسیار داشت و خود نیز به سرودن شعر پرداخت و در این فن دستی توانا یافت.
ابن نجار، محمد، ذیل تاریخ بغداد، به کوشش قیصر فرح ، ج۱، ص۱۸۸، بیروت ، ۱۴۰۲ق /۱۹۸۲م .
...
«ابن فقیه، ابوبکر، احمد بن محمد بن اسحاق، معروف به ابن فقیه همدانی»، جغرافی دان قرن سوم هجری است. یاقوت حموی، نام و نسب او را ابوعبدالله، احمد بن محمد بن اسحاق بن ابراهیم همدانی نوشته است. کنیه ابوعبدالله را فؤاد سزگین نیز در مقدمه خود بر چاپ عکسی «اخبار البلدان» که از روی نسخه خطی آستان قدس رضوی انجام گرفته، ذکر کرده است، اما در همین نسخه خطی، نام و نسب او احمد بن محمد بن اسحاق الهمدانی المعروف بابن الفقیه آمده و به کنیه او اشاره نشده است. ابن ندیم، تنها به ذکر احمد بن محمد اکتفا کرده است.
در باره همدانی بودن ابن فقیه، سند روشنی به دست نیامده است، ولی از شرح مبسوطی که وی در باره همدان و به ویژه از مطالبی که در همین بخش راجع به میهن دوستی آورده، می توان چنین احتمال داد که از مردم همدان بوده است. از سال ولادت و درگذشت و نیز شرح زندگانی او اطلاعی در دست نیست. ابن ندیم او را اهل ادب نوشته و افزون بر البلدان، وی را مؤلف کتاب دیگری با عنوان کتاب «ذکر الشعراء المحدثین و البلغاء منهم و المُفْحَمین» دانسته است.
همچنین در شمار آثار وی از کتابی با عنوان کتاب «العجائب»، نام برده شده است. از این کتاب در نسخه خطی مشهد، توسط خود ابن فقیه نام برده شده است. وی در ضمن سخن در باره «حرات» و داستان خالد بن سنان و اطفاء نار حره می گوید: «و قد ذکرنا اخباره فی کتاب العجائب».
البلدان (ابن الفقیة) / نوع اثر: کتاب / نقش: نویسنده
ترجمه مختصر البلدان: بخش مربوط به ایران (ابن الفقیه) / نوع اثر: کتاب / نقش: نویسنده
ابن فقیه حسن بن علی اصفهانی، از محدّثین اصفهان و داماد ابن رسته بوده است.
ابومحمّد حسن بن علیّ بن موسی بن یزید بن عبداللّه، داماد ابن رسته است. از محدّثین بوده، و از حسین بن حفص روایت نموده است، ابوعمر احمد بن حسن بن اسماعیل شروطی از او روایت می کند.
ابونعیم اصفهانی، احمد بن عبداللّه، ذکر اخبار اصفهان، ج۱، ص۲۶۵.    
 ۱. ↑ ابونعیم اصفهانی، احمد بن عبداللّه، ذکر اخبار اصفهان، ج۱، ص۲۶۵.    
مهدوی، سید مصلح الدین، اعلام اصفهان، ج۱، ص۱۹۰.    
...
اِبْن ِ فَقیه ، ابومنصور فخرالدین عبدالواحد بن ابراهیم (۵۶۱ - ۶۳۶ق / ۱۱۶۶-۱۲۳۹م )، محدث و شاعر بغدادی است.
اصل او از دَسْکَرَه ، قریه ای در راه خراسان بود و در مُحَوَّل بغداد درگذشت ، از این رو وی را دَسکری و مُحولی نیز گفته اند. پدرش در بغداد ساکن بود، اما چندی هم در موصل زیست ، و همان جا بود که ابن فقیه چشم به جهان گشود.پس از درگذشت ابن فقیه در مُحّول ، جنازه اش را در مقبره احمد بن حنبل (باب حرب ) به خاک سپردند.
موقعیت علمی
خاندانش به علم و ادب شهرت داشتند و او از کودکی همراه پدر به مجالس و محافل علمی راه یافت. دوران جوانی و پرورش علمی ِ او در موصل گذشت و از ۴ سالگی در درس ابوالفضل طوسی حضور یافت و از او استماع حدیث کرد.
مقام ادبی
با این همه او به شعر و ادب تمایل بسیار داشت و خود نیز به سرودن شعر پرداخت و در این فن دستی توانا یافت. ابن نجار و منذری او را به متانت الفاظ و ملاحت معانی اشعار و خطی خوش ستوده اند. ابن فوطی خط نویسی او را به شیوه ابن بواب دانسته است .
تدریس و تألیف
...

ابن فقیه در دانشنامه آزاد پارسی

ابن فَقیه
(ابوبکر احمد ابن محمد بن اسحاق معروف به ابن فقیه همدانی) جغرافی دان مسلمان قرن ۳ق. از سال ولادت و درگذشت و شرح زندگی وی اطلاعی در دست نیست مهم ترین اثر او البلدان است که از آن قطعاتی برجای مانده است فردی به نام شیزری این کتاب را تلخیص کرده است. البلدان در ۱۸۸۵ به کوشش دخویه به چاپ رسید. نسخه ای از کتاب ابن فقیه در کتابخانۀ آستان قدس رضوی و موزۀ بریتانیا موجود است. ابن فقیه کوشیده است تا مطالب نسبتاً منظمی از اوضاع قومی و نظام اداری سرزمین های مختلف اسلامی ارائه کند. گرچه نوشته های ابن فقیه را از دیدگاه جغرافیایی نمی توان در حد آثار گروهی از جغرافی نگاران هم زمان وی به شمار آورد، از دیدگاه فرهنگی و تاریخی در بعضی موارد برتر از آن هاست. ابن فقیه تصویری روشن از ذوق ادبی و تمایل جوامع روشنفکر عربی زبان اواخر قرن ۳ق ارائه کرده است. در دانش معاصر، ابن فقیه نه تنها از نظر بیان مطلب دربارۀ آسیای میانه و قفقاز شهرت دارد، بلکه نوشته های او دربارۀ مسائل بازرگانی و خط سیر بازرگانان یهودی و اسلام قابل توجه است.

ابن فقیه را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی ابن فقیه   • مفهوم ابن فقیه   • تعریف ابن فقیه   • معرفی ابن فقیه   • ابن فقیه چیست   • ابن فقیه یعنی چی   • ابن فقیه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ابن فقیه
کلمه : ابن فقیه
اشتباه تایپی : hfk trdi
عکس ابن فقیه : در گوگل


آیا معنی ابن فقیه مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 95% )