برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1207 100 1

ابن ملجم مرادی

ابن ملجم مرادی در دانشنامه اسلامی

ابن ملجم مرادی
اِبْن مُلْجَم، عبدالرحمان مرادی (م ۴۰ق/۶۶۱م)، مردی از خوارج و قاتل امام اول شیعیان امیرالمؤمنین حضرت علی (علیه السلام) می باشد.
بلاذری به نقل از کلبی او را عبدالرحمان بن عمرو بن ملجم خوانده است. گفته اند تبار وی به اعراب حمیری می رسد. ابن ملجم از قبیله مراد بود که با بنی جبّله از قبیله کنده هم پیمان بودند. برخی نیز او را از قبیله تجوب ، یکی از قبایل حمیری و هم پیمان قبیله مراد خوانده اند، اما بلاذری گوید که تجوب جد او بوده است.
زندگینامه
از زندگی ابن ملجم اطلاع روشنی در دست نیست، زیرا نامش تنها در آخرین روزهای زندگی و در نتیجه به شهادت رساندن علی بن ابی طالب (علیه السلام) زبانزد شد. قدر مسلم این است که ابن ملجم از پیروان حضرت علی (علیه السلام) بود که پس از ماجرای حکمیت در جنگ صفین به خوارج پیوست.ابن حجر گوید که او جاهلیت را درک کرده است، همو از قول ابوسعید بن یونس در تاریخ مصر، آورده است که ابن ملجم در گشودن مصر شرکت داشت. عمروبن عاص ، فرمانروای مصر، وی را که از سواران و قاربان بود و قرائت قرآن را از معاذبن جبل آموخته بود، از مقربان و همراهان خود قرار داد.گفته اند هنگامی که عمروبن عاص از خلیفه عمر درباره مشکلات قرآن یاری خواست، عمر طی نامه ای به وی فرمان داد که عبدالرحمان ابن ملجم را در کنار مسجد جای دهد تا او قرآن و فقه به مردم بیاموزد. عمرو خانه ای را در کنار خانه ابن عدیس به ابن ملجم اختصاص داد. اگر این دو روایت ابن حجر درست باشد، باید پذیرفت که ابن ملجم هنگام مرگ چندان جوان نبوده است. نیز روشن می گردد که وی در قرائت قرآن و معارف دینی آن روزگار چندان مهارت داشت که خلیفه مسلمانان و عمروبن عاص او را رسماً به کار تعلیم قرآن گماردند.
انگیزه قتل امیرالمؤمنین
درباره چگونگی شهادت امام علی (علیه السلام) و انگیزه ابن ملجم، روایت مشهوری هست که تمامی مورخان و محدثان با تفاوت هایی آن را نقل کرده اند.
← روایت ابن سعد
...
ابن ملجم مرادی
عَبدالرّحمن بن عمرو بن مُلْجَم مُرادی معروف به إبن مُلْجَم مُرادی از خوارج نهروان و قاتل علی بن ابی طالب(ع)، امام اول شیعیان، است. ابن ملجم پس از به خلا ...

ابن ملجم مرادی در دانشنامه ویکی پدیا

ابن ملجم مرادی
عبدالرحمان بن عمرو بن ملجم مرادی قاتل علی بن ابی طالب در سال ۴۰ هجری/۶۶۱ میلادی است.
در کتاب طبری آمده که سه تن از خوارج به نام عبدالرحمن بن ملجم از قبیله کنده، برک بن عبدالله و عمرو بن بکر تمیمی که همدیگر را در مکه ملاقات کردند و با هم به مذاکره پرداختند و پس از اتمام مراسم حج، سوگند یاد کردند که علی و معاویه و عمرو عاص را که به اعتقاد خوارج مسئول وضع اسفبار مسلمانان بودند و گمراه شده بودند و با انگیزه انتقام از کشتار یارانشان در نهروان، بکشند. روز کشتن را ۱۷ رمضان تعیین نمودند و هر کسی به شهر قربانی خود رفت. عبدالرحمن به کوفه، برک به دمشق و عمرو به مصر رفتند.
در کوفه، عبدالرحمن پیش مردان قبیله اش کنده رفت. اما نیتش را بر ملا نکرد، چرا که می ترسید در همه جا فاش شود. روزی گروهی از قبیله تیم الرباب را دید که برای ۱۰ تن از کشتگانشان در نهروان عزاداری می کردند و در میان آنان زنی زیبا رو به نام قطامه بنت شجنه را دید و دلباخته اش شد و از وی خواستگاری کرد. قطامه پذیرفت به شرطی که مهریه اش ۳۰۰۰ درهم، یک کنیز و یک غلام و کشتن علی باشد. وی در جنگ نهروان پدر و برادرش را از دست داده بود و در فکر انتقام گیری از علی بود. او نه تنها به عبدالرحمن در انجام این امر پافشاری کرد، بلکه خود نیز کمکش کرد و فردی به نام وردان از قبیله اش را به کمک وی فرستاد. عبدالرحمن نیز از فردی به نام شبیب بن بجره از قبیله بنی اشجع درخواست یاری نمود. شب قبل از واقعه، قطام با این سه تن در مسجد اعظم کوفه دیدار کرد و سینه هایشان را با حریر بست. (در منابع، شرح بیشتری بر این کار عجیب ارائه نشده است). این سه تن که شمشیرهایشان را در زهر خوابانیده بودند، کنار در مسجد منتظر ماندند تا علی به منظور اقامه نماز صبح به مسجد وارد گردد. به محض پدیدار شدن علی، شبیب به وی حمله برد و شمشیرش را زد که به بازوی در خورد که فرار کرد و در میان جمعیت گم شد. وردان نیز فرار کرد اما وقتی به خانه رسید، پسرعمویش وی را دید که حریر از سینه باز می کرد و به وی ظنین شد و وردان را کشت. تنها ابن ملجم باقی ماند که در حالی که فریاد می کشید حکمیت خاص خداست نه تو و یارانت، ضربتی به فرق سر علی زد و می خواست فرار کند که ابوادما همدانی وی را به زمین افکند. علی به خانه اش بازگشت و ابن مل ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ابن ملجم مرادی در دانشنامه آزاد پارسی

ابن مُلْجَم مرادی ( ـ کوفه ۴۰ق)
(یا: عبدالرحمان بن ملجم مرادی) قاتل امام علی (ع). در قبیلۀ مراد از تبار اعراب حمیری به دنیا آمد. وی نخست از پیروان علی بن ابی طالب (ع) بود و در جنگ صفّین با وی همراهی کرد. ولی پس از ماجرای حَکَمیت به گروه مخالف آن حضرت، موسوم به خوارج، پیوست. در پیِ سرکوبی خوارج در نهروان، ابن ملجم، بُرَک بن عبدالله تمیمی و عمرو بن بُکَیر تمیمی بر آن شدند که همزمان علی (ع)، معاویه و عَمروعاص را به قتل برسانند. به گزارش ابن سعد، دلباختگی ابن ملجم به زنی به نام قُطام که در پی انتقام خون پدر و برادرش در نهروان بود، او را بیشتر ترغیب و تحریک به قتل علی بن ابی طالب (ع) کرد. به گزارش ابن اعثم، انگیزۀ ابن ملجم از قتل حضرت علی (ع)، عشق وی به قطام و شرط قطام برای ازدواج با وی بوده است. پس از شهادت حضرت علی (ع) ابن ملجم را برای قصاص نزد امام حسن (ع) بردند. جسد وی را در قسمت غربی کوفه دفن کردند. ابن بطوطه در قرن ۸ گزارش کرده است که مردم هرساله به مدت هفت روز بر سر گورش هیزم می سوزاندند.

ارتباط محتوایی با ابن ملجم مرادی

ابن ملجم مرادی را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی ابن ملجم مرادی   • مفهوم ابن ملجم مرادی   • تعریف ابن ملجم مرادی   • معرفی ابن ملجم مرادی   • ابن ملجم مرادی چیست   • ابن ملجم مرادی یعنی چی   • ابن ملجم مرادی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ابن ملجم مرادی
کلمه : ابن ملجم مرادی
اشتباه تایپی : hfk lg[l lvhnd
عکس ابن ملجم مرادی : در گوگل

آیا معنی ابن ملجم مرادی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )