انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

98 1050 100 1

ابوایوب انصاری

معنی ابوایوب انصاری در لغت نامه دهخدا

ابوایوب انصاری. [ اَ اَی ْ یو ب ِ اَ ] (اِخ ) خالدبن یزید انصاری. صحابی. رسول اکرم صلوات اﷲعلیه هنگام هجرت بمدینه بخانه ٔ او نزول فرمود و تا خانه ٔ آن حضرت بساختند بدانجا توقف داشت. او در همه ٔ غزوات حضرت رسول حاضر بودو پس از وفات آن حضرت ملازمت خدمت امیرالمؤمنین علی علیه السلام میکرد و در جنگ جمل و صفین و نهروان در رکاب او بود و در خلافت معاویه به سال 52 هَ. ق. با مسلمین بمحاصره ٔ قسطنطنیه شد و بدانجا درگذشت و در نواحی شهر او را بخاک سپردند. آنگاه که سلطان محمد ثانی اسلامبول را تسخیر کرد شیخ آق شمس الدین یکی از اولیأاﷲ گفت بمکاشفه محل قبر او را دیده ام و در سال 863هَ. ق. مسجدی در همانجا به استناد به کشف او بساختند و به سال 1000 احمد پاشا اتمکچی زاده آنرا توسعه داد و سلطان محمود مواریث رسول صلوات اﷲعلیه را که تا آنگاه در خزانه ٔ سرای بود بدانجا نقل داد و تبرکاً رسم تاج گذاری سلاطین عثمانی در این مشهد بعمل می آمد.

ابوایوب انصاری در دانشنامه اسلامی

ابوایوب انصاری
اَبواَیّوبِ اَنصاری، خالدبن زید بن کُلَیب بن نجار (د ۵۲ق/ ۶۷۲م)، از صحابه پیامبر اکرم (صلی الله علیه و اله و سلم) و از اصحاب امام علی (علیه السلام) است.
او به نجار که وابسته به قبیله مشهور خزرج بود، نسب می برد. مادرش دختر سعد بن قیس بن عمرو بن امرؤالقیس و همسرش دختر زید بن ثابت بود. به گفته ابن سعد او پسری به نام عبدالرحمن داشته که نسلی از او باقی نمانده است. همگان گفته اند که ابوایوب یکی از هفتاد تنی بود که در بیعت دوم عقبه با پیامبر (صلی الله علیه و اله و سلم) عهد بستند که دست از حمایت وی برندارند.
از بزرگان انصار
نصر بن مزاحم او را یکی از بزرگان انصار و از شیعیان امام علی (علیه السلام) دانسته است. ۱۵۰ حدیث به ابوایوب نسبت داده شده، اما بخاری و مسلم (کتاب)">مسلم فقط بر ۷ حدیث روایت شده از او، اتفاق دارند.
راویان حدیث
در میان راویان او از ابن عباس، بُراء بن عازب، جابر بن سمره، مقدام بن معدی کرب، ابوامامه باهلی، زید بن خالد جُهَنی و شماری دیگر از صحابه یاد شده است. جمعی از تابعین نیز مانند سعید بن مسیب و عروه بن زبیر و عبدالله بن حنین از او حدیث شنیده اند. مزّی فهرستی از نام راویان او را آورده است. ابوایوب را شاعری توانا نیز دانسته اند. شاید نسبت شاعری به او، به سبب اشعاری باشد که در نبرد صفین و نیز بعد ها در جواب نامه معاویه بن ابی سفیان، سروده است.
مهماندار پیامبر
...
ابوایوب انصاری
خالدبن زید بن کُلَیب بن نجار مشهور به ابوایوب اَنصاری، (درگذشته ۵۲ق/۶۷۲م)، از صحابه پیامبر اکرم(ص) و از اصحاب و شیعیان امام علی(ع) بود. وی در بیعت دوم عقبه شرکت کرد، و پیامبر(ص) پس از هجرت به مدینه در خانه او سکونت کرد. ابوایوب در جنگ های دوره پیامبر(ص) و امام علی(ع) شرکت داشت. او پس از قتل عثمان از نخستین کسانی بود که دست بیعت به علی(ع) داد، علمای اهل سنت او را ثقه می دانند اما رجالیون شیعه تنها به مدح وی اکتفا کرده اند.
خالد بن زید بن کلیب بن نجار با کنیه ابوایوب نسبش به نجار می رسد که وابسته به قبیله خزرج بوده است. مادرش دختر سعدبن قیس بن عمرو بن امرؤالقیس و همسرش دختر زید بن ثابت بود. به گفته ابن سعد او پسری به نام عبدالرحمن داشته که نسلی از او باقی نمانده است.
ابوایوب انصاری
خالد بن زید بن کلیب مشهور به ابوایوب انصاری از صحابه مشهور مدینه که در بیعت عقبه دوم، حضور داشت و پس از هجرت پیامبر(ص) به مدینه میزبان رسول خدا(ص) بود. وی در غزوات پیامبر(ص) حضور داشت و پس از رحلت پیامبر(ص) از یاران خاص امام علی(ع) بود و در تمام جنگ های زمان حکومت امام(ع) نیز حاضر بود. ابوایوب در سال ۵۲ق. وفات یافت و در کنار دیوار قسطنطنیه دفن شد. ترکان بر مزار وی، آرامگاهی ساختند.
خالد بن زید بن کلیب، مشهور به «ابوایوب انصاری» از بنی نجّار، تیره ای از قبیله خزرج، است. بدان سبب که نسب انصار به قبیله اَزْد یمن می رسد، وی را ابوایوب اَزْدی نیز خوانده اند. مادرش هند یا زهرا، دختر سعد بن قیس بن عمرو، از خزرج است. یکی از همسرانش ام ایوب دختر قیس بن سعد بن قیس خزرجی دختر دایی ابوایوب بود. همسر دیگرش ام حسن دختر زید بن ثابت بود. از گذشته وی پیش از اسلام گزارشی در دست نیست.
آورده اند که وی تصمیم به طلاق همسرش ام ایوب داشت؛ اما به جهت سخن پیامبر، از تصمیم خود منصرف شد.
ابوایوب انصاری، خالد بن زید از قبیله خزرج و میزبان پیامبر صلی الله علیه و آله وسلّم در هجرت به مدینه است.
برخی مفسران، نزول آیه ۵ انفال را درباره ناخشنودی وی و شماری از انصار در رویارویی با قریش در جنگ بدر، و آیات ۱۲ و ۱۶ نور را در تایید سخنان وی دانسته اند که با شنیدن ماجرای افک آن را تهمتی بزرگ شمرد. آیه ۶۱ نور را نیز در خصوص نگرانی او از خوردن طعام در منزل صحابه ای که در ماموریت جنگی بوده دانسته اند.
هنگام ورود پیامبر صلی الله علیه و آله به مدینه تمام طوایف و قبایل از آن حضرت خواستند بر آن ها وارد شود. اما رسول اکرم صلی الله علیه و آله مهار شتر را بر گردنش افکند و فرمود: این شتر خود مامور است و می داند مرا کجا پیاده کند. شتر در میان انبوه استقبال کنندگان حرکت کرد و در کنار خانه ابوایوب انصاری، که فقیرترین افراد مدینه بود، نشست. پیامبر صلی الله علیه و آله پیاده شد. جمعیت بسیار اطراف حضرت را گرفتند. هر کس با اصرار وی را به خانه خود فرامی خواند. در این میان، مادر ابوایوب انصاری وسایل سفر پیامبر صلی الله علیه و آله را به خانه اش برد. پیامبر صلی الله علیه و آله، که همچنان در محاصره جمعیت بود، فرمود: وسایل من چه شد؟ عرض کردند: مادر ابوایوب آن را به خانه اش برد. پیامبر صلی الله علیه و آله فرمود: المرء مع رحله؛ انسان همراه وسائل سفرش خواهد بود. به این ترتیب حضرت وارد منزل ابوایوب شد. و تا زمانی که مسجد و حجره مبارک را نساخته بود، در خانه وی سکونت داشت.
ابوایوب انصاری با داشتن خصلت هایی همچون ایمان قوی، تقوا و بردباری در برابر مشکلات، حضور مستمر در جبهه های نبرد، عشق و ارادت کامل به اهل بیت پیامبر صلی الله علیه و آله و پیروی از رهبری امام علی علیه السلام پس از پیامبر صلی الله علیه و آله در بین یاران پیامبر صلی الله علیه و آله از جایگاهی والا برخوردار است. این چهره فداکار و مخلص، که از اولین روزهای ورود پیامبر صلی الله علیه و آله به مدینه، خانه و زندگی ساده اش را به آن حضرت تقدیم کرد، به شدت مورد احترام و عنایت شخص پیامبر صلی الله علیه و آله، علی علیه السلام و اصحاب و تابعین بود؛ به گونه ای که پیامبر برای مادرش دعا کرد و چشمان نابینایش شفا یافت. هنگامی که امیرمومنان علیه السلام زمام امور مسلمانان را بدست گرفت، عطای او را پنج برابر افزایش داد. وقتی ابن عباس تمام دارایی اش را، که در منزل داشت، به احترام کاری که ابوایوب درباره پیامبر صلی الله علیه و آله انجام داده بود، به وی واگذار کرد. میزان این انفاق را حدود چهل هزار نگاشته اند.
ابوایوب از اصحاب امیرمؤمنان علیه السلام بوده است. چنانچه پس از بازگشت از صفین می گفت: پیامبر خدا صلی الله علیه و آله ما را به جنگ با گروه ناکثین (اصحاب جمل) قاسطین (سپاه معاویه) و مارقین (خوارج) دستور داد، با دو گروه نخست جنگیدم و با گروه سوم انشاء اللّه باید جنگ کنم.
این خانه در طول تاریخ تحولاتی را پشت سر گذاشت که از آن جمله می توان بنای مدرسه شهابیه برای مذاهب چهارگانه اهل سنت را نام برد و سرانجام در اواخر قرن سیزدهم هجری در آنجا مسجدی ساختند و بر قسمت خارجی دیوار جنوبی آن سنگ نوشته ای نصب کردند که بر آن با خط زرین نوشته شده بود: «هذا بیت موفد النبی صلی الله علیه و آله - فی سنة 1291 ه.» این خانه منزلگاه پیامبر خدا صلی الله علیه و آله می باشد.
در آغاز دهه دوم قرن پانزدهم هجری، در جریان توسعه دوم سعودی تخریب شد و آن در جنوب شرقی مسجدالنبی قرار داشته و خانه حارثة بن نعمان که بعدها به خانه امام صادق علیه السلام معروف شده در جنوب آن بوده و پیامبر خدا صلی اللّه علیه و آله هنگام ورود به مدینه به خانه او وارد شده است.

ابوایوب انصاری در دانشنامه ویکی پدیا

ابوایوب انصاری
ابوایوب خالد بن زید بن کلیب بن ثعلبة بن عوف بن غنم بن مالک بن النجار بن ثعلبة بن عمرو انصاری خزرجی (۵۷۶ میلادی در مدینه - ۶۷۴ میلادی در کنستانتینوپل) معروف به ابوایوب انصاری از اصحاب محمد بن عبدالله و از انصار بود. محمد وقتی از مکه به مدینه هجرت کرد، شب را در خانه او اقامت گزید. با فتح مصر، ابوایّوب به مصر رفت. او از مهمترین راویان حدیث است.
بامداد اسلام، عبدالحسین زرّین کوب، تهران: امیرکبیر، ۱۳۶۲
تاریخ خلفا، رسول جعفریان، تهران: قلم، ۱۳۷۱
فرهنگ فارسی دکتر محمد معین
فرهنگ قرآن
خالد بن زید معروف به ابوایّوب انصاری، از قبیله خزرج و میزبان پیامبر اسلام در هنگام هجرت او از مکه به مدینه است. ابوایوب انصاری در عقبه حاضر بود و در غزوات بدر، احد، خندق و... حضور داشت. برخی مفسّران، نزول آیه ۵ سوره انفال را درباره ناخشنودی وی و شماری از انصار در رویارویی با قریش در جنگ بدر، و آیات ۱۲ و ۱۶ سوره نور را در تأیید سخنان وی دانسته اند که با شنیدن ماجرای افک آن را تهمتی بزرگ شمرد. آیه ۶۱ سوره نور را نیز در خصوص نگرانی او از خوردن طعام در منزل صحابه ای که در مأموریّت جنگی بوده دانسته اند. وی در سالی که یزید ابن معاویه به جنگ قسطنطنیه(۵۲ هـ. ق) رفت درگذشت.
عکس ابوایوب انصاری


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با ابوایوب انصاری

ابوایوب انصاری را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی ابوایوب انصاری   • مفهوم ابوایوب انصاری   • تعریف ابوایوب انصاری   • معرفی ابوایوب انصاری   • ابوایوب انصاری چیست   • ابوایوب انصاری یعنی چی   • ابوایوب انصاری یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ابوایوب انصاری
کلمه : ابوایوب انصاری
اشتباه تایپی : hf,hd,f hkwhvd
عکس ابوایوب انصاری : در گوگل


آیا معنی ابوایوب انصاری مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 98% )