انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

98 1082 100 1

ابوالفتوح رازی

ابوالفتوح رازی در دانشنامه اسلامی

ابوالفتوح رازی
جمال الدین حسین بن علی بن محمد خُزاعی نیشابوری رازی (حدود۴۷۰-۵۵۲ یا ۵۵۶ق.) مشهور به ابوالفتوح رازی از مفسران و محدثان شیعه در قرن ششم هجری قمری و صاحب تفسیر فارسی روض الجنان و روح الجنان است. نسب وی به قبیله خزاعه می رسد و جد اعلای او، نافع بن بدیل بن ورقاء خزاعی صحابی پیامبر(ص) است. ابوالفتوح از شاگردان زمخشری و از اساتید ابن شهر آشوب و ابن حمزه طوسی بود. او در نیمه دوم قرن ششم درگذشت و بدنش در صحن حمزة بن موسی بن جعفر(ع) و در جوار حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) دفن گردید.
تاریخ ولادت وی مشخص نیست اما با توجه به قرائن موجود، تولد وی در اواخر قرن پنجم حدود سال ۴۷۰ یا ۴۸۰ هجری قمری در ری بوده است. نسب وی به قبیله خزاعه می رسد و چنانکه خود نقل می کند جد اعلای او، نافع بن بدیل بن ورقاء خزاعی از صحابی پیامبر اکرم(ص) است.
خاندان او همگی اهل علم و فضل و به عنوان سلسله ای معروف از آنان یاد می شود. سید محسن امین این سلسله معروف را در میان علمای شیعه، دارای جایگاه ویژه ای معرفی می کند که تألیفات پر بار و کتاب های متعددی را از خود به یادگار گذاشته اند.
ابوالفتوح رازی
ابوالفتوح رازی (470 - 556 ق.) مفسر و عالم نامدار شیعه در قرن ششم هجری است که با کتاب تفسیر خود معروف است
جمال الدین حسین بن علی نیشابوری، معروف به ابوالفتوح رازی خزاعی، مفسر نامدار شیعه،در حدود سال 470 ق.در شهر ری متولد شد.
وی پس از گذراندن دوران کودکی و نوجوانی، به تحصیل علوم رایج عصر خویش پرداخته و در اثر ذوق و استعداد سرشار و کوشش مداوم، در فراگیری دانش در اندک زمانی سرآمد دانشمندان عصر خود در علم کلام، فقه، ادب، تفسیر و وعظ و خطابه گردید و به عنوان دانشوری بی بدیل مطرح شد.
سلسله نسب ابوالفتوح رازی به قبیلۀ خزاعه می رسد. در طول تاریخ، این خاندان از برجسته ترین دوستان اهل بیت علیهم السّلام بوده تا آن جایی که معاویه گفته است: محبّت قبیلۀ بنی خزاعه نسبت به علی علیه السّلام به حدّی است که اگر زنانشان فرصت می یافتند، با ما می جنگیدند تا چه رسد به مردان ایشان!
جدّ اعلای ابوالفتوح، بدیل خزاعی است. همچنین فرزند بدیل نافع خزاعی، از اصحاب معروف رسول اللّه صلی اللّه علیه و آله است.و به عنوان معلّم قرآن از طرف پیامبر صلی اللّه علیه و آله در سال چهارم هجرت به منطقۀ نجد اعزام شده بود و در فاجعۀ بئر معونه به شهادت رسید. ابوالفتوح در تفسیر سورۀ فتح می گوید: «بدیل بن ورقاء خزاعی، از پدران ماست.» وی در تفسیر آیۀو لا تحسبنّ الّذین قتلوا فی سبیل اللّه امواتا با اشاره به شأن نزول آن-که در مورد شهدای بئر معونه نازل شده است-نافع بن بدیل بن ورقاء خزاعی را در ردیف این شهدا نامبرده و تصریح می کند که:«این مرد، از پدران ماست.»
همچنین فرزندان دیگر بدیل، به نام های محمّد و عبدالرحمن و عبداللّه در جنگ صفین و در رکاب علی علیه السّلام در سال 37 ق.به شهادت رسیدند.
جدّ ابوالفتوح، محمّد بن احمد نیشابوری صاحب کتاب«روضة الزهراء»و عموی پدرش، شیخ عبدالرحمن صاحب کتاب سفینة النجاة، از دانشمندان برجستۀ شیعی بوده اند.پسرش، شیخ تاج الدین محمّد و خواهر زادۀ وی، فخر الدین احمد،نیز از علمای عصر خود به شمار می آمدند.ملاحظه می شود،چهره های برجستۀ خاندان ابوالفتوح رازی از تاریخ صدر اسلام تا کنون،همانند ستارگان فروزان،در آسمان علم، تقوا و فضیلت پرتو افشانی می کنند.
علاّمه سیّد محسن امین در مورد خاندان ابوالفتوح، می نویسد: «وی(ابوالفتوح)و پسرش تاج الدین محمّد و پدرش علی بن محمّد و جدّش و جدّ اعلای وی، شیخ ابوبکر احمد و عموی بزرگش شیخ عبدالرحمن بن ابی بکر،همه از دانشمندان نامدار امامیه می باشند.و خلاصه، این سلسلۀ معروف در میان علمای شیعه،جایگاه ویژه ای داشته اند و تألیفات پر بار و کتاب های متعددی را از خود به یادگار گذاشته اند.»
جمال الدین حسین بن علی نیشابوری، معروف به ابوالفتوح رازی خزاعی، مفسر نامدار شیعه، در حدود سال 470 ق.در شهر ری متولد شد.
وی پس از گذراندن دوران کودکی و نوجوانی، به تحصیل علوم رایج عصر خویش پرداخته و در اثر ذوق و استعداد سرشار و کوشش مداوم، در فراگیری دانش در اندک زمانی سرآمد دانشمندان عصر خود در علم کلام، فقه، ادب، تفسیر و وعظ و خطابه گردید و به عنوان دانشوری بی بدیل مطرح شد.
سلسله نسب ابوالفتوح رازی به قبیلۀ خزاعه می رسد.در طول تاریخ، این خاندان از برجسته ترین دوستان اهل بیت علیهم السّلام بوده تا آن جایی که معاویه گفته است: محبّت قبیلۀ بنی خزاعه نسبت به علی علیه السّلام به حدّی است که اگر زنانشان فرصت می یافتند، با ما می جنگیدند تا چه رسد به مردان ایشان!
جدّ اعلای ابوالفتوح، بدیل خزاعی است. همچنین فرزند بدیل نافع خزاعی، از اصحاب معروف رسول اللّه صلی اللّه علیه و آله است.و به عنوان معلّم قرآن از طرف پیامبر صلی اللّه علیه و آله در سال چهارم هجرت به منطقۀ نجد اعزام شده بود و در فاجعۀ بئر معونه به شهادت رسید. ابوالفتوح در تفسیر سورۀ فتح می گوید: «بدیل بن ورقاء خزاعی، از پدران ماست.» وی در تفسیر آیۀو لا تحسبنّ الّذین قتلوا فی سبیل اللّه امواتا با اشاره به شأن نزول آن-که در مورد شهدای بئر معونه نازل شده است-نافع بن بدیل بن ورقاء خزاعی را در ردیف این شهدا نامبرده و تصریح می کند که: «این مرد، از پدران ماست.»
همچنین فرزندان دیگر بدیل، به نام های محمّد و عبدالرحمن و عبداللّه در جنگ صفین و در رکاب علی علیه السّلام در سال 37 ق.به شهادت رسیدند.
جدّ ابوالفتوح، محمّد بن احمد نیشابوری صاحب کتاب «روضة الزهراء» و عموی پدرش، شیخ عبدالرحمن صاحب کتاب سفینة النجاة، از دانشمندان برجستۀ شیعی بوده اند.پسرش، شیخ تاج الدین محمّد و خواهر زادۀ وی، فخر الدین احمد، نیز از علمای عصر خود به شمار می آمدند.ملاحظه می شود، چهره های برجستۀ خاندان ابوالفتوح رازی از تاریخ صدر اسلام تا کنون، همانند ستارگان فروزان، در آسمان علم، تقوا و فضیلت پرتو افشانی می کنند.
مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی با همکاری کنگره بزرگداشت شیخ ابوالفتوح رازی این نرم افزار را طراحی و تولید کرده است تا محققان و علاقه مندان، بیشتر با شخصیت و آثار این مفسر نامی قرن ششم آشنا شوند.
الف) مجموعه آثار کنگره بزرگداشت شخصیت شیخ ابوالفتوح رازی طی ۲۰ جلد در ۱۷ عنوان، به شرح ذیل:
ب) متن کامل تفسیر ابوالفتوح رازی در ۲۰ جلد، چاپ آستان قدس رضوی:
در این قسمت کاربر می تواند به طور همزمان میان متن کتب و فهرست ارتباط دو سویه برقرار کند و از قابلیت فهرست با متن انتخابی بهره ببرد. علاوه بر آن در صفحه ی نمایش می توان از طریق دو فهرست درختی و گزینشی به فهرست کتب و سرفصل های آنها دسترسی پیدا کرد. در ضمن با از استفاده از گزینه ی پژوهش فعال دسترسی به بخش های مختلف برنامه امکان پذیر است.
در این قسمت، امکان جستجوی لفظی در متن و فهرست کتاب و آثار کنگره برنامه وجود دارد و از طریق گزینه دامنه می توان دامنه کتب برنامه را در قسمت های مختلف کم یا زیاد کرد. افزون بر آن جستجو در متن از طریق عملگرهای منطقی امکان پذیر است. همچنین کاربر می تواند با مراجعه به صفحه ی جستجو، متن کامل مورد جستجو شده را مشاهده نماید و حاصل جستجوی خود را به صورت اجمالی و تفصیلی بررسی کند.
ویژگی «فهرست سازی» یکی از امکانات پیشرفته در این برنامه است که با استفاده از این قابلیت کارآمد می توان فهرست های پویا و متنوعی از کلمات به شکلهای مختلف تهیه نموده و یک کلمه یا تمام کلمه های یک فهرست را جستجو کرد. همچنین به کمک حروف نامتعین (* و ؟) امکان ترکیب کلمات و حروف به گونه های مختلف با یکدیگر برای کاربر فراهم گردیده است که می تواند به شیوه های مختلف جستجو را انجام دهد.
در این صفحه متن کامل قرآن کریم با رسم الخط عثمان طه همراه با دو قابلیت نمایش و جستجو در اختیار کاربر قرار گرفته است. علاوه بر آن در این قسمت، نمایش متن کامل قرآن کریم به طور همزمان با ترجمه ی آن امکان پذیر است. همچنین قابلیت پژوهش در الفاظ قرآن کریم به روش های گوناگون در قسمت جستجو گنجانده شده است.

ابوالفتوح رازی در دانشنامه ویکی پدیا

ابوالفتوح رازی
جمال الدین حسین بن علی بن محمد مشهور به ابوالفتوح رازی از مفسران و علمای بزرگ شیعه در سدهٔ ششم هجری بود. احتمالاً بین سال های ۴۸۰ و ۵۲۵ هجری می زیسته است. وی همان گونه که از نامش پیداست اهل ری بود. اصلاً از نیشابور بود ولی در ری می زیست. با زمخشری معاصر بود و ابن شهرآشوب از شاگردان او بود. تفسیر مفصل فارسی او به نام روض الجنان و روح الجنان معروف به تفسیر ابوالفتوح از تفسیرهای جامع و معتبر قرآن است.
تفسیر روض الجنان و روح الجنان
شرح الشهاب
رسالهٔ یوحنا
رسالهٔ حسنیه
روح الاحباب و روح الالباب فی شرح الشهاب
آثار منسوب به او عبارتند از:
ابوالفتح رازی در اواسط سدهٔ ششم هجری در ری درگذشت. مقبره ایشان در حرم حضرت عبدالعظیم شهرری می باشد.
ابوالفتوح بنابر وصیت خودش در شهرری صحن امامزاده حمزه در جوار حضرت عبدالعظیم مدفون شد.
عکس ابوالفتوح رازی


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ابوالفتوح رازی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی ابوالفتوح رازی   • مفهوم ابوالفتوح رازی   • تعریف ابوالفتوح رازی   • معرفی ابوالفتوح رازی   • ابوالفتوح رازی چیست   • ابوالفتوح رازی یعنی چی   • ابوالفتوح رازی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ابوالفتوح رازی
کلمه : ابوالفتوح رازی
اشتباه تایپی : hf,hgtj,p vhcd
عکس ابوالفتوح رازی : در گوگل


آیا معنی ابوالفتوح رازی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 98% )