انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

98 1053 100 1

ابوسعید خدری

ابوسعید خدری در دانشنامه اسلامی

ابوسعید خدری
اَبوسَعیدِ خُدْری، سعد بن مالک بن سنان (۱۰ پیش از هجرت ـ ۷۴ق/۶۱۲ ـ ۶۹۳م)، از اصحاب پیامبر (صلی الله علیه و آله وسلّم) می باشد.
سعد، پسر مالک بن سنان بن ثعلبة بن عبید بن الابجر مشهور به ابوسعید خدری از بزرگان قبیله خزرج ده سال پیش از هجرت در مدینه به دنیا آمد. خدره لقب گروهی از انصار خزرجی بود. مادرش انیسه دختر ابی حارثه از قبیله بنی نجار بود، که ابتدا به همسری نعمان بن عامر بن سواد از قبیله اوس در آمد که ابوقتاده صحابی مشهور پیامبر (صلی الله علیه و آله وسلّم ) فرزند اوست. سپس مالک بن سنان (پدر ابوسعید) انیسه را به همسری گرفت. از این رو ابوقتاده و ابوسعید برادران مادری یکدیگرند.
ابوسعید در روزگار پیامبر
ابوسعید سیزده ساله بود که برای شرکت در جنگ احد خود را به رسول اکرم (صلی الله علیه و آله وسلّم) معرفی کرد و با وجود اصرار پدرش، پیامبر (صلی الله علیه و آله وسلّم) به سبب خردسالی، او را بازگردانید. در روز احد پیامبر (صلی الله علیه و آله وسلّم) زخمی شد و هنگام بیرون آوردن دو حلقه مغفر که در گونه های آن حضرت فرو رفته بود، خون زیادی بیرون جهید. مالک بن سنان محل زخم را با دهان خود می مکید و خون را بیرون می ریخت، پیامبر (صلی الله علیه و آله وسلّم) فرمود: هر کس دوست دارد به کسی نگاه کند که خون او با خون من آمیخته شده است، به مالک بن سنان بنگرد، خون هر کس با خون من تماس گیرد، آتش جهنم به او نخواهد رسید. وی از جمله کسانی بود که در نبرد احد جانانه از پیامبر (صلی الله علیه و آله وسلّم) دفاع کرد. پس از احد چون خبر پراکنده شدن مسلمانان و مجروح شدن پیامبر (صلی الله علیه و آله وسلّم) به مدینه رسید، ابو سعید و گروهی از پسر بچه های بنی خدره خود را به پیامبر (صلی الله علیه و آله وسلّم) رساندند تا خبر سلامتی پیامبر (صلی الله علیه و آله وسلّم) را به خانواده هایشان اطلاع دهند، هر چند پدرش مالک در این جنگ به دست غراب بن سفیان شهید شد. اولین جنگی که ابوسعید در آن شرکت کرد، غزوه بنی مصطلق بود که در آن هنگام پانزده سال داشت، سپس در تمامی غزوه های دیگر حضور یافت. وی یکی از عقلاء و فضلاء اصحاب حضرت رسول (صلی الله علیه و آله وسلّم) و از حافظان و راویان حدیث از جمله «حدیث غدیر» و «حدیث منزلت» است. او راوی ۱۱۷۰ حدیث از پیامبر (صلی الله علیه و آله وسلّم) است که برخی از آن ها را صاحبان صحاح، چون مسلم و بخاری آورده اند. بقی بن مخلد نیز بسیاری از احادیث را در مسند کبیر خود گرد آورده است. هم چنین وی از گروهی از مشاهیر اصحاب نیز حدیث روایت کرده است. از کسانی که از وی حدیث نقل کرده اند، می توان به عبدالله بن عباس، عبدالله بن عمر، جابر بن عبدالله، زید بن ثابت و انس بن مالک و جمع بسیاری از تابعین هم چون سعید بن مسیب، عطاء بن یسار و نافع اشاره کرد.
خدری در روزگار خلفا
او را از فقهای مشهور زمان عمر دانسته اند. هنگام مضروب شدن عمر، ابوسعید و نوزده تن دیگر عمر را به خانه اش رساندند، در حالی که از شدت درد شکایت کرد. ابوسعید خدری از جمله کسانی بود که از هنگام مرگ عثمان تا زمانی که از دنیا رفت، در مدینه فتوی می داد و از پیامبر (صلی الله علیه و آله وسلّم) حدیث نقل می کرد.
ابوسعید در روزگار حضرت علی
...
ابوسعید خدری
سعد بن مالک بن سنان انصاری معروف به ابوسعید خُدْری صحابی رسول خدا(ص)، از فقیهان مدینه از پیامبر(ص) احادیث فراوانی را روایت کرده است. وی از یاران خاص امام علی(ع) بود که از سوی امامان به ثبات قدم در سنت پیامبر(ص) و تشیع امام علی(ع) توصیف شده است. وی در عصر امویان از منتقدان معاویه و حاکمان بعدی بود و در هنگام دفن امام حسن(ع)، مروان بن حکم را نصیحت کرد که مانع دفن امام(ع) در کنار پیامبر(ص) نشود.
ابوسعد راوی روایت های معروفی مانند «الحسن و الحسین سیدا شباب أهل الجنة»، «من کنت مولاه فعلی مولاه»، «أنا مدینة العلم و علی بابها» و نزول آیه تطهیر درباره علی(ع) و فاطمه(س) است.
سعد بن مالک بن سنان انصاری از قبیله خزرج ۱۰ سال پیش از هجرت در یثرب زاده شد. وی به کنیه اش شهرت داشت. چون نیای او خدره نام داشته ، او را خدری گفتند. مادرش انیسه دختر ابو حارثه از قبیله بنی نجار، از زنانی بود که با رسول خدا(ص) بیعت کردند. پدرش مالک بن سنان در غزوه احد به شهادت رسید. پیمان برادری او با حویصة بن مسعود بن کعب برقرار شد. در غزوه خندق و نبردهای پس از آن و نیز در بیعت رضوان به سال ششم ق. حضور داشت.
طریق شیخ صدوق به ابوسعید خدری، از اصطلاحات بکار رفته در علم حدیث بوده و به طریقی گفته می شود که شیخ صدوق روایات ابوسعید خدری را از آن طریق نقل کرده است.
طریق شیخ صدوق به ابو سعید خدری به ترتیب زیر است: ۱ - محمد بن ابراهیم بن اسحاق طالقانی۲ - ابوسعید حسن بن علی عدوی۳ - یوسف بن یحیی اصفهانی ابویعقوب۴ - ابوعلی اسماعیل بن حاتم۵ - ابوجعفر احمد بن زکریا بن سعید مکی۶ - عمر بن حفص۷ - اسحاق بن نجیح۸ - حصیف۹ - مجاهداز ابوسعید خدری
ارزیابی
محقق استرآبادی: در طریق شیخ صدوق به ابوسعید خدری افرادی هستند که در کتب رجالی نام آنها نیست و بعضی نیز از عامه هستند. مرحوم قهپایی: سند مجهول استمرحوم مجلسی: رجال طریق از مجاهیل هستند و اکثرشان از عامه هستند. محدث نوری: سند قابل تصحیح نیست چون راویان مجهول و عامی در آن است بلکه امکان معتبر بودن آن است.
اردبیلی، محمد بن علی، جامع الرواه، ج۲، ص۵۴۳.
 ۱. ↑ اردبیلی، محمد بن علی، جامع الرواه، ج۲، ص۵۴۳.۲. ↑ مجلسی، محمدتقی، روضة المتقین فی شرح من لایحضر الفقیه، ج۱۴، ص۴۱۶.    
...

ابوسعید خدری در دانشنامه ویکی پدیا

ابوسعید خدری
ابوسعیدخدری (به انگلیسی: Abu Sa`id al-Khudri)؛ زبان های دیگر (به عربی: أبو سعيد الخدري) یکی از جوانترین اصحاب رسول الله (صلی الله عایه و سلم)بوده است. وی که از بزرگان انصار است، ده سال پیش از هجرت در مدینه به دنیا آمد. «بنی خدره» طایفه ای از بنی عوف انصار بودند. پدر ابوسعید نیز از اصحاب پیامبر و مادرش انیسه بنت ابی حارثه، از قبیله بنی بخار بود. ابو سعید، در زمان جنگ احد 13 ساله بوده است.
ابو سعید خدری، دانشنامه رشد


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ابوسعید خدری را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی ابوسعید خدری   • مفهوم ابوسعید خدری   • تعریف ابوسعید خدری   • معرفی ابوسعید خدری   • ابوسعید خدری چیست   • ابوسعید خدری یعنی چی   • ابوسعید خدری یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ابوسعید خدری
کلمه : ابوسعید خدری
اشتباه تایپی : hf,sudn onvd
عکس ابوسعید خدری : در گوگل


آیا معنی ابوسعید خدری مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 98% )